N°. 1992. Donderdag 18 October 19Ö6. 20ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Overzicht van de Week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentlën vóór 10 nnr op den dag der oltgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bö de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bun» OP Tïxil.' V KOSTELOOZE VACCINATIE. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden op Zaterdagden 20 October 1906, 's mid dags IV huur in het lokaal van Jb. Buys te de Cocksclorp. Texel, den 13 October 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING,HIDDINGH. TEXEL, 17 OCTOBER 1906. Dam-simultaan-seance. De dam-simultaan-seance, welke Zondag door den heer Battefeld van Amsterdam, in Hotel „De Zwaan zou worden gegeven, is er bij ingeschoten. De heer B. was op tijd present, doch de tegenpartij liet op zich wachten, althans er waren niet zooveel strijdlustigen opgekomen als de heer B. wel had gewenscht. De heer B. wilde niet den naam hebben dat hij met slechts een 5-tal tegenstanders een dam- simultaan-seance had gegevenminstens 15, liever nog 20 of 25 zou hij daarvoor verlangen. Wij konden dus onverrichter zake weder huiswaarts gaan. Van waar die weinige belangstelling? Dat is moeielijk uit te makenvolgens sommigen was de aangegeven tijd niet de geschikte voor hen, die van buiten den Burg konden worden verwacht; anderen meenden dat een publiek schrijven van den heer Broek kamp invloed uit had uitgeoefend, terwijl nog weer anderen ondeugend meenden dat onze dammers den strijd niet aandurfden. Wat de ware lezing is zouden wij niet durven beslissen. De oprichting van een damclub lag aan dit bezoek ten grondslag. Naar wij vernamen zal een herhaald bezoek van den heer B. niet uitblijven. Maandag j.l. mocht de heer J. A. Fre- driks alhier, die dien dag zijn zilveren ambts- feest vierde, talrijke blijken van belangstelling ondervinden, 's Morgens met de zijnen in het versierde schoollokaal ontvangen, werd hij, nadat zijne leerlingen enkele voor die gelegenheid vervaardigde liederen hadden gezongen, door het Hoofd der School, den heer C. A. de Braai, in tegenwoordigheid van den heer Burgemeester dezer Gemeente, hartelijk toegesproken. Daarna werden den feestvierenden onderwijzer de geschenken der leerlingen, bestaande uit bloemen, een nette theetafel en een keurig porseleinen theeser vies aangeboden. Met een woord van dank aan alle aanwezigen, in het bijzonder aan de kinderen, werd een en ander aanvaard door den jubilaris, die door een gul onthaal ook voor de kleinen den dag tot een feestdag maakte. In den loop van den dag bleek het den heer Frederiks uit verschillende geschenken, brieven, kaartjes, enz. zoowel van schooltoe zicht als particulieren, dat zijn werk wordt gewaardeerd. 's Avonds kwamen eenige collega's waar onder enkelen van buiten den Burg, den feestvierenden collega feliciteeren. 't Gure herfstweder verhinderde de verstwonenden tegenwoordig te zijn. Namens allen werd met een gepast woord van den heer de Braai den jubilaris een fauteuil aangeboden. Recht gezellig bleef men nog eenigen tijd bijeen en zoo eindigde de dag, die voor den heer Frederiks en de zijnen onvergetelijk wezen zal. Een kanaal door Texel. De kwestie een kanaal door Texel," is nog niet van de baan, doch daarmede wordt krachtig voortgegaan. Er circuleert nu alhier een adres om handteekeningen te verkrijgen, ten einde den heer Mann, opzichter bij de Hondsbossche zeewering te Petten, uit te noodigen over dit onderwerp alhier eene lezing te houden. De tegenwoordigheid daarbij van de heeren van Foreest en van den Bergh onze afgevaardigde, zeer gewenscht geacht, wordt in uitzicht gesteld. De Kamer van Koophandel te Alkmaar heeft, of zal, een adres aan de Regeering zenden om op deze aangelegenheid „een kanaal door Texel", de aandacht te vestigen. De blazerschuit T.X. 48, bij Stavoren aangevaren, waarvan wij in ons vorig num mer melding maakten, behoorde aan den mosselenvisscher M. P. Kuiper te Oosterend. De kapitein van de aanvarende motorboot „Luctor et Emergo" uit Ierseke, heeft ge deeltelijk schadevergoeding aangeboden. TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct».' Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 7 Oct. 14 Oct. Hel parlementaire tournooi ten onzent is aangevan gen. Woensdag j.l. heeft de Tweede Kamer haar open bare zittingen begonnen met de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van het regeeringsreglement voor Indie. Maar neeD, nu vergis ik me toch. We hebben reeds eerder van een paar openbare vergaderingen gelezen. De beide voorgaande Vrijdagnamiddagen lieten de hee- ren het afdeelingsonderzoek in de steek om in het openbaar samen te komen teneinde getuige te zijn van het gebruik maken van het nieuwtoegestane recht, door eenigen hunner, om den Minister vragen te stellen. De Vrijdag is de vragendag zooals men weet ingevolge de jongste ministerieele inzetting. Al ben je ook dui zendmaal kamerlid en al voel je je hart ook bezwaard met honderde vragen die volgens je meening het wel zijn van staat en volk raken, je mag ze nog maarniet elk uur van den dag den Minister voorleggen. Daar voor is nu de Vrijdagmiddag aangewezen, mits je de vragen schriftelijk te voren hebt ingediend. Je mag ze dan in de vergadering zoo noodig wat toelichten, de Minister geeft zijn antwoord en daarmee is 't zaakje afgedaan. Navragen of critiek oetenen op 't gegeven antwoord is buitengesloten. Deze voor ons land par lementaire nouveauté lijkt nog zoo heel kwaad niet, maar of ze zich in de voortdurende belangstelling der heeren zal mogen verheugen moet de tijd nog leeren. In gewone omstandigheden, d. w.z. als er niet te veel werk aan den winkel is, eindigt gewoonlijk 's Vrijdags de wekelyksche arbeid voor onze kamerleden en ik stel me voor dat er van de heeren die niet in 't Haagje wonen, liever zoo gauw mogelijk hun koffertje en ver volgens den eersten den besten trein pakken om naar vrouw en kroost terug te koeren dan te luisteren wat de een of andere vrager nog te zeggen mocht hebben. Een vergaderplichtin Davolging van de leerplicht bestaat er nu eenmaal voor de heeren niet. 'tls trouwens bekend dat er zijn van de hoogmo- genden, die nogal eens graag verzuimen. Dat bleek ook Woensdag weer bij de eigenlijke eerste openbare vergadering van de huidige zittingsperiode. De verga dering was niet druk bezocht vertelden de verslaggevers. Of het aan het onderwerp der beraadslaging lag Ik weet het niet, maar het betrof lndië en dat is anders de aandacht wel waard. Evenwel ook op parlementair gebied beet het vaak «ieder in z'n vaken ieder acht zich niet te bchooren tot de Indische specialitoitcn. Straks, bij de behandoling van Waterstaat, zal, ouder gewoonte de belangstelling wel wat algemeener zijn. 'c meesten hebben wel een brugje,'n sluisje, 'n kanaal tje, 'n spoorlijntje of iets van dien aard in hun district en op hun verlanglijstje. Dat raakt meer rechtstreeks de kiezers weet U Intusscken 'tgaat thans om Indie of liever om de Intandsche Christenen daar. De Minister wil hun wat meer rechtszekerheid toe en hun positie beter regelen. Hij wil het Nederlandsche recht brengen in de plaats van de inlandscho rechtsonzekerheid. Maar zooals in dergelijke zaken gebruikelijk is, de kamerleden zeggen niet pp alles wat een minister wil ja en amen. Wel waren er die met veel vriendolijke woordjes voor het streven van don minister, dezen hun steun en hun stem toezegden, maar daartegenover ston- don weer nnderen, die nu eens niet in 's ministers schuilje wilden meevaren. Zij huivorden er voor in het Ooslorsch samcnloven westorseh recht te brengen, wil don de inlanders hun inlandsch laten behouden. 't Huidigo wetsontwerp is niet zoo heel, heel jong meer. 't Heeft reeds den nanvalligcn leeftijd van twee jaren bereikt. Daaruit blijkt dat onzo parlementniro machine niet zoo heel vlug werkt. 't Werd destijds reeds ingediend door den vorigen ministor Idenburg. De hoeren bobben dus tjjd gehad om er over Da te denken, zoodat er dus ook veel over gcdelcboreerd kon worden. Natuurlijk werden er ook nmendomenten gebaard. Dat was' vrijdag. Een nam de Minister over, dio van den heer Idsinga, welke naar 's Ministers mccning in de lijn vpn 't ontwerp lag, maar volgens do mecning van anderen er precies tegenover stond. Hoe het zij, do Minister had het genoegen het le gedeelte van 't ont werp, na de amendeering, aangenomen te zien worden. Dinsdag zal de strijd worden voortgezet. oo Op Bali schijnt het einde van het optreden van onze troepen nabij. Vrijdag bracht de telegraaf ons het be richt van de onderwerping van Kloendoeng, het rijkje, dat ons ook eerst niet erg vriendelijk gezind bleek. Rest nu nog BaDgli. Onze troepem zijn reeds bezig in de richting van dat landschap verkenningen te doen. Vermoed wordt dat d^ radja de verstandigste partij zal kiezen en zich vrijwillig zal onderwerpen, wat voor hem zijn volk en zijn land te hopen is. oo Een deel onzer Oostelijke buren is sinds lang uit z'n humeur. Dat komt van de hooge vleeschprijzen. 