ling. Genoemd werden o. a. wandelingen, croquetspel, voetbalspel, enz. Het bestuur meende echter, dat zulks door de leden zelf moet worden op touw gezet en niet van het bestuur uitgaan. Ook de wensch werd geuit dat de vereeniging een vaandel zou verkrijgen. Niemand verder meer iets hebbende voor- te stellen in 't belang der vereeniging werd de vergadering door den voorz. gesloten. De jongeling P. Wuis uit het Weeshuis alhier, thans volontair ten kantore der ge meente-ontvanger alhier, werd benoemd tot tijdelijk beambte ter secretarie te Amsterdam afdeeling Publieke werken. De heer J. Keijser te Texel, is o.m.a. toegelaten voor alle vakken aan de landbouw- schpol te Schagen. De voorbereidende oefeningen in den wapenhandel zijn hier Maandagavond aange vangen tot deelneming daaraan hadden zich 51 jongelingen aangegeven. De markt van Maandag was goed voor zien van jong rundvee 't wordt daarvoor nu den tijd voor stalvee. Wolvee werd, hoewel iets minder evenwel ook aangevoerd en vond weder gretig koopers. Aangevoerd werden 2 Paarden f 125 a f 195; 1 Veulen f 115; 40 Koeien f 110 a f 145; 50 Graskalveren f 45 a f 65 121 Schapen f 23 a f 24.50 75 Lammeren f 16 a f 18.50 45 Biggen f 9 a f 13.50. Flinke omzet. V. P. N. 23-28 Sept. Verkocht lste soort eieren. 1305 stuks a 84 cent per kilo. 1425 85 2de soort. 111 stuks a f 3.70 per honderd. 854 3.80 15 stuks gebroken en 16 geheel onbruik baar. Otjdeschtld, 2 Oct. Het dorpsnut „Nep- tunus" alhier, hield Zaterdag in de „Zeven Provinciën" zijn eerste vergadering in 't seizoen, tot het afdoen van eenige huis houdelijke zaken. De notulen, door den heer Kroon, secretaris, voorgelezen, werden met een woord van dank goedgekeurd. De Heer L. C. Mets, penningmeester, deed daarna rekening en verantwoording over 't afge- loopen vereenigingsjaar, waaruit bleek, dat een batig saldo van ruim f 17 aanwezig was. Met dank voor 't richtig beheer der geld middelen werd een en ander goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de Heeren H. Hin en W. Mets Tz. werden herkozen en gekozen in eene vacante plaats, de Heer J. W. Hillenius bij herstemming met den heer T. C. Bakker. Aan 't bestuur werd opge dragen de regeling voor de leesavonden op zich te nemen. De avonden voor Oct. Nov. en Dec. werden bereids vastgesteld en be sloten om reeds voor den 1 n. avond als spreker uit te noodigen de heer J. de Jongh te de Waal. Voorts werd er op gewezen, dat het regle ment noodig herzien en gewijzigd diende te worden. Een commissie uit de leden wordt aangewezen om deze zaak met 't bestuur te regelen. Op voorstel van den heer C. C. Backer, vice-Voorzitter, wordt met alge- meene stemmen besloten, om den 14n Maart 1907 eene feestelijke bijeenkomst te houden ter herdenking van Admiraal M. A. de Ruijter, die dan voor 300 jaren geboren werd. Een zevental personen wordt geballoteerd en als leden aangenomen. Met dankzegging voor 't druk bezoek en met aansporing om door eendrachtig samenwerken de goede naam van „Neptunus" hoog te houden, wordt de vergadering gesloten. Oosteeend, 1 Oct. De afdeeling „Oosterend op Texel" van den Nederlandschen Protes tantenbond hield gisterenavond haar gewone jaarvergadering. In vergelijking van andere huishoudelijke bijeenkomsten mocht men van een bevredigende opkomst spreken. Nadat de Voorzitter het welkom had uit gesproken en de vergadering had geopend, las de Secretaris de notulen voor van de negen, in het verloopen boekjaar gehouden, vergaderingen en godsdienstpredikingen. Voor deze keurig gestelde notulen, die zonder aan merkingen goedgekeurd werden, ontving de Secretaris den dank der vergadering. Hierna deed de Penningmeester rekening. Hij kon de vergadering evenwel niet verblijden met een flink batig saldo. De uitgaven hadden de inkomsten aanmerkelijk overtroffen, zoodat tot meerdere offervaardigheid moest aange spoord worden. Eene commissie van drie personen zag rekening en bescheiden na, en adviseerde tot goedkeuring. De Ponning- meester werd daarna onder dankzegging voor zijn gehouden beheer van verdere verant woording ontheven. Uit het jaarverslag, dat door den Secretaris werd voorgelezen, bleek, dat het ledental 93 bedraagt, dat dat er weinig gebruik was gemaakt van de bibliotheek, en dat bij het Bestuur van de Voorschotkas geene aan vragen waren ingekomen. Nadat'nog enkele zaakjes waren besproken, werd, na omvrage, de vergadering gesloten met dank voor de belangstelling en met den wensch, dat het tiende levensjaar der afdeeling, hetwelk men op 1 October a. s. zal intreden, de vooraf gaande jaren in bloei zou mogen overtreffen. 