Courantenen Advertentie- Bureau voor alle Bladen. van alle N°. 1991. Zondag 14 October 1906. 20sl" Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bübö op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize1 bril in étui gevonden op den Schilderweg, 1 z. g. bedel- stukje gevonden aan de Waal, gedeponeerd bij de gem. veldwachter te de Waal, 1 wekker gevonden aldaar; bij A. de Jong te Oudeschild 1 gouden ring, gevonden in Doolhof. RAADSVBRGADERIN G~ Do Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt Daar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Gemeenteraad is belegd op Woensdag den 17 October 1906, des vóórmiddags te NT/s uren in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 12 October 1906. De Burgemeèster van Texel, W. F. HIDDINGH. Te behandelen onderwerpen; I Mededeelingen. Ingekomen stukken. De BURGEMEESTER der gemeente Texel; Overwegende, dat er personen zijn, wier praktijken o.a. daarin bestaan, dat zij voor spiegelen in staat te zijn tegen betaling van een som gelds de afkeuring van lotelingen voor den dienst der militie te verkrijgen Waarschuwt genoemde lotelingen voor bovenbedoelde praktijken en vestigt hunne aandacht op het bepaalde bij art. 206 van het Wetboek van Strafrecht, luidende als volgt „Met gevangenisstraf van ten hoogste twee „jaren wordt gestraft: „lo. hij die zich opzettelijk voor den dienst „bij de militie of bij de Schutterij ongeschikt „maakt of laat maken „2o. hij die een ander op diens verzoek „opzettelijk voor den dienst ongeschikt maakt. „Indien in het laatste geval het feit den „dood ten gevolge heeft, wordt gevangenis straf van ten hoogste zes jaar opgelegd." Texel, 12 Oct. 1906. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. TEXEL, 13 OCTOBER 1906. Voor de komende dagen. Op verzoek van eenige liefhebbers van het damspel is het gelukt, naar wij mochten vernemen, om op Zondag 14 October, des middags te 12 uur, in het hotel „de Zwaan" een dam-simultaau-soance te doen plaats vin den, die gegeven zal worden door den heer Ph. Battefeld, pres. van de vereeniging Am- sterdamsch daragenootschap. Voor hen, die zulks wellicht nog niet ge heel duidelijk mocht zjjn, willen wij er aan herinneren dat „simultaan" wil zeggen, dat door één persoon gelijktijdig verschillende partijen tegen anderen zullen worden gespeeld. Voor vele jaren geleden werd aan damwed- strijden hier nog al gedaan, waaruit men mag afleiden dat voor dat spel ook hier nog al liefhebberij bestaat. De laatste tijden kwam dat minder voor. Doch een strijd als nu aangekondigd, behoort hier zeker tot de on bekende zaken. Wij verwachten dan ook veel belangstellingmeer dan een liefhebber zal wellicht het beste beentje willen voor zetten. o In de komende week zal, met toestemming van den EdelAchtb. Heer Burgemeester, al hier eene collecte worden gehouden ten be hoeve der ruim 100 weduwen en weezen, oude en gebrekkige visschers te Pernis. „Ten gevolge der vele zeerampen", zoo bericht men ons van daar, „die onze plaats ook nog in de laatste tijden hebben getroffen, kan het Bestuur van het Visschersfonds al hier op lange na niet voldoen aan de schrei ende behoeften der hulpbehoevende weduwen en weezen, enz." Deze weinige woorden zeggen genoeg om den nood te leeren kennen, die, jammer ge noeg, op geen andere wijze gelenigd schijnt te kunnen worden dan door het inroepen der publieke liefdadigheid. Moge die liefdadigheid zich dan niet ver loochenen, en, waar wij hier zooveel redenen tot dankbaarheid hebben over gunstiger toe standen, laat de dankbaarheid zich dan mogen omzetten in eene milde gave bij de te hou den collecte voor de schreiende behoeften te Pernis. o Wij herinneren dat Woensdag en Donder dag a.s. in Hotel „Texel", door het Leger des Heils eene Bioscope-Voorstelling zal wor den gegeven, welke zeer intressant belooft te zullen wezen, naar hetgeen daarvan door verschillende bladen wordt gezegd. Een be zoek daaraan gebracht zal dus zeker voldoen en bovendien nog deze genoegdoening ver schaften, dat de fin. aangelegenheden van het Leger des Heils daardoor zeker zullen wor den gesteund. Bij zulk een tweeledig doel mag zeker tot een ruim bezoek wel worden aangespoord. Naar wij vernemen waren bij de in het begin dezer week gehouden aanbesteding voor de levering van 16,500 kg. Am. Lijnkoek merk SI. en 200 hectoliter ronde Mais, vanwege de onderlinge Vereeniging tot aan koop van veevoeder te Oudeschild, minste inschrijvers de