Buitenlan d. Ingezonden Stukken. Van do markt van Maandag mag weder worden gezegd flinke aanvoer vlugge kandel, goede prijzen. Aangevoerd werden8 Paarden, 16 Koeien f 120 a f 212.50 8 N. Kalveren f 10 a f 14 388 schapen f 22 a f 26.50243 lammeren f 14 a f 17.50; 21 Rammen f 30 a f 40 4 Korven kippen flafl.l5;l Geit. Den 10 Sept. zijn van hier uitgevoerd 223 schapen, 217 lammeren, 4 koeien, 2 kalveren, 1 paard en 1 veulen. Otjdeschild11 Sept. Met twee beladen petroleumschuiten en een werkvaaituig op sleeptouw, kwam hier heden in de haven binnen de stoomboot „Ampetho". Met de aan boord hebbende werktuigen, voerde het eene nieuwe lading petroleum, samen 176,000 K.G. naar de tank In weinige uren was de geheele voorraad daar in overgeperst. Bij een strengen winter kan men derhalve gerust zijn ten opzichte van het artikel petroleum. Naar wij vernemen is de Heer Jonas Visman, van hier, geslaagd bij het dezer dagen gehouden examen voor klerk bij de Staatsspoorwegen. Den Hoorn, 11 Sept. Daar al het water in den Prins Hendrikpolder zout en dus niet geschikt is voor drinkwater voor het vee, heeft men thans bij Amaliahoeve een norton pomp geslagen. Toen men meer dan 180 voet in den grond was, bleek het water nog zont te zijn. Nu wordt hetzelfde beproefd bij Johannes hoeve, in de hoop daar geschikt drinkwater te zullen krijgen. Oosterend, 10 Sept. In den polder „Een dracht en op de schorren daarachter houdt zich weder een Zwarte Ooievaar (Ciconia nigra) op. Ook in het vorig jaar werd daar een dergelijk exemplaar, misschien wel het zelfde, herhaaldelijk waargenomen. Deze vogelsoort is eene zeldzame verschijning voor ons land. De Besturen van de Handelsvereeniging „Wllhelmina" en van de Visscherij-vereeni- ging „Betracht het Goede" hebben den heer J. Daalder Dz. een keurigen leuningstoel ver eerd als souvenir aan zijn 25-jarig jubiléum. Door omstandigheden kon de overhandiging pas Zaterdag j.l. plaats hebben. Zulks ge schiedde met een hartelijk woord van den Voorzitter, den heer J. Burger Pz., en in tegenwoordigheid van de leden der beide besturen. Onder vriendelijke dankbetuigingen werd het prachtig geschenk door den heer Daalder aanvaard. De Cocksdorp, 11 Sept. Zekere J. M. ver loor dezer dagen bij het ophalen van fonds gelden aan den postweg in Eierland drie muntbiljetten van f 10. Hij kwam op de gedachte te informeeren aan de school te Zuid-Eierland. Tot 's mans blijdschap bleek toen, dat een kleuter van een jaar of vijf drie prentjes had gevonden en in zijn brood zakje gestopt. Bij opening bleken het waarlijk de drie vermiste biljetten te zijn. Het knaapje gaf het gevondene terug en kreeg in ruil daarvoor een rijksdaalder, waarmede het veel blijder was dan met de gevonden prentjes. Over eenige dagen zal met de brand spuit te De Cocksdorp eene oefening worden gehouden. Als brandmeester zal alsdan op treden de heer M. Reuvers en als adsistent- brandmeester de heer J. Blom Mz. Door den Directeur-generaal van <len landbouw wordt ter kennis gebracht, dat op de lijst van handelaren in meststoffen, die zich onder openbare controle van de Rijks- landbouwproefstations hebben gesteld, ook zijn opgenomen C. R. Keijser Co den Burg Texel, het landbouwkantoor „Noord-Holland" te Alkmaar en Dordsch kunstmestmaatscbappij Dordrecht. De vrees zit er in. v. d H. uit Zuidwoldo, die 20 jaar gevangenis straf onderging wegens het vermoorden van Maria Koers, daarna wegens diefstal werd veroordeeld, is te Zuidwolde teruggekeerd. Dat de schrik voor hem er in zit, bewijst het volgende, 't welk aan de „Hoogev. Crt." wordt medegedeeld Zekere landbouwer alhier was met zijn knecht in 't hooiland werkzaam. Een mandje, inhoudende eenige flinke pannekoeken en een kan met koffie, waren als proviand medege nomen en in hun nabijheid geborgen. V. d. Hulst, zeer zeker met de gewoonte der landbouwers op de hoogte, nadert gemoe delijk het mandje en begint tot ergernis van den eigenaar de eene pannekoek na de andere op te eten, zonder dat eenige pogingen werden aangewend hem die vrijheid te be letten. Men kan het niet eens worden. Het „Friesch Dagblad" bevatte dezer dagen een artikel over spel en tooneel, waarin bet na ook het ganzenbord hevig veroordeeld te hebben, tot deze formidabele conclusie komt „Noemt men het