N°. 1990. Donderdag 11 October 1906. 20 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Overzicht van de Week. Diê blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentlën vóór 10 nnr op den dag der nltgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bö de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubg op Tbxel. KOSTELOOZE VACCINATIE. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden op Woensdag, den 17 October 1906,'smiddags 12 uur in de O. L. School te den Burg. Texel, den 9 October 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING, W. F. HIDDINGH. TEXEL, 10 OCTOBER 1906. Blijft het wolvee voortdurend zeer gevraagd en hoog in prijs hetgeen de verkoopers hier een goed jaar bezorgt, als tegenwicht moet voor den aankoop van jong rundvee ook goed in den buidel worden getast, naar men ons verzekerde. Zoo ook teekende zich de markt van Maandag, waar veel jong rundvee was aangevoerd. Aangevoerd werden: 10koeien f135 a f195; 25 Pinken f 85 a f 135; 1 N. Kalf f 12 34 schapen f 22 a f 24,50 57 Lammeren f 14 a f 17.50; 35 Biggen f 10 a f 12.50; 3 Korven Kippen f 1.10 a f 1.25 p. stuk; 77 Graskalveren f 40 a f62.50. Flinke handel. V. P. N. SO Sept. 5 Oct. Verkocht lste soort eieren. 1657 stuks a 87 ct per Kilo. 1273 86 2de soort. 65 eieren a f 3.70 100 210 3.80 12 stuks gebroken, 1 ei waar een kuiken in zat. Verden werden verkocht. 10 oude kippen a 70 ct. per stuk. Oosterend, 9 Oct. Ook van hier zijn eenige schuiten aan 't „peeën", zooals de suikerbieten dikwijls genoemd worden, varen. Met het weer treft men het. Andere schuiten zijn aan het oesters korren. Over de uitkomsten is men nogal tevreden, voor zooverre] het de eerste week betreft, terwijl de prijzen iets hooger zijn, dan men eerst gedacht had. Er zijn nu visschers vertrokken voor dit werk naar „De Meep", bij Terschelling. Het oude gasthuis van de Ned. Herv. Kerk alhier, dat sinds menschenheugenis ouden van dagen heeft gehuisvest, wordt gedeeltelijk gesloopt en vervangen door een meer doelmatig gebouw. Niet alleen strekt dit tot verbetering, maar ook tot verfraaiing vau het dorp. Den Hoorn, 8 Oct. In plaats van S. Westra, die als zoodanig heeft bedankt, is als tijdelijk nachtwacht alhier benoemd S. Jonker Az. Het herhalings-onderwijs, dat hier voor 't eerst dezen winter wordt gegeven, wordt bijgewoond door 8 leerlingen. Vlieland, 8 Oct. De heer P. van dei- Zee, directeur van de school voor zeevaart kunde alhier, is benoemd tot Leeraar aan de Kweekschool voor Zeevaart te Amsterdam. De zaak-Kriller. De dienstweigeraar Kriller, van de landweer stond Vrijdagmiddag voor den krijgsraad te Haarlem, om het vonnis te vernemen voor hem gewezen, door het hoog militair gerechtstof, waarbij hij was in appèl gekomen van het vonnis door den krijgsraad te Haarlem over hem geveld. Het vonnis is vijf maanden detentie. Nadat het vonnis uitgesproken was zeide Kriller„Ik protesteer, omdat het vonnis is in strijd met alle natuurlijke gerechtigheid. Het zal mij wel niet veel helpen, zitten zal ik toch moeten, doch in elk geval ik protesteer." TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Lüeg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedkrl.v-td 45 Cta. Naar Ameeika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 30 Sept. 7 Oct. Lezer, uw overzichtschrijver zet zich met bijzondere opgewektheid neer tot 't schrijven van zijn wekelijksch artikel. Dat vindt niet z'n oorzaak in een bij uitstek heugelijke gebeurtenis in zijn levenzooals b.v. de ver meerdering van z'n gezin of zijne jareD, het trekken van de honderdduizend of 't afsterven van 'n schatrijk erfoompjeneen, doch alleen in het mooie weer, dat de voorbije week ons braebt. Ware hij een dichter, in zwellende jubelzangen zou hij den lof bezingen van den thans zoo goedhartigen, vriendelijk lachenden herfst, die in de voorbije week liet blijken ook nog te kunnen regeeren zonder z'n geesel van storm- en regenvlagen. Niet als een ruw en onbarmhartig despoot maar als een vriendelijk heerscher heeft hij zich doen kennen, die 'ter nu eens op gezet had alle menschen vroolijk te stemmen. Maarop gevaar af hem te vertoornen, herfst blijft herfst en ongestadigheid is nu eenmaal het hoofdkenmerk van zijn karakter; wellicht dat het heer schap nog voor deze letteren onder uwe oogen komen, de dwaze gril krijgt z'n vriendlijk masker af te rukken, wat we intusschen niet hopen. Heerlijke zonnige dagen liggen achter ons. Als de kalender het niet zoo pertinent verteld had zou men haast getwijfeld hebben of de zomer inderdaad wel af scheid genomen had. Men moet al een onverbeterlijk pessimist zijn om niet in een goeden luim te komen. 