N°. 1997. Zondag 4 November 1906. 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Bij dit nummer behoort een 2e Blad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELB&DE ROOIJ, Parkstraat Bübo op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 zakdoek gevonden in de Weverstraat 2 sleutels 1 slangetje van een fietspomp, gevonden in den Binnenburg; 1 pakje zeep, gevonden te Oudeschild. 1 portemonnaie, inhoudende eenig geld, gevon den in den winkel van Jb. Koning te Oudeschild breiwerk gevonden te den Burg 1 zilveren haarspeld gevonden te de Waal. TEXEL, 3 NOVEMBER 1906. Voor de komende avonden. Heden Zaterdagavondte 8 uur zal door de leerlingen van de muziekschool van den heer P. Graaf, eene voordrachtoefening worden gehouden in de zaal van „Hotel Texel." Zondag 4 November, des avonds te half acht zal door den heer Broekkamp in Hotel Texel eene lezing worden gehouden over 't damspel en wat daarmede in verband staat. Daarna zal een Simultaan-Séance worden gegeven door den heer L. J. Content, mees- ter-simultaanspeler. Maandagavond te half acht, zal in Hotel „de Lindeboom" eene buitengewone verga dering plaats hebben van het departement Texel der Maatschappij „tot Nut van 't Algemeen." Als spreker zal dien avond optreden Dr. R. Ruibing, predikant te Wil- dervank. Dank zij de bemoeiingen von het Bestuur is het aantal leden en begunstigers zeer toegenomen en zijn ook velen toegetreden als donateur. Voor den komenden winter is voorzitter de heer R. Kuperus. Tioee jubileums. Wij leven in den tijd van jubileums naar het schijnt. Om niet te sproken van de menige huisselijke jubileums op zooveel of zooveel jarige Echtvereeniging betrekking hebbende, herinneren wij aan de ambtelijke jubileums in de onderwijzerswereld alhier, waarbij nog kan worden gevoegd dat van den heer Dr. van der Vegt en dat van meer anderen, in verschillende betrekkingen. Wij kunnen hieraan nog weder een paar toevoegen, thans bjj de posterijen. Zijn wij wel ingelicht dan zal de heer van 't Hof, directeur van het post- en tele graafkantoor alhier, op 16 November den dag herdenken, dat hij voor 25 jaren geleden in Rijksbetrekking kwam. Den volgenden dag, 16 November, zal de heer P. Eelman, te Waal, het feit mogen herdenken, dat hij voor 25 jaar geleden, bij de dienst der posterij in functie werd gesteld. Waal, 1 Nov. De huishoudelijke verga dering van „Nut en Genoegen", gisteravond gehouden by A. Eelman, was druk bezocht: 33 leden waren tegenwoordig. Besloten werd, de eerste bijeenkomst te houden op 10 Nov. a.s. (den dag, waarop voor 15 jaar het Nut werd opgericht,) en de vergadering een eenigszins feestelijk karakter te geven. Als bestuursleden werden gekozen de HH. M. Roe- por, C. J- Roeper en A. J. Keijser, allen namen hunne benoeming aan. De rekening van den Penningmeester sloot met een klein batig saldo. Besloten werd, de vergaderingen te blijven houden, beurte lings bij de kasteleins W. Duinker en A. P. Eelman. Nadat de voorz. had medegedeeld, dat het aantal leden 70 bedroeg, werd de vergadering gesloten. Vlieland, 31 Oct. Voor de vacatures in den Gemeentraad zijn heden vier candidaten gesteld. Twee lijsten zjjn aangeplakt, op de eene komen voor de heeren K. Bakker Rzn. en C. Swart, op de andere de heeren G. Schaafsma en J. de Gorter. Onweder in deze week. Terwijl de knecht en de meid van den veehouder C. Spijker te Oldemarkt 's morgens 6 uur in de wei aan 't melken waren, werden door een bliksemstraal twee koeien doodge slagen, ook de koe waaronder de knecht zat te melken. De meid vloog verschrikt naar huis. De knecht die eerst niet zien kon en bewusteloos was, kwam weder bij en kreupelt een weinig, waarschijnlijk door den val van de koe op zijn been. Ovde liefdedie roest. Dinsdagavond ontmoetten op den Nieu- wendijk te Amsterdam zekere juffr P. Gr. en de glazenwasscher E. H. elkaarvroeger had hij met haar verkeering gehad. De liefde is echter niet altoos van duur en Pietje Cr. was niet meer tevreden met de behandeling van haar minnaar. Alle betrekking werd door haar afgebroken en Dinsdagavond kwam H. nog eens zijn zaak bij haar bepleiten. Toen hij echter geen inwilliging van zijn bede verkreeg, trok hij een dolkmes en bracht de vrouw een steek onder het schonderblad toe. Met een kreet zonk de aangevallene neer terwijl de dader daarna kalm het dolkmes opstak, en haar met een der omstanders in de apotheek „de Eenhoorn" droeg, waar bleek dat de wond niet levensgevaarlijk was. Een brancard werd spoedig gehaald en de vrouw naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. De dader wandelde daarop naar het politie bureau Warmoesstraat, om zich daaraan te geven, doch werd onderweg op het Damrak door een politieagent en een burger gear resteerd. In 't Binnen-Gasthuis bevond men de woDd van weinig beteekenis en Da een uurtje werd de vrouw, onder geleidde van familie, weder naar huis gestuurd. In den jare 1907. Bij een huwelijksvoltrekking in een