N°. 1996, Donderdag 1 November 1906. 20ste J aar gang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Overzicht van de IXleek. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. idvertenttën vóór 10 nor op den dag der nltgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Buaa op Texel. Wijziging in de uren van vertrek der post-expeditie. INVORDERING 's RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente TEXEL maakt bekend, dat het kohier no 3 der Bedrijfsbe lasting dienst 1906-1907 en de kohieren no 7 en 8 der Personeele belasting over het dienstjaar 1906, invorderbaar verklaard op den 27 October 1906, aan den Ontvanger ter invordering zijn ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belasting schuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden yoet, te voldoen. Texel, den 30 October 1906. De Burgemeester, HIDDINGH. TEXEL, 31 OCTOBER 1906. Veranderde dienstregeling. Wij herinneren belanghebbenden er aan dat morgen, d.i. 1 November, de dienst met de stoomboot weder eene wijziging ondergaat. De boot vaart Van 1 Nov. 1906 tot 15 Febr. 1907: Van Texel 6,15, 8,15 11 uur en 2,30 Van Helder 7,15, 9,30, 12,05 en 3,45. De le en 2e dienst van Texel wordt dus later, de 3e blijft als vroeger, de 4e wordt een half uur vervroegd. Van Helder is de eerste dienst 2 uren later, de 2e en 3e blijven als vroeger, de 4de wordt 15 minuten vervroegd. Reizigers die met den trein 2,52 te Helder aankomen en die met den laatsten dienst nog naar Texel willen, wordt hierop in het bij zonder gewezen. Tengevolge de veranderde vertrekuren van Texel, zij men er op bedacht dat ook het afrijden van de deligence's verandering ondergaat. Verder willen wij nog verwijzen naar de ook in dit nummer voorkomende aanwijzing der buslicbtingen vanaf 1 Nov. tot 15 Febr. a.s. Meer in het bijzonder vestigen wij er de aan dacht op dat de eerste postverzending des mor gens geen directe aansluiting vindt op den trein zoodat de correspondentie welke verder dan Helder moet, niet eerder dan met den trein van 9 uur vandaar kan worden geëxpedieerd. Op die vertraging zij men bedacht. Voor de Zondagdienst zal zich het geval voordoen, dat stukken na Zaterdagmiddag 1,10 alhier ter post bezorgd, niet voor Maandagmorgen aan de resp. adressen zullen worden bezorgd. Hierop lettende zal men wel doen, daarmede rekening te houden. Dat de eerste postbestelling alhier 2 uren later dan gewoon zal plaats hebben, zal men zeker wel snappen. Voor de expeditie van onze courant (Zon dagsnummer) buiten Texel, zullen wij zoo mogelijk gebruik maken van de verzending des Zaterdagmiddag, (buslichting 1,10) ;H.H. adverteerders maken wij daarom attent op bet verzoek in de eerste kolom van dit nummer, door ons gedaan. TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bdbg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Near Akebika en andere landen met verhooging der porto's. Prys der Advertentiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. Aangezien door de gewijzigde post-expeditie, het Zondagsnummer oan onze Courant eerst Maandags onze abonnenten buiten Texel zou bereiken, zullen wij trachten het Zondagsnum mer met de post Zaterdagsmiddags (1,10) te uerzenden. In uerband hiermede uerzoeken wij eene tjp dige toezending oan aduertentiën, welke men in dat nummer geplaatst wil hebbenlate toe zending zal tengeoolge hebben dat ze niet of slechts in een deel der oplage worden op genomen. DE UITGEVERS. 21 Oct. 28 Oct. Minister Bock en minister Cohen Stuart kunnen me kaar troosten. Wierp de Kamer de vorige week het plannengebouw van Koloniën omver, deze week moest dat van Marine het ontgelden. Geen steen werd op den anderen gelaten. Minister Stuart wilde het korps mariniers reorganiseeron, lang en breed werd er over gedebatteerd en Maandagmiddag viel bet ontwerp, tegen de verwachting van den Minister in, met 33 tegen 27 stemmen. Blijkens de stemming waren er dien dag maar even 40 onbezette zetels in de vergaderzaal der Hooemogcnden, de uitslag wees maar 'n verschil van enkele stemmen aan en wellicht dat er thans wel enkele heeren zijn, vrienden van den Minister en's Minister's Flan, dio zich bezwaard gevoelen over hun wegblijven, ntusschen gedane dingen nemen geen keer, de mini ster heeft 'n echec te boeken. Wat voor hem nu juist niet zoo pleizierig zal zijn. Onze afgevaardigden heb ben thans weer bijna een paar weekjes of beter gezegd tal van kolommon in de Handelingen volgepraat, twee der Ministers eenige