N°. 1994. Donderdag 25 October 1906. 20"" Jaargang, Nieuws-Sen Advertentieblad. Binnenland. Overzicht van de Week. Dit blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bübg op Texel. 14 Oct. 31 Oct. TEXEL, 24 OCTOBER 1906. Loting voor de Nat. Militie. Zaterdag is het naar men weet, de lotings dag voor hen die zich daartoe in het begin des jaars hebben moeten aangeven, als val lende in de termen daartoe. Yoor de deelnemers aan die loting is zulk een dag van beteekenis, omdat het te trek ken nummer vaak van grooten invloed is voor komende tijden, yoor hun toekomst. Te verwonderen is het daarom niet, dat zij zich niet zoo geheel normaal gevoelen en de uitslag der loting, hetzij ten gunste of ten ongunste, zich nogal eens doet gelden. 't Is te vergoelijken wanneer daarvan iets blijkt, indien het althans de grenzen der betamelijkheid niet overschrijdt. Wij zijn, sinds vele jaren geleden, in dit opzicht alreeds veel vooruitgegaan; de lotings- dag is gelukkig niet meer een dag van zoo afzichtelijke vertooningen. Ook thans weder wenschen wij voor den goeden naam van onze jongelingschap, dat er niet zal zijn te laken. Gaarne voldoen wij daarom aan het tot ons gerichte verzoek om mede te deelen, dat evenals in het vorige jaar, ook dit jaar weder, voor die er gebruik van willen maken, gratis de gelegenheid zal worden geboden tot het gebruiken van koffie en brood in het gymnastieklokaal alhier. Wordt daarvan gebruik gemaakt, dan zul len de vroegere tooneelen van wansmaak zeker tot het verledene mogen worden ge rekend. Wij wenschen zulks gaarne. V. P. N. 15-20 Oct. De eieren werden verkocht aan 90 a 92 ct. per kilo. Van een opkooper werden 87 eieren ge klasseerd als tweede soort18 stuks werden uitgeschouwd, waaronder 6 van 29 die geheel rot waren 9 stuks gekneusd. De markt van Maandag was weder goed voorzien van jong en ook ouder rundvee, hoog in prijs. Ook biggen waren er vrij wat aangevoerd, daarvan waren de prijzen billijk. De afzet van schapen is van geen beteekenis meer. Aangevoerd werden 4 paarden f80 a f135; 22 koeien f 115 a f 185; 18 pinken f 100 a f 13587 graskalveren f 45 a f 6565 Biggen f 9 a f 11.50; Oudeschild, 21 Oct. In de vergadering der leden der vereeniging „Neptunus", werd het reglement ter wijziging behandeld. Een concept, door het Bestuur met eene commissie uit de leden opgesteld, werd na lezing en verklaring met algemeene stemmen aange nomen en vastgesteld. Bepaald werd, dat het herziene reglement terstond in werking zou worden gesteld. Twee personen werden alsnog aangenomen als lid, zoodat de vereeniging thans bestaat uit 7 eere-leden en 77 gewone leden. De eerste leesavond werd vastgesteld op 30 October e. k. Het bestuur werd uitge breid met 2 leden, waartoe werden gekozen de Heeren T. C. Bakker, van „Rozenhout" en C. C. Koopman. De garnalenvisscherij op stroom, die in Juli 1.1. om het heete weer moest gestaakt worden, is door een onzer visschers weer hervat. Oostekend, 23 Oct. De Handelsvereeniging „Wilhelmina" heeft in hare vergadering van Zaterdag j.l. nog 5 nieuwe leden aangenomen, terwijl één lid is afgevallen. De toetreding is nog opengesteld tot I November a.s. Meldt niemand zich meer aan, dan zal men de gar- nalenvangst dezen winter met 38 schuiten kunnen uitoefenen. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Btjbo 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Kaar Amerika, en andere landen met rerhooging der porto's; Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. Toen ik zoo'n jongen van een jaar of achtien was en nog zoo lustig en gemakkelijk den bergtop mijner idealen kon bestijgen een liefhebberij den jongelings leeftijd eigen-heb ik me meer dan eens niets minder dan minister gedroomd, 'k Was misschien wat vroeg groot, want nauwelijks uit de korte broek begon ik al levendig belangstelling te toonen in politieke sprekers, vergaderingen en geschriftenmeer zelfs dan tegenwoor dig wel het geval met me is en met den waanwijs heid den groenen leeftijd eigen, wist ik mee te praten over de maatschappelijke toestanden, waarover ik toen naar mij op mijn laturen leeftijd bleek, nog geen sylabe goed begrip had. Wat was ik een groot licht in m'n eigen oogen, ik gevoelde mij tot iets gewichtigs geschapen ik noemde de lijfspreuk van Napoleon, dat ieder soldaat den veldmaarschalksstaf in zijn randsel had, de mijne en stelde me vaak den grooten Corsicaan, die van een eenvoudigen jongen tot den machtigsten Keizer opklom, voor oogen of dacht met voorliefde aan den touwsla gersjongen waaruit onze dapperste