Gemeenteraad van Texel. Pre dikbeur ten, Zondag 21 October 1906 HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 'a Avonds 7 uur Da. Schrüder. Waal. Voorin. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Met. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kramer. Cocksdorp. Voorm. 10 uur Ds. Schrüder. (Avondmaal) GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Roosoboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kupcrus. Burg. 's Avonds half'zevon Ds. Kuporus. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Scherponhuyson. Woensdag 17 October 1906, voormiddags balf 11. Voorzitter de beer Mr. W. E. ïïiddingb, Burgemeester. Tegenwoordig 10 leden, zijnde de heeren Keijser, Dikkers, Keesom, Koning, Bakker, Mets, Over, Lange- veld, Zijm en Dros. Afwezig de beer Lap. Secretaris de beer Ruibing. Ra opening der vergadering deelt de voorz. mede, toevallig te bebben ontdekt dat de beer Iveijser op 6 Sept. j.l. sedert 25 jaren wethouder dezer gemeente was. De heer K. beeft steeds getoond dat de belangen dei- gemeente hem na aan 't harte liggen, een stoffelijk bewijs daarvan gat" ZEd. b.v. nog met zoo lang geleden door de afstand van een strook grond aan bet Schil derend, waardoor de ingang van den Burg zeer was verfraaid. Spr. meent, dan ook de tolk te zijn van allen, wanneer bij den heer K. feliciteert met zijn jubilé. De heer Keijser dankt den voorz. voor diens welwil lende woorden en zegt dat bij bet liever onopgemerkt bad willen laten passeeren. De notulen der vorige vergadering thans voorgelezen, worden ongewijzigd goedgekeurd. I /Aededeelingen. Ingekomen stukken. Hierop deelt de voorz. mede dat is ingekomen een missive van H.H. God. Staten, behelzende mede- deeling dat aan de gemeente is toegestaan, volgens art. 53 een subsidie ten behoeve van het onderwijs van f 4000. dat tot zetters zijn benoemd de beeren C. Hakker Cz. en D. Hakker Pz.; dat dour B W kasverificatie is gehouden bij den gemeente-ontvanger en alles in orde was bevonden. Totaal der ontvangsten bedroeg f 95147,76 n uitgaven 93063,97 Kassa f 2083,79 Ook boeken en kas der havendirectie werden toen nagezien en in orde bevonden. Hier bedroeg het totaal der ontvangsten f 5863,37 uitgaven 4629,74' Kassa f 1233,62' Nog was ingekomen een schrijven van ZE. den Minister van Waterstaat, dat er geen bezwaar bestaat tegen de verhooging der jaarwedde van den havenmeester Beumkes een schrijven van den havenmeester Beumkes behel zende dankbetuiging voor verhooging jaarwedde een missive van H.H. Ged. Staten, behelzende goed keuring aangaan geldleening a 1 2000, een schrijven van den gemeente-ontvanger Rab, naar aanleiding van de opmerking der commissie van reke- ning-opnemers, dat de nummering niet geheel sloot. Volgens genoemden ambtenaar was de nummering wel in orde en zou het hem aangenamer zijn als het ambt van gemeente-ontvanger milder werd bezoldigd en zijn salaris b.v. met een paar honderd gulden werd verhoogd! De heer Dros, als voorz. van genoemde commissie zegt het niet eens te zijn met genoemd schrijven, wat be treft het wel in orde zijn der nummering. Het geval was echter van weinig beteekenis en spr. had verder niets dan lof voor de accurate en nette boekhouding. II Behandeling Gemeenteuerslag e.a. Onder dat e.a. werd, zooals ons bleek, veretaan Verslag van de Comm. tot wering van Schoolverzuim en het verslag volgens art. 52 der Woningwet. Alleen omtrent het gemeente-verslag werden enkele opmerkingen gemaakt. Zoo merkte de heer Mets op, dat in dat verslag zeer duidelijk vermeld wordt dat ae onderwijzerswoning te Oosterend slecht is, terwijl op de begrooting voor 1907 geen post is uitgetrokken ter ver betering daarvan. De voorzitter merkt op, dat die ver betering nog steeds wordt tegengehouden door gebrek aan terrein. De heer Mets meent dat mogelijk door het plaatsen van een advertentie aanbiedingen van terrein zou kun nen worden verkregen. De voorz. meent dat de heer Bakker, welke men in deze had geraadpleegd, wel vol doende op de hoogte was. De heer Mets acht toch de