kaartspel 'n duivels pren tenboekje, het tooneel mag heeten 's duivels poppenkast", „Het Volk" antwoordt daarop het volgende „Nu kennen we een zeer voornaam leider der anti-rev. partij, die zeer vaak te vinden is in de een of andere Amsterdamsche „dui vels poppenkast", en wij konden onlangs nog lezen, dat de voormalige anti-rev. Minister Idenburg in Paramaribo een dusdanige dui- velsche poppenkast met een officieel bezoek vereerde en als de koningin ergens een be zoek brengt, behoort een bezoek aan zoo'n poppenkast met verplicht décolleté voor dames tot de vaste programmanummers." Hoe zit dat nu allemaal vraagt het blad. De Ned. Vegetariërsbond is door erflating in het bezit gekomen van een kapitaal, groot ongeveer f 6000. Hoe zal dat geld worden gebruikt? Er zijn 24 verschillende voorstellen inge komen omtrent het geen er moet worden gedaan met de erfenis. Het hoofdbestuur stelt echter voor om van het kapitaal vruchtdragend te beleggen in grond ten dienste van vruchtencultuur of andere vegetarische inrichtingen en 'A te be steden voor aankoop inschrijving Grootboek of een le hyp. op landerijen, ten einde de jaarlijksche opbrengst te gebruiken ter be zoldiging van den secretaris, den penning meester, het vegetarisch bureau en voor practische en theoretische propaganda. Wellicht nog het meest verstandigst, bij zoo'n massa voorstellen Het Kon. besluit van 13 Juli. Volgens de „L. K." hebben een groot aantal vrouwen en meisjes, werkzaam in de aardewerkfabricage te Maastricht, het volgende adres aan H. M. de Koningin verzonden Geven met verschuldigen eerbied te kennen de ondergeteekenden, allen vrouwen en meisjes werkzaam in de aardewerkfabricage te Maas tricht dat zij zich tot Uwe Majesteit wenden met het eerbiedig verzoek haar te helpen, dat het Kon. Besluit van 13 Juli 1906 zoo herzien zal worden, dat ons werken in de aardewerkfabricage geoorloofd zal blijven. De sociaal-technische vereeniging van de mocratische ingenieurs heeft Minister Veegens met aandrang verzocht, het Kon besluit te handhaven. Merkwaardig. Het „Hbldschrijft onder het opschrift Eene merkwaardigheid uit Indië het volgende Uit een Indischen brief: „Verbeeldt u, dat men te Semarang, dus in een van Java's grootste handelsplaatsen, aan 's lands kas niet terecht kan als men Hollandsch spreekt Men wordt daar geholpen door een Chinees, die (behalve misschien zijn eigen taal) alleen Maleisch kent. Nu moge het waar zijn, dat Chineezen de beste en meest vertrouwde kassiers zijn, van de menschen, die op een hoofdplaats de kas behandelen, mocht men toch wel eischen, dat zij onze taal spreken. Wat zou men ten uwent wel zeggen, als de kassier op een groot kantoor van een rijksbetaalmeester, te Rotterdam b. v. een Franschman was, die geen woord Hollandsch verstaat Dat de stoomtram Haarlem—Alkmaar een bijzondere reputatie geniet, omdat op die lijn het onmogelijke mogelijk is, weet iedereen. Dat de treinen een kwartier en meer te laat komen, is dagelijksche kost; dat bijv. de avondtram op Kermis-Zaterdag te Schoten bleef staan, omdat de machine, die pas van Haarlem kwam, al geen water meer had, verwonderde niemanddat den volgenden Maandag een der treinen te Santpoort geheel uitviel, omdat de pomp op de machine stuk was, ofschoon de machinist al tevoren ge waarschuwd had, was ook niets nieuws. Maar wat gisteravond gebeurde, was wél nieuw. De tram, die om kwart vóór zevenen uit Santpoort naar Haarlem moet vertrekken, vertrok eerst om 5 minuten over half acht, omdat., de Velserpont weer defect was?., misl Omdat een jongen vergeten had lampen in de wagens te plaatsen, en de trein de remise te Velsen niet kon verlaten vóórdat de joDgen gevonden was 1 't Is geen grap. (Hrl. Dbld.) Een leelijke schadepost. Door het instorten van den hooizolder, zoogenaamde schelft, werd bij de wed. v. H., te St. Oedenrode, op Nijnsel, de gansche stal vee, zijnde niet minder dan 10 koeien, onder bet hooi en hout bedolven. Wegens het kraken van het houtwerk en 't lawaai der dieren in den vroegen morgen gewekt, werden de beesten door de bewoners, mot behulp der buren, niet dan na veel inspanning, uit huu benarden toestand bevrijd. Een der koeien was echter zoodanig toe getakeld door kneuzingen en beklemming, dat zij noodzakelijk moest worden