admiraal groeide, of aan den zoon van den Amerikaanscken pionier die president werd, of aan wijlen meneer Scholte, die in zijn jeugd evenals ik klompen droeg en zich tot een groot industrieel wist op te werken. In mijn toekumstdroomen namen een kamerlidszetel en vervolgens een ministersportefeuille een groote plaats in. En wat stelde ik me zoo'n ministerbaantje als iets begeerlijks, iets schoons voor. Ik moet er waarlijk wel om glimlachen als ik er goed aan denk. Intusschen de jaren hebben me wijzer gemaakt. Niet alleen weet ik nu dat men maar niet zoo een-twee-drie Zijne Excellentie wordt maar ook heeft het ministeri- eele ambt veel van zijn gouden glans voor mij verloren. Och, 'n minister is niet zoo'n benijdenswaardig wezen als het in de oogen van een onervaren jongmensch of een oppervlakkigen meer bejaarden toeschouwer wel lijkt. Niet alleen in het rumoerige Rusland waar van alle zijden bommen, dolken en revolvers het minister leven bedreigen, ook in ons rustig landje kan een minister dikwijls zijn plezier wel op. l)at heeft meneer Eock, onze minister van koloniën nog deze week op minder aangename wijze moeten ondervinden, 't Ging in de Tweede Kamer om het wetsontwerp tot terugbrenging van particuliere bezit tingen in Staatsbezitin ons Insulinde wel te verstaan. De minister vroeg f 500.000 om een begin te maken en wilde alvast aanvangen met den aankoop van het land Nanggocng van de weeskamer te Batavia, voor f 260.000. Maar daar had je de poppen aan't dansen; de heeren vonden het veel te dunr. Er werd van velschillende zijden een vinnige oppositie gevoerd tegen den minister en 't eind van 't liedje wasdatz'n ontwerp //gekaaid" werd. Dat was 'n gevoelige kaak slag voor hem en ik veronderstel dat Z.Exccllentie niet in een beste luim thuis is gekomen. Intusschen de zaak is van niet zoo'n gewicht dat de minister zijn portefeuille ter beschikking zal stellen, maar de herinnering aan de voorbije week zal voor hem stellig geen aangename zijn en de balsturighcid der heeren kamerleden zal geenszins zijn liefde voor hen ten goede zijn gekomen. Minister i'ock is een ervaring rijker en als hij het nog niet wist, zal hij nu wel weten dat het ook ln het leven van een minister niet altijd rozengeur en mane schijn is. o Van Bali kwam goed nieuws. Het slotbedrijf is daar afgespeeld en golukkig zonder dat het een droppel bloed heeft gekost. De radja van Bangli heeft ten langen leste eieren voor zijn geld gekozen. Wat verstandig van den vorst was ook. Baaoeng zou het kunnen be wijzen. Bangli heeft zich onderworpen, geweren inge leverd, de hoofden van 't verzet uitgeleverd en is in genade aangenomen. De expeditie is wel buitengowoon voorspoedig geweest boven verwachting zelfs. Er is weinig Balisch bloed vergoten en aan onze zijde vielen slechts enkelen. In nog geen zes wekon, de reis meegerekend is ons gezag op Bali hersteld. Bali is een mooi land en tamelijk dichtbevolkt vooral in het Westen en Zuiden. Hot telt meer dan een millioen inwoners, dio naar uit de beschrijving van deskundigen kan blijken, lang niet zoo achterlijk zijn als men wel zou mecnen. Als ze straks goed en wel aan ons gezag gewend zijn en dat gezag oordeelkundig wordt uitgeoofend, kan er voor ons Indisch bezit nog wel iets goeds uit groeien. Ons bestuur zij een helder inzicht toegcwcnscht. oo Er heet opnieuw gevnar to dreigen voor ons rustig bezit van Indië. Ditmaal komt het gevaar niot van den kant der inlanders maar vau buiten. De //Inde- pcdanco Beige// kwam de vorige weck vertellen dat Japan verliefd is op ons Java. Do Mikado zou voor nemens zijn ons van dat oiland te verdrijvon en orde vlag van de geeltjes te planton. Talrijke Japansche spionnen zouden reeds in de weer zijn hun voor onze bezitting gevaarlijk bodlijf uit teoofencn. Een Dnitsck blad bevestigt dit sonsationcclo bericht en voogt er aan toe dat het gouvernement op een en ander voorbereid en op zijn hoede is. Prettig nieuws is dit voorzeker niet. Want al namen sommige bladen er ook een loopje mee, er kon toch wel iets van aanwezen. Japan is kregel geworden nadat het den Russischen beer zoo ongenadig afgerost heelt. En ons Indië ligt zoo dicht naast zijn deur en lijkt van buitenaf bezied e'en lang niet te versmaden kluifje, 'tls daarom maar te hopen dat het spoedig zal blijken dat het verontrustende be richt uit den //grooten duim// gezogen is. Want alles wat me mooi toelijkt, vechten tegen de //gele duivels// zeker niet. oo Onze tijd staat in het teeken van den vooruitgang, is meer dan eens gezegd en dan bedoelde men daar