N°. 1993. Zondag 21 October 1906 20ste Jaargang. Advertentieblad. Nieuws- en Dit nummer bestaat uit 2 Bladen. Binnenland. Advertentiën vóór 10 nor op den da; der uitgave LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bübo op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers TEXEL, 20 OCTOBER 1906. De Teelten-cursus. Ook in den komenden winter zal weder eene cursus in het teekenen worden gehouden. Dank de milde beschikking van onzen ge meenteraad, die er van overtuigd schijnt een goed werk te doen door dat onderwijs te steunen, ten einde het te brengen ook onder het bereik van diegenen wier fin. draagkracht wellicht niet sterk genoeg mocht zijn om zulk een cursus te volgen, is het leergeld belangrijk verlaagd. Waar in den vorigen winter het volgen van den cursus een leergeld vorderde van acht gulden, is dat voor de deelnemers nu tot f 3,50 verminderd. Dat bedrag is zeker niet te hoog; de cursus toch bestaat uit 20 lessen, ieder van 2 uur, zoodat het leergeld voor de deelnemers inder daad miniem mag worden genoemd en voor maar zeer weinigen bezwaarlijk kan zijn. Wij vermeenen dan ook met grond te mogen verwachten, dat vele vaklieden van deze gunstige gelegenheid wel zullen profi- teeren, wellicht ook sommige aanstaande vaklieden, die thans nog op de schoolbanken zitten, of meer anderen, die voor het teekenen lust gevoelen. Het teekenonderwijs, wij zeiden dit reeds vroeger, is voor den vakman een voorname factor't vermeerdert zijn kennis, (en kennis is macht); 't leert hem goeden smaak, ver ruimt zijn gezichtskring het vak betreffende, enz. Het teekenonderwijs is werkelijk voor niemand overdaad. Uit dat oogpunt beschouwt, willen wij een woord van lof niet onthouden aan onzen Gemeenteraad, die door zijn milde beschikking het bedoelde onderwijs zoozeer in de hand werkt. Moge er door velen gebruik van worden gemaakt. De cursus vangt aan Zaterdag 27 Oct. a.s. en zal vermoedelijk half Maart zijn geëindigd. Oosteeend, 19 Oct. De heer Joh. Bremer Pz., vroeger alhier, die eenige jaren als stuurman heeft gevaren, is benoemd tot Leeraar aan de Zeevaartschool te Vlissingen. Nog dit jaar zal in de Ned. Hervormde Kerk, alhier, een orgel geplaatst worden. Met de voorbereidende werkzaamheden is reeds een aanvang gemaakt. Den IIookn, 18 Oct. Door „Ons Belang" in den Prins Hendrik polder, werd de levering van 270 H.L. od 50 H.L. mais gegund aan de heeren Dros Co. en C. R. Keijser Co. Hedenmorgen spoelde op den Dooden Hond" bij den dijk van den Prins Hendrik polder aan het lijk van een man, gekleed in zwarten broek, blauwe kiel en bottines. Het verkeerde reeds in staat van ont binding Door twee palingvisschers werd het op den dijk gedragen. De Burgemeester werd met het feit in kenDis gesteld. Oudeschild, 19 Oct. Den 21 en April van het jaar 1867, strandde op den eersten Paaschdag, bij een storm uit 't Zuid-Westen de Nederlandsche bark „Baron Pallandt van Rosendaal." Het schip moest in 't Nieuwe- diep worden binnengesleept door de stoom boot „Stad Amsterdam", die echter al sle pende door stroom en wind met het schip afdreef, totdat de bark strandde tegen den Ooitwal. De „Pallandt van Rosendaal" had een kostbaren lading in, bestaande uit koffie, suiker en tin. Slechts een klein deel der koffie werd droog geborgen door schipper H. Dito. Het overige der lading werd ook geborgen, doch was door zeewater beschadigd. Later werden pogingen aangewend om 't schip af te brengen, doch deze mislukten. Na dien tijd werd een deel van de bark gesloopt doch het onderste deel bleef op den zeebodem liggen. Heden is de stoomschelpzuiger „de Hoop" hier aangekomen, met het doel een onder zoek in te stellen op 't wrak van de „Pal landt van Rosendaal." 20 Oct. Gisteren vergaderde in de „Zeven Provinciën", de Schippers- en Visschersbond. Uit het verslag van den penningmeester, de heer S. G. Kuijper, bleek dat in 't geëindigde vereenigingsjaar een batig saldo van f 1.52 was verkregen. Onder dankbetuiging aan den ijverigen en trouwen penningmeester, werd de rekening accoord verklaard. Tot commissarissen werden gekozen, de Heeren D. Krijnen en A. Boon en herkozen de heer C. J. Duinker. Voorts werd besloten, om in 't reglement op te nemen, dat voortaan aftredende commis sarissen niet terstond herkiesbaar zullen zijn. Daarna heeft eene gedachtenwisseling plaats over het buitenste Havenvuur te Nieuwediep. Verbetering van dat havenlicht zal worden aangevraagd. Gewezen wordt op de gevaarlijke ligging van het wrak van de „Serbia," waar bij nacht en mist visschers vaar tuigjes meermalen met den stroom worden heengesleurd en aldus groot gevaar beloopen. Besloten wordt met zustervereenigingen te Oosterend, Wieringen en Helder de opruiming te vragen of middelen tot wegneming van 't gevaar. Eene com missie, Bestaande uit de leden A. Boon, C. J. Duinker en F. Blom wordt benoemd, om eene bespreking aan te vragen bij het kamerlid Mr. Z. van den Bergh, om Z.Eds medewerking te verkrijgen tot betere regeling bij de vrij stelling van zoutaccijns, de oestervisscherij, enz. Na rondvraag wordt met dankzegging de vergadering gesloten. Een verdeel-machine. In verband met eene in dit nummer voor komende advertentie, wordt ons het volgende bericht toegezonden „De heer A. Visser Vz., timmerman te Andijk, heeft een zeer doelmatig