Advertentie- Bureau voor alle Bladen. Levering yan alle Couranten e Tijdschrifte n n. 1 ■- i N°. 1989. Zondag 7 October 1906. 20Jaargang. Advertentieblad. Nieuws» en Binnenland. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÊN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. i>it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentlën vóór 10 nor op den dag der uitgave GEVONDEN VOORWERPEN. -Gedeponeerd ten Raadhuize 1 rozenkrans gevonden in de Nieuwstraat1 mes, gevonden in de Gravenstraat. TEXEL, 6 OCTOBER 1906. Voor 25 jaren en nu. In ons voorlaatste nummer werd door ons in een opstelletje „Winterdienst en nog iets" ook enkele regelen gewijd aan de stoomboot- dienst Texel-Nieuwediep, waarvan wij zeiden: „Ten opzichte van de stoombootdienst blijven wij vrijwel bij het oude, n.l. wat de vracht prijzen betreftuitgezonderd de goedkoope Zondagsdienst valt daarop niet te bogen. Erkend moet worden dat de dienst goed wordt vervuld, al worden we, wat de inrichting dei- booten betreft voor passagiersvervoer, niet verwend". Ten slotte herinnerden wij er aan dat met Januari a.s. het 25 jaar geleden zal zijn dat de stoombootdienst in handen van de tegen woordige directie zal zijn, enz. Dat opstelletje bezorgde ons een schrijven, waarin wordt opgemerkt dat de rechtvaardig heid eischt ook het werkelijke goede niet voorbij te zien en met waardeering van het bestaande naar verbetering te trachten. Eenige gegevens, behelzende de geschie denis van den dienst gedurende het afge- loopen tijdvak waren hieraan toegevoegd; die gegevens, waarvan wij gebruik maken, mogen leiden tot de erkenning, dat wij tus- schen toen en nu, het verkeer betreffende, in veel gunstiger conditie zijn gekomen. Herinnerd wordt, dat toen de dienst voor 25 jaren in handen der tegenwoordige directie kwam, de tarieven veel hooger waren dan thans, niettegenstaande men bovendien een subsidie van de Gemeente Texel en van de Prov. Staten ontving. De „Ada" was een nieuw schip met een oude machine, (hetgeen voor de snelheid zeker niet bevorderlijk was) De dienst bepaalde zich tot 's morgens 4.15 van Texel en terug en 's avonds 6.25 van Texel en terug, dus 's winters alleen in donker. Als de boot moest worden schoon gemaakt of gerepareerd, werd in den dienst voorzien met een schuit. Toen de dienst in handen van de tegen woordige directie kwam werd direct één dagdienst ingesteld en de tarieven verlaagd.O De Ada werd van eene nieuwe sterke machine voorzien en tevens werd voorzien in 'n reserve vaartuig geschikt voor de ondiepe en smalle Texelsche haven. Het was de „Flevo", welk vaartuig later te klein bleek voor dat traject nadien heeft de „Kampioen" hare diensten verricht. Gewezen wordt er op, dat gedurende die 25 jaren geen ongeluk heeft plaats gehad en ondanks storm en duisternis alle diensten geregeld werden vervuld. Dat geen grooter schip in dienst kan wor den gesteld (wat het passagiersvervoer ten voordeele zou kunnen zijn) wordt hoofdzake lijk toegeschreven aan de ondiepe haven te Oudeschild en de betrekkelijk nauice ingang. Wij hebben hieraan verder niets toe te voegen. Dat de dienstregeling gedurende dat tijdvak belangrijk is uitgebreid, daarvan mochten we meermalen met groote tevredenheid gewagen des winters 4, des zomers 5 diensteD, biedt zeker groot gemak erkennende het goede van dezen dienst en dat waardeerende, zijn wij ons echter niet bewust fout te zijn gegaan, waar wij aanstipten hetgeen alsnog als ver betering wenscheiijk wordt geacht. De huishoudelijke vergadering van leden van 't Nnt Donderdag in de „Lindeboom ge houden, was, in aanmerking genomen het geringe aantal leden, waarlijk goed te noemen. Na opening der vergadering en lezing der notulen van de vorige vergaderingen, kwam aan de orde de mededeeling van het bestuur omtrent de wintercampagne. Daaruit bleek, dat nog worden verwacht als sprekers van 't hoofdbestuur ds. R. Ruibing van Winschoten, die bericht had, te kunnen komen op 5 of 7 Nov. a.s. Met het oog op de maan, werd eerstgenoemde datum gekozen, de vele nieuwe begunstigers en donateurs buiten den Burg woonachtig kon men daarmee ter wille zijn. Van den heer R. Moojen was echter bericht ontvangen dat zijn lokaal op Maandag, Dinsdag en Donderdagavond niet beschikbaar was, waarom moest worden besloten, die vergade ring te doen houden in „de Lindeboom". In beginsel werd aangenomen, dat de ver gaderingen in „de Vergulde Kikkert" zouden worden gehouden en wanneer dit beslist niet mogelijk was, in „de Lindeboom". Verder zouden nog een spreekbeurt ver vullen dr. Wagenmaker en ds. Kuperus, terwijl de laatste vergadering in 't seizoen een zoogenaamde gezellige avond zou zijn bestaande uit voordrachten, muziek en zang. Pogingen zouden verder nog worden aan gewend een vierde spreker te krijgen. De rekeniDg van den penningmeester, hierop door dezen ter tafel gebracht, werd in orde bevonden en sloot met een klein voordeelig saldo. De toetreding van vele nieuwe leden, begunstigers en donateurs, zou echter de kas aardig stijven rekende men, zoodat het bestuur zeker niet meer zooveel bezwaar behoefde te hebben, tegen het vragen van een flink spreker, al moet de kas daar voor ook extra bloeden. Voor zoover nog niet opgehaald, zouden in de volgende week de circulaires worden opgehaald en naar men vertrouwde zou Hjjken dat nog velen als lid, begunstiger of donateur waren toegetreden. De bodes, die 2 jaar geleden voor 2 jaar was benoemd, werd thans definitief aange steld als zoodanig, terwijl haar voor de extra werkzaamheden voor de aanwerving nieuwe leden enz., eene kleine gratificatie werd toe gekend. Ten slotte werd tot lid van 't bestuur verkozen de heer C. A. de Braai, in plaats van den heer Wagemaker, die moest aftre den volgens rooster en niet dadelijk herkies baar was. De agenda afgehandeld zijnde, deed de voorz. de gewone rondvraag en niemand iets in 't midden hebbende te brengen ten voor deele der vereeniging dankt de voorz. bet aftredende bestuurslid en sluit ZEd. de ver gadering. De heer T. A. v. d. Vlies, cand. te Utrecht, heeft voor liet op hem uitgebrachte beroep naar de Herv Gem. te Vlieland bedankt Van 1 tot en met 4 October zijn van hier verzonden 158 lammeren, 128 schapen 7 koeien, 4 kalveren, 1 paard, 1 veulen en 14 varkens. De Cocksdorp, 5 Oct. Met het rooien dei- suikerbieten in Eierland is een begin gemaakt. De oogst valt nog al mede. Ze worden met schuiten van hier naar Oudeschild gebracht, waar ze in tjalken worden overgeladen om verder naar de fabriek vervoerd te worden. De bieten worden op de weegbrug gewogen. Tot weger is aangesteld de heer T. Buijs Jz. Jr. Oosterend, 5 Oct. De oefeningen in den wapenhandel zijn hier deze week aangevan gen. De belangstelling daarvoor wordt lang zamerhand grooter. Kostte het in den beginne moeite om twintig jongelui bijeen te krijgen, dit jaar hebben er zich hier wel 81 aangegeven. De cursus wordt wederom gehouden in „het Wapen van Amsterdam". De lijstertrek brengt weder vele vogels naar hier. In de kreupelboschjes zijn vanaf 1 October reeds talrijke exemplaren buitge maakt. Oudeschild, 5 Oct. Sedert Maandag houden zich in de nabijheid vele onzer visschers bezig met het korren naar oesters. De vangst is matig, doch de prijs laag. Voor de grootste oesters wordt slechts 3ct. besteed. Te gelijk met de oesters vangt men weer wulkers, waarvan dagelijks partijtjes worden verzonden naar Belgie. Den Hoorn, 5 Oct. Door den heer M. du Porto in den Prins Hendrikpolder is een post duif gevangen, welke op den eenen vleugel een stempel had C. M. Poortman Maassluis. Op den anderen verschillende onleesbare stempels en één No. 84-1903. Het beestje had om den linkerpoot een ringetje. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank alhier werd gedurende de maand September 1906 ingelegd f 223,60, terugbetaald f 1863, Laatst uitgegeven boekje no. 269. Van een kind, een kip en een hond. Men schrijft aan de „Tel." Het 4-jarig kind van J. Nijdam, te Steenwijk speelde in 't naburige Nijensleek (Dr.) in de nabijheid van een kloek met kuikens. De hen, bevreesd voor haar kroost, vloog het kind op 't hoofd en pikte het zóó, dat weldra eenige verwondingen ontstonden. Op het geschrei van het kind toesnellende, zag men dat de hond van J. Mos het arme wicht te hulp was gekomen. Het schrandere dier nam de kip in den bek, schudde haar flink heen en weer, bij wijze van bestraffing, en liet zijn prooi daarna weer los. De woede van de kakelaarster was nog niet bekoeld, maar daaraan stoorde de hond zich nietmet minachting keek het verstan dige dier naar de kip om, en ging daarna met de huisgenooten naar binnen, zich bewust oen goed werk te hebben verricht. Herziening der Armenwet. Naar uit Amsterdam wordt gemeld, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken aan de besturen van onderscheidene liefdadige in stellingen eenige vragen doen toekomen, met verzoek die te willen beantwoorden en zulks in verband met het voornemen om een voor stel tot