Tandarts Feenders Gemeenteraad van Texel Machinale Breiinrichtitig Prima Inmaak-azijn en Inmaah-Kruiden, LIJST van onbestelbare brieven, enz. S. EELMAN Pz. Gemeenteraad van Vlieland. Pre d i k b e u r ten, Marktberichten» ADVERTENTIËN. alsook aanbreien van kousen, bij P. KIEL, Een gevaarlijke ontmoeting, Men schrijft uit 't Zand aan de „Ass. Ct." In den nacht van Vrijdag op Zaterdag in de vorige week pl. 1 uur passeerde een oDzer gemeenteveldwachters aan de hand van zijn rijwiel den hoofdweg van ons dorp, toen hij plotseling door een zwaargebouwd persoon werd aangegrepen, luid schreeuwende „Ik heb den Heere Jezus Christus gevonden en doe olie zwarte duvel seist starven De duvel was de agent, wien hij bij don hals greep, zoodat hij zich al worstelende los moest rukken. Toen eerst bleek hem, met wien hij te doen had, nl. met J. W., een sterke kerel, die blijkbaar was overvallen door een vlaag van godsdienstwaanzin. Niet zonder moeite werd de man met behulp van eenige buren en nog eeij collega, die inmiddels was gewaarschuwd, naar huis getransporteerd, waar hij nog een uitval waagde en daarbij den „zwarten duivel" nog een flinken slag met een riem in 't gelaat gaf. Ter waarschuwing. Den Helder heeft de vorige week weer eens de eer genoten te worden bezocht door z.g. „linnenkooplui". Aan de huizen vervoegen zich de vreemden met stalen van katoentjes en stoffen, die tot spotprijzen werden aange boden, om later te leveren. Inmiddels werden goedgeloovige koopers lappen linnen en kos- tumes aangesmeerd tot prijzen ver boven de waarde. Zoo liep er een eenvoudig vrouwtje in voor f 135 en een ander voor f 35, waar voor zij goederen kregen van zeer geringe waarde. Men zij voorzichtig. Een veelmaal voorkomend ongeluk. Bij het aansteken van een petroleumtoestel geraakten Zondagavond in een woning in de Nieuwe Hekkelaan te 's llage de kleeren van een bejaarde vrouw in brand. Deerlijk verwond werd de vrouw naar het Gemeente ziekenhuis vervoerd, alwaar zij aan de gevolgen van de bekomen verwondingen is overleden. Speel-automaten. Geen loterij Te Scheveningen kan men in enkele groote hotels automatisch dobbelen. Men werpt z'n gulden in de gleuf, draait dan een slinger om en dan komen ze aanrollen de guldens, tot twintig toe, ofer komt in 't geheel niets. Den geheelen dag wordt er druk ge speeld. De Amerikaansche maatschappij, die de automaten exploiteert, maakt er natuurlijk wel goede zaken mede. (D. Ct) Windhoos. Woensdagmiddag woedde te Zandvoort een windhoos aan het strand. Komende uit het Zuiden ging zij langs de strandstoelen van het Groot Badhuis, wierp aldaar eenige stoelen omver, nam een meisje op, dat pl. m. 10 meter verder op het strand terecht kwam en ging toen over zee tot aan de badinrichting Neptunus. Daar werden een paar badkoetsen omvergeworpen en kwam een er van met de wielen naar boven gekeerd op den grond terecht Bij de badinrichting voor het Kur- haus werd een fruittent deerlijk gehavend, het dak werd er afgeslingerd en kwam op den Boulevard te lande. Een en ander ge schiedde in een oogenblik. Zomer amusementen. Op een der warme zomeravonden dezer dagen zat op den wal aan de Groenmarkt te Alkmaar een knaapje kalmpjes te spelen Rondom heerschte rustige rust. Aan de deuren stonden de groote menschen, die ge noegelijk buurpraatjes hielden, of behagelijk pijpjes rookten. Een groote hond lag loom op de keien. Het knaapje speelde, boog over de effene watervlakte, waar, buiten het bereik van den jongen, die vergeefsche moeite deed het te krijgen, een klosje lag. Hoe langer die pogingen duurden, hoe grooter zijn hebzucht werd. Verder en verder