van alle Couranten en Bureau voor N°. 1987. Zondag 30 September 1906. 19de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dbn Bueo 30 Cta. Franco per post door ge heel NedeblaïT) 45 Cta. Nsar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentlën vóór 10 uur op den dag; der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cta. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB <fe DE ROOIJ, Parkstraat Buna op Texel. Bij dit nummer behoort een Bijblad, bevattende o.m. de Boot- en Spoordienst (winterdienst.) GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 portemonnaie, gevonden te Oudeachild; 1 pakje kant, gevonden in den polder Waalenburg; 1 hamer gevonden op den Hoornder weg. Burgemeester en Wethouders van Texel bren gen ter kennis van belanghebbenden, dat op Maandag 1 October a.8. de Tweedelaanweg in den polder „de Westen" tengevolge het maken van een duiker voor het verkeer met rijtuigen en vee gesloten zal zijn. Texel, den 28 September 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. JRUIBING, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend 1°. dat de LOTING van hen, die vóór den 1 sten September van dit jaar voor de lichting van het volgend jaar in deze Gemeente voor de militie zijn ingeschreven, zal geschieden te Den Burg in de O. L. School op Zaterdag den 27 October 1906, des voormiddags te elf uren 2°. dat op dien dag, des voormiddags te 10 uren, ter Gemeente-secretarie bij den Burgemeester, door of vanwege de lotelingen, die meenen recht te hebben op vrijstelling wegens broeder- dienst of wegens vermoedelijke aanwijzing tot den dienst van een of meer hunner in hetzellde jaar geboren broeders, het ver- eischte getuigschrift kan worden aangevraagd 3°. dat de lotelingen,die vrijstelling ver langen wegens eigen militairen dienst of dien van een broeder of van broeders, denoodige be wijsstukken, zoo deze niet reeds onder den Burgemeester berusten, bij deze ter Gemeente secretarie kunnen inleveren, tenminste tien dagen voor den dag, waarop de zitting van den Militieraad wordt geopend, en alzoo voor den 30 November 1906. Voorts worden de belanghebbenden er uitdruk kelijk op gewezon, dat, om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of dien van broeders te verkrijgen, moet worden overgelegd een paspoort of ander bewijs van ontslag of een uittreksel uit bet stamboek of een bewijs van werkelijken dienstdat, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst, bovendien moet worden overge legd een getuigschrift van den Burgemeester, waaruit het getal zonen, tot het gezin behoo- rende blijkt en dat de opgave van eene reden van vrijstelling bij de loting, hem die vrijgesteld wensebt te worden, niet ontslaat van de verplich ting om bij den Militieraad de redon van vrij stelling in te brengen, hetgeen in elk geval bij dit College moet worden gedaan, op het daarvoor bestemde tijdstip, hetwelk bij openbare kennis geving nader zal worden bekend gemaakt. Gedaan voor de eerste maal te Texel den 28 September 1906. De Secretaris, Do Burgemeester. RUIBING. HIDDINGH. N.B. Volgens art. 31 dor Militiewet 1901, (Staats blad No. 212 van 1901) trekken de ingeschreve nen, in alphahetische volgorde op te roepen, zei ven hunne nummers. Voor hem, die niet is opgekomen of, hoezeer opgekomen, buiten staat of onwillig is zelf zijn nommer te trekken, kan dit geschieden door zijn vader, moeder, voogd ot curator. Zoo ook doze niet is opgekomen, geschiedt het trekken door den Burgemeester of hot Lid van den Raad dor Gemeente, waar de loteling is ingeschreven. Bezwaren tegen de wijze, waarop de loting is geschied, kunnen bij ongezogeld, tegen bewijs van ontvang bij den Burgemeester in te leveren en aan Gedeputeerde Staten gericht verzoek schrift, gedurende vijf dagen te rekenen van den dag, waarop de loting heeft plaats gehad, worden ingebracht door belanghebbende lote lingen, ot door hun vader, moeder, voogd of curator. Deze kunnen van de uitspraak van dat College, gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag, waarop zij ter kennis van de belang hebbenden is gebracht, bij de Koningin in beroep komen bij ongezegeld, ongefrankeerd, rechtstreeks aan Hare Majesteit in te zenden verzoekschrift. TEXEL, 29 SEPTEMBER 1906. Winterdienst en nog iets. De winterdienst van de stoombootdienst Texel-Helder is alreeds aangekondigd, even zoo die van de spoorwegdienst. Met 1 Oct., dat is alzoo Maandag a.s., treedt die dienst in werking. Aan onze gewoonte