onaangename oogenblikken bezorgd en por slot van rekening bet resultaat tot nihil gere duceerd. Thans rusten zc eenige daagjes uit om daarna met nieuwe krachten strijdlust wellichtop de begrootin gen los te trekken. Een weinig meer voorspoed mo gen we de ministers wel wenschen. oo In den nacht van Donderdag 2S op Vrijdag 29 De cember van bet vorige jaar bracht de sneltrein een roiziger uit Parijs aan het Centraal-station te Amsterdam binnen, die geen //blije incomste// bad. Want nauwe lijks had bij een stap gedaan of dc politic logde baar band op z'n schouder en gebood hem baar te volgen naar bot buis vnn bewaring, waar den reiziger vrij lo gies weid verschaft. Die reiziger was ie Eèvre rio Mon- tigny, directeur der Maatschappij tot ZckerheidsstcUing cn mededirecteur der Hollandscbe Hypotheekbank. Den dnaropvolgenden avond misto de conducteur van don trein AmsterdamHilversum een zijner reizigers. Dc coupedeur was los, een psrapluic was in de wagon acklcrgoblevon. Men dacht aan een ongeluk, maar don volgendon dag werd hot raadsol opgelost. Jhr.de Geer word in zijn villa lo Hilversum gevangen genomon met een gekneusden arm. Hij bekende uit den trein te zjjn gesprongen om 't gevaar te ontloopcn bij bet station to Ililvorsum aangohoudon te worden. Jbr. de Geer was do andcro directour dor Hollandscbe Hypotheek bank. Na eenigon tijd in zijn woning te zijn verpleegd word bij eveneens naar bot buis van bewaring ovor- gcbracht. De hccron baddon malversation goplccgd zooals mon <lat mot een vreomd woord noemt. Reusachtige som men waren door ben verdonkeremaand heette het hoewel de omstandigheden dadelijk niet toelieten den juisten omvang der catastrophe vast te stellen. Thans eerst na tien maanden, is deze geruchtmakende zaak voor de Amsterdamsche rechtbank in openbare behandeling gekomen en ook eerst thans is het moge lijk zich een juist denkbeeld te vormen van de ver bijsterende sommen die door de beide directeuren ver duisterd zijn. Men rekende uit dat deze ongeveer twee en 'n kwart miljoen bedragen; geen peulschilletje voorwaar. Als men nu weet dat de beide beklaagden in 1905 respectievelijk f 18000 en f 35000 salaris genoten kan al moeilijk armoede als drijfveer voor dezen diefstal in 't groot aangemerkt worden. Het speculatie-duiveltje viert weer een triumf. Drie dagen lang heeft de rechtbank zich deze week met de zaak bezig gehouden en nog is bet einde er lang niet. Dinsdag wordt de behandeling voortgezet. 't Slot zal wel zijn dat de heeren worden veroor deeld, en niet onverdiend. Door hun roekeloos om springen met hun toevertrouwde gelden hebben ze zich ten gronde gericht en anderen groote Cnancieele schade berokkend. En dat niet alleen zij hebben het vertrouwen in flnancieele instellingen geschokt en menige van deze zal de terugslag daarvan gevoelen. Althans 't is te denken dat menigeen huiverig zal zijn geworden zijn duiten toe te vertrouwen aan instel lingen, hoe winstgevend ze ook mogen lijken en hoe nattig ze ook voor ons maatschappelijk leven mogen zijn. oo In Leiden is Vrijdag weer een politieke slag geleverd. Zooals men weet was de kamerzetel in dat district on langs vrij -gekomen door het om gezondheidsreden ge nomen ontslag van Prof. van dei Vlagt. Nu behoort Leiden tot die districten waarvan moeilijk vooruit valt te zeggen welke politieke kleur het zal vertegenwoordi gen in ons parlement, waarom dan ook de uitslag dezer verkiezing met spanning tegemoet werd gezien. Leiden ging bij de vorige periodieke verkiezingen om, maar de verbonden kerkelijke partijen dachten met Dr. de Visser het verloren terrein te herwinnen. De oud liberalen, unie-liberalen en vrijzinnig-democraten schaar den zieh om bun candidaat, den ingenieur H. Paul, terwijl de sociaal-democraten Mr. Mendels in het vuur brachten. Er is ook thans weer druk geredevoerd en aan een strooibiljettenbombardement heeft het geenszins ontbro ken. Lr zal ook wel weer heel wat betoogd, beloofd, afge broken en opgebouwd zijn, waarbij nu juist niet altijd de oprechtheid zegevierde, zooals in dergelijke verkiezings campagnes gebruikelijk is en wal mij daarom in verkie zingsdagen steeds zoo onaangenaam stemt. Maar daar schijnt het nu eenmaal niet buiten te kunnen. Dat noemt men politiek in de politiek. Intusschen de uitslag van Leidens verkiezing is er en we weten dat de kerkelijke partijen hebben gezegevierd. Daardoor is do Kamer bijna op bet doode punt gebracht. De verhouding is thans 51 links tegen 49 