Buitenland. Pre dikbeur ten, Marktberichten. Dichterlijke ontboezeming. Uit de „Scheveningsche Courant" Bal op de Pier geeft dol veel pleizier. Niet alleen voor het publiek, de kliek, maar voor de aandeelhouders vooral, want wat is het geval Als er bal is op zee, vallen de entree's zoo mee, dat als 't eiken dag gebeurde, het wandelhoofd scheurde, dat gevaarte van de zwaarte van het geld, dat met geweld, zoo maar glijend en vleiend, met een ziezoo, in het bureau, ontvangen wordt, zonder dat men mort. Integendeel, is het niet veel, voor 10 cent, zoo patent, te kunnen dansen met de kansen, van door het leven saam te zweven zonder teugelen op de vleugelen der liefde, die men bliefde. De muziek was magnifiek, en 't publiek, wel niet chiek, doch zonder paniek, amuseerde zich zittend of op de been. Voor een leek, schijnt eens per week, zoo'n bal als hier het geval, voor pleizier, op de Pier, een eisch, zeer wijs, met de kanseD, meer dubbies in de zakken der aandeelhou ders te doen dansen, om 't nuttige en 't aangename, tezamo, te paren. We vaten mekaren. Een onaangenaam misverstand. Daar is verleden week te Utrecht aldus meldt de „U. Crt" iets buitengewoons ge beurd. 's Ochtends om 10 uur bevonden zich in het Stedelijk Ziekenhuis aldaar de lijken van twee personen een katholiek en een prote stant. Beide zouden ter aarde worden besteld. De familie van den overledene woonde de ceremoniën in de kapel bij. Vervolgens had de teraardebestelling plaats. Nauwelijks was deze afgedaan, of er kwam van het Zieken huis bericht datmen het verkeerde lijk had meegenomende protestant lag op de katholieke begraafplaats begravenOnmiddel lijk werd de kist weer omhoog gehaaldde familie werd verzocht op de begraafplaats wat te wachten, terwijl inmiddels naar het ziekenhuis werd teruggereden om de lijken te verwisselen. Toen kon de familie voor den tweeden keer de begrafenis bijwonen, thans van den katholieken doode. Alweder door een petroleumstel. De vrouw van den arbeider Bos op A. A. Ringdijk te Haarlemmermeer, ontdekte Dins dagavond toen ze in hare woning zat, dat het petroleumstel in brand stond. Dadelijk snelde de vrouw toe om het te dooven, maai kon niet verhinderen, dat hare kleeren vlam vatten. In een oogenblik stond ze in lichtelaaie. Op haar hulpgeroep snelden de buren toe, die haar aanvatten en in 't kanaal zetten. Nadat de vlammen in 't water gedoofd waren, werd de ongelukkige, met brandwonden overdekte vrouw in hare woning gebracht en daarna naar het ziekenhuis te Amsterdam vervoerd. Slecht beloonde vrienschap. Te Amsterdam is 't gebeurd op de Zeedijk. Hij, de matroos in actieven dienst, was uit passagieren, liep te slenteren van de eene kroeg naar de andere. Tot-dat-ie een anderen krijgsmakker ontmoette. Toen vroolijkte ons Jantje heelemaal op, en met den oud-matroos —thans „rustend" burger die óók wel wou -werd de „dienst" voortgezet. Veel borrels dronken ze samen en toen werd de matroos, „die uit was" en alles be taalde, intiem tegen zijn teruggevonden vriend. Hij vertelde van alles, ook dat zijn fiets zoo lang in een café in de buurt stond Toen ze 's morgens wakker werden in het logement, waar ze gelogeerd hadden, moest de burgervriend éven weg. Hij is naar het café gegaan en heeft de fiets opgehaald en is er spoorloos mee verdwenen. Zooveel ondank kon de matroos in actieven dienst niet verdragen. Eu terwijl de burger matroos op de gestolen karos peddelde, mar cheerde Janmaat naar het politie-bureel om met knoopen zich te beklagen over zoeveel „vriend schap". („Tel.") Wasschen uit de gemeentekas Door de Haagsche raadsleden Vas Dias en Ter Laan is voorgesteld aan de Coöperatieve Volkswasscherij te 's Gravenhage, te rekenen van 1 Augustus 1906, een subsidie van f 648 's jaars gedurende 10 jaren uit de gemeente kas te verleenen uitsluitend ter bevordering dat de wasch van arbeidersgezinnen buitenshuis wordt behandeld. Prettige kennismaking Aan het Centraalstation te Amsterdam arriveerde zoo kersversch een Duitscher. Wat wonder, dat hij 't aardig vond op het Damrak zóó maar door een Gretchen te worden aan gesproken. Och 1 dat was aardig. Samen gingen ze uit, maar ze kwamen niet samen