N°a 1977. Zondag 26 Augustus 1906. 19Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blid verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts, per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Buna op Texm» GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 broche gevonden in de Warmoesstraat; 1 zakmes, gevonden op de Groeneplaats 1 lorgnet, gevonden in de Weverstraat. Hijkskcuring van tot dekking bestemde hengsten. Burgemeester en Wethouders van Texel, Gelezen het Provinciaal Blad van Noord-Hol land No, 83 van 1906; Brengen ter algemeene kennis: le. dat bij die beschikking is bepaald dat de gewone Rijkskeuringen van tot dekking bestemde hengsten voor zooveel deze provincie betreft, in dit najaar zullen worden gehouden op 25 September e.k. voorin, te Schagen. nam. op Wieringen; op 26 September e.k. te Hoofddorp, gemeente Haarlemmermeer op 27 September e.k. op Texel en Terschelling; 2e. dat tot deze keuringen worden toegelaten alle hengsten, die tenminste 21/jaar oud zijn 3e. dat de eigenaar of houder, die een hengst ter keuring wenscht aan te bieden, verplicht is daar van ten minste drie weken vóór de keuring vracht vrij eene schriftelijke en onderteekende aangifte te zenden aan den Secretaris der provinciale rege- ling8-commi8sie (den Hr. W. Teengs te Alkmaar) met opgave van: a. naam en woonplaats van den eigenaar en houder b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere kenteekenen van den hengst, benevens, indien deze in een stamboek is ingeschreven, stamboek en stamboeknummer; c. zoo mogelijk afstamming van den hengst, zoowel van vaders- als moederszijde en naam en woonplaats van den fokker 4e. dat een hengst, na bovenvermelden termijn aangegeven, van de keuring is uitgesloten, tenzij de commissie geen bezwaar tegen toelating heeft en de eigenaar of houder vóór den dag der keu ring eene som van tien gulden bij voornoemden secretaris stort 5e. dat inschrijvingsbiljetten voor de keuringen op vrachtvrije, schriftelijke en onderteekende aanvraag van eigenaars of houders van hengsten, door den secretaris der rogelings-commissie voornoemd zullen worden verstrekt. Texel, den 24 Augustus 1906. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. TEXEL, 26 AUGUSTUS 1906. Koninginne- Jaardag. Wij Daderen den 31 Augustus, den jaardag van H. M. Neêrland's Koningin. In vele plaatsen van ons land wordt die dag tot een nationale feestdag gemaakt of er wordt althans een meer bijzondere aandacht aan gewijd. Zulks is zeer goed gezien. In menige plaats wordt zoo jaarlijks één dag bestemd tot het houden van eenig volksfeest, en waar nu geen historische herinnering daartoe een be paalden datum aanwijst, is er zeker veel Yoor te zeggen, daarvoor te bestemmen den dag der verjaring van de eerste in den lande. Dien dag te bestemmen tot het honden van een kinderfeest in de eerste plaats, ver dient zeker alleszins aanbeveling om den band tusscben het Vorstenhuis en het Volk leven dig te houden. 'tWas van de permanente feestcommissie alhier, dan ook zeker eene goede gedachte m dien geest te beslissen en den komenden jaardag van Koningin Wilhelmina te bestem men tot een kinderfeestdag. Hieruit valt alreeds af te leiden wat wij Wijdag a. s. kunnen verwachten „een kin derfeest." Als terrein daarvoor zal mogen worden gebruik gemaakt van het weiland, vanouds bekend als „de Lijnbaan", achter de „Vergulde Kikkert". Op de te wachten fees telijkheden zullen wij niet vooruitloopen wel willen wij vermelden, dat het terrein feeste lijk zal worden versierd, dat verschillende spelletjes en wedstrijden zullen worden geor ganiseerd en dat het den kinderen aan goed onthaal niet zal ontbreken. Tot deze mede- deeling zullen wij ons bepalen. De dag zal worden begroet met muziek van den torentrans, door het Fanfarecorps aangeboden. Des avonds zal een verlichte gecostumeerde optocht worden gehouden, indien tot deelne ming daaraan genoegzaam liefhebberij bestaat. Hoe die optocht zal zijn samengesteld, zal afhangen van de deelnemers. Zij kan zeer verschillend wezen; men kan er o.a. in vinden historische personen; groepen, de bronnen van bestaan alhier voorstellende als landbouw en visscherijook groepen, als b.v. kleinduimpje, aschepoetster, roodkapje hebben wij wel eens in zulk een optocht waargenomen, een groep zigeuners trok ook daarbij weieens onze aandacht; verder kunnen ook gewenschte zaken, als tramverkeer (een tramwagen) kanaal, verkorte weg en wellicht nog meer andere dingen worden voorgesteld; de vindingrijkheid vindt op dit gebied zeker een ruim veld. Ook groepjes in nationale kleederdrachten, b.v. Urkers, Volendammers, Friesche, Zeeuwsche of dergelijken, zullen zeker eene goede figuur maken. Er is wel niet zoo'n ruimen tjjd van voorbereiding, doch met eenigen goeden wil is toch nog wel iets tot stand te brengen. Aan de eigenaardigste costumes, groepen of voorstellingen zullen prijzen worden toegekend. Dat onze fanfare de feestelijkheden zal opluisteren is buiten kijf, met eene muziek uitvoering op de Groeneplaats zal de dag worden besloten. Laten wij hierbij nog mogen herinneren aan het hier onbekende vermaak, hetwelk door den eigenaar van Hotel „Texel" dien dag zal worden aangeboden, nl.