N°. 2000. Donderdag 15 November 1906. 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week. Dit blad verschQnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTlEN worden aangenomen de Uitgevers LANGEVELB DE R00IJ, Parkstraat Borg op Texel. RIJKSLAND BOU WLEERAAR. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens ontvangen, bericht, de waarnemend rijkslandbouwleeraar, de Heer D. 8. Huizinga, op Maandag, 19 November 1906, 'smorgens 11 uur, eeoe zitting zal houden in het Hotel „Texel" te den Burg alhier. Texel, den 10 November 1906. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. LANDWEER. Jaarlijksch Onderzoek. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel, brengen, onder verwijzing naar de op de gemeentelijke aanplakborden aangeplakte bekendmakingen, ter kennis van belangheb benden lo. dat het onderzoek van de in deze gemeente gevestigde verlolgangers der Landweer zal worden gehouden te den Burg alhier, in een lokaal der o. 1. school aldaar op Donderdag 29 November 1906, des voormiddags te hall elf ure. 2o. dat aan dat onderzoek moeten deelnemen de verlofgangers, die in 1903,1904,1905, en 1906 naar de Landweer zijn overgegaan, met uit zondering echter van de verlofgangersdie in den loop van het jaar 1906 overeenkomstig art. 11 der xoet onder de wapenen zijn geweest en van hen, die van de bevoegde autoriteit vrijstelling hebben verkregen van de verplichting om het onderzoek bij te wonen. Texel, den 13 November 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. HIDDINGH. 4 Nov. 11 Nov. t— t— t— t— TEXEL, 14 NOVEMBER 1906. Bij Kon. besluit is benoemd tot Heem raad van de 80 gemeenschappelijke polders op Texel, de heer G. Witte Pz. Of 'tzal helpen f Als gevolg van een adres van eenige in gezetenen alhier, aan de Gezondheids comm. gezeteld te Schagen, over de stank aan het Marktplein en de daaraan grenzende straten gedurende de maanden Juli tot November, is namens bedoelde commissie een onderzoek ter plaatse ingesteld en onderzocht op welke wijze daarin afdoende verbetering zou zijn te verkrijgen. Naar aanleiding van het rapport van die commissie, werd in de verg. van 27 Oct. jl. besloten een schrijven te richten aan den Gemeenteraad alhier, waarin wordt aanbe volen de bedoelde .straten met water te doen afschrobben en om overtegaan tot het doen aanbrengen van een gegraven put van ce- mentringen of van een nortonpijpwel, waarop een pomp te plaatsen voor het Hotel „de Oranjeboom," om daardoor het schrobwater in de nabijheid te kunnen bekomen. Voorts heeft de Comm. aan B. en W. dezer gemeente voorgesteld om te beproeven of voor het aanvoeren van het schrobwater en afspoelen der straten op doelmatige wijze gebruik kan worden gemaakt van een paar ierkarren, waardoor het aanvoeren van water minder arbeidskosten zou veroorzaken dan wanneer het met emmers moet worden aangedragen. Aan adressanten is het bovengemelde ter kennis gebracht. - V. P. N. De eieren deden de vorige week f 1,21 per KG. De Cocksdorp, 12 Nov. In eene gisteren gehouden vergadering werden tot leden van het Kiescollege der Ned. Herv. gem. gekozen de heeren J. Buis Pz., J. Kikkert en J. Wetsteen, in plaats van de heeren W. Brans, D. C. Dros en C. Garritsen, die als zoodanig moesten aftreden, en werd herkozen de heer J. Kortenhoeven. Voor den heer A. C. Toet, die als lid van dit college had bedankt, werd benoemd de heer M. Laan. Vlieland, 13 Nov. Heden spoelde aan het strand een groote partij nieuw hout aan, battings. Men is druk bezig het hout te bergen. TEXELSCHE COÜRMT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buks 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedeblo-d 45 Cts. Naar Amzkika en andere landen met Yerhooging der porto's. Prys der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De boomen dorren in bet laat seizoen, en wachten roerloos den nabijen winter; wat is bet alles stil, doodstilik vind er mijn eigen leven in dat been gaat spocn. Zoo sonr.etteerde onze dichter Willem Kloos lang geleden, toen de gedachte aan 't vergankelijke van het scboone hem vastgreep. En wij alleaaagsche prozaïsche menschen zullen in de donkere sombere herfstdagen der voorbije weekwaaruit al het zomersche voorgoed scheen verdwenen te zijnstellig den invloed vaneen dergelijke herfstgedachte gedurig hebben kunnen op merken. Wel ontbreekt ons misschien het diepe innige gevoel van een Kloos, maar overmits we ook diens troost dervenvoorzoover men 't als 'n troost mag be schouwendat, hoe al 't andere ook vergaat, wij eeuwig in een vers zullen voortlevenkan de gedachte aan 't voorbijgaan der dingen ons even zwaar als den dichter drukken. De herfst is de tijd van sombere stemmingen. Hoe geheel anders lijken de dingen, dan wanneer de zomer zon of de lentelucht de vreugd in *t harte giet. Vroo- lijkbeid wijkt van de menschenwereld als de regen troosteloos ncerdruilt en de grauwe dagen, den een na den ander, voorbijsluipen zonder een enkele zonne lach. Over heel het leven spreidt de herfst een waas van triestigheid;sombere menschen voor wie het leven in trieste verlatenheid wegkwijnt, hen tot ontevreden heid stemmend. Door 'n ietwat donker getinte herfststemming schijnt mij ook beïnvloed te zijn geweest de schrijver van een artikel dat in de voorbije woek in