getrouw, verzenden wij bij dit nummer een bijblad, waarop is opgenomen de Winterdienst van Boot en Spoor. Veel verandering is in den dienst van het spoorwegverkeer niet aangebracht; sommige treinen hebben bij die der zomerdienst enkele minuten verschil, doch dit is niet van betee- kenis. Wij willen er echter op wijzen dat de correspondentie op Leeuwarden, 2e dienst, een vervroegde aankomst aldaar tengevolge beeft. De verandering van de stoombootdienst is voor hier van meer beteekenis om op te letten, doordien de vijfde of avondboot ver valt de dan laatstvertrekkende boot van Helder een kwartier eerder (4 uur) afvaart vanaf 1 November tot 15 Februari nog weder 15 minuten vroeger, n.l. 3,45. Men zij er dus op bedacht indien men met den corres pondeerenden trein te Helder aankomende, met deze dienst naar Texel wil overvaren, men zich niet moet ophouden; de trein toch komt aan volgens de dienst 2,52 (3,12),'t wil ook wel eens enkele minuten later zijn. De boot vertrekt te 3,45, een half uur heeft men dus om zich van het spoor naar de boot te begeven. o Met den winterdienst vervalt de 5e boot- dienst en daarmede ook de avondbestelling der posterij, waarmede wij gedurende den zomerdienst waren bevoorrecht. Heden, Za terdagavond, zal die bestelling voorhands wederom de laatste zijn. Met üen winterdienst vervalt in den regel ook de zoogenaamde „goedkoope boot" des Zondags. Die daarvan nog willen profitee- ren zullen dat kunnen doen, morgen, Zondag 30 Septwelke dag alsnog tot den zomer dienst wordt gerekend. Dan is ook die gelegenheid voorbij en zal het maken van uitstapjes van- en naar Texel zeker wel belangrijk verminderen. In den afgeloopen zomer werd van die gelegenheid een ruim gebruik gemaakt. Velen van Texel begaven zich eens voor een dagje van hier naar Helder of verder gelegen plaatsen, doch ook zeer velen van elders maakten van de gelegenheid gebruik om het eiland te bezoeken. Het bezoek van vreemdelingen aan het eiland was in den afgeloopen zomer verba zend groot, niet slechts door de hierboven aangeboden gelegenheid met de „goedkoope boot", doch ook van toeristen, welke hier eenigen tijd vertoefden. Over die belangstelling mogen wij ons zeker verheugen „onbekend maakt onbemind" zegt het spreekwoord, en 't mag als vrij zeker worden beschouwd dat de kennismaking aan vele bezoekers wel heeft voldaanniet on mogelijk, dat in komende jaren dit nog wel zal nawerken. Wat den vreemdeling hier in het bijzonder interesseerde, was de gemakkelijke omgang, de vrije, frissche lucht, de vergezichten, de duinenrij en de zee met het strand; voor velen ook de vogels en planten welke hier worden aangetroffen. Minder aangenaam echter vond men de open, stoffige wegen, zonder eenige boombe planting; de zandwegen en de onvoldoende gelegenheid tot verkeer over het eiland. Wat de wegen betreft hebben wij zeker de kans dat daarin binnen niet te langen tijd verbetering zal worden aangebracht. Op de Staatsbegrooting toch komt een post voor van f 11,300 subsidie aan de Dertig Gemeen schappelijke Polders op Texel, tot beharding van wegen. Die f 11,300 wordt aangegeven als V» in de kosten van beharding, waaruit wij dus mogen afleiden dat zoo ongeveer f 34,000 daarvoor wordt noodig geacht. Voor zulk een bedrag zal al heel aardig wat kun nen worden gedaan. Wanneer nu de ge meente door de besparing van de toegezegde f 20,000 voor de tram, daarvoor de wegen ook eens flink onder handen neemt, dan zouden wij mettertijd, wat de wegen betreft, nog wel in gunstige conditie kunnen komen; wellicht zou een automobieldienst of dergelijk, (want daaraan zullen we ook wel moeten gewennen) dan voorzien in een goed verkeer over het eiland, waardoor het gebrek aan een tram niet zou worden gevoeld. Wie weet wat de tijd nog zal baren. Ten opzichte van de stoombootdienst blij ven wij vrijwel bij bet oude, n. 1. wat de vrachtprijzen betreftuitgezonderd de „goed koope Zondagsdienst", valt daarop niet te bogen. Erkend moet worden dat de dienst goed wordt vervuld, al worden we, wat de inrichting der booten betreft voor passagiers vervoer, niet verwend. Laten we ons voorioopig nog maar wat rustig houden. Met Nieuwjaar as. zal het 25 jaren zijn dat de boot in banden is van de tegenwoordige directie, 't Zou kunnen zijn dat als feestgave met dat jubileum, de directie ons met gunstiger condities verraste. Men kan niet weten. Nu wij hieraan herinneren, willen wij daar aan tevens de mededeeling toevoegen, dat de heeren W. Mets Tz. en H. Dogger, de eerste kapitein, de tweede conducteur bij deze dienst, met dat jubileum tevens dat van hunne 25-jarige dienstbetrekking er bij mogen herdenken. De vermelding hiervan, zij 't ook wat vroeg, meenden wij bij deze gelegenheid toch niet achterwege te mogen laten. Naar wij vernemen is de verloting, welke door de Vereeniging „Texels Belang" feou worden gehouden in de eerste week van October, uitgesteld tot den laatste van die maand. Burgemeester en Wethouders dezer Gemeente hebben tot tijdelijk Onderwijzer te den Burg benoemd, den heer D. L. Daalder, Onderwijzer te Oosterend op Texel. 