mogelijkheid niet uit gesloten dat een eigenaar van een der belendende per- ceelen zijn perceel aanbiedt. De heer Dikkers merkt op dat geen post op de be grooting kon worden uitgetrokken, aangezien er nog geen raming van kosten kon worden gemaakt, waarop de heer Mets repliceert, dat naar zijne meening reeds verleden jaar de verbouwing was toegezegd. Door den heer Zijm wordt gewezen op de enorme hooge kosten voor het herhalingsonderwijs. Spr. vraagt of daar niet iets op te vinden is. De voorz. antwoordt dat er niets aan te doen is Eveneens wordt door den heer Zijm gevraagd naar de borden welke zullen worden geplaatst ter aanwijzing van de kom der dorpen. De voorz. zegt, dat deze eerst later zullen worden aan gebracht, wanneer de legger der wegen gereed zal zijn. III Voorstel tot geuen uan grond in erfpacht aan K. Pz. Duinker te Oudeschild. De voorz. deelt mede, dat door B en W een bezoek is gebracht aan Duinker en deze, zooals hen bleek,thans weder was afgeweken van zijn oorspronkelijk plan, een afdak te vergrooten. Adressant wilde nu n.l. zijn huis verbroeden. Gewezen was hem toen er op, dat de tramgeschiedenis nog niet geheel van de baan was en het toch zeker verre van aangenaam voor hem zou zijn, indien hij later verplicht was zijn huis weder af te breken. De heer Mets zegt, dat na dat bezoek van B en TV adressant beeft ingezien, dat een stuk gronds aan de Noordkant van zijn huis, en dat thar.s ook nergens dienst voor doet dan voor het neerleggen van ankers, enz., beter geschikt zou zijn, terwijl dan de aanleg tram geen last zou veroorzaken. Adressant zou dus gaarne dat stuk grond hebben. Door den heer Dikkers wordt opgemerkt dat dan eerst moet worden onderzocht wie dat stuk grond be hoort, zoodat niet dadelijk een besluit kan genomen worden. Ter bespoediging van de afdoening, opdat de ver bouwing spoedig zon kunnen geschieden, geeft de heer Mets in overweging afdoening aan B en W op te dragen. Aangezien zulks niet mogelijk is, wordt het adres aangehouden tot de volgende vergadering. IV Verzoek onderwijzers te belasten met het geuen uan herhalingsonderwijs. Een adres daarvoor was ingekomen namens den bond van Nederl- Onderwijzers en ondcrtcekend door de beeren W. R. van Douwen en J. A. Erederiks, als Voorz. on Secr. der afd. Texel van dien bond. B en W stellen voor hot adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Over zou het billijk vinden, indien ook de onderwijzers er mede worden belast en zegt dat er wel gemeenten zijn, waar zulks geschiedt. Aangezien echter uit de volgende discussie blijkt dat het meerendeel der leden niet voor inwilliging van het verzoek is, trekt spr. zijn voorstel in en wordt het voorstel van B en W aangenomen. V Benoeming onderwijzeres in uak k aan de herhalingsschool te den hoorn. Als zoodanig wordt met algemeene stommen benoemd de eenige sollicitante naar die betrekking, mej. D. Boon. VI Verzoek W. Heeroma, om subsidie uoor de instandhouding uan zijn teekencursus. B en W erkennen volmondig het belang van zulk een cursus en geven toe, dat een lesgeld van f S per cursus, zooals verleden jaar, voor verschillende leerlingen wel wat hoog is en vreezen dat daardoor de cursus geen voldoend aantal leerlingen zal krijgen. Adressant zou zooals hen bleek, het lesgeld willen verlagen en b.v. brengen op f 5,per cursus als hem eene subsidie in eens werd verleend van b.v. f 50. B. en W, meenen dat het verleenen van een bedrag in eens minder aanbevelenswaard is dan het verleenen van subsidie per leerling. Ook het bedrag van f 5, per cursus voor leergeld wordt nog te hoog geacht, vandaar dat B. en W. voorstellen een subsidie te ver leenen van f 3.per leerling tot een maximum van 20 leerlingen, mits het leergeld niet hooger wordt ge steld dan f 3.50 per cursus per leerling. De heer Keijser, vraagt of de heer Heeroma reeds in kennis is gesteld met deze wijziging. De Yoorz. antwoordt dat dit niet het geval is. De heer Dros acht het eene goede maatregel de subsidie op die wijze te verleenen. De heer Zijm merkt op, dat de belangstelling in het