N°. 1978. Donderdag 29 Augustus 1906. 19de Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Oit blid verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTlEN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg of Texel. Te behandelen onderwerpen; Schietoefeningen op de Harssens. De Burgemeester van Texel, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het volgende bericht aan zeevarenden is uitgevaardigd: Volgens mededeeling van den Minister van Oorlog zal op 3 en zoo noodig ook op 4 September 1906, een schietoefening worden gehouden van het fort op de Harssens. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (30 c. M.) waarbij onveilig wordt ge maakt de reede van Texel tot op 9000 M. van het fort. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot aan het einde daarvan, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de richtingen, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op die dagen groote waar schuwingsborden worden geplaatst aan den ingang der haven en op de batterij Visch- markt, vermeldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij het torpedo-magazyn en aan den ingang der haven borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteekenis der ge kleurde vlaggen, als volgt: rood en witte vlag beteekent Noord, wit en zwarte vlag N.O., zwarte vlag Oost. De data der schietoefeningen zullen nader in enkele plaatselijke bladen aangekondigd worden. Texel, den 25 Augustus 1906. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 29 AUGUSTUS 1906. Een groote aanvoer yan vee, met vluggen handel, mag weder worden gezegd van de Maandag gehouden markt. Onze veefokkers maken dit jaar ontegenzeggelijk goede zaken. Aangevoerd werden 2Paardenf 125af 175 4 Koeien f 120 a f 185; 2 nucht.-Kalveren f 14 a f 161 Veulen f 85600 Schapen f 21 a f 26,50; 271 Lammeren f 13 a f 16,50 27 Rammen f 24 a f 40; 11 Biggen f 18 a 14. Vrijdag 31 Augustus herdenkt H. M. Koningin Wilhelmina haar 26ste verjaardag. Dat die dag hier zal worden gevierd door een kinderfeest, hebben wij reeds in een vorig nummer gemeld. Bijzonderheden daar omtrent zijn ons verder niet bekend gewor den, 't heeft er al den schijn van of 't een verrassing moet blijven hetgeen die dag zal brengen. Van verdere toelichting moeten wij dus afzien, wellicht dat de feestcommissie op eenige wijze het programma voor dien dag nog wel bekend zal maken. De dag zal worden begroet met muziek van don torentrans, schreven wij in een vorig nummer. Naar ons welwillend werd medegedeeld zal dit plaats hebben des mor gens te 8 uur. Die begroeting zij het sein tot het uitsteken der vlaggen, waartoe wij bij deze een ieder opwekken. Skating-Ring. Ter gelegenheid van den jaardag der Koningin wordt door den eigenaar van „Hotel Texel" Skating-Ring aangekondigd, bij gunstig weder in den tuin, bij ongunstig weder in de zaal. Voor Texel is dit een nieuw vermaak, Skating-Ring is rijden op schaatsen voorzien van rolletjes. Wij waren elders reeds meer malen in de gelegenheid dit vermaak te zien, doch hebben van de gelegenheid ons aange boden gebruik gemaakt, om ook hier alreeds een kijkje te nemen, 't Valt niet te ont kennen dat het een zeer prettig vermaak is, waarvan liefhebbers van schaatsenrijden zeker zullen profiteeren. Even als op het ijs, met het werkelijk schaatsenrijden, eischt ook deze sport eenige oefening, waarin som migen het ver weten te brengen. Men ziet echter ook hierbij er zoo nu en dan een tui melen, die eene te groote gedachte van zich zelve had gevormd. Dat komt in het leven meer voor. Tot een bezoek meenen wij echter wel te mogen aansporen, 't zij men er deel aan neemt, of zich met zien tevreden stelt. Voor den ondernemer van dit vermaak zij het bezoek loonend voor de uitgaven er aan ten koste gelegd. De baan voor deze gelegenheid aangelegd heeft bij een lengte van 14 Meter een breedte van 7 Meter. Muziek zal deze feestelijkheid zeker opluisteren. Men verzuime niet een kijkje te gaan nemen. Beter licht. Wordt op velerlei gebied ver betering aangebracht en steeds gewenscht, ook ten opzichte van verlichting blijft dit niet uit. Een nieuw bewijs daarvoor is het petroleum-gas-gloeilicht, dat elders reeds in gebruik, ook hier is ingevoerd. In den winkel van den heer Lap, in de Weverstraat, trok onze aandacht een zoodanig licht, 'tls een gewone petroleumlamp, waarop een bijzondere brander voor dit doel is aangebracht. Wij behoeven daarvan verder niets te zeggen de gelegenheid tot bezichtiging is voor niemand moeielijk en de heer Lap zal tot nadere inlichting zeker wel bereid worden bevonden. Bij het gemis nog steeds van eene gas fabriek, om onze woningen van kook- en lichtgas te voorzien, heeft voor laatstgenoemd gebruik het bedoelde licht zeker veel aan trekkelijks. Den 27 Augustus zijn van hier verzon den 417 schapen, 374 lammeren, 2 koeien, 5 kalveren en 5 varkens. Oosteeend, 