boog hij, totdat, plotseen gil, en plons De heele buurt liep naar „de plaats des onheils" en de stille leege walkant werd het dichtbezette tooneel van groote drukte. Plomp daar sprong er eentje {in het water. Nog een. En nog een. En nog een Vijf stevige plompen achtereen vijf edele menschenred ders voor één onnoozel jongetje, dat er het eerst in en ook uit kwam. Maar de anderen volgden het niet zoo spoedig als daareven. Die gingen, nu hun (zeker niet heel beste) plunje toch éénmaa. nat was, lekker rondzwemmen in de gracht ten aanschouwe en tot vermake van de om standers, die steeds toenamen in aantal. („Alkm. Ct.") II. Aanbieding Gemeenterekening, dienst 1905. Wordt gesteld in handen van een commissie van Zitting van 15 Aug, 1906. Yoorzitterde Burgemeester. Afwezig: de beer J. Jonkman. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen een schrijven van den heer K. Raap, inhoudende verzoek om drie maanden afschrijving Hoofdei. Omslag. Toegestaan tot een bedrag van f Ingekomen een verzoek van den heer S. W. Dekker om ontslag uit zijne betrekking van Gemeente-ontvanger. Dit ontslag wordt ver leend, onder voorwaarde, dat de borgtocht blijft gehandhaafd, tot de gemeente-rekening over 1906 door Raad en Ged. Staten is goedgekeurd. De Raad machtigt Burgem. en Weth. tot het aanplakken van eene kennisgeving en het een maal oproepen van sollicitanten naar voornoemde betrekking in het Bondsblad voor Gemeente ambtenaren. De vergadering wordt hierna gesloten. Cornelia Catharina Bakker (Nes.) Jannetje d. v. Jan Kooger en Trijntje Mets (Oude sehild), Helena Cornelia d. v. Jan Dekker en Catharina Helena Maria Pieternella Schade (den Burg.) OVERLEDEN Geene. C O R It E S I» O N P E IV T I E. Aan een sportliefhebber. Naar aanleiding van de door u gedane opmerking en vraag, wordt als antwoord het volgende herinnerd, voorko mende o. m. in de „Motor en Rijwielwet:" „Onder wegen worden uerstaan alle wegen „en kunstwegen, welke uoor het openbaar „uerkeer openstaan, de bermen of zijkanten „en de uoetpaden daaronder begrepen." Of het voetpad aan den Schilderweg en aan den Koogerweg, zoomedo het padje langs de Schildsloot, hierop eene uitzondering zouden maken, wagen wij niet te beslissen, (zulks zullen wij maar aan meer-wetgeleerden overlaten), doch naar onze meening zal voor het publiek, wan neer het op dezelfde wijze gebruik maakt van voetpaden en wegen als zij die met het toezicht op de naleving der wetten zijn belast, daarvan geen moeielijkheden zijn te duchten; aan kwader trouw zij hierbij niet gedacht. Wij zullen hierop niet verder ingaan. Dat het intusschen met al dat „gepeddel", op die wijze, voor de wandelaars er niet aan genamer op wordt, willen wij hieraan nog wel toevoegen. Red. van de aan dit kantoor en de daaronder behoo- rende hulpkantoren ter post bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Ie Helft der maand Augustus 1906. Nadortstruat 145 Rotterdam. Briefkaart. Fraulein B. Grauno Witten n/d Ruhr. Bargerlyke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 11 Aug. tot cn mot 17 Aug. 1906 ONDERTROUWD: Cornelia Korsman (den Hel der) en Johanna Dekker (de Cocksdorp), Lu- dovicus Elize Mari Klaar (Maasdam) en Antje Roeper (Oudesehild), Jan Lucas van den Berg (de Waal) en Guurtje Backer (Oudesehild). GETROUWD: GeeDo. GEBORENNicolaas Cornelia, z. v. Pieter Mathijs Bakker en Ilendrica Kuip (Spang.) Cornelia Nicolaas z. v. Johannes Kuip en Zondag 19 Augustas 1906 HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Ham. half 3 Ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Smits. Oudesehild. Voorm. 