Tooneelniemos. De oprichting van een Rederijkerskamer alhier, is een voldongen feit. Voor den ko menden winter zullen dus eenige tooneel- avondjes ons wachten. Bestaat de Kamer vooralsnog enkel uit heeren, ook dames krachten wil men trachten aan te werven. De Kamer heeft tot naam gekozen „Uitspan ning door Inspanning', en zal werkzaam zijn in het Hotel Texel. Het bestuur bestaat uit de heeren D, Geus, Voorz.; J. E. Bakker, Secr. Penningm.; W. Dalmeijer, Bibliothecaris en D. Kerkhof, regiseur. Wij wenschen de Kamer goed succes met haar pogen, haar herinnerende de woorden van de Genestet Als u het hart tot spreken dringt, Zoo spreek Doch wat gij spreekt, of preekt of zingt Hou' steek. Concert van Jacob Kwast,' Wy vestigen de aandacht op de gelegen heid om Zondag a.s. te Helder een concert bij te wonen van de Zangvereeniging „Jacob Kwast" van Wognum, waarvoor geene extra aanbeveling noodig is. Wanneer de Stoombootdirectie de vriende lijkheid had om voor dezen dag een goed- kooper tarief te doen gelden en bezoekers van dat concert de gelegenheid werd ver zekerd met de laatste boot weder naar Texel terug te kunnen keeren, door zoo noodig iets later aftevaren, dan zou zulks wellicht velen doen besluiten yan deze gelegenheid gebruik te maken. De aanvoer van wolvee op onze markten loopt ten einde, die van rundvee, vooral jong rundvee, wordt met iedere markt van meer beteekenis. dit leerde ons ook de markt van Maandag. Aangevoerd werden56 koeien f120 a f195; 95 graskalveren f45 a f62.50 IN. Kalf f 12; 10 schapen f 20 a f 22 14 Lammeren f 14 a f 15 1 Ram f 23 5 schrammen f 22 a f 26 28 Biggen f 10 a f 11.50; 4 korven Kippen per stuk f 0,65 a f 1.1-5. Tamelijke omzet. V.P.N. 30 Sept. 5 Oct. Ditmaal werden de eieren allen als eerste soort aan 92 cent per kilo verkocht. 17 werden uitgeschouwd, 15 waren aangebroed, 5 gekneusd. Yan den 8n tot en met 15 Oct. zijn van hier uitgevoerd6 koeien, 2 kalveren, 97 lammeren, 26 schapen, 1 paard en 4 varkens. Vereeniging Volksonderwijs. Wij ontvingen ter bespreking een Ex. van eene brochure, getiteld „De redevoeringen van de heeren C. A. Zelvelder en Dr. D. Bos, gehouden op de Alg. Verg. van „Volksonder wijs," 3 en 4 Aug te Leeuwarden. Deze brochure in weinige woorden te be spreken achten wij niet doenlijk, wij bepalen ons dus tot de mededeeling aan belang stellenden, dat die brochure, uitgegeven door de vereeniging „Volksonderwijs," voor 20 ets. verkrijgbaar is. Oudeschild, 16 Oct. Werd in de laatste dagen in de palingfuiken in zee op enkele punten van de kust nog al paling gevangen, de visschers van hier waren nog weinig fortuinlijk. Toch moet met deze donkere maan de vangst komen, anders is er in dit seizoen weinig kans meer. Oosterend, 16 Oct. Men heeft hier op een bouwland gevonden eene plant met mooie blauwe bloemen, die wit aan den voet zijn, en waarvan vooral opvallend zijn de mooie geplooide ballontjes, waarbinnen de zwaar vergiftige bessen zijn besloten. Deze plant heet Gifbes of Nicandra physalaides, Gelukkig is deze plant vrij zeldzaam, maar daar ieder exemplaar vele zaden voortbrengt, zou ze ook op andere plaatsen kunnen voor komen, waarom er gaarne op gewezen wordt. Men verwijdere haar en drage zorg, dat ze niet komt in de handen van kinderen Waal, 15 Oct. Mej. M. van der Vegt, die zich steeds belangeloos onledig houdt met het geven van onderwijs in nuttige hand werken voor meisjes, vierde gister haar verjaardag. Door het elftal meisjes van den bestaanden cursus werd haar een prachtig bloemstuk aangeboden, geleverd door den heer Puynbroek te Helder. Een toepasselijk lied werd gezongen, en zoo aan de geliefde onderwijzeres dank en hulde gebracht. De Cocksdorp, 15 Oct. 27 Oct. a.s. wacht ons een gezellige en leerrijke avond. Het tooneelgezelschap „Eensgezindheid" alhier, onder directie van den heer A. C. Toet, zal dan eene voorstelling geven in het lokaal van den heer Zoetelief. Opgevoerd zullen worden„Het parelsnoer" drama in 3 afd. door C. J. Roobol, en „De twee dooven," blijspel in 1 bedrijf door Leonard. Loting Nationale Militie. 