teeken-onderwijs niet zoo groot schijnt als aanvankelijk werd verwacht. Ten slotte wordt zonder hoofdelijke stemming besloten de subsidie voor dit jaar op de wijze door B. en TV. aangegeven te verleenen. VII Vaststelling kohier schoolgelden 4e kwar taal 1906 en suppl. kohier 3e kwartaal 1906. Worden respectievelijk vastgesteld tot een bedrag van f 661.50 en f 1.15* VIII Verzoek telefoonhouder te Oudeschild om uerhooging uan jaarwedde. Door adressant wordt gevraagd zijn salaris te ver- hoogen met f 25,en te brengen op f 100 en hem verder nog een jaarlijks verlof toe te staan van 7 dagen met behoud van salaris. B. en TV. stellen voor het verzoek niet toe te staan. Telkens komt adressant maar weer aankloppen om ver hooging. Ternauwernood aangesteld deed hij zulks al. De kosten van de telefoon zijn in deze gemeente al vrij belangrijk, en zouden zeker niet weinig stijgen als men bovendien alle salarissen nog ging verhoogen. Wat de aanvrage om verlof betreft meent men ook te moeten adviseeren om afwijzend te beschikken, omdat men het beter vindt eene regeling te maken voor allen. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig bet advies van B. en W. besloten. IX Goedkeuring begrooting Algemeen Armbe stuur, dienst 1907. Wordt goedgekeurd tot een bedrag van f 49-44,77. De subsidie van de gemeente waarop daarbij wordt gerekend bedraagt f 3650, X Vaststelling gemeentebegrooting uoor 1907 Wordt vastgesteld tot een bedrag van f62922.45. De heer Dros vraagt waarom nu f 200 voor snoeien enz. van boomen en als opbrengst hout slechts f 25. wordt gerekend, terwijl voor dit jaar de kosten waren geraamd op f 100 en opbrengst hout op f 50. De heer Keijser antwoordt dat het een groot verschil maakt of men oude boomen moet rooien of slechts de koppen afhakken. Nog vraagt de heer Dros waarom voor 1907 f 2800 voor havenonderhoud wordt uitgetrokken tegen f 2400 voor dit jaar. De Voorz. antwoordt dat het totaal bedrag van onder houd haven wordt begroot op f 8400, en de gemeente daarvan een derde gedeelte moet betalen. Ook wijst de heer Dros nog op een post van f 10, uitgetrokken voor getrouw schoolbezoek. Bedoeld bedrag is te gering om er iets mede te doen en feitelijk door de leerplichtwet overbodig. De voorz. antwoordt, dat dit bedrag besteed wordt voor aankoop getuigschriften. Eindelijk wijst spr. op de post onderhoud torenuur werken, terwijl naar men beweert de torenklok aan den Burg veel van streek is. De voorz. antwoordt, dat die klok onlangs is schoon gemaakt en na dien tijd weer zeer geregeld loopt. De heer Zijm spreekt zijn spijt uit dat op de bcgr. geen post voorkomt voor verhooging jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie, Jonker. De voorz. antwoordt, dat hem is toegekend het salaris van den hulpmarktmeestcr en dat verder ook wel een punt van overweging heeft uitgemaakt bij H en W of men zou voorstellen zijn salaris te verhoogen, maar dat die ambtenaar tegenwoordig wel kon worden gemist. De kosten van de Secretarie mogen niet al te veel worden opgevoerd. De heer Over laat zich ontvallen dat in deze mis bruik wordt gemaakt. De heer Dikkers noemt het woerd//misbruik//minder gepa9t, aangezien de ambtenaar bevoegd is heen te gaan. De heer Langeveld zou hem eene gratificatie willen zien toegekend. De heer Bakker zegt, dat de vraag dient te zjjn, of men de ambtenaar Jonker noodig heeft of niet. Zoo niet, dan zou men hem zelfs moeten ontslaan. De heer Langeveld zou den ambtenaar Jonker eene gratificatie willen geven als hij slaagt met zijn solli citaties naar eene andere betrekking. Opgemerkt wordt dat hiertoe al half besloten is. Door de vaststelling der gemecntcbegr. enz. moeten eeuigc andere besluiten worden genomen. Eerstens worden B en W gemachtigd tot liet aangaan ecner tijdelijke geldleening van hoogstens f 5000, tegen een maximum van 6% 'sjaars voor uiterlijk 12 maanden, Het voorstel nm ook voor 1907 het traktement van den gemeente-opzichter weder te brengen op f 400 werd bestreden door den heer Keesom. Deze meende, dat er op het werk van dien ambteraar