afgemaakt. Anderen zijn ook min of meer geblesseerd. („'s Hert. Crt.") Hoe zoo iets te noemen? Een ooggetuige meldt aan de „N. Ct." Zaterdagmiddag ongeveer kwart voor één passeerde in den Haag een kinderbegrafenis de rails van de electrische tram om naar de kerkhoflaan te gaan. Nog vóór de lijk wagen de rails geheel was overgestoken kwam in groote vaart een electrische tram aan waarvan de bestuurder in dezelfde vaart bleef rijden, met het gevolg, dat de lijkwagen werd aangereden en van de achterwielen de spaken er uit vlogen. Alleen de tegenwoordigheid van geest van den koetsier wist ernstiger onheilen te voorkomen. De leerplichtwet ook al niemandal. Men schrijft uit Stadskanaal aan het „Vad" Dat er een leerplichtwet bestaat, zou men niet zeggen als men hier thans de scholen bezoekt. Sommige klassen tellen 50 pCt. en meer verzuim. Allen bevinden zich op het land om de aardappelen te rooien. Man nen, vrouwen 6n kinderen worden hierbij geëxploiteerd. Die boven tien jaar zijn vragen verlof voor veldarbeid. Zij, wien het gewei gerd wordt en jongere leerlingen blijven zonder verlof weg. Van jaar tot jaar wordt in dezen tijd het onwettig verzuim grooter. Nu men de wet langzamerhand leert kennen, is de vrees voor het onbekende verdwenen. De langzame berechting en de geringe boeten zijn oorzaken van het overtreden der wet. De politie kindermeisje. Dezer dagen verscheen op een politiepost te Berlijn een twaalfjarige jongen, die zeide dat hij een klein jongentje had gevonden, dat hij daarom maar hier bracht. De politie beambten deden alle moeite, om van den kleine te weten te komen hoe hij heette en waar hij woonde. Maar» alles te vergeefs. De vondeling kon nog niet spreken en moest voorloopig maar op de politiepost gehouden worden. En telegrammen vlogen naar alle richtingen of er misschien in een of andere week een tweejarig kind werd vermist. Dienzelfden avond verscheen op de politiepost wederom een jongen die angstig vroeg of men misschien zijn broertje had gevonden. Een beambte kwam het gezicht bekend voor en hij nam den jongen in verhoor. En al spoedig bleek dat hij dezelfde was die 's middags den kleinen vondeling op den politiepost had gebracht. Om zich onherkenbaar te maken, had hij een andere jas aangedaan en een andere pet opgezet. Toen men vroeg waarom hij dat alles had gedaan, bekende hij, dat op zijn broertje moest passen, wanneer zijn ouders uit werken gingen. Daar hij dien dag wel graag eens een bad wou gaan nemen, meende hij zijn broertje geen veiliger verblijfplaats te kunnen geven dan door hem aan de be scherming van de politie toe te vertrouwent (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Oogstfeest Leger des Ileils. L. S. Mijnheer de Redacteur, Mogen wij voor onderstaande regelen een klein plaatsje in uw geëerd blad, bij voorbaat onzen oprechten dank. Zoo als wij dat elk jaar gewoon zijn, zullen wij ook dit jaar in ons corps weder een OOGST- en DANK FEEST vieren, waarbij wij Gods weldaden en zegeningen, gedurende het afgeloopen jaar dankbaar willen herden ker.. Onze soldaten en vrienden brengen bij die gele genheid een gave als dankoffer, bestaande uit voort brengselen van den oogsr, welke gedurende het oogst feest in de zaal tentoongesteld en bij hot einde daar van ten bate van ons werk worden verkocht. Gaarne zouden wij U willen uilnoodigon, om ook Uwe gave daar bij te voegen. Ongetwijfeld heeft de Heer ook U vele zegeningen geschonken gedurende het vcrloopcn jaar, en wilt ge Hem daarvoor een dankoffer brengen. De voortbrengselen van den oogst, waarom wij in hot bijzonder vragen zjjn o.a. Vruchten (versche, ingelegde of gedroogde) Groenten n Aardappelen, Boonen, Erwten. Eieren, Boter, Kaas. Konijnen, Kippen en andere Voortbrengselen van de Boerderij, enz. Ook zullen giften in geld voor hetzelfde doel dank baar door ons ontvangen worden. Wij zijn overtuigd, u kent onze arbeid en waardeert ze, personen dio bij ons aankloppen om geholpen te worden, kunnen wjj niet heenzenden zonder hen do helpende hand toege stoken te hebben. U zoudt dit ook niet willen. Daarom vragen wij U nogmaals help ons met Uw gave. Het Oogstfeest zal in onze zaal, Spoorgracht Helder, worden gehouden op Zondag, Maandag on Dinsdag

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2