12 October 1906. Gemeente Vlieland. Iemke van Keulen 1 Dirk Tymons 2 Adriaan Blom 3 Gerrit van Westen 4 Cornelis Zeijlemaker 5 Cornells Swart 6 Gerrit Bruin 7 Dirk Kromhout 8 Jan Sieben Jz. 9 Jan Sieben Pz. 10 Expeditie naar Bali. Het depart, van Koloniën ontving het vol gende telegram „Het zelfbestuur van het Balische landschap „Bangli heeft er in toegestemd een nieuw „politiek contract te sluiten, de vuurwapenen „in te leveren en andere waarborgen te geven „voor de toekomst". Volgens de „Tel", zijn de geschillen met Bangli dus langs vredelievenden weg beëindigd en behoort daarmede de Bali-expeditie feite lijk tot het verledene. Het Leger des Heils. Onder den titel„Waarheid geen Droo- men," een tegenhanger van Jonathans, „Waarheid en Droomen," heeft het Leger des Heils weer een zijner kleine vlugschriften doen verschijnen, dat een tiental korte ver haaltjes bevat uit den arbeid van het afge loopen jaar. Zooals we dat van het Leger gewoon zijn, maakt het geheel een aange- namen indruk, terwijl de verschillende pho- tografien, die er in opgenomen zijn een aardig denkbeeld geven van verschillende inrichtin- richtingen, die het leger in het afgeloopen jaar heeft tot stand gebracht of uitgebreid. 't Boekje laat zich heel goed lezen en is in 't geheel niet een dorre aaneenschakeling van cijfers noch ook in den preektrant ge schreven. Naar ons wordt gemeld zal dit boekje binnen enkele dagen op ruime schaal worden verspreid door geheel Nederland ter gelegen heid van de aanvrage die ieder jaar omtrent dezen tijd gehouden wordt om de noodige gelden tot onderhoud en uitbreiding van het werk van het Leger des Heils bijeen te brengen. Deze aanvrage zal plaats hebben gedurende de veertien dagen van 27 October tot 10 November a.s. en komt uitsluitend het werk van het Leger ie ons land ten goede. Ben goede instelling. Verleden Woensdagmiddag had te Berg en Dal, bij Nijmegen, in een beperkten kring van genoodigden de opening plaass van een nieuwe liefdadige instelling, die, ofschoon nog maar in haar begin, veel belooft voor de toekomst. De welbekende schilder Bisschop, die juist twee jaar geleden overleed, had een warm hart voor de werkelijk armen en behoeftigen, doch in het bijzonder was zijn aandacht gevallen op dezulken, die na een verblijf in een of ander ziekenhuis, tengevolge van ziekte of ongeval, dikwijls naar hun oude omgeving moeten terugkeeren voordat hunne krachten voldoend zijn om weer den zoo moeilijken strijd om het bestaan op te nemen. Mevr. Bisschop heeft nu een begin willen maken met de uitvoering van een plan, dat haar echtgenoot lang in zich omdroeg, name lijk de oprichting van een „Tehuis" voor beslist arme, pas uit ziekenhuizen ontslagen patiënten, voor wie het noodig is, dat zij nog eenigen tijd op krachten kunnen komen. Daartoe heeft zij de hulp van het Leger des Heils ingeroepen, die de verantwoordelijkheid voor de uitvoering van dit plan op zich heeft genomen. Een besliste voorwaarde om in het dientengevolge opgerichte Tehuis te kunnen worden opgenomen, is de werkelijke onmacht om zelfs iets te kunnen betalen. Zeker nog al veel overtreding. De nieuwe 6'/j-cent-portzegels zullen hoofd zakelijk dienen voor beschreven ansichtkaar ten, die dus met 27acents-postzegels moeten gefrankeerd worden en waarop men slechts een 1-cents-postzegel heeft geplakt. Het strafport bedraagt dan het temin-ge- frankeerde (l'/i cent) plus 5 ct. extra. Afschaffing loting. Het bestuur van den Kon. Bond van Of ficieren van Nederlandsche Weerbaarheids corpsen heeft een adres aan H. M. de Konin gin gericht, waarin volkomen instemming wordt betuigd met het verzoekschrift door de heeren mr. E. J. Korthals Altes en A. E. Dudok van Heel aan H. M. gericht, waarin de wenschelijkheid wordt betoogd van- en aangedrongen op afschaffing der loting. Een gelukskind. Een dienstmeisje uit Opperdoes (N.