nog al wat viol aan te merken en wijst op de z.i. foutieve aanwijzing der rooilijn van de armenkamers in de Molenstraat en het reeds in bewoning nemen ervan voordat ze zelfs voltooid waren, üok was de weg bij de gedempte sloot achter de Weverstraat geen 6 meter doch maar 5. De voorz. antwoordt, dat die weg beslist 6 M. is, dat de rooilijn door B en W werd aangowezen en dat tegen het in bewoning nemen niets te doen was, omdat de rechter toch geen straf daarvoor oplegt. Verder was de salarisregeli ug ook maar weer voor 1 jaar. In stemming gebracht wordt het voorstel van B en TV aangenomen met 9 tegen 1 stem, die van den hr Keesom. Verder wordt besloten aan het Alg. Armbestuur een subsidie te verleenen van f 3650 en de f 150, die het hooger was dan de raming te stellen op de post voor onvoorziene uitgaven. Als extra subsidie voor het onderwijs zou worden aangevraagd f 4350 gulden. De heer Dros zou gaarne zien, dat er nog een post op de begrooting voorkwam, namelijk voor beproeving brandspuiten. Zooals het tegenwoordig plaats heeft, noemt spr. het een groote grappenmakerij en groote last. Indien voor elk dorp oen bediag werd uitgetrokken voor beproeving, b.v. f 10,zou dat door enkele per sonen kunnen worden gedaan, die er voor werden be taald; de heer Keijser zegt het met spr. eens te zijn, doch dat indertijd door den Raad zelf deze beproeving wa9 gewenscht; de heer Keesom zou zijn voor een bezoldigde brandweer. De voorz. belooft de opmerkingen in overweging te nemen. XI Aanuragen dispensatie art. 30 der Bouiu- en Woninguerordening. Een 3 tal aanvragen waren ingekomen om geheel of ten deele te bouwen van hout voor schuren op voldoende afstand van andere gebouwen. Verlof wordt verleend. XII Reclames en i-erzoeken afschrijuing Hoof dei. Omslag. De verzoeken om afschrijving worden verleend; de reclame bleek te zijn een verzoek om vermindering schoolgeld. Aangezien echter dit geregeld wordt naar den aanslag in de Hoofd. Omslag en op adressants reclame tegen de H.O. ook reeds afwijzend was beschikt, werd ook dit verzoek niet ingewilligd. Bij de rondvraag die thans volgde wijst de heer Dros op het noodige om te Cocksdorp nog een klein stuk grond, dat thans veelal een modderpoel is, te bestraten, vooral de bezoekers van de R. C. kerk zouden daarmede gebaat zijn. De heer Over wijst op het noodige van rioleering of overdekking van de goot bij het raadhuis. De Voorz. zegt dat het reeds in 't plan ligt daar verbetering aan te brengen. De heer Zijm geeft B. en TV. in overweging in gedachten te houden de wenschelijkheid voor de bouw van een woning voor den havenmeester bij de haven. De heer Over wijst er op, dat een flink bedrag is uitgetrokken voor beharding van 4 weger, terwijl juist de belangrijkste weg die van de TVaal 'naar Oudeschild daaronder niet is begrepen. Zooals door spr. was ver nomen was van het bestuur der 30 Gemeenschapp. Polders niet te verwachten, dat het voor zou stellen dien weg te beharden. Spr. vraagt of de gemeente niet het initiatief kan nemen en aan belanghebbende polderbesturen voorstellen samen te werken om ook dien weg behard te krijgen. De heer Dikkers vraagt Waarom doet Eierland dat niet? De heer Dros vindt dat al te dwaas. Eierland, zegt spr. kan toch niet in een anderen polder den weg beharden. De heer Dikkers merkt hierop op, dat Eierland niets doet voor de verbetering. De heer Bakker herinnert, dat die weg indertijd is aangelegd met subsidie van de gemeente en het eigen dom is van de 30 Gem. Pold. Verder wordt nog opgemerkt dat het heffen van tol geld niet meer geoorloofd is, en dat dit, wat de weinige medewerking van Eierland betreft, wel gewenscht was. Gewezen wordt o,a. nog op den weg van de Waal naar de driesprong, die in hoofdzaak voordeel oplevert voor den polder Eierland. Verder niemand meer het woord vorlangcnde, zegt de Voorz. dat hij het betreurt, dat in het debat over de verhooging van de salarissen van burgem, en secr. zijn persoon is gemengd en sluit hij de vergadering,

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2