'kWed dat we 't straks in de Novemberafleveringen onzer tijdschriften kunnen o'pmerken hoe heilzaam deze schoonc zomcrsche herfsttijd z'n invloed heeft laten gelden op de verzenvolle dichterzielen, waarvan zoo menigeen, naar de mode onzer hedendaagsche verskunst, gewoonlijk zoo'n heel jaar door zich niet anders pleegt tc uiten dan in een gejeuzel over onbegrepen liefde, dc ruwheid der spotlachende wereld, de lieve dood en het zonlooze leven. Dat zou een mooie voldoening voor den herfst zijn als het hem mocht gelukken de zielsbedroefde diehter- schaar te lokken uit de zee van tranen waarin ze zoo lang reeds radeloos rondspartelt. Wellicht dat we dan straks nog eens 't genot krijgen van mooie herfstverzen, zooals de moegeweende, ten doode toe bedrocldc Helène Zwart ons een gaf onder blijkbaar soortgelijke omstan digheden en waarvan het slot luidt: Nu vul die vnas met gele Octoberrozen, Leg blauwe druiven op dc blanke schaal Tusschcn de trossen laat de perzik blozen Als avondrood, en loof als bloedkoraal Van wilden wingerd, blij mijn blik verpoozen Die symphoniën zoekt in kleurentaal. oo Niet alleen het mooie weder bracht ons in dc afge- loopen weck den zomer in herinnering, ook de sckaarschte aan nieuws vermocht dit te doen. 't Leek wel of we nog midden in de komkommers zaten. En overmits er nergens een zeeslang werd gezion, nog eenig ander natuurkundig wonder de aandacht tot zich trok, had Mevrouw Pers, dio dagelijks wat nieuws moet leveren, moeiclijke dagen. Gelukkig voor haar viel Bilderdijk te herdenken en ze gebood baar mannetjes aan deze ge beurtenis in ruime nmte aandacht te wijden, terwijl ze hen tot slot wat aan het oraziön zette over Bilderdijks verdiensten. Dat was dan ook wel het voornaamste nieuws voor zoover ons land betreft, 't Zal zeker over bodig zijn den lezer uitvoerig verslag te doen van dit herdenkingsfeest. Do moesten zullen er reeds van ge hoord of gelezen hebben en dus weten dat het goed geslaagd is, dat een buste van den dichter is onthuld, een Bildcrdijktcntoonstelling is geopend, Dr. Abraham Kuijper een herdenkingsrede heeft uitgesproken en er voorts een feestavond is gehouden waarin van Bilder dijks verzen werden voorgedragen door Necrlands beste acteurs en actrices. Afgescbeidon van dc vraag of Bilderdijks verdionstcn zoo groot zijn als zo op het herdenkingsfeest uitgeba zuind werden, blijft do huldo zijner nagedachtouis ge bracht voor ons een bewijs van de dankbaarhoid van ons geslacht voor den arbeid door onze voorvaderen verricht. En elk bewijs van die dnnkbaarhoid moet het Vadcrlandsch hart opmouw aangenaam aandoen. Dit laatste is ook vau toepassing op het herdenkings feest dat Leiden, in navolging van vorige jaren, deze week vierde. Het feest daar gevierd bracht ons weer in herinnering den donkeren tijd van weleer, waarin Alva's ijzeren vuist zwaar drukte op de benauwde Ne derlanden, maar waarin Leidens ontzet met gouden letters in het boek van 's Lands historie geboekstaafd staat. De vaderlandslievende Leidenaars hebben weder een krans gehangen om het standbeeld van den dapperen verdediger der veste, Burgemeester Yan der Werff, en het was een hulde den vaderen gebracht, een bewijs van dankbaarheid. De gedenkdagen volgen elkaar wel op in ons vader land. Eerst Rembrandt, nu weer Bilderdijk en Leidens ontzet en voor eene nieuwe herdenking worden al weder toebereidselen gemaakt. Commissies zijn reeds bezig voorbereidingen te treffen voor een huldiging van Neerlands grootsten zeeheldMichiel Adriaanszoon de Ruijter.Onze beste wenschen mogen deze voorberei dingen vergezellen. Er zijn ook minder aangename dingen die onze aan dacht vroegen in de afgeloopen week. En we denken daarbij aan hetgeen Enschedé te zien gaf. Daar brak een staking uit onder een groepje textielarbeiders en arbeidsters, die van de zijde der fabrikanten met een uitsluiting werd beantwoord. Zoo'n uitsluiting is ge bleken een machtig wapen te zijn in de hand der werk gevers. En volgens de berichten in sommige bladen hebben de Enschedesche fabrikanten daarvan ditmaal wel een