10 uur Ds. Met. Den Hoorn. Nam. half 3 Ds. Kramer. Oosterend. Voorm. half' 10 Ds. Kramer. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Scherpenhuysen. Leiden, 17 Aug. Ter markt werden heden aangevoerdStieren 109 stuks f 122 a 1 341 Kalf- cn Melkkoeien 168 stuks f 154 a 1266; Varekoeien 98 stuks f 98 a f 108. Vette Ossen en Koeien 227 stuks 1 165 a 1 297. Gras kalveren f af Kalveren (vette) 49 stuks f 57 a f 93, Kalveren (magere) 34 stuks f 6,— a f 13,Schapen (vette) 552 stuks f 26.— a f 30. Schapen (weide) 330 stuks f 18.a 25,Lammeren 822 stuks f 13.a f 16. Magere Varkens 299 stuks f 16,- - a f 41, Vette Varkens f-a ct. per K.G. Biggea 396 stuks f7 A 12, Paarden 0 stuks a f 0. Veulens 0 stuks f af Schagen, 15 Aug. Aangevoerd: 6 paarden f 80 a f 25024 Stieren t 70 a f 225 40 Gelde- koeien f 130 a f 220; 47 Kaltkoeien f 170, f 250; 35 Nuchtere Kalveren 18a 22, 425 lammeren f 12 a f 20, 400 schapen f 24 a t 3010 Varkens f 13,a f 16 35 Vette Varkens 46 a 50 cent per kg.73 Vette Koeien f 150 a f 285; 0 Graskalveren f af 70 Biggen f8 a fll.Boter f 1,10 a f 1,25 per K.G.Kipeieren 1 3,25 a f 3.75. Ondertrouwd: Amsterdam, Fr. Hendr. plants, no. 28i13 Aug. Stroobos 1906. Ondertrouwd: JAN V. D. BERG B z. GUURTJE BACKER. Oudesehild, 17 Augustus 1906. Heden overleed, na eene langdurige ongesteldheid,onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, MAARTEN Jbz. BAKKER, in den ouderdom van 66 jaar. Uit aller naam. T. BAKKER. Waal Texel, 17 Aug. 1906. Strekkende deze tot algemeene kounisgeving Aan den Hoorn overleed heden zacht en kalm onze geachte broeder, behuwd- broeder en oom, JACOB Janz. BRUIN, in den ouderdom van 75 jaar. Namens de familie, Jb..S. KEIJSER. Texel, 18 Aug. 1906. is op Maandag 20 Ang. van 111 in de Lindeboom te spreken. Ondergeteekcnde berioht dat hij een machinale breiinrichting heeft geopend, tot het breien van alle soorten wollen en katoenen gocderon, Voor net, solied werk zal worden ingestaan. Beleefd aanbevelend, NieuwstraatBurg. Verkrijgbaar: Donderdag 16 Aug. 1906, voorm. half elf. Voorzitter Mr. W. JF. ïïiddingh, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren Dikkers, Keijser, Keesom Koning, Bakker, Mets, Lap, Ovér en Lingeveld. Secretaris de heer Ruibing. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Hierop deelt de vooiz. mede, dat eervol ontslag als opperbrandmeester was verleend aan den heer W. Brans en in diens plaats was benoemd de heer Joh. Blom. Ingekomen was een verzoek van de vereeniging «Meer uitgebreid Lager onderwijs/;, tellende ongeveer 200 leden om linan- cieelen steun, ten einde ook evenals voor de Burger- cholen enz. diploma's te kunnen uitreiken na gehou den examen. Was op ongezegeld papier en word t aangenomen voor kennisgeving; een missive van Z.E. den Minister van Justitie, waar in wordt medegedeeld dat aan het verzoek van den heer Hiddingh en 17 anderen, om alhier een Kantonrechter plaatsvervanger aan te stellen, niet kan worden voldaan; een schrijven van het Bestuur van den Polder Burgei- Nieuwland, behelzende dankbetuiging voor de verlce- ning eener subsidie van f 1000 ten behoeve der behar- ding van den weg in dien polder; een schrijven van II H. Ged. Staten, waarin advies wordt gevraagd van den raad over een voorstel tot verhooging jaarwedde Burgemeester en Secretaris, om ze n 1. beide te brengen op f 1300. Wordt aangehouden tot volgende vergadering. Een schrijven van K. Duinker Pz. aan de haven bij Oudesehild, behelzende het verzoek hem vergunning te verleenen tot verbouwen van een afdak en tevens om dit de mogen vergrooten. Wordt gesteld in han den van B en W om advies. onderzoek, bestaande uit de heeren