heeren Gebr. Dijt. De lijnkoek a f 9,45 per 100 kilo; de mais a f 4,35 per 75 kilo. Waal, 12 Oct. In het huisgezin van onzen plaatsgenoot S. waren de kinderen sedert eenige dagen ongesteld. Door Dr." Wagemaker word gisteren rood vonk geconstateerd, gelukkig in lichten graad. Oosterend, 12 Oct. In het laatst van deze maand zal alhier optreden voor de vergadering van den Ned. Protestantenbond de WelEerw. Heer Ds. R. E. Wieringa van Sint-Maar tensbrug. De Natuur schijnt in de war te zijn en met haar planten en dieren. Er worden hier voor de tweede maal van dezelfde bedden aardbeien geplukt, de lijsterbessenboomen bloeien op nieuw en de musschen gaan weder nesten maken. Door iemand van Oost werd in het kanaal van het Noorden gevonden een zak met nieuwe en oude kleeren. De vondst is Daar de Secretarie verzonden. OuDEsdiiiLD, 11 Oct. Bij het visschen naar oesters op Texelstroom werd aan een kor een oude kor opgehaald, welke daar reeds onge veer 18 jaren moet hebben gelegen en des tijds door een der visschers was verloren. Ofschoon het ijzeren voorwerp gedeeltelijk met zeegewassen was begroeid, bleek 't toch nog in betrekkelijk gaven toestand te yer- keeren. Den Hoorn, 11 Oct. Na vier malen be proefd te hebben, in den Prins-Hendrikpolder door nortonpompen zoet water te krijgen, heeft men thans weder een van 112 voet geslagen in de nabijheid van Amalia-hoeve. Ook dit water moet nog niet geheel zoet ziju. Liet de palingvangst in zee zeer veel te wenschen over, in de laatste dagen wordt er iets meer gevangen, door dat de wind Oostelijk is.t Reden tot tevredenheid is er echter nog niet. Voor dienstplichtigen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een circulaire gezonden aan de Com missarissen der Koningin met verzoek, de lotelingen te doen waarschuwen tegen per sonen, die hun o.a. voorspiegelen in staat te zijn, tegen betaling van een som gelds, hun afkeuring voor den dienst te doen ver krijgen, en daarbij tevens hun aandacht te vestigen op het bepaalde in art. 206 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij ten hoogste 2 jaar wordt bedreigd tegen hem die zich opzettelijk voor den dienst ongeschikt maakt of laat maken. of die een ander op diens verzoek opzettelijk voor dien dienst ongeschikt maakt. Geen vervroegde winkelsluiting. Te Amsterdam is in den laatsten tijd een beweging op touw gezet om te komen tot een wettelijk vervroegde winkelsluiting. Deze beweging heeft zich niet enkel be perkt tot een druk geschrijf van voor- en tegenstanders in de bladen en het houden van bijeenkomsten, waar veel en langdurig werd geredeneerd en gediscussieerd, doch 't kwam zelfs zoover dat in de Amsterdamsche gemeenteraad een concept-verordening werd ingediend ter dezer zake. In de vergadering Woensdag jl. kwam de behandeling van deze verordening aan de orde; voorstanders en tegenstanders maakten zich geducht warm om de kwestiede voor standers beweerden zelfs dat na een paar maanden de winkeliers dankbaar de aan neming er van zouden herdenken. Na de algemeene beraadslagingen werd de verordening artikelsgewijze behandeld, en art. 1 „Het is verboden een winkel geopend te „hebben op gewone werkdagen tusschen 's „avonds 9 en 's morgens 6 uur," werd met „23 tegen 21 stemmen verworpen. Met dit artikel is de geheele verordening gevallen, aldus constateerde de voorzitter. De winkeliers aldaar zullen dus als gewoon, naar hartelust mogen blijven winkelen voor het personeel gewis eene teleurstelling. Geen bemoedigende uitspraak. De stelling van den Helder. Zijn wij wel onderricht, schrijft de „N. R. Ct." dan heeft de met het onderzoek over herziening en aanvulling der defensie-middelen aan de zee zijde belaste commissie haar taak volbracht, en is zij tot het besluit gekomen, dat schatten noodig zulleü zijn, wil men het kustfront in staat stellen met hoop op goed gevolg den strijd tegen een moderne oorlogsvloot aan te binden. Men noemt zelfs een bedrag va»' 17 milhoen gulden, en zonder dat wij eenigs- zins voor de juistheid van dit cijfer kunnen of durven instaan, is het toch buiten kijf. dat groote sommen geld noodig zullen zijD, daar het kustfront geheel nieuw gebouwd en bewapend zal moeten worden. Wil men dit niet, dan is het beter de geheele stelling op te heffenj in den toestand waarin zij nu; verkeert is zij niet alleen niets waard, doch zelfs schadelijk, omdat zij een eventueelen vijand de kans geeft op een gemakkelijke,, voor hem misschien