thuis Gretchen kaapte in een onbewaakt oogenblik f 60 uit de portefeuille van haar landgenoot en wist zich uit de voeten te maken. De bedrogen Duitscher ging zich bij de politie beklagen. Boeren in angst. Men begint zich te Haarlemmermeer zeer ongerust te maken over den nog te velde staanden oogst. Het liggende graan en de erwten zijn door den zwaren regenval in den grond geslagen. Het koren staande aan schooven, begint reeds te spruiten. Er is reeds groote en onherstelbare schade. Zeker zeldzaam. Putgravers voor anderen zijn er bij menigte, figuurlijk en in werkelijkheidgrafdelvers voor zich zeiven komen zeker hoogst zelden voor. Daarom maken wij van 't volgende melding. De tachtigjarige timmerman W. H. te Eursinge heeft geheel alleen een gr ifkelder gemetseld, waarin hij den eeuwigen slaap denkt te slapen. De zerk, die op het verwulf ligt, en ver vaardigd is door de steenhouwers De Willinge te Steenwijk, is geheel afgewerkt, alleen de datum moet er nog ingebeiteld worden. Voor eenige dagen is de laatste hand aan dit zeldzame werk gelegd. Ook al werkstaking. In de gevangenis te 's Hertogenbosch zou dezer dagen een soort van werkstaking onder de gedetineerden hebben bedreigd, die meer loon en minder werkuren per dag wenschten en hun belangen in deze schriftelijk aan het gevangenisbestuur hadden doen kennen. Naar het schijnt zijn het vooral de voorloopig in hechtenis gedetineerden die, van oordeel dat de verplichte arbeid, voor de gevangenen wier straf in gewijsde is gegaan geldend, op hen niet yan toepassingjis, de kat de bel aanbonden. Of op hun verzoek reeds is beslist, dan wel of de zaak nog hangende is, schijnt onbekend. Een glundere knaap. Een schoolopziener komt in de school en zegt tegen den onderwijzer eener klasse „Mijnheer, wijs mij eens het schranderste kind 1" De onderwijzer noemt Jan Barends. „Jan", zegt de schoolopziener, „geef eens een getal van twee cijfers op". „46", roept Jan. De schoolopziener schrijft op het bord 64. Jan krijgt een kleur, maar durft niets te Z9ggen. „Nog een getal, Jan", zegt de schoolop ziener. „57", laat Jan hooren. De schoolopziener schrijft 75 op. Schijnbaar kookt het in Jan's binnenste. Hij staat al in de bank, maar durft geen aanmerking maken. „Nog een getal, Jan", zegt de schoolopziener weer. „33" roept Jan zegevierend uit en voegt er bij „dat lap je me niet meer De ramp in Zuid-Amerika. Alle bedrijf in Valparaiso staat stil; de bevolking kampeert op pleinen, in de stads parken en op de schepen die in de baai ge ankerd liggen, want in de straten zou het onmogelijk zijn zich op te houden. De orde wordt gehandhaafd met strenge maatregelen. De staat yan beleg is uitgeroepen. De meeste groote gebouwen zijn ernstig beschadigd en het is streng verboden met het oog op mogelijke instorting om kerken, scholen of schouwburgen binnen te gaan. Honderden lijken moeten nog onder de puinhoopen liggen daar de brand nog steeds voortwoedt, is het onmogelijk de dooden be hoorlijk te begraven. Officieel wordt thans een getal van 2000 slachtoffers genoemd. Voorts wordt nog gemeld dat in de gevan genis van Valparaiso de muren zijn inge stort, 140 man onder het puin bedelvende. Men zegt dat de gevangenen op het oogen blik der ramp een godsdienstig gezang aan hieven. Een groot deel van Vina del Mar is door brand vernieldtusschen Valparaiso en Vina del Mar is een heuvel ingestort, waar door de spoorweg werd beschadigd. De steden en dorpen in den omtrek van Valparaiso liggen alle tengevolge van de aard beving in puin. Een nieuw gezichtspunt. Op een te New-York gehouden congres van geneeskundigen heeft dr. T. Dyke Acland bij besprekingen over het slapen van kinderen aangeraden de kinderen zoo lang mogelijk te laten slapen, want, zeide hij, vooral in bed wordt hun groei bevorderd. Dr. Acland haalde verscheidene voorbeelden aan om zjjne stelling te verdedigen, dat kinderen in hun leertijd veel slaap noodig hebben. Zoo wordt bevonden, dat in eene school, waar de directeur de kinderen één uur later laat opstaan dan gewoonlijk het geval is, de kinderen gezonder zijn en beter werken. Vervolgens toonde hij aan, dat het schrift van kinderen, die zeven uur