Dros, Langeveld en Over. III. Idem rekening Algemeen Armbestuur, dienst 1905. Wordt gesteld in handen van een commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Mets, Zijm en Lap. IV. Vaststelling kohier Schoolgelden, 3e kwar taal 1906. Wordt vastgesteld tot een bedrag van f672,30. De heer Mets geeft daarbij het wenschelijke te ken nen zoo mogelijk zulk een begrooting in het begin van het kwartaal in te zenden met het oog op de betaling door de belastingschuldigen. V. Goedkeuring begrooting onderhoud Waal- derweg ouer 1907. Genoemde weg heeft een groote verbetering noodig. De kosten ervan worden begroot op f 2010, met inbe grip van het onderhoud in 1907. Het bestuur van de 30 Gem. Polders stelt voor, dat de Gemeente het maximum voor onderhoudskosten jaarlijks zal moeten bijdragen tot de helft van gen. bedrag zal zijn ingewonnen, daarna zal het jaarlijks te betalen bedrag veel lager zijn dan tot heden, B en W stellen voor op dat voorstel in te gaan en overeenkomstig dat voorstel wordt besloten. VI. Verzoek eeruol ontslag Mej. C. M. E. Roe per-de Braai, als onderwijzeres in leert ak k aan de o. I. school te den Burg. Wordt verleend tegen 1 Sept. a.s. VII. Benoeming onderwijzeres in leeruak k aan de o. I. school te den Burg. De voordracht bestaat uit de dames T. C. Keijser en A. G. Rab. Door den heer Over wordt voorlezing verlangd van de rapporten omtrent gen. sollicitanten uitgebracht. De raad gaat daarvoor over in geheime zitting. Na heropening wordt benoemd Mej. A. G. Rab met 7 van de 9 stemmer.. VIII. Verzoek B. Beumkes, hauenmeester, om uergoeding uoor extra slijtage kleeren en schoeisel. Algemeen bleek men van oordeel dat het salaris van adressant in aanmerking genomen diens steeds toene mende werkzaamheden te gering was. Een voorstel van den heer Mets om te trachten dat salaris een vol gend jaar met f 100 verhoogd te krijgen, waarvoor dat hoogere bedrag reeds nu in de begrooting van de haven zou moeten worden opgenomen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Zijn verzoek om vergoeding van slijtage kleeren, enz. ook voor dit jaar en wel tot een bedrag van f 35 werd niet ingewilligd. IX. Opmaking uoordracht ter benoeming uan twee leden uoor het College uan Zetters. Na eenige discussie en herhaalde stemmingen wordt de voordracht als volgt samengesteld 1 C. Bakker Cz., Oudesehild (aftredend), 2 W. K. Bakker, Oostcrend. 3 W. Mets Tz., Oudesehild, 4 D. P. Bakker, Burg (aftredend) X. Bouwaanurage uan N. Dros Pz. te Eierland uoor een houten ueestalling. Een drietal aanvragen waren ingekomen, allen voor gebouwen buiten de kom der dorpen, waarbij door den Raad vergunning mag worden verleend tot het gebrui ken van hout voor de opstaande wanden en van riet en asphaltpapier enz. voor dakbedekking. Alle aanvragen worden ingewilligd. De agenda afgehandeld zijnde doet de voorzitter de gewone rondvraag. Door den heer Lap wordt gevraagd, waarom de stce- nen, die reeds aan den Hoorn waren aangevoerd weer waren weggehaald De voorz. antwoordt dat die 3tecnen waren bestemd voor het paardenpad, waarom door den heer Lap in een vorige vergadering was verzocht. Nadien echter was gebleken dat dit pad door velen te den Haorn minder gewenscht werd geacht, de heer Keesom was dit per soonlijk aan B en W komen medcdeelen. B en W had den toen besloten de steenen, welke zij elders zeer goed konden gebruiken, en wier aantal aan den Hoorn met vermeerderde, maar weg te laten halen. Door den heer Keesom wordt het betreurd, dat dit gedaan is, aangezien dit min of meer geldverspilling is doordat nu extra vracht moest worden betaald, terwijl zonder bezwaar nieuwe