-H.) kocht dezer dagen twee loten van de Harddraverij- vereeniging te Medemblik. Op het eene viel de hoofdprijs, een span paarden; op het andere de derde prijs, een paard. Van een automobiel en een kruiwagen. Een Scheveningsche familie arriveerde per automobiel te Barneveld, waar dit voertuig defect raakte. Ongelukkig bevond zich onder de inzittenden ook een dame, die wegens een gebrek aan haar beenen niet loopen kon. Begrijpelijk was het dus, dat men in het Stationskoffiehuis aldaar verzocht de dame naar het station tn reiden, teneinde de reis per spoor te kunnen voortzetten. Maar er was geen rijtuig, wel een kruiwagen, en hierop werd de automobiliste vervolgens naar het station gebracht. Een grappige overgang van vervoermiddel! Een mistklok te Lrk. In een 23 meter hoogen ijzeren opstand is thans het uurwerk voor de mistklok te Urk gesteld. Een heldere klank geeft deze klok, waarop de hamers 20 malen per minuut nederkomen, welke ook bij ongunstige wind richting gehoord moeten worden buiten de betonning om den „Vorm" en den „Staart" ondiepten om Urk, waarop in den loop dei- jaren menig vaartuig vastgeraakt, ook wel verloren gegaan is. De Tabaksbouw in Nederland begint ween- op te leven. Voor heeren rookers een nieuwtje dat naar stinkabokki's riekt, maar mindere soorten tabak moeten er eenmaal zijn, en daarom kan men niet anders dan deze herleefde vaderlandsche cultuur met gejuich begroeten. 't Is 25 jaar geleden dat de klad er in kwam. Alleen in den omtrek van Amersfoort groeiden de sigaren nog. Maar er komt weer vraag, want in 't buitenland zijn de tabaksprijzen buitensporig hoog en dus begint de verbouw de moeite weer teloonen. Vandaar dat vele Betuwsche boeren weer geplant hebben. Wij zullen 't wel ruiken mettertijd Alweer de vrouw. Onder Amersfoort woont een landbouwertje met een knechtniet ver van hem woont een boerinneke, dat allengskens meer toe nadering toonde voor den baas dan voor het knechtje, waarvan het gevolg was, dat de knecht jaloersch werd en zichzelf zoo zeer vergat, dat hij den baas dreigde te zullen dooden. De baas lachte wat met die bedreiging doch Woensdag is 't er toch van gekomen. De knecht zocht ruzie met zijn meester en toen deze zich van hem afwendde, stak hij hem een groot broodmes achter in den hals. Terwijl de gewonde door een in allerijl ontboden geneesheer werd verbonden, meldde de dader zich aan het politie-bureau aan, waar hij een volledige bekentenis aflegde. Beknopte mededeeling nit de Gemeenteraadszitting van heden. Door den Voorz. werd dadelijk na opening der vergadering de heer F. Keijser gefelici teerd met zijn 25 jarig jubileum als wethouder dezer gemeente, waartoe Z.E. op 6 Sept. 1881 was benoemd. De heer Keijser dankte voor de felicitatie en deelde mede dat hij gewenscht had het ongemerkt voorbij te laten gaan. Mededeelingen en ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangenomen. Tot het geven van grond in erfpacht te Oudeschild, aan K. Pz. Duinker, werd nog niet besloten, omdat door adressant nu weder een ander stuk wordt gevraagd en bovendien een ander gebruik er van zou worden gemaakt. Op het verzoek om onderwijzers te belas ten met het geven van herhalingsondorwijs, werd afwijzend beschikt. Op het verzoek van W. Heeroma, om subsidie voor de instandhouding van zyn teekencurcus, werd in zooverre gunstig be schikt, dat als proef voor 1 jaar, subsidie zal worden verleend a f 3 per leerling tot een maximum van f 60 mits het leergeld niet hooger is dan f3,50 per cursus en per leerling. Kohier schoolgelden 4 e kwartaal 1906 en 3e kwartaal 1906 werd vastgesteld, resp. op f 661,50 en f 1,15. Op het verzoek van den telefoonhouder te Oudeschild, om verhooging van jaarwedde, werd afwijzend beschikt. De begrooting van het Alg. arm. bestuur dienst 1907, werd vastgesteld. De gemeentebegrooting voor 1907, werd vastgesteld op een eindcjjfer van f62922,25. Op de aanvragen dispensatie art. 30 der Bouw- en woningverordening werd gunstig beschikt. Afschrijving Hoofd. Omslag word toegestaan.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2