15 October a.s. zal bet 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. A. Frederiks te den Burg de betrekking van Onderwijzer te de Waal aanvaardde. Wij willen er aan herinneren dat Zondag a. s. de thans beharde weg door het Burger Nieuwland voor bet publiek verkeer wordt opengesteld. Het bestuur van dezen polder heeft met de beharding zeker een goed werk gedaan. Stonden aanvankelijk nog al eenige moeielijk- heden in den weg, door onverdroten bemoeiin gen, mocht het toch gelukken dit werk tot stand te brengen. Naar men weet werd dit werk niet aan besteed doch onder eigen beheer ten uitvoer gebracht. Ontegenzeggelijk vereischte zulks een veelvuldig toezicht van bet bestuur, dat naar wij wenschen over hare bemoeiingen tevreden zal mogen wezen. Goed voorgaan doet goed volgen; moge daarvan straks ook de overige wegen op Texel getuigen. De beer F. P. Keijser, werd Donderdag door den gemeenteraad van Leiden met 27 stemmen tegen 2 in blanco, benoemd tot Keuringsveearts tevens adjunct-directeur van het Openbaar Slachthuis. Werden in 1904 niet minder dan 87.000 lammeren uitgevoerd, over dit jaar heeft de uitvoer tot beden bedragen 35,174 stuks. Van 21 tot en met 26 Sept. was de uit voer van vee als volgt: 147 schapen, 219 lammeren, 5 koeien, 5 paarden, 6 veulens en 12 varkens. Oudeschild, 27 Sept- Bij de strandvon derij alhier is een vat hars aangebracht» voorzien van de merken „V A V 161." De zomerbetonning langs onze kust heeft reeds weer plaats gemaakt voor winter- bebakening. In den herfst worden vele tonnen laDgs de vaarwaters verwisseld voor drijf- bakens, welke bij ijsgang niet zoo licht ver loren gaan en zoo zij al worden meegesleurd, een veel minder verlies veroorzaken. Den Hoorn, 28 Sept. Door de vereeniging „Ons BelaDg" in den Prins-Hendrikpolder is aanbesteed de levering van 300 HL. inlandsche haver en 60 HL. mais. Hoewel zij niet de laagste inschrijvers waren, werd wegens de uitstekende kwaliteit de levering gegund successievelijk aan de firma's Dros Co. en C. R. Keijser Co. De Cocksdorp, 27 Sept. De twee geredde jongens zijn gisteren met de schuit van schipper M. Boon Mz. naar Harlingen ge bracht. Bij aankomst aldaar stond het haven hoofd zwart van menschen, die de knapen in triomf naar huis geleidden. Het vletje is door schipper Bakker van Oost in het „Vogelenzwin" gevonden en te Texel aangebracht. Oosterend, 28 Sept. Op den len October a.s. zal het 45 jaren zijn, dat Mej. A. Vonk Drijver kosteres is bij de Doopsgezinde kerk alhier. Vlieland, 27 Sept. Hedennacht 2 uur strandde nabij de Engelscbe hoek hetEngel- sche stoomschip Athenichet schip werd vlot gesleept door de Titan en de Cycloon en vervolgde de reis in N. Westelijke richting. De Ruyter-hulde. Te Amsterdam is een vergadering gehouden ter bespreking van de plannen omtrent het eventueele bouweD van een schip overeen komende met het admiraalschip „de Zeven Provinciën", als hulde aan de Ruyter, ter gelegenheid van de herdenking van diens geboortedag. De expeditie naar Bali. Aan de „Tel." werd geseind „Zuid-Badoeng rustig; veel oorlogsbuit. Den 26 September is op gerukt langs Kapol naar Tabanan. De marine is naar de westkust gestoomd om de poeri's te bombardeeren." De Regeering heeft daarna het volgende telegram uit Indië ontvangen „De vorst van Tabanan heeft zich met zijn familieleden onvoorwaardelijk onder worpen." Bij zulk een voortgang zal het doel der expeditie spoedig zijn bereikt. Dat zijn nog eens zaken. Breda maakt (en dit nog maar begroot) i 69,000 winst uit haar gasfabriek en f 30,000 uit haar waterleiding. Straatverlichting. Te Lekkerkerk heeft men voor de straat verlichting de proef genomen met drie lan taarns met acetyleenlicht. De proef is uit stekend gelukt en verre te verkiezen boven petroleum. COURANT. STREMMING PASSAGE. L O T I N G u oor de M I L I T I E.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1