wat roekeloos gebruik gemaakt. Mag men toch die couranten gelooveD, dan was de zaak zóo gelegen Een 34-tal werkers en werksters legden den arbeid neer. Goed, zeiden de fabrikanten, als jullie niet wilt dan zullen de anderen niet werken. Ze zetten de fa brieken eerst 2, later 4 dagen stop. Eenige duizenden personen, die niets met de werkstakers gemeen hadden, waarvan er zelfs velen de werkstaking niet goedkeur den werden genoodzaakt tot nietsdoen, wat gemis van een groot gedeelte weekloon tengevolge had. Ongeveer 5000 gezinnen of pl.m. 25000 inwoners werden daar door getroffen. Of er inderdaad geen ander middel was om de stakers tot rede te brengen kan uw over zichtschrijver moeilijk uitmaken maar het aangewende lijkt hem wel wat kras. Gelukkig aan de toestand is thans een einde gekomen, oo Uit het buitenland kwam de afgeloopen week weinig belangrijk nieuws. Toch valt er nog wel een en ander te kronieken. We richten allereerst eens het oog op Bronswijk waar de kwestie der troonsopvolging een nieuwe phase ingetreden is. De Brunswijkers willen, zooals we weten een echten hertog terughebben en niet een regent. De hertog van Cumberland zou rechtens daarvoor aan gewezen zijn, maar werd door de Pruisische regeering op zij geschoven omdat hij weigerde zijn aanspraken op Hannover prijs te geven. Dc Brunswijksche Landdag vroeg vorst Bulow als bemiddelaar op te treden om het conflict tusschen Cumberland en Pruisen uit den weg te ruimen en daarna eerstgenoemde tot den hertogszetel toe te laten. Maar von Bulow is van de Cumberland niet gediend waarschijnlijk uit vrees dat door een dezer op den troon van Brunswijk te verheffen, de partij der Wolfen zooals de aanhangers van Cumberland genoemd worden, nieuwe kracht zal krijgen, wat maar last aan Pruisen en schade aan de eenheid van het rijk zou brengen. In Pruisen zal men gaarne zien, dal de Brunswijk sche Landdag zich uit andere agnaten dan de Cumber- lands een vorst kiest. Wat misschien nu wel het eind van 't lied zal worden. o Twee honden vechten om een been, de derde loopt er ras mee heen. Dit spreekwoord wordt algemeen als een waarheid erkend. Toch heeft de geschiedenis met Cuba bewezen dat er nog uitzonderingen op dezen regel zijn. t Ging er in Cuba om wie er te gebieden zou hebben: Palma en z'n regcering of de opstandelingen. Toen het recht ernst begon te worden kwam Roosevelt tus- schenbcide en waar beide partijen niet tot elkaar waren te brengen nam hij do teugels van het bewind zelf in hnnden. leder dacht dat bij nu wel hetkluifje voor zich zelf zou houden. Dat is nu eenmaal zoo de manier van doen der groote mogendheden waarvan velen aan een onver- zadigden landhongcr lijden. Het gebeurt niet dikwijls dat een groote mogendheid, als zij in de gelegenheid is zich van een zwakkeren staat meester te maken, van deze gelegenheid geen gebruik maakt. Roosevelt blijkt echter van een andere leer te zijn. Hij schijnt in een dergelijken dielstal, dien men met den fraaicn naam van annexatie betiteld, geen behagen te hebben. Volgens de laatste berichten toeh moet hij verklaard hebben Cuba's onafhankelijkheid onaan getast te zullen laten. Als daar straks de zaakjes weer voor elkaar zijn, zal Roosevelt zijn mannetjes naar huis torugroopen. Hoewol de Vereenigde Staten dus de beste gelegenheid hebben zich van Cuba meester te maken dat de moeite van het nemen inderdaad wel waard is ook, men noemt het niet ton onrechte de parel der Antillen zullen zo hot niet doen. Dat is zeker een daad die lof verdient en ton voor beeld kan strekken voor monige slokop-Mogendheid. o Overigens van het wereldtooneel weinig nieuws. De weck ging overal kalm voorbij zelfs schijnbaar in Rus land. Wel gaat men daar onvermoeid voort opschooning onder de revolutioneren te houdon en werden er dagelijks van deze terechtgesteld maar dat is al geen nieuws meer. Eén bericht uit het Czarenrijk evenwel heeft nog van zich doen spreken, 't Betrof de Russische financien. Dat deze niet rooskleurig zijn kon ieder vermoeden maar dat er zoo'n ontzaggelijk tekort is zeker niet. Aan het eind van het jaar zullen de ongedekte uitgaven geklommen zijn tot 811,000,000 roebel. Dat is voorwaar geen bagatel. Een nieuwe buitenlandsche leening is niet te sluiten en 't staat er met den minister van financiën dus niet prettig voor.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1