rechts. Voor bet kabinet wordt de toestand er niet gemakke lijker op. De linkerzijde waarop het moet steunen is nogal verdeeld, de rechter aaneengesloten. oo Van Leiden wagen we den stap naar Londen. Daar is in de afgeloopen week ook wat bijzonders te zien gegeven. Het was geen vreedzaam noch stichtelijk spelletje dat daar gespeeld werd en het doet zien waartoe een groep geëman cipeerde vrouwen al niet kan komenDe Engelsehe dames voorvechtsters van vrouwenkiesrecht hebben een nieuwe tactiek ingevoerd om hunne eischen kracht bij te zetten. Een troep dezer heetgebakerde amazonen bracht den heeren van het parlement in hun zittingszaal een visite en blijkbaar met niet al te vriendelijke bedoelingen. Ze begonnen met dc heeren eens flink met visite kaartjes te bombardeeren en toen dit weinig indruk scheen achter te laten, begonnen zij te schreeuwen //Geef ons vrouwenkiesrecht!// //Wij zijn slavinnen» enz., wat schijnbaar nog minder insloeg. Toen ze ech ter in het gebouw een demonstratie op touw zetten, kwam de politie tusschenbeide en 't eind van 't lied was, dat de dames onder heel veel kabaal op straat gezet werden. De nanstooksters kregen de paternosters aan, werden voor den politierechter gevoerd en moeten een paar maandjes //brommen». Voor zulke kemphoenders heb ik hoogelijk respect. Of ze evenwel de zaak die zc voorstaan een grooten dienst hebben bewezen met bun onzinnig optreden is zeer de vraag. Zeer benieuwd ben ik naar wat baar Hollandscbe zusters van 't geval zullen zeggen. Ik lees trouw bet «Maandblad voor vrouwenkiesrecht», mnar zie met meer belangstelling dan anders naar het eerst komend nummer uit. o—o Erankrijk heeft spoedig een nieuw kabinet terugge kregen. Clemencau is nog al fortuinlijk geweest, de vorming van het nieuwe ministerie ging nogal voor- spoodig. Zijn nieuwe collega's behooren meest tot de staatslieden van den tweeden rang, uitgenomen overste Piccardt, den minister van oorlog. Van bet oude kabinet hebben zes ministers bun portofeuille weder opgenomen, terwijl er een nieuw departement bijgevoegd is, n.l. voor arbeid en hygiene. oo Do brutale Duitscho pseudo-kapitein met dc lange vingers, die op zoo meesterlijke en grappige wijze de vroede vaderen van Köponick bij den neus wist te nomen, hooft niet lang pleizier van zijn goroofde duiten gehad. Vrijdag werd uij gevangen genomen, door de getuigen herkend en achter de ijzeren deuren gebracht. Zijn buit werd grootendeels terug gevonden en hij zelf legde een volledige bekentenis af. Zijn verleden teekent hem niet als een der beste menschenkinderen 'n Kwart eeuw bracht bij zoowat achter de tralies door 't Blijkt een gewoon schoenmakersgezel te wezen, die nota bene de allures van een gardekapitein wist aan te nemen zonder ooit een millitairen rok te hebben gedragen. Deze laatste omstandigheid geeft den Duit- schen bladen opnieuw aanleiding den Köpenickschen burgervader in de maling te nemen, 't Is dan ook wel wat al te mal dat zoo'n verkleede bandiet zich van het bestuur eener gemeente kon meester maken enkel doordat de burgemeester bij het zien van een uniform totaal zijn bezinning verloor, 't Zou vermakelijk zijn als 't niet zoo ernstig was. oo Golnchowski, de eerste minister van de verbonden staten Oostenrijk-Hongarije heeft 't bijltje er bij neer gelegd. De oorzaak van zijn heengaan is velen niet recht duidelijk maar moet waarschijnlijk gezocht worden in de minder vriendelijke houding die de Hongaren tegen hem aannamen. De kwestie met de handelsver dragen was daarvan de aanleiding. Zoo konden Oosten rijk en Hongarije het b.v. niet eens worden over het verdrag van Duitschland met Italië en de beperking van den in- en uitvoer van en naar Servie. Men ver telt dat in de laatste zitting de Hongaarsche delegatie dreigde met een votum van wantrouwen tegen den minister en dat moet den doorslag gegeven hebben. De Duitsche bladen hebben 't druk gehad over dat aftreden. Men zag Golnchowski ongaarne heengaan, omdat men wist dat hij trouw vasthield aan het bond genootschap met Duitschland. Een oogenblik vreesden de bladen dat het wel mogelijk zon zijn dat de opvol ger van den minister minder symphatie zou gevoelen met Duitschland en dat hoopten ze allerminst. Nu, ze kunnen gerust zijn, Goluchowski's opvolger, baron Aerenthal, wordt geacht te zijn een groot voor stander van het bondgenootschap. De Duitschers heb ben zijn benoeming dan ook met voldoening vernomen.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1