mee, dat wij menschen meer en meer de nog sluime rende verborgen natuurkrachten weten te brengen onder de heerschappij van ons verstand, onzen wil en onze kracht. Ik wil dat volstrekt niet bestrijden maar wensch op te merken dat tegenover dien vooruitgang ten goede ook eene ten kwade staat, waarvoor //achteruitgang// misschien een betere benaming is. De mensch schijnt met den dag vernuftiger te worden en dat vernuft wordt nu juist niet altijd in de goede richting gebruikt. Te Berlijn is in de afgeloopen week een stukje uit gehaald dat er op wijst, dat men bezig is ook de schur kerij in nieuwe banen te leiden. Trouwens de Rus sische bankberoovingen van den jongsten tijd deden aan zooiets eveneens denken. Voorheen pleegden de heeren inbrekers zoo stiekum mogelijk hun slag te slaan bij voorkeur in het holst van den nacht. Thans begin nen ze hun bedrijf op klaarlichten dag uit te oefenen, met militair machtsvertoon nog wel. De nieuwste vinding is dezeJe steekt je in een kapiteinsuniform, beveelt een stel goed gedrilde gedis ciplineerde soldaten je te volgen, spoort met hen naar een naburige gemeente, omsingelt net raadhuis, neemt den burgervader en de andere hoofden in arrest, steekt het geld uit de kas van den ontvanger in je zak, zendt de soldaten met de gevangenen stadwaarts ende zaak is gezond. Even den knevel afgeschoren, een ander costuumpje aangetrokken en onderwijl men in de stad raast en vloekt of wel zich half dood lacht over het vermetele boevenstukje, zit'je allang gerust een sigaartje te rooken eD weet je veilig voor den ijverigen Harmandad. Zoo droeg zich ongeveer 't geval toe dat in de nabijheid van Berlijn werd afgespeeld en dat de Duitsche gemoederen in rep en roer bracht. Vooral de Duitsche pers is er van op stelten. Eerst stond ze half verbouwereerd 'I geval aan te grinneken maar nu ze zoowat van de verbazing bekomen is, gaat ze vreeselijk te keer. Niet tegen den genialen boef, maar vooral tegen den geest van het Duitsche mili tairisme, die ieder zelfstandigheidsgevoel der mannetjes doodt. De grenselooze discipline van het Duitsche leger wordt door 't komische geval dan ook.in een belachelijk licht geplaatst en dat een blad nijdig-spottend de sol daatjes voor schietautomaten schold, is waarlijk nog niet zoo verkeerd gezien. Intusschen heeft dit voorval de aandacht der Duit sche bladen voor een oogenblik afgeleid van de andere geruchtmakende zaak betreffende ae gewraakte gedenk schriften van Hohenlo. De Duitsche collega's hebben daarover anders ook heel wat kabaal gemaakt en moord en brand geschreeuwd over de onbescheidenheid van den kanselierszoon, waardoor ze den uitgever een wel kome reclame bezorgden. Want dat het publiek be- scheidenheidshalve de lezing der geschriften zou wei geren kon niet verwacht worden. Ze maakten daaren tegen juist een geweldigen opgang en de eerste oplage van 10000 ex. was reeds begin dezer week uitverkocht. Voor den uitgever een aardig faveurtje en dat deze nu om ook niet onbescheiden te zijn een herdruk achter wege zal laten, geloof ik allerminst. De man zal ver moedelijk wel denken Bescbeidenheit ist eine Zier, Doch weiter kommt man ohne ihr. oo Erankrijk krijgt een nieuw kabinet. Sarrien, de premier, tevens minister van justitie moest om gezond heidsredenen aftreden en de andere ministers heb ben besloten hem te volgen. Clemencau is met de vorming van een nieuw ministerie belast. Het vermoe den ligt voor de hand, dat het nieuwe kabinet in de richting van thans zal blijven voortsturen. Een belangrijke vraag is thans hoe zal het ministerio staan tegenover de scneidingswet. Clemencau's mee ning is bekend, in verschillende redevoeringen heeft hij die uiteengezet. De wet zal naar den letter uitge voerd worden, zeide hij en van toegeven tegenover den Paus zal geen sprake zijn. De 12o December zal de vrijheid aan Erankrijk brengen. Maar toch ontveinsde hij zich de moeilijkheid niet die wellicht komen zal. De wetgever heeft niet voorzien dat de Paus weigeren zou. Eerstgenoemde wil de kerken aan vereenigingen voor den ecredienst overdragen. Maar die zijn er niet. Wat nu F Dc kerken sluiten gaat niet. Hoe het nieuwe kabinet hierin zal handelen wordt mot belangstelling tegemoet gezien, 'tGeval is lastig en do 12e December nadert met rassche schreden. Wc mocton afwachten hoe do zaak loopen zal. Clemencau zal allerocrst oen kabinet vormen, dat dan zijn gedragslijn inzake de sckcidingswct nader zal vaststellen. We zullen er dus binnonkort wel meer van hooron.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1