werktuig uitgevonden, dat voor bloembollenkweekers van groot belang is. Het is een houten rol waarmede men op eenvoudige wijze op de bedden de verdeeling aangeeft voor het uit zetten der bollen. Te Andijk, waar er proeven mede zijn genomen, is men hoogst ingenomen met deze vinding." Nu zal 't er toe komen. Het „Huigezin" vernam, dat de Minister van Landbouw zeer spoedig komen zal met een wetsontwerp tot instelling eener commissie van enquête naar de toestanden in den han- deldrijvenden en industrieelen middenstand. Niet aanbevelenswaardig. In tal van winkels zijn tegenwoordig ver krijgbaar likeurbonbons, niet minder dan 10 c.M. lang en bijna 4 c. M. breed, in de vorm van een kruik, voorzien van een groot kleurig etiket, waarop 't bekende merk „Oude Bol" en o. m de woorden „zeer fijne oude genever." Een 2e etiketje vermeldt het adres „Cacao fabriek Holland, Amsterdam". Een bonbon kost 5 cts. In een winkelraam lazen wij bij de étalage de woorden „gevuld met zeer fijne likeur. Wij laten de vraag daar, met welke likeur deze bonbons gevuld zijn. Wij protesteeren echter krachtig tegen het in den handel brengen van een snoepgoed als dit, dat, voor namelijk zijn weg vindende onder kinderen, bij deze de verschrikkingen, aan dien jenever- naam verbonden, wegneemt, ja hen met dien naam als met iets onschuldigs alreeds ver trouwd maakt. („Vbl".) Met groot verlofdoch niet naar huis. Toen de zeemilicien M. v. O., wonende te H., van Hellevoetsluis met groot verlof zou vertrekken, werd hij door de politie aldaar aangehouden, omdat hij wegens verschillende overtredingen van de wet op de jacht en visscherij te betalen had f 102, subs. 29 dagen hechtenis, hem opgelegd door de kantonge rechten te Zevenbergen, Ridderkerk en Ooster hout. Hij is gevankelijk naar Rotterdam overgebracht. („Tel.") TEXEISCHE COURAHT. Prijs der AdverterUiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Htjbg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedebland 45 Cts. Naar Amekika en andere landen met verhooging der porto's. LOTING uoor de MILITIE. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend 1°. dat de LOTING van hen, die vóór den lsten September van dit jaar voor de lichting van het volgend jaar in deze Gemeente voor de militie zijn ingeschreven, zal geschieden te Den Burg in de O. L. School op Zaterdag den 27 October 1906, des voormiddags te elf uren 2°. dat op dien dag, des voormiddags te 10 uren, ter Gemeente-secretarie bij den Burgemeester, door of vanwege de lotelingen, die meenen recht te hebben op vrijstelling wegens broeder- dienst of wegens vermoedelijke aanwijzing tot den dienst van een of meer hunner in hetzelfde jaar geboren broeders, het ver- eischte getuigschrift kan worden aangevraagd 3°. dat de lotelingen,die vrijstelling ver langen wegens eigen militairen dienst of dien van een broeder of van broeders, denoodige be wijsstukken, zoo deze niet reeds onder den Burgemeester berusten, bij deze ter Gemeente secretarie kunnen inleveren, tenminste tien dagen voor den dag, waarop de zitting van den Militieraad wordt geopend, en alzoo voor den 30 November 1906. Voorts worden de belanghebbenden er uitdruk kelijk op gewezen, dat, om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of dien van broeders te verkrijgen, moet worden overgelegd een paspoort of ander bewijs van ontslag of een uittreksel uit bet stamboek of een bewijs van werkelijken dienstdat, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst, bovendien moet worden overge legd een getuigschrift van den Burgemeester, waaruit het getal zonen, tot het gezin behoo- rende blijkt en dat de opgave van eene reden van vrijstelling bij de loting, hem die vrijgesteld wenscht te worden, niet ontslaat van de verplich ting om bij den Militieraad de redon van vrij stelling in te brengen, hetgeen in elk geval bij dit College moet worden gedaan, op het daarvoor bestemde tijdstip, hetwelk bij openbare kennis geving nader zal worden bekend gemaakt. Gedaan voor de tweede maal te Texel den 19 October 1906. De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. HIDDINGH. N.B. Volgons art. 31 der Militiewet 1901, (Staats blad No. 212 van 1901) trekken de ingeschreve nen, in alphahetische volgorde op te roepen, zei ven hunne nummers. Voor hem, die niet is opgekomen of, hoezeer opgekomen, buitenstaat of onwillig is zelf zijn nommer te trekken, kan dit geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Zoo ook deze niet is opgekomen, geschiedt het trekken door den Burgemeester of het Lid van den Raad dor Gemeente, waar do loteling is ingeschreven. Bezwaron tegen de wijze, waarop de loting is geschied, kunnen bij ongezegeld, tegen bewijs van ontvang bij den Burgemeester in te leveren en aan Gedeputeerde Staten gericht verzoek schrift, gedurende vijf dagen te rekenen van den dag, waarop de loting heeft plaats gehad, worden ingebracht door belanghebbende lote lingen, of door hun vader, moeder, voogd of curator. Deze kunnen van de uitspraak van dat College, gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag, waarop zij ter kennis van de belang hebbenden is gebracht, bij de Koningin in beroep komen bij ongezegeld, ongefrankeerd, rechtstreeks aan Hare Majesteit in te zenden verzoekschrift.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1