sliepen, flink en duidelijk was. Hieruit en uit andere voor beelden heeft hij de gevolgtrekking gemaakt, dat, als men een kind veel laat slapen, men het niet lui maakt, maar het veeleer in staat stelt, opgewekt en gezond te blijven. Wat de oorzaak is. Het toenemen van het aantal echtschei dingen in Engeland heeft mannen der weten schap aanleiding gegeven tot overwegingen die tot de conclusie hebben geleid, dat hierbij het drankmisbruik een groote rol speelt. Deze opvatting wordt in een Londensch blad bevestigt door een bekend voorstander van de geheelonthouding een man die als philanthroop veel ten goede heeft gedaan. Hij deelt mede, dat zijn vereeniging vier gestichten heeft ter genezing van drankzuchtige vrouwen en slechts één voor mannen. De alcohol heeft op het zedelijk leven der vrouw nog veel schadelijker invloed dan op dat van den man. De onder vinding leert, dat de vrouw bij misbruik maken van drank in de eerste plaats haar waarheidsliefde verliest en, is zij eenmaal leugenachtig en ontrouwbaar geworden, dan begint haar totale moreele ondergang. Men mag aannemen, dat tallooze echtscheidingen aldus het gevolg zijn van het drinken. Als men zich wil behelpen. Te Bochem zou op een klein zomertheater Heyermans „Op hoop van Zegen" worden gegeven. De drie eerste bedrijven maakten diepen indruk. Het scherm ging op voor het vierde bedrijf, het tooueel in het kantoor van den reeder, die telefonische berichten ontvangt van het vergaan van het schip. Daar, terwijl de spanning van het publiek op het hoogst was, klonk plotseling hier en daar een gegichel. Men stootte elkaar aan, bet lachen werd luider, de tooneelisten zelf konden het niet meer uithouden, proesten het uitWat was het geval Men had geen tafel telefoon toestel gehad en nu maar een kisje neergezet, waaraan als horen een soeplepel hing, als verklikker van de geheimen der zee. De soeplepel, telkens naar den mond gebracht van hen, die telefoneerden, was zoo oer-ko- misch, dat niemand's lachspieren er tegen bestand waren. Een vlinderig bericht. Geen stad in de wereld, schreef dezer dagen een Engelsch blad, die zooveel parken heeft als Londen. In die parken hebben vrienden van de natuur eenige dozijnen vlinders los gelaten en die hebben zich sterk vermenig vuldigd. Die proef lokte tot meer uit. Men is op een hoeve bij Scarnborough toen vlinders gaan kweeken, de gewone soorten en zeldzame ook. Men heeft er nu 20,000, en die worden over de parken van Londen verdeeld. Zondag 26 Augustas 1906 HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorin. 10 uur Ds, Schroder. Waalt Voorin. 10 uur Ds. Smits. Koog. Nam. half 3 Ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur Ds. Met. Den Hoorn. Nam. half 3 Ds. Kramer. Oosterend. Voorm. half 10 Ds. Kramer. Coclcsdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam, 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Scherpenhuyscn. Leiden, 24 Aug. Ter markt werden heden aangevoerd: Stieren 106 stuks f 113 a f 337; Kalf- en Melkkoeien 174 stuks f 151 a 1263; Varekoeien 104 stuks f 96 a f 107. Vette Ossen en Koeien 267 stuks f 175 a f 283. 44 Gras kalveren 127 a f 46. Kalveren (vette) 59 stuks f 58 a f 93, Kalvoren (magere) 27 stuks f 7, a 1 14,Schapen (vette) 902 stuks f 26.— a f 30. Schapen (weide) 404 stuks f 18.a 25,Lammeren 761 stuks f 12.a f 16. Magere Varkens 329 stuks f 18,- - a f 45, Vette Varkens f a ct. perK.G. Biggen 296 stuks f7 13, Paarden 0 stuks a f 0. Veulens 0 stuks f af Schagen, 23 Aug. Aangevoerd: 8 paarden f 75 a 1150; 18 Stieren f 110 a f'175 30 Gcldo- koeien 1 120 a 1 180; 50 Kaltkoeien 1 150, f 265; 30 Nuchtere Kalvoren 1 8 a 22, 400 lammeren f 14 af 19,50 475 schapen f 24 a 1 32—; 8 Varkens f 14, a f 16 39 Vette Varkens 44 a 50 cent por kg.63Votto Kooien f 180 a f 300; 0 Graskalveron f af 75 Biggen f9 a f 12.Botor f 1,10 a f 1,20 per K.G.Kipeieren 13,50 a 14.—. Burgerlpe Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 18 Aug. tot on mot 24 Aug. 1906 ONDERTROUWD: Kornolis Kramer (Leiden) on Josina Boon (don Burg). GETROUWD: Cornolis Korsman (Holder) en Johanna Dokkor (do Cocksdorp),

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2