Bureau voor Levering van alle Couranten en N°. 1975. Zondag 19 Augustus 1906. 19de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Buna op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 tabakzakje gevonden te den Burg; 1 portemonnaie, in houdende eenig geld, gevonden in de Wever straat Do Burgemeester van Texel brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Heer Commissaris der Koningin in deze Provincie, het voornemen heeft, op Zaterdag den 25 Augustus 1906 deze Gemeente te bezoeken. Zij die ZijnHoogEdelGostrenge dien dag wen- schen te sprekeD, worden verzocht hiervan ken nis te geven ter Secretarie der Gemeente vóór Vrijdag 24 Augustus a.s., 's namiddags 2 uur. Texel, den 17 Augustus 1906. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat de REKENING van de inkomsten en uitgaven der Gemeente, over het dienstjaar 1905, is over gelegd aan den Raad, en gedurende veertien dagen, van heden tot en met den 30 Augustus aanstaande, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Texel, den 17 Augustus 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. RÜIBING, Secretaris. JACHT. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij hem is iQgekomen de navolgende bekendmaking De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie d.d. 1 Augustus 1906 no. 1 Gelet op de artt. 9 en 11 der „Jagtwet" Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in Noord-Holland: a. de jacht op grof wild zal worden geopend op Donderdag 1 November 1906, met zonsopgang; b. de jacht op klein wild, met uitzondering van die op hazen en fazantenzal worden geopend op Zaterdag 25 Augustus 1906, met zonsopgang; c. de jacht op hazen en fazanten zal worden geopend op Zaterdag 29 September 1906, met zonsopgang d. de korte jacht dagelijks, met uitzondering van den Zondag en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uit- geoofend En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noord holland worden aangeplakt. Haarlem, 2 Augustus 1906. De Commissaris der Koningin voornoemd, VAN TIENHOVEN Texel, den 16 Augustus 1906. Do Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. STREMMING PASSAGE. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter algemeene kennis, dat de passage over den weg door Burger-Nieuwland, ten gevolge de beharding van dien weg, vanaf 21 dezer, tot nadere aankondiging, voor rijtuigen gestremd zal zijn. Texel, den 15 Augustus 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDING, Burgemeester, RUIBING, Secretaris. INRICHTINGEN, welke Gevaar, Schade of ninder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente lexel brengen ter openbare kennis, dat tor Ge meentesecretarie tor inzago ligt een verzoek met bijlagen van Fordinand Friodrich Kaczor te Ou- descbild alhier, om vergunning tot het oprichten van een bakkerij in het perceel Wijk S, No. 175 en kadastraal bekend in Sectie D, No. 856. Op Donderdag, den 30 Augustus 1906, des middags te 12 uren, zal ten Raadhuize gele genheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schrittelijk toe te lichten. Zoowel do verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Texel, den 16 Augustus 1906. Burgemeester en Wethouders voernoemd, HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. TEXEL, 18 AUGUSTUS 1906. In de Ned. Herv. Gemeente te Den Burg zal a.s. Zondag 19 Aug. eerst des namiddags te half 3 uur dienst zijn, omdat ds. Schroder dien Zondagmorgen naar den Helder gaat. In aansluiting op het bericht in ons vorig nummer betreffende het bezoek van eenige heeren aan het eiland, hetwelk wij meenden dat mogelijk in verband zou hebben kunnen staan met haven- of kanaalplannen, zijn wij in de gelegenheid gesteld alsnog eenige mededeelingen te doen. Eerstens moeten wij eene onjuistheid her stellen door vermelding dat het bezoek' niet bestond uit de door ons genoemde heeren, maar uit de heeren Jhr. P. van Foreest, lid van de 2e Kamer en dijkgraaf van de Honds- bossche en Petten, verder twee zijner zonen, de eene burgemeester van Heiloo, de tweede direct, van de ijzerfabriek Bosman en Foreest, zoomede de heer Mann, opzichter