TWEEDE BLAD. N°. 1993. Zondag 21 October 1906. 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. De Stelling Den Helder. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Bdko 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland AS Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentlën vóór 10 nor op den dag der uitgave Prijt der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts, Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTLËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB DE RQ013, Parkstraat Bubg op Texel. Over dit onderwerp komt een uitgebreid artikel voor in de „N. R. Ct.," waaraan wij eenige ge deelten ontleenen. „Bij de behandeling van de oorlogsbegrooting „voor 1906 in de Eerste Kamer der Staten- „Generaal, zoo begint de schrijver, had in de „afdeelingen een der leden verklaard dat tegen' „over de moderne oorlogschepen, open kustbat- „teryen ten eenenmale ongeschikt zijn, om de „haar toegedachte taak te vervullen, een mede- deeling die geen deskundige verbazen zal, doch „die by de leden der Kamer verwondering en „bezorgdheid had opgewekt." „De Harssens uitgezonderd worden toch in het kustfront van de stelling Helder uitsluitend open batterijen aangetroffen. En wanneer men dat bedenkt is het begrijpelijk dat voor kamer leden, die gaan twijfelen of deze kustverdediging in staat is een vijandelijke vloot den toegang tot de reede te beletten, de vraag rijst, waar voor 'tgeld dient, dat jaarlijks wordt uitgegeven voor het personeel en materiaal daar. Ook de minister schijnt, meent de schrijver, niet veel verwachting van die open batterijen te hebben, die, zooals hy heeft gezegd, slechts „kunnen medewerken om de nadering van den vijand te bemoeielijken." Verhinderen kunnen ze dit dus niet, wat ook hieraan is toe te schrijven, dat de bewapening geheel onvoldoende is En wat nog erger is, in het buitenland is deze ongelukkige toestand van de stelling békend men telt deze verdediging daar bijna niet meer. „De minister van oorlog verklaarde verder, „dat een herziening en aanvulling der defensie- „middelen aan de zeezyde in studie was." „Zijn wij wel onderricht, dan heeft de met dit onderzoek belaste- commissie hare taak vol bracht en is zij tot het besluit gekomen, dat schatten noodig zullen zyn, wil men het kust front in staat stellen met hoop op goed gevolg den strijd tegen een moderne oorlogsvloot aan te binden. Men noemt zelfs een bedrag van 17 millioen gulden. De vloot laat de schrij ver buiten beschouwing, juist omdat hem is gebleken dat om de vijande lijke schepen op een behoorlijken afstand te hou den wordt gerekend in de eerste plaats op het vuur der kustbatterijen. Voor die rol zijn die batterijen in hun huidigen toestand niet berekend". Een overleg tusschen de Ministers van Marine en van Oorlog, om de kustversterking te verbete ren, waarvoor onderzocht wordt of het bij de Marine vrijkomend zwaar geschut kan worden gebruikt tot betere bewapening der kustverster king, is volgens den schry ver niet vry van spot ternij, omdat deze kanonnen den strijd niet kun nen aanvaarden tegen moderne oorlogsbodems. Dit alles brengt den schrijver er toe om dit voornemen te veroordeelen, omdat hiervoor schat ten noodig zyn. Iiy doet de vraag of de weer kracht zou worden geschaad indien voor de stel ling een paar pantserforten van de beste pant sering en het beste geschut in plaats kwamen. „Wat is het doel van de stelling?" vraagt de schryver, en hy geeft daarop dit antwoord „Naar onze meeningbescherming van de mari ne-établissementen en van de toegangen tot de reede en de Zuiderzee. Zou men nu niet kunnen volstaan mot den bouw van een pantserfort op den Texelschen wal, ongeveer 2000 M. ten noori den van het fort op De I-Iarsens Met een behoor* lyk gebruik van drijvende mijnen zou een verblijf op do reede voor een vijandelijke vloot, aangeno men, dat zij de reede kon bereiken, niet wel mogelijk zyn. Wij zouden dus het Schulpengat niet willen verdedigen maar in Breewijd en Heisdeur vindt de vijand drijvende mijnen en komt hij onder het vuur der beide pantserforten. Onze marinevaar tuigen denken wij ons achter de lijn, die de beide forten vereenigt, om d&ér en dan op te treden waar zulks mogelijk is, doch voornamelijk waken zij tegen het doordringen van kleinere schepen in de Zuiderzee en hiervoor zijn zij toch wel berekend. Wanneer het ons gelukt de vijandelijke vloot op pLm. 5 K.M. van de forten te houden, dan kan zij de reede niet bereikt hebbende, moeilijk de mari newerf onder vuur nemenmaar zou het geen overweging verdienen om hare verdediging niet te beschouwen als de voornaamste reden van het bestaan der stelling en deze vooral te zoeken in het bewaken van den toegang tot de Zuiderzee in verband met de veiligheid van het kustfront der stelling van Amsterdam En hiervoor zijn, naar onze meening, twee pantserforten, samenwer kende met de vloot voldoende". „Wordt de zoo hoog noodige herziening der vestingwet ter hand genomen,—zegt de schrij ver,—dan verdient het ernstige overweging om de stelling Helder op te heffen en alleen den toe gang tot de Zuiderzee te verdedigen, waartoe ons een tweede pantserfort noodig toeschijnt." TEXEL, 21 OCTOBER 1906. In Hotel Texel. De Bioscoop-voorstellingen, welke alhier Woensdag en Donderdag in het Hotel Texel werden gegeven, door het Leger des Heils, hebben zich in een druk bezoek mogen ver heugen. 