bloedelooze overwinning. Dorpsdoen in een groote stad. De gemeente 's Gravenhage kan zich, meldt „Het Yad." de weelde veroorloven het vol gende wonderlijke ambt te vergeven„Tellen van vee, opwinden der klokken, ophalen van renten." De veelzijdige man, die dit ambt weet te vervullen krijgt f 200 's jaars, die op de begrooting vermoedelijk met meer nauwkeurigheid dan logica staan uitgetrokken onder„Schrijfbehoeften, eDZ." Belangstelling die uittelt. Als gewoonlijk heeft men dezer dagen den verjaardag van den heer L. C. Dudok de Wit, heer en eigenaar van „Slangenvecht" bij Breukelen, niet vergeten. Wil men weten wat de post hem bracht? Hij ontving niet minder dan 58 postpaketten mot cadeaux, 64 brieven, 223 prentbriefkaarten 29 tele grammen, 105 gewone briefkaarten en 138 kaartjeste zamen 577 stuks. Dat is nog eens de moeite waard. Een doodgeioaande. Op den 8 September jl. werd in een polder onder Amsterdam een man gevonden in bewusteloozen toestand, die naar het zieken huis te Amsterdam vervoerd, spoedig daarna overleed. Door twee Dnitschers, die aan de Hembrug werkzaam waren, werd hij erkend als zekere S. eveneens arbeider aan de Hembrug en in den kost bij aéii heer R. aan den Hoogen- dijk te Zaandam. Onder dien naam werd hij ter aarde besteld, terwijl langs officieelen weg aan de familie mededeeling van zijn overlijden werd gedaan. Tot zijn groote verbazing ontving nu deze week de heer R. een briefkaart, waarin S. zelf mededeelde ziek te zijn geweest en het voornemen te hebben binnen een paar dagen zijn goederen, fiie onder berusting van den heer R. waren' te komen halen. Officieel is S. natuurlijk nog dood. Niet opgehelderd is 'thans, wie werkelijk gestorven en op naam van S. begraven is. Een vuurwerkplant.. Het „Ilbld." vestigt de aandacht op het z. g. Esschekruid (Dictamnus fraxinella), een plant die in vollen bloei een hoogte bereikt van ongeveer Va M. en welker stengel, bloem- steeltjes, bloembladeren, meeldraden enz., be zet zijn met een aantal kliertjes, die vol met olie gevuld en licht ontvlambaar zijn. Wan neer het nu warm weer is en men houdt een lucifer bij den stengel, dan ontstaat een violetkleurige vlam, die sissend langs alle deelen der plant gaat en een verrassend effect te weeg brengt. De plant zelf blijft bij dit experiment ffisch en fleurig. In dezen tijd moet zij worden geplant. Typhus Van het detachement huzaren, te Amster dam in garnizoen, liggen thans 1-5 man in het militaire hospitaal, 8 zijn lijdende aan typhus, de overigen zijn ter observatie opge nomen. Een der patiënten is reeds over leden. De ziekte vertoont een zeer boosaardig karakter. Vermoed wordt dat het drinken van slecht water tijdens de manoeuvres in Brabant, de oorzaak is. Een nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld. Overtreding van de Arbeidswet. De gemeente-politie van Stad Almelo heeft in den laatsten tijd tegen onderscheiden bakkers proces-verbaal opgemaakt wegens het door kinderen beneden den 12-jarigen leeftijd laten verrichten van arbeid het doen bezorgen van brood bij de cliëntele. Naar van bevoegde zijde verzekerd werd, moeten de bakkers, die niet bekeurd zijn, met een lantaarntje gezocht worden. Genoemde arbeid welke in den regel voor-, onder- en tusschen de schooltijden verricht wordt, oefent een zeer nadeeligen invloed uit op het te ontvangen onderwijs, terwijl de arbeid het dragen van gevulde manden zeer vermoeiend is. (Twentsche Crt.) TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Bueg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedeb.la.itd 45 Cts. Naar Ahebika en andere landen met Yerhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. II Behandeling Gemeenteuerslag e.a. III Voorstel tot geuen uan grond in erfpacht aan K. Pz. Duinker te Oudeschild. IV Verzoek onderwijzers te belasten met het geuen uan herhalingsonderuiijs. V Benoeming onderwijzeres in uak k aan de herhalingsschool te den Hoorn. VI Verzoek W. Heeroma, om subsidie uoor de instandhouding uan zijn teekencursus. VII Vaststelling kohier schoolgelden 4e kwar taal 1906 en suppl. kohier 3e kwartaal 1906. VIII Verzoek telefoonhouder fe Oudeschild om uerhooging uan jaarwedde. IX Goedkeuring begrooting Algemeen Armbe stuur, dienst 1907. X Vaststelling gemeentebegrooting uoor1907 XI Aanuragen dispensatie art. 30 der Bouw en Womnguerordening. XII Reclames en verzoeken afschrijuing Hoof dei. Omslag.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1