wijziging der Armenwet in te dienen bij de Tweede Kamer. Dat belooft niet veel goeds. Te Marsum had zich een dievenbende ge vormd van meisjes. Bij voorkeur slopen deze omstreeks 12-jarige meisjes 's Zondags, als de menschen ter kerk waren, in woningen waar zij wel eieren kookten en aten of iets anders buit maakten. Ook geld werd niet versmaad, waarvoor dan chocolade of ander snoepgoed werd gekocht Op één dag moet op die manier voor vier gulden zijn versnoept. Een vrouw, dio in plaats van naar de kerk te gaan, zich in een kast verschool, betrapte de schuldigen. (Nbld. v. FrJ Zaak Holl. Hypotlieekb. en Zekerheid- Maatschappij. Een staartje Naar „De Telegraaf,, van betrouwbare zijde verneemt, moet de beklaagde La Fèvre de Montigny in de instructie zooveel over han delingen van derden, in verband met de malversatiën, hebben medegedeeld, dat daaruit meerdere arrestaties kunnen voortvloeien. Het feit, dat één der hoofdgetuigen onder voortdurend politietoezicht staat, mag mogelijk ook wel als een aanwijzing gelden. Een zeker zeldzaam geval. Men schrijft aan het „R. N." uit Krimpen a. d. IJsel Ooggetuigen verzekeren ons het volgende in het land van den heer P. Hailing, bouw man alhier, te hebben gezien In dat land loopen een zeug en een ruim 3-jarig paard. Het paard nn heeft de eigen aardige gewoonte naar het moedervarken te gaan, alle pogingen in het werk te stellen haar tot liggen te bewegen en wanneer dat gelukt is, kalm bij de zeug te zuigen, die dit gewillig toelaat. Dit vreemd onnatuurlijk voedsel schijnt het paard bijzonder wel te bevallen, althans na eenigen tijd probeert hij het weer en meestal met succes. Be Onderzeesche boot. Door den Minister van Marine is een aan vullend crediet van f 437 000 op de begrooting voor 1906 gevraagd voor den aanbouw van de onderzeesche-boot door de maatschappij „De Schelde" te leveren. De gelden worden gevraagd voor den aan koop van de door „De Schelde" gebouwde „Luctor et Emergo", de door de beproevings commissie der marine goedgekeurde boot, tot de aanschaffing waarvan door de Kamers reeds in 1903 werd besloten. De boot is nu nog het eigendom van „De Schelde" en van de „Electric Boat-Company" te New-York. Bij contract werd bepaald dat de boot, na goedgekeurd te zijn voor f 430.000 door het Rijk zou worden overgenomen (de minister vraagt f 7000 bovendien voor onderricht aan de bemanning,) Het klaarblijkelijk veel te hooge bedrag der koopsom is verklaarbaar als men weet, dat de toenmalige minister van marine in het contract de conditie deed opnemen dat zonder eenige verdere vergoeding de boot zou mogen worden nagebouwd. Het ligt intusschen in het voornemen van den minister van marine het aantal onderzee booten uit te breiden tot vier, maar daarvoor zijn nog geen gelden aangevraagd. Doodt gem vleermuizen! In „De levende natuur" schrijft de heer J. J. Van Heekeren een artikel over vleer muizen, waarin dit arme veel gesmade dier een beetje in eer hersteld wordt. De schrijver zegt „De ongemotiveerde vrees en de afschuw voor de vleermuis, ons door onkundige bijgeloovige menschen, aan wie we in onze kinderjaren worden toevertrouwd, maar al te dikwijls ingeprent, is zóó diep, dat wij er op rijperen leeftijd nog noode van scheiden." En aan het slot van zijn stuk, na gesproken te hebben over de vliegende honden op Java, de vliegende vossen op Ceylon en de vampiers in Brazilië, zegt hij „Dat men er daar jacht op maakt en ze tracht te dooden, is begrijpelijk, doch dat de inheemsche soorten, die des avonds het dagwerk der zwaluwen voortzetten, nog door onwetenden van 't leven beroofd worden is te betreuren en het is zeker de taak van ouders en onderwijzers om de jeugd met het leven en de gewoonten dezer nuttige dieren vertrouwd te maken, opdat ze niet, zooals thans maar al te vaak gebeurt, in stallen en schuren meededoogenloos worden dood geslagen." Jagers-pech. De jager W. te Irnsum schoot een eend onder het gehucht Abengawier. Hij stopte het dier in zijnen weitasch, haalde het een half uur later te voorschijn en daar vloog de eend, die nog niet erg dood bleek te zijn onder luid gekwaak naar zijne makkers terug. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den üurg 30 Cts. Franco per post door ge- beel Nederlod 45 Cta. Naar Amerika en andere landen met verheoging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Wij meoncn dat later do tanoven weder zijn ver hoogd, b\j het afzien van de subsidie.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1