't Doet ons genoegen dit te kunnen ver melden, omdat deze voorstellingen niet slechts tot leering moeten strekken, doch ook tevens het doel beoogen om de fin. middelen voor het werk van het Leger, zoo zeer noodig, te versterken. Hebben wij grond te vermoeden dat ook in dit opzicht, de poging van het Leger vruchtbaar zal zijn geweest, wat betreft de tevredenheid der bezoekers, daaraan schijnt ook niet te moeten worden getwijfeld. De op het doek gebrachte beelden muntten uit door helderheid en duidelijkheid, en ont lokten vaak een uitroep van bewondering of een gullen lach. Zulke voorstellingen zijn zeker nuttig en aangenaam, en bereiken het beoogde doel. De winter in aantocht. Uit het Noorden van de provincie Groningen schrijft men Woensdag kwamen een groot getal hoel- zwanen (Cygne musicus) zich voor het eerst vertoonen op de Wadden, overkomende uit het Oosten. Wilde ganzen, smienten (Anas penelopé), zwarte zee-eenden enz., zijn uit verwijderde streken naar de Wadden terug gekeerd. om hier den winter door te brengen. Op de groote zandbank Simonszand, aan de westzijde van de Lauwers, is in het zuiden over een aanzienlijke lengte het zeewier opgeschoten en daarin verblijven de wilde ganzen bij voorkeur. Ook worden deze dieren daar weinig gestoordeen kustvaarder gaat er af en toe heen, om naar drijfhout te zoeken. De overkomst der wilde zwanen, ganzen en andere vogels, heeft de kustbewoners er toe geleid stalnetten langs het strand te plaatsen, om daarin de vogels te vangen, die langs den zoom van het water vliegen en bij duistere avonden geen net kunnen onder scheiden. Achter Westernieland heeft een kustbewoner 24 banen stalnet geplaatst, dat is een lengte van 2400 voet. Achter ieder dorp aan de kust zijn van deze netten ge plaatst. Willekeurige handelswijze. De „Vorwarts" publiceerde verleden week onder den titel „Lastig maar onontbeerlijk" een artikel, waarin gezegd wordt, dat eenige Hollandsche sigarenmakers te Emmerik de boodschap van de politie thuis hebben gekre gen, om binnen 24 uur de stad te verlaten. Als reden wordt opgegeven dat bedoelde Hollanders de hoofdlui der beweging waren in staking, loonsverhooging en d e mannen der werklieden-organisatie. De gezinnen der uitgewezenen mochten 8 dagen langer toeven. Het blad voegt er aan toede uitgezetten zijn door de bank, rustige, fatsoenlijke lieden, die reeds jarenlang in Emmerik werken en hun belastingen trouw betaald hebben, Velen zijn gehuwd, anderen hadden kleine stukken land gepacht en moeten deze nu in de steek laten. Gezinnen met vier, vijf en zeven kin deren worden gedwongen met hun hebben en houwen onmiddellijk te verhuizen. Als protest nu tegen deze maatregelen der politie hebben de Emmeriksche tabakwerk lieden, die voor XU uit Hollanders bestaan, eveneens besloten Emmerik te verlaten, wan neer de politie voort mocht blijven gaan met deze middelen. De fabrikanten, die toch al geen overcom pleet van arbeiders hebben, worden daardoor in groote verlegenheid gebracht. De politie, zegt de „Vorwfirts", handelt hier als de beer, die om een vlieg van het hoofd zijns meesters te jagen, dezen den sche del insloeg. (Tel.) Landarbeiders. De staatscommissie voor den landbouw heeft thans vragenlijsten rondgezonden betref fende de land-arbeiders. De vragen hebben betrekking ople de soort van landarbeiders en den aard van hun werk 2e de loonen8e de inkomsten, andere dan loonen; 4e den algemeenenoecenomischen toestand5e den trek en de vestiging der arbeiders6e de bescherming van den land arbeid 7e zaken van algemeenen aard. De lijsten worden toegezonden aan ieder, die zijn wensch een lijst te ontvangen te ken nen geeft en verder aan personen en ver- eenigingon van wie men een juiste en on partijdige beantwoording meent te mogen verwachten. Verloftijd en Leerplichtloet. Men schrijft uit Veendam aan de „N. R- Ct." Het aardappelrooien is zoo goed als gedaan in deze omgeving. Het zesweeksch verlof eindigt voor vele schoolkinderen deze week. Half verwilderd komt het volkje dan terug. Het heeft gedurende het verlof heel wat ruwe manieren geleerd en heel veel goeds vergeten. Deze week kwamen op een der scholen in deze gemeente eenige kinderen terug, die den dag te voren gedaan werk hadden gekregen. Zoo'n slotstuk wordt feeste lijk" gevierd. De jeneverflesch speelt dan de hoofdrol en de kinderen krijgen er hun portie van. Een jongetje van 11 jaar had 4 glazen jenever gehad, zijn grootmoeder had ze hem toegediend. Zwaar beschonken is hij thuisgebracht. De andere kleinen hadden eveneens van het vocht geprofiteerd en hierbij waren ook meisjes. Een ervan was even 10 jaar. Toen ze 's anderen daags op de schoolbanken zaten, waren de gevolgen van den drank nog te merken. En zulke voor beelden zijn er legio. Die lust 'm. Door dr. Hoffman Jr. te Breda, is bij de politie aangifte gedaan dat hij uit zijn kelder gedurende eenige dagen wijn en andere drank vermiste. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de sedert een 10-tal dagen in dienst zijnde dienstbode A. H. M. zich aan dezen diefstal heeft schuldig gemaakt. Een 20 tal flesschen wijn en eenige kruiken Hulskamp wareu verdwenen 1 TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1