Gel- dersche gemeente, dezer dagen gehouden, konden van de tien betrokken personen 7 hun handteekening niet zetten, de bruidegom, de ouders van dezen, de ouders der bruid on twee getuigen. Kanker! Onlangs werd aan het bekende Engelsche tijdschrift voor geneeskunde, de „Lancet", uitvoerige bijzonderheden ontleend, over viool tjesbladeren als middel tegen kanker. Thans meldt men uit Liverpool het volgende: Bijna anderhalf jaar geleden had een oude dame, mevr. Costand, aan den Edenburgschen weg aldaar, een uitwas aan de rechterborst, door verschoidene geneeshoeren voor onge neeslijke kanker verklaard. Een half jaar geleden paste zij in- en uitwendig, op raad van een geneesheer-plantkundige, bedoelde bladen toe en een week geleden is het gezwel zonder bloeding van het gezonde weefsel afgevallen. Het herstel gaat gestadig voort. Ned. Industrie in het buitenland. Het „Hbld." verneemt, dat Zaterdag dooi de Hollandsche Cacao- en Chocolade-fabrieken v/h Bensdorp en Co. voor 299,000 Kronen is aanbesteed het bouwen van een cacaofa briek te Weenen. Reden hiervan is het verhoogen der invoer rechten op cacaopoeder met 92 Kronen per 100 K.G. Wegens de hooge invoerrechten in Duitschland bouwde genoemd firma in 1900 reeds een fabriek te Kleef. Van 'n loteling, 'n cylinder en 'n kraai. Lotingsdag voor de Nationale Militie te M. Zingend en hossend ziet men op de straten rijen lotelingen, het nummer, dat over hun lot besliste, tentoongesteld op hunne hoofd deksels. Om hun keel, van zingen droog, nat te houden, verdwijnen ze af en toe in een kroeg en drinken nog een drupske. Ook 'n bidder loopt langs de straat, deftig in 't zwart met witte handschoenen en 'n hoogen zijden. Ook des bidders keel wordt droog; ook hij krijgt zin in 'n drupske, en ziet ook onze bidder verdwijnt in 'n kroegdeponeert daar z'n cylinder op 'n tafeltje, veegt met z'n zakdoek langs zijn natte slapen, nat van 't loopen in 't ongewoon warme herfstweer, en neemt dan aan 't buffet, op z'n gemak z'n slokkie. Maar ondertusschen geniet 't glimmend hoofddeksel de eer de aandacht te trekken van een loteling; in 'n wip heeft er eene verplaatsing, tevens promotie plaats van een nummerbriefje en wel van een gewonen dop naar 'n hooge zijden. Bidder zet voldaan z'n glaasie neer, grijpt cylinder en bidt verder. Voorbijgangers zien zijn hoed en glimlachen dienstmeiden aanhooren het sterfnieuws en proestenbidder krijgt den indruk alsof de wereld zich over het heengaan des bewusten stervelings verheugt, tot tenslotte de uit bundige kreten van 'n straatjongen den aan spreker bewust doen worden van de actueele versiering zijns cylinders. (N. R. Crt) Hou ze in de gaten! Een nieuwe manier van oplichterij te 's-Gravenhage werd aan de „Avondpost" medegedeeld Een man en vrouw venten langs de huizen met gesneden lucifersdoosjes (huisjes) enz. De vrouw blijft ongeveer een halve straat achter en bewerkt de eene zijde, terwijl manlief den anderen kant van de huizenrij voor zijn rekening neemt. Het mes moet echter aan „drie kanten" tegelijk snijden en daarom volgt men de volgende methode Komt in de verte een fietsend heer in zicht, dan verspert de vrouw schijnbaar onwille keurig hem den weg of maakt, dat hij, terwijl zij omkijkend oversteekt, tegen haar aanrijdt. Met blijkbaar aangeleerde geoefendheid valt zij dan en aan schreeuwen geen gebrek. De fietser zelf dupe helpt zijn slachtoffer, stopt haar wat in de handen, blij dat hij er af is, en fietst door, doch nu komt manlief met heilige verontwaardiging onderzoeken wat er is gebeurd. De jankende vrouw loopt met hem mede en komt, nadat zij een eindje zijn opgeloopen, tot de ontdekking, dat zij'in haar val, geld dat zij in de hand had; heeft verloren. De man, heftig gesticuleerend, verhaalt aan de omstanders wat heeft plaats gehad. Een medelijdende ziel geeft wat, het paar loopt verder, staakt het verder voor een poosje, om in een andeie straat, nadat de menschen hun weegs zijn gegaan, in een kroegje een drupje te nemen om den schrik te verdrijven. De vrouw verlaat het herstellingsoord met een schoon schort, zij heeft blijkbaar voorraad en de „ongelukken" kunnen weer worden herhaald. T)e Muilkorvemoet. Uit NoordBrabrabant schrijft men aan „De Avp.": in 80 gemeenten van onze provincie is nu al de muilkorfwet afgekondigd. Gevolg daarvan is, dat alle hondeD, buiten woningen of vaartuigen, gemuilband moeten loopen, zoodat er in al die 80 gemeenten niet gejaagd mag worden met honden. Tal van jagers, met het muilkorvengebod onbekend, moesten deze week onverrichterzake terugkeeren. Vergeefs zijn al pogingen aangewend bij den Commissaris der Koningin, om vrijstelling te verkrijgennu zal de Jagersbond dat nog eens beproeven, maar ook dit zal wel niet baten. TEXELSCHE COURMT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met yerhooging der porto's. Prys der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cta. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1