2 Oct. Gisteren vierde Mej. A. Vonk Drijver onder verschillende blijken van be langstelling en waardeering haar 45-jarig kosterschap. Zondagmorgen bracht de Heer Bs. Kuperus haar bij het einde van de godsdienstoefening warme woorden van hulde voor het zindelijk en nauwkeurig vervullen van haar taak, terwijl haar gisteren namens den Kerkeraad der Doopsgezinde Gemeente een enveloppe met geldswaarde werd overhandigd. Moge het der oude vrouw vergund zijn nog verscheidene jaren, met bijstand van haren echtgenoot kosteres te kunnen blijven Eenige visschers van hier zijn gisteren begonnen met het korren naar oesters. Moge de vangsten ruim zijn, want de prijzen zijn minder bevredigend dan vroeger 1 Vlieland, 29 Sept. Nabij de Vliesloot strandde gisterennacht de Duitsche stoom boot Peritia. De boot kwam van Gothenburg in ballast en was naar Harlingen op reis, om daar fokvee te laden voor Zweden. Door de sleepboot „Voorwaarts" werd met hoogwater de Peritia vlotgesleept en stoomde zij voort naar Harlingen. In korte dagen tijds is dit de derde stranding in deze wateren, wel een merkwaardig feit. Op het strand spoelde een witgeverfde sloep, gemerkt „Georgiad" aan, vermoedelijk van het stoomschip van denzelden naam, dat de afgeloopen week werd vlotgesleept. Heden dreef een partij planken aan, ge merkt IA*. Bepalingen voor den arbeid. Door het Ned. Verbond van Vakvereeni- gingen is een uitvoerige motie aangenomen met de strekking om regeering en wetge vende macht uit te noodigen wettelijke be palingen in het leven te roepen, waardoor a. de arbeid van kinderen onder den 14- jarigen leeftijd wordt verboden b. beschermd worden jeugdige personen van 14 tot 18 jarigen leeftijd, in eenig bedrjjf werkzaam c. de arbeid tusschen 10 uur de3 avonds en 6 uur des morgens als regel verboden worde, behalve in die bedrijven waarin hij onmisbaar is; d. de arbeid van personen die werken tusschen 10 uur des avonds en 6 uur des morgens niet langer mag duren dan 8 uur e. de arbeid des daags van allen in alle bedrijven beperkt worde tot hoogsten 10 uur per etmaal. Een nieuwe bestemming voor de fiets. Uit Zweeloo schrijft men Niet enkel wordt de fiets hier gebruikt als rijwiel, maar ook begint men hem hier te gebruiken om te trekken, althans J. Frensen Jzn. spant hem voor de kar, waar ook een hond voor kan, gaat op de fiets zitten en daar gaat het heen, veel vlugger dan de hond, die er gewoonlijk voorkwam. Wie weet waar zij nog meer toe gebruikt zal worden. Loterijwet. Drankwet. Men schrijft aan de ,,'s Hertogenb. Crt." Het is een 'feit, dat, althans in kleine ge meenten, de Loterijwet het doel van de Drankwet tegenwerkt. In kleine gemeenten toch bestond vroeger het kermisvermaak in hoofdzaak uit een handboogconcours en het verloten van koek en kramerijen, terwijl de rest van den dag werd gesleten in de herbergen, in hoofdzaak met een partijtje „kat" nu die verlotingen door de Loterijwet zijn verboden nu wordt door velen de geheele kermisdagen in de her bergen doorgebracht, terwijl vroeger vader, moeder en kroost zich urenlang amuseerden bij de loterijkraman. Daar waar de Drankwet beoogt „beteu geling van openbare dronkenschap", daar moedigt in die dagen de Loterijwet het drank misbruik als het ware aan, en doet de dorps kermis een attractie verliezen. Zoo jongen reeds levensmoede. Als een bewijs dat de schrijver van de „Camera" Obscura" wel gelijk had met z'n bewering, dat kinderen verdriet kunnen heb ben en even hevig, ja intenser onder don invloed daarvan lijden dan volwassenen, vertelt het „Utr. Dagbl. het volgende, dat met een 4-jarig kind op de Neide te Utrecht voorviel. De hier bedoelde dreumes