„Skating- Ring" (rijden op rolschaatsen) en des avonds „Bal Champêtre". Dat goed weder het mogelijk zal maken het programma van dien dag naar eisch afte- werken, zullen velen met ons zeker wenschen. Heden bracht Z.Ex. de Commissaris der Koningin in Noord-Holland een bezoek aan onze gemeente. Aad het publiek was de gelegenheid geboden bij Z.Ex. op audiëntie te gaan om zijne belangen te bepleiten of van belangstelling te doen blijken. Of velen er van gebruik maakten, is ons niet bekend. Volgens enkele bladen zou het bezoek in verband hebben gestaan met eene gewenschte vergrooting van de haven. 'tKan wel zoo zijn, zij, die dat bericht de wereld inzonden zullen er vermoedelijk wel meer van hebben geweten. Wij beschouwden het als het gewone bezoek dat zoo geregeld na eenige tijden wordt ge bracht. Intusschen, do gelegenheid om verschil lende belangen te bepleiten, werd door dit bezoek aangeboden. Wij wenschen dat de belanghebbenden die gelegenheid niet zullen hebben laten voorbijgaan en het bezoek van Z.Ex. (aan wien de behoeften van Texel door aanschouwing meer duidelijk zullen zijn ge worden) voor de toekomst vruchtdragend mag blijken te zijn. Z Ex. Vrijdag gearriveerd zou heden weder vertrekken. Van 22 tot 24 Augs. zijn van hier verzonden 588 schapen, 60 lammeren, 1 koe, 2 kalveren en 14 varkens. De lamshuiden, afkomstig uit de aange varen stoomboot „Meuse," welke hier zijn aangebracht en dezer dagen te Helder werden verkocht, hebben gemiddeld opgebracht 36 ct. per stuk. De te Helder aangebrachte huiden golden door elkaar niet meer dan 19 ct. per stuk. Dit verschil is wel hieraan toe te schrijven, dat de hier geborgen huidjes dadelijk goed gedroogd en zorgvuldig behan deld zijn geworden. De terpentijn welke te Helder werd aange bracht, gold ongeveer f 60 per vat. Hier was een vat aangebracht, dat f 73 heeft opgebracht. Oosteeend, 24 Aug. In de omstreken van dit dorp vindt men tegenwoordig vele egels. Somtijds zelfs ziet men een exemplaar door de dorpsstraten marcheeren. Door het vangen van muizen zijn deze dieren nuttig en volgens de Wet tot bescherming van dieren, nuttig voor landbouw en houtteelt, mogen ze nimmer gevangen of gedood worden. Waal, 23 Augustus. De heer B. J. de Jongh, vroeger alhier, thans onderwijzer te Haarlemmermeer, heeft bedankt voor zijn benoeming tot onderwijzer 3de klasinNeerl. Oost-Indië. Ter verbetering van den volkszang wordt door een der bladen in hare kolommen afge drukt „Het Vlaggelied." De schrijver voegt er den bescheiden wensch aan toe„O, mocht het „Vlaggelied" de plaats innemen van maar één enkel der vele nonsensliederen, die tot vervelens toe langs de straat worden geblèrd. Die wensch is niet zoo onbillijk, de melodie van het „Vlaggelied" is in vlugge tempo, opgewekt en pittig, de woorden zijn goed gekozen. Ter wille van hen die niet veel meer dan de eerste regels van dat lied kennen (en zoo zijn er velen) willen ook wij het in onze kolommen afdrukken, wellicht dat het ook hier meer bekend wordt. Ziehier den inhoud van het VLAGGELIED. O, schitterende kleuren van Nederlands vlag, Wat wappert gij fier langs den vloed Hoe klopt ons het harte van vreugd en ontzag, Wanneer het uw banen begroet! Ontplooi u, waait uit nu, bij nacht en bij dag Gij blijft ons het teeken, o, heilige vlag, Van trouw en van vroomheid, van vroomheid en moed. Van trouw en van vroomheid en moed Of is niet dat blauw, in zijn smetlooze pracht, Der trouw onzer vadren gewijd Of tuigt niet dat rood van hun manlijke kracht En moed in zoo menigen strijd? Of wijst niet die blankheid, zoo rein en zoo zacht Op vroomheid, die zegen van Gode verwacht. Den zegen, die eenig gedijt? Waai uit dan, o Vlagzij de tolk onzer beê Om Trouw en om Vroomheid en Moed De wereld ontzie U op golven en reê Maar—daaldet gij ooit op den vloed... Wij heffen uw Wit uit de schuimende zee En voeren naar 't Blauw van den Hemel u meê Al kleurt zich uw Rood met ons bloed. Een grappig gevolg. Zooals men weet hebben de Kinderwetten o.a. het nieuwe instituut van een „berisping" gebracht. Wanneer een jongens wegens zijn ondeugende streken voor het eerst bij den kantonrechter moet komen, geelt deze den delinquent een „berisping", een vermaning om zich voortaan beter te gedragen. Helpt dat niet, dan wordt zoo'n „berisping" in de wandeling door de kwajongens een „boter ham" genoemd later gevolgd door straffen, zooals opzending naar de tuchtschool enz. Nu zaten dezer dagen twee jongens van een jaar of twaalf op een stoep te praten. Daar passeerde de kantonrechter, waarop een van de jongens luidkeels schreeuwde „Jé, kijk eens daar heb je dien langen vent, die ons pas een boterham heeft gegeven 1" TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1