steenen hadden kunnen worden besteld. De heer Keijser geeft toe, dat mogelijk die f3,50 hadden kunnen worden uitgewonnen, maar merkt op, dat ieder zeker wel eens iets doet dat later bleek op andere wijze voordeeliger te kunnen zijn gedaan. Spr. voegt er eenigzins spottend, naar 't ons voorkwam, aan toe, dat hij desvetlarigd die f 3,50 wel uit eigen zak wilde bijpassen. Spr. geeft den heer Keesom in overweging niet op alle slakken zout te willen leggen, terwijl de heer Dikkers opmerkt, dat die steenen elders noodig waren en dat, na het vervallen van het paar denpad, er niet dadelijk een plan was voor het bezigen der steenen voor een ander doel aan den Hoorn, ter wijl ze elders noodig waren. De heer Keijser zegt, niet ongenegen te zijn een volgend jaar desnoods nog 2- of 3-maal meer steenen naar den Hoorn te laten vervoeren. De heer Langeveld herinnert, dat in de vorige ver gadering door den Raad aan den secretaris verlof werd verleend en vraagt met het oog op velen, die dat wel eens zouden willen weten, wie het verlof regelt van den Burgemeester. De voorz. antwoordt hierop, dat zulks door den Com- missrris der Koningiu wordt gedaan, tot aanvulling waarvan de heer Keijser nog voegt, en de Koningin. De heer Langeveid spreekt dnarop zijn leedwezen er over uit, dat door den Burgemeester zoo dikwerf gebruik wordt gemaakt van do gelegenheid de gem cente te verlaten. Spr. verzoekt vriendelijk, zoo mogelijk, wat minder van die gelegenheid gebruik te maken ten einde de wethouders niet te veel met werkzaamheden te overladen, cn te voorkomen dat ambtenaren van lageren rang wat veel op den voorgrond treden, het geen niet was in het belang van de gemeente. Dc Voorz geeft hierop ten antwoord, dat hij sleehls eenmaal niet voor gemeentebelangen is uitgeweest. De heer Over merkt op, dat nu de voorz. zooveel voor gemeentezaken c p reis is geweest, zeker wel be langrijke voorstellen aan den Raad zullen zijn te wachten. De lieer Mets betoogt het wenschelijke in een vol gend jaar, nu is het reeds te laat, de lantaarn bij dat deel van Oudesehild, gelegen bij de Kerksteeg, inplaats van 1 Sept. zooals tot heden, reeds met 1 Aug.'s avonds te laten branden met het oog op de groote duisternis die op dat deel van het dorp 's avonds heerscht. De heer Dikkers merkt op, dat dit zeker moet wor den toegeschreven aan de boomen langs dat deel van de straat. Snoeien wordt daarom gewenscht geacht, terwijl voor een volgend jaar tijdig zal worden over wogen wat moet worden gedaan. Dc heer Keesom beklaagt zich over het al te per soonlijk zijn van den gem.-veldwachter, v. d. Poll, en beweert, dat als deze zijn taak altijd opvat zooals hij dit tegenover spr. doet, hij dagelijks wel 20 processen- verbaal moest maken. Doet bij dat niet, dan doet hij zijn plicht nie^ en klaagt spr. hem daarvoor aan. De belasting van de tweede wagen, wanneer 2 wagens achter elkaar worden aangespannen, hoogstens met 750 K.G.,^acht spr. bij goede harde wegen veel te laag. Verder wijst spr. op aen wagen van de petroleumtank, die op zichzelf zeker al zwaarder is dan 1250 K.G. en waarmede men de wegen wel mag berijden. Op de herhaalde opmerking dat hij een aanklacht wil indienen tegen den gem.-veldwachter v. d. Poll, merkt de heer Dikkers op, dat de Wethouders in deze niets hebben te zeggen. De voorz. zegt niet in te zien, dat door v. d. Poll zijn plicht niet wordt gedaan. Niemand meer het woord verlangende, sluit de voorz. de vergadering. SIMON DUINKER EN 3 A N T 3 E POLL. EN desgeiuenscht met bijleuering der sajet; tegen concurreerenden prijs berekend.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2