heeft zich n.l. willen verdrinken. Verschillende jongens bebben het geconstateerd. Zij zijn er getuige van geweest, dat de kleine kabouterman her haaldelijk op de Neude een riool heeft trachten op te lichten, om in den put te springen. De jongens waren zoo verstandig hem dit te verhinderen. Herhaalde malen verklaarde hij, dat hij dood zou willen en ziin vastbe raden oogjes deden aan de waarheid hiervan nauwelijks twijfelen. Langzamerhand werd de kring door grootere menschen aangevuld en ten slotte ontfermde zich een politie-agent over den jeugdigen levensmoede. De moeder van onzen kleinen baas bleek dood te zijn en dit scheen hem heel erg te hebben aangegrepen. Wel leeft de vader nog, maar deze bekommert zich in 't geheel niet om het kind. Daardaar was het van alle goede zorgen verstoken. Na een ingesteld onderzoek bleek zelfs, dat het gewoonlijk ge heel zonder toezicht was. Er zijn thans echter maatregelen genomen om aan dezen toestand een einde te maken. Weerprofeten en weeprofeten Alle weerprofeten voorspellen een strengen winter. De lucht staat eiken avond als waren we omstreeks Kerstmis en eiken nacht vriest het er al aardig op los. Dientengevolge hebben de steenkoleDhandelaren te Krimpen a. d. Lek den prijs hunner steenkolen verhoogd met de heerlijke toezegging, dat de prijs nog wel hooger zal worden 1 Voorraad van kolen is er echter gelukkig genoeg, zoodat men er geen kou behoeft te lijden, zoolang men tenminste er geld heeft kolen te koopen. (R. N.) Nikkelen Stuivertjes In de memorie van antwoord nopens de wetswijzigingen tot vervanging van het zil veren stuiverstuk door een ander stuk van dezelfde waarde, verklaart de Minister van Financiën, dat de directie der Nederl. Bank is gehoord, dat in weerwil van haar ongunstig advies, de regeering persisteert bij het ont werp. Verschillende andere lichamen (Kamers van Koophandel b. v.) drongen aan op de invoering van een doelmatig vijfcents-stuk, en de minister heeft zich thans doen kennen tot het voorstel, om voor dit stuk, nikkel te kiezen. In dien zin is het wetsontwerp thans gewijzigd. De doorsnee zal zijn 18 m. M., het ge wicht 4.5 gram. Suiker en jenever. Ten einde het gebruik van suiker, die niet alleen een genot-, maar tevens een uitstekend voedingsmiddel is, ondere de breedere volks klasse te bevorderen, stelt de Minister een accijnsverlaging voor van f 10 per 100 kilo. Dit zou dus een prijsverlaging kunnen geven van -5 ets. per pond. Op het gedistilleerd daarentegen stelt de Minister een accijnsverhooging voor van f63 tot f 90 per H. L. Hij verwacht daarvan eene duurzame afneming van het jenever- verbruik. De stijging der opbrengst van den drankaccijns door de verhooging raamt de minister op f 7,200,000 boven de f 25,200,000 voor 1906 geraamd. De suiker goedkooper, de jenever duurder; alzoo wie jenever met suiker drinkt, komt gelijk uit. En wie alleen de suiker neemt, wint. Ook een gezichtspunt. Te Amsterdam voor de rechtbank werd tegen iemand die na langen tijd goed opge past te hebben, uit armoede een fiets stal, vijf jaar gevangenisstraf geëischt. Hij kon zich met het requisitor wel vereenigon, en had het goede deel uitgekozen, zei hij: „want als je in de gevangenis goed doet, dan wordt je er voor beloond, doch ben je in de maat schappij oppassend, dan kijkt niemand naar je om". Nog al meer aan de Staatsruif. Met ingang van 1 April 1907 zal het per soneel van de Rijksverzekeringsbank weer met 200 ambtenaren worden uitgebreid. Dit bankje is een wareambtenaren-kweekeijj. Een gelukkig nummer. Als een bijzonderheid wordt gemeld dat No. 12558, uitgeloot met f 100,000 in de thans trekkende Staatsloterij, ook in de 334e loterij den prijs van f 100.000 verwierf. Toch wel wat gek. „Zonder draaien komt men de wereld niet door", dacht zeker ook de 94-jarige weduwe J. de Vries te Stergerdazij stapte althans dezer dagen flink en fier in den draaimolen en liet zich lustig ronddraaien. Waar zout al niet goed voor is. Zout bluscht schoorsteenbranden. Zout b(j het vegen van vloerkleeden gebruikt houdt ze vrjj van mot.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2