van de Hondsbossche zeewering. Het doel van hun bezoek was een onder zoek intestellen naar de plannen door den heer Coninck Westenberg, alhier, ingezonden, inzake bet maken van een kanaal door Texel, en zulks (wij maakten biervan reeds vroeger melding) met het oog op eene gewenschte vergrooting van de haven waarvoor eene uitgaaf van f 175.000 zou benoodigd zijn, (men zie ons nummer van 5 Aug j.l. De heeren werden bij dat onderzoek geleid door den heer Westenberg, genoemd, en door den burgemeester Mr. W. F. Hiddingh. Het plan dat geheel in oogenschouw werd genomen, beoogd een kanaal van uit de nieuwe haven in rechte lijn naar de Mosselensloot, vandaar recht door het Kil in aansluiting met het kanaal door Eierland. Over het oordeel der bedoelde heeren vermogen wij niet in bijzonderheden te treden, doch wanneer wij de opmerking van een hunner ad notem nemen, dan zou de toestand in Waal en Burg zoo ongeveer honderd jaar ten achteren zijndat is geen kleinigheid voorwaar. Het maken van eene schutkolk in den dijk schijnt geen bepaalde eisch te zijn, eene zeesluis zou daar voldoende kunnen voorzien daardoor zou eene groote besparing van kosten mogelijk worden, waarvoor een zijtak van uit het kanaal naar den Burg zou kunnen worden verkregen. Verder reiken de ons verstrekte mede deelingen niet; 't mag voorloopig ook als voldoende worden geacht. Wat nu moet volgen is de indiening van een avant project bij de Regeering. Of voor het gereedmaken daarvan, dat al terstond door het inroepen van de hulp van een deskundige, met beteekenende kosten gepaard zal gaan, genoegzaam voorstanders van dit plan zullen zijn te vinden, die zich daarvoor een geldelijk offer zullen willen getroosten, zal de toekomst leeren. Voor niets bekomt men niets Gisteravond vergaderde de feestcom missie in „de Lindeboom". Door de verschil lende personen welke zich hadden belast met het ophalen van gelden werd medegedeeld wat tot op dat oogenblik was bijeengebracht. Daarna werd door de commissie voor het kinderfeest een plannetje daarvan voorge lezen en tevens eene begrooting van de kosten daaraan verbonden. Voorloopig werd vastgesteld dat het kinder feest zou worden gehouden op een weiland, dat men zou trachten een feestelijk aanzien te geven; in optocht zou men zich dan naar het feestterrein begeven waar de kinderen zouden worden onthaald en diverse spelen waaraan prijzen worden verbonden, zouden worden uitgevoerd, terwijl voor de niet prijs- winners eene tombola zonder nieten zou worden gehouden. Elk kind krijgt dan dus een prijsje. Voor de regeling van alles rekent men op den steun te mogen rekenen van vele jonge dames en niet te vergeten van het fanfare-corps. Aangezien de kosten aan zulk een feest verbonden, het grootste deel der opgehaalde gelden in beslag zal nemen, kan niet worden besloten tot volksfeesten; ook de bioscoop voorstelling des avonds, waarvoor enkele leden nog al ijverden, moet achterwege blijven uit gebrek aan geld. Het kinderfeest zal worden gehouden des namiddags, terwijl tot aan vulling des avonds een gecostumeerde optocht bij fakkellicht, waarbij voor de mooiste of eigenaardigst gecostumeerde persoon of groep prijzen zullen worden uitgeloofd, zal worden gehouden; tot slot muziek op de Groeneplaats. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op eene in dit nummer voorkomende adver tentie, waarbij wordt aangekondigd dat alhier eene Machinale Brei-inrichting is geopend. Wij waren in de gelegenheid het werk in oogenschouw te nemen, alsook het brei werk daar vervaardigd te zien, hetwelk onzes iDziens zeer goed voldoet aan de eischen welke men aan net breiwerk mag stellen. Wij meenen daarom met vertrouwen deze onderneming te mogen aanbevelen. De heer P. J. Quakkelaar, onderwijzer alhier, is benoemd tot onderwijzer te Am stelveen. Do heer J. de Jongh, hoofd der school te de Waal op Texel, hoopt 15 September a.s, zjjn 25jarig jubilé als zoodanig te herdenken^ Naar wij vernemen zal Maandagmorgen te 11 uur, met de reddingsboot te deCocks- dorp de gewone oefening plaats hebben. Naar ons welwillend werd medegedeeld werd op de