27 Aug. De heer Commissaris der Koningin en gevolg vertoefde hier Zater dag j.l. ongeveer een uur, in welken tijd de lunch werd gebruikt in „Het Wapen van Amsterdam" en de kerk der Ned. Herv. Gemeente werd bezichtigd. Dat rijtuighouders niet altijd medewer ken tot bevordering van het vreemdelingen verkeer, kon nog in de vorige week blijken. Een koetsier bracht van de haven te Oude- schild langs den gewonen weg twee vreem delingen naar hier en liet zich daarvoor f '6 betalen, d.i. f 4,50 boven het gewone tarief. De goede indruk, dien de buitenlanders reeds van ons land hadden gekregen, werd daardoor wel verminderdmaar ook bewoners van hier keurden een dergelijke beurslichting sterk af. Den Hooen, 27 Aug. Hedenmiddag had op de Prins-Hendrik-dijk een treurig ongeluk plaats. De 13-jarige C. D., die sinds eenige dagen daar schapen hoedde, klom achter op een zwaar beladen wierwagen. Hjj gleed er af, raakte met een zijner beenen tusschen een der achterwielen, met het noodlottig gevolg, dat het boven den enkel brak. Nadat hij per as naar hier vervoerd was, werd door Dr. Wagemaker geneeskundige hulp verleend. Door den storm, die hier Zaterdag 1.1. woedde, werd, behalve dat hij in de tuinen vrij wat schade aanrichtte, op „D(jk" een boom geheel ontworteld. Oudeschild, 28 Aug. Toen Zondagnamid dag een pleiziervaartuigje de haven wilde verlaten, liep 't met zooveel vaart tegen een aan den wal liggend ijzeren tjalkschip, dat de kluiverboom van den pleiziervaarder ge heel verbrijzeld werd. Het feest, dat op Koninginne-verjaardag aan de schooljeugd wordt aangeboden, belooft nog al wat. Afgaande op de plannen zal 't vermoedelijk wel overtreffen, al wat op dit gebied hier nog geweest is. Ook aan de kleintjes der Bewaarschool zal worden gedacht, doch 't feestje voor de kleuters zal wel in hoofdzaak bestaan in een onthaal. Koog, 27 Augustus. Heden zijn op het strand alhier aangespoeld en bij de strand vonders aangebracht: 53 groote en kleine vaten teer en één groot vat terpentijn. Verder een naambord van de visschersschuit H. D. 108. Vrouwen in den maatschappelijken strijd. „Het Nieuwsblad voor Nederland" heeft een zeer bijzondere prijsvraag uitgeschreven, naar aanleiding van een der redactie bekend geval van een jonge vrouw uit den gegoeden stand, die plotseling èn echtgenoot èn ver mogen verloor, dus van dien oogenblik in haar levensonderhoud zelve moest voorzien, welke taak haar veel, veel moeilijker viel, dan zij ooit vermoed had. Aan de vrouwen in Nederland, die een in soortgelijk geval ver- keeren of verkeerd hebben, stelt het „Nbld. v. Nederl." nu de vraagwat zij ervaren hebben in het leven van zorgen voor haar zeivenwelke moeielijkheden er te bekampen zijn geweesten of de worsteling een blij einde, tot een overwinning heeft geleid De redactie wenscht de antwoorden, eenvoudig, in briefvorm geschreven, vóór 1 November te ontvangen onder het mottoVrouwen in den maatschappelijken strijd. Eene jury zal beslissen, welke van die antwoorden het best andere vrouwen ter voorlichting kunnen strekken. Drie prijzen100, f 75 en f 50 worden uitgeloofd. Zaken zijn zaken Donderdag werden door opkoopers van de tuinders te Haarlem manden heereboonen opgekocht tegen f 1.20 d f 1.25 per mand. Deze lieden verkochten de boonen tegen f 1.10 per mand en toch maakten zij nog een goed daggeld. Hoe dat mogelijk is? De opkoopers vulden namelijk met 4 ge kochte manden 5. Een aardig gezicht was het, hoe spoedig dat in zijn werk ging Dat zal wel mooi geweest zijnWij lezen in de „Alkmaarder" Voor een dezer dagen in een onzer pro vinciesteden te houden kermis, deed een impressario ook aanvrage om een plaats voor een Zoutavriekaars bosmens-kijkwerk-tent. Daar men reeds van een dergelijk gedrocht voorzien was, ontviDg de aanvrager 'n afwij zende beschikking. TEXELBCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere landen met Terhooging der porto'a. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cta. Iedere regel meer 6 Cta. Groote lettera en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cta, per nummer. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Gemeenteraad is belegd op Donderdag den 30 Augustus 1906, des vóórmiddags te 101/» uren in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 25 Augustus 1906. De Burgemeester van Texel, W. F. HIDDINGH. I Mededeelingen. Ingekomen stukken. II Aanbieding gemeente-begrooting uoor het jaar 1907. III Vaststelling rekening Algemeen Armbest., ooer het dienstjaar 1905. IV Vaststelling Gemeente-rekening ooer het jaar 1905. V Voorstel Burgemeester en Wethouders aan gaan geldleening. VI Verzoek K. Puinker in erfpacht te mogen ontuangen een gedeelte haoenterrein. VII Verzoek eeruol ontslag onderwijzer P. J. Quakkelaar. VIII Verhooging jaarwedden uan den Burge meester en uan den Secretaris.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1