'tls dan ook niet van 't aangenaamste, als je geen vegetariër bent, veel van 'n kluifje in de soep,'n malsch biefjeof iets van dergelijken «vleeschelijken// aard houdt, te moe ten ondervinden, dat moeder de vrouw 'tstukje wat extra klein moet snijden vanwege de duurte. En vooral als dat alleen te wijten is aan de overheid die de grens angstvallig voor veeinvoer gesloten houdt. Dit nu weder varen onze Duitsche geburen en ze zijn er niet mee in hun schik ook, wat de vorige week opnieuw kon blijken uit de klaagtonen in de pers. 't Vleeschetend Duitsohland begint te murmereeren, doet't eigenlijk al lang, maar steeds zonder baat. De grens open I zeiden de ontevredenen. Neen, ant woordde Podbielsky, die minister van landbouw is, neen ik doe het niet. Duitsohland kan genoeg voor zichzelf het benoodigde slachtvee leveren en de boeren waren 't met hem eens. Deze dachten waarschijnlijk hoe duur der het vee, hoe meer rendabel de veeteelt. Maar de uitkomst heeft wat anders geleerd. In 1904 mislukte de voederoogst in Duitsohland en de boeren lieten de vee fokkerij na bij gebrek aan voedsel- Wel was in 1905 en 1906 de oogst goed, maar al leefde de markt ook wat op, op 't oogenblik blijkt de veestapel nog veel te klein om in de behoefte te voorzien en de vleeschprijzen blijven al maar door stijgen. Op den duur zal de toestand onhoud baar worden, wat de regeering nog wel niet wil gelooven, maar toch reeds door olhcieele lichamen als de «Hund der handwirte// wordt voorzien. Intusschen er is 'n lichtpunt want weer wordt Podbiels- ky's aftreden voorspeld en velen zijn van meening dat als deze, die een echte stijfkop is, van het politieke tooneel verdwenen is, de vleeschkwestie een stap nader tot de oplossing gekomen zal zijn. Maar zou «Pod« heengaan P 't Is al zoo dikwijls ten onrechte voorspeld, dat 't werkelijk gewaagd is te zeggen dat z'n politiek sterfbed gespreid is. We zullen moeten afwachten. oo Ook Z. M. Keizer Wilhelm is uitzijn humeur. Natuur lijk niet over de hooge vleeschprijzen, de keizerlijke por- temonnaie kan nog wel n duur biefje of zooiets betalen neen de oorzaak van zijn ontstemd zijn ligt in de verschij ning van de gedenkschriften en brieven van prins Hohen- lohe, den vroegeren rijkskanselier, of nog juister uitge drukt in de onthullingen daarin gedaan over de verhou ding van keizer Wilhelm en wijlen von Bismark. Die was ook niet altijd «koek en ei«. Het boek van Hohenlohe dat tot titel draagt «Gedanken en Erinnerungen« werpt daarop een scherp licht, 't Vertelt van de voortdurende oneenigheden, die tusschen den keizer en von Bismark heerschten, waarvan ten slotte een scheiding het gevolg was. Hoofdzakolijk liep 't verschil over Bismarks politiek. Bismark wilde «liebauglena tegen Rusland en Oostenrijk den rug toekeeren, terwijl de keizer daarvoor niet te vin den was. 'tGing vaak hard tegen hard. De ijzeren kanselier bleef onverzettelijk en de keizer wilde baas blijven. Dat gaf conflicten en daarvan vertellen de gedenkschriften. Natuurlijk hebben de bladen 't ver der rondgebazuind. En nu is do keizer boos op Clodwich zu Ohenlohe, die dat alles gepubliceerd heeft. Z. M. heeft hem dit in een eigenhandig, verre van vriendelijk, schrijven laten weten. oo Scheen het eerst dat de hertog van Cumberland zich van do Brunswijksche troonopvolgingskwestie niets zou aantrekken, gebleken is de onjuistheid daarvan uit de publicecring deze week van de gevoerde briefwisseling van hem met den keizer en den rijkskanselier. Volgens deze verklaarde de hertog voor zich zelf en zijn oudsten zoon afstand te willen doen van den Bruns- wijkschen hertogzetel ten gunste van zijn jongsteu zoon, onder voorwaarde echter, dat bij afsterven van diens nakomelingschap de rechten weder aan de oudste linie zoudca overgaan. De keizer verklaarde zich hieromtrent onbevoegd met het oog op het decreet van den Bondsraad en Van Bulow meende om dezelfde oorzaak er niets aan te kunnen doen. De Brunswijkers zitten intusschen met de gebakken peren en moeten maar zien een weg te vinden die én do bondsraad èn henzelf kan bevredigen.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1