statuten der afd. „Texel" van het Witte Kruis de koninlijke goedkeuring verkregen. Voor zoekers naar oudheden. Het zoeken en bezien van oudheden is een kenmerk van onzen tijd, het is het doel van velen die op reis gaan. Zoo onverwacht duikt dan weder iets op en daaraan hebben wij ook te danken de mededeeling van het inschrift op een steen, welke is te vinden op een vroegere begraaf plaats nabij de Koog. De steen in schuinen stand is wel wat verweerd, maar toch met eenig geduld is het volgende to ontcijferen: „Hier leydt begraven Hendrick Dircks gewezen casteleijn op 'tEijerlandt stierf den 19 Januarius 1681. salich zijn de Dooden die in den heer ont slapen. Sij rusten van haar arbeijdt. Hun werken volgen haar nae liier leijdt be graven Machtel van V-oortbuijsen gewesen huijsvrou van Casteiejjn sterft den 16 Sep tember 1681." Oudeschild, 17 Aug. Gisteren is een begin gemaakt met een rondgang te doen bij ouders en andere kindervrienden van 't dorp, om een sommetje bijeen te brengen voor een kinderfeest op den as. verjaardag der Koningin. Het onderwijzend personeel, dat zich met die taak bezighoudt, heeft veel succes van zijn bemoeiingen. Dat het bezoek van groote schepen met lading aan de haven ook voordeelig is voor de lossers, bleek nog dezer dagen toen een ijzeren aak met keislag in lossing lag. Voor dat werk werd, naar men verzekert, f 450.— uitbetaald. Ook visscbers van hier zijn bezig om met de netten op stroom den zeebodem af te drijven, in de hoop de visebtorpedo, door een torpedoboot ter reede verloren, te vinden. Als bergloon moet f 250.— zijn uitgeloofd. Den Hoorn, 16 Aug. Op het strand alhier is aangespoeld een pak, inhoudende „Nach- richten für Seefahrer," herausgegeben von Reichs-Marine-Amt, Nautische Abtheilung", 32ste Jaargang, van den 26sten Januari tot 7 September 1901. Boven aan op de eerste bladzijde van elk blad is met blauw potlood geschreven „London." De Cocksdorp, 17 Aug. De oogst in Eier land, welke overvloedig is, is thans in vollen gang. Daar er gebrek aan werkkrachten was, hebben enkele landbouwers volk van elders laten komen. Reeds is de eerste lading vlas per tjalkscbip naar Dussen in N.-Brabant verzonden. Er zijn goede prijzen 70or dit gewas besteed. Oosterend, 17 Aug. De beer D. L. Daalder, van hier, deed gisteren te Utrecht met goeden uitslag examen voor gymnastiek 1. o. Komkommer-rubriek van de „Tel". Melt Brink, een dood eerlijk Afrikaner, die veel „versjes" heeft gemaakt, waarvan de let terkundige waarde aan gerechten twijfel onder hevig is, doch wiens arbeid veel „oude stories" aan de vergetelheid heeft ontrukt en dusdoende zijn doel niet mist, rijmde o.a. eens 't volgende HOE DIE ENGELSE TAAL IN DE WERELD GEKOMEN IS. Toen die Duivel, altijd bezig, Eens een uurtje ledig had, En hij rustend van zijn streken Peinzend in zijn Helstoel zat. Kwam die plan in zijn gedachte Om een nieuwe taal te brouw Die voorzeker bij de mensen Strijd en twist verwekken zou. Want jul weet moes, twist en ruzie Geef die Duivel steeds pleizier, Daarom riep hij tot zijn knechten „Breng een groote kookpot hier! „En begin die vuur te stoken „Net zoo vinnig als jul kan, „Want ik gaat een kostje koken „Yoor mijn vrind, den Engelsman Daarop nam hij d'oude talen Een voor eene uit zijn kas, "Vroeg niet, wie er nog van deugde Of alreeds versleten was. Wierp dit in die pot te zamen En begon toen goed te roer, Net zoo lang, tot dat dit borrel En wou o'er kook op die vloer. Toen begon hij met een schuimspaan Al die vuil en al die schuim Wat naar boventoe gekook was Met een glimlaeh, weg te ruim. Dit die brouwsel, het die Duivel Toen gemaakt die schoone taal Waar, -zooals jul weet mijn vriende, Nou dio Engelsman mee praal. Daarom als jul met die woorde Die, schoon zul verschillend spel Toch in d'uitspraak éénders kliuken Soms een Engelsman gaat kwel. Zal hij, uit gebrek aan antwoord Kwaad gaan word' en jou vertel Wijl hij als een kreeft zoo rooi word Din yougo to H.. TEXELSCHE COÜRMT. Bezoek uan den Commissaris der Koningin aan deze Gemeente. GEMEENTE-REKENING.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1