sommige bladen mijn aandacht trok. De schrijver daarvan noemt zich Y. D., wat naar mijn inzien Vrijzinnig-Domocraat moet betee- konen en 't artikel droeg het opschrift «Do wolken Sakken zich samen«. V. D. bedoeltaan den politieken emol. Zjjn redeneering komt hierop neer, dat het er donker begint uit te zien voor ons huidig kabinet, omdat dit eigenlijk bij geen enkele partij vasten voet kan krijgen, en het zeer de vraag is of het voor z'n voorstellen wel steeds een meerderheid zal kunnen vin den. De situatie die de schrijver geeft van den toestand doet vermoeden dat hij nu juist niet zoo heel ver mis is. Hjj wijst er op dat op nllorlei punten de partijlij nen niet volkomon juist doorloopon zoodat ton aanzien van verschillcndo onderwerpen van rcgccringsbeleid de moerderheid anders geschakeerd is. Yr\jz.dcmocrnton en Unioliberalon vragen vermindering van defensie- uitgnven, maar wat de minister in dat opzicht geeft, kan hen lar.g niet bevredigen. Daartogonover staat de rechterzydc die meent dat de ministor al veel te ver gaat, terwijl de oudliberalen allesbehalve geestdriftig gestemd zijn voor het kabinet dat de grondwetsher ziening met het oog op algemeen kiesrecht in uitzicht heeft gesteld. Bezorgd vraagt YD. zich af wat de strijd zal brengen, die tegen Kerstmis pleegt te eindigen. Reeds eerder is een dergelijke herfstklacht in de pers vernomen. De Tel. wist onlangs bv. reeds te vertellen dat de oorlogsbegrooting het struikelblok zal worden voor ons ministerie. Of het dien kant op gaat, moet de tijd leeren, maar dat de lucht heelemaal onbewolkt is, durf ik geenszins beweren, nog minder dat het kabinet zoo vast zit als een muts met zeven keelbanden. Edoch, 'tzal wel niet de eerste keer zijn dat de politieke atmosfeer zwoel is en 't is volstrekt niet on mogelijk dat het ministeriede Meester meester blijft van den toestand, 'tls voor haar intusschen te hopen dat de ongeluksprofeten geprofeteerd hebben onder den invloed der sombere herfststemming, waaraan slechts weinigen in zonlooze, loodgrijze herfstdagen ontkomen. Waar de herfststemming geen toegang had was de 26e jaarvergadering van het Werkliedenverbond «Pa trimonium// die in de afgeloopen week werd gehouden. Blijkens de mededeelingen in de bladen beerschte er in deze vergadering een opgewekte stemming, die tot enthousiasme oversloeg toen oud-minister Kuyper op het podium verscheen om ae mannen broeders toe te spreken. Ook wat de bewonderenswaardige redenaar sprak was vrij van pessimisme; hoopvol was de toon. En dat de mannen van //Patrimonium// een riem onder het hart werd gegespt, wie zal het ontkennen Wie kent niet den invloed die uitgaat van een redevoering vol gloed en vuur, krachtig van taalzooals Dr. Kuyper vermag te geven Onze Oostelijke naburen verkeeren al sinds lang in een gedrukte stemming die met den dag herfstac'nter wordt. De politieke hemel is verre van wolkeloos. Met zekere spanning wordt de bijeenkomst van den Rijksdag tegemoet gezien, wat a.s. Dinsdag zal plaats hebben. Keizer Wilhelm moge al in zijn voortvarendheid hebben gedcreteerd dat alle//Schwarzscher//het land uit moeten t valt niet te ontkennen dat het aantal dezer «Schwarz-, 'scher// met den dag toeneemt, nu de toestand van de buiten en binnenlandsche politiek al donkerder wordt. De regeering staat voor allerlei moeielijkheden. Daar hebben we in de eerste plaats het toenemend verzet in Polen maar zaljde regeering krachtig durven ingrijpen waar het Centrum, wiens macht voortdurend toeneemt, zich daartegen zal verzetten? Dan laat de financieele toe stand te wenschen over, wijl de nieuwe belastingen beneden de raming bleven en ook moet de vleeschnood niet weggecijferd worden, die zooveel menschen iederen dag ontstemt. Bovendien wacht de kwestie met Pud- bielsky op een oplossing en men vraagt zich af wat de gevolgen zullen zijn als deze straks in den Rijksdag zal verschijnen. Ook wat de buitenlandsche politiek betreft is de stemming weinig hoopvol. Engeland spant met Japan tegen Duitschland samen; Italië schijnt niet bijster vriendelijk gestemd en in Frankrijk deelt Cle- menceau, de man der revanche, de lakens uit. Von Bulow, de rijkskanselier, heeft een harden dobber en moet heel wat over zijn politiek beleid hooren. Intusscben er loopen geruchten dat Podbielsky niet in den Rijksdag terug zal keeren omdat hij daar onmo gelijk is geworden en dat ook Yon Bulow zal heengaan «om gezondheidsredenen// wat wel een doekje voor 't bloeden zal zijn. De Eransche kamer is haren arbeid begonnen. Maan dag j.l. heeft Clemenceau de zitting in naam van het nieuwe kabinet geopend met een uitvoerige rede waarin de plannen der rcgecring werden ontvouwd, 't Spreekt van zeil dat na de gebeurtenissen der laatste dagen met eenige spanning het plan der regeering werd tege- moetgezien. Nu, Clemenceau heeft heel wat op zijn lijstje en er waren al enkele bladen die spottend op merkten dat hij wel 'n eeuw tijd noodig zal hebben om alles ten uitvoer te brengen wat hij zich voorstelt. 't Is in het Eransche parlement gebruikelijk dat als de eerste minister zijn program heeft ontvouwd een der leden op staat en 'n motie van vertrouwen in de regeering stelt. Dit gebeurde ook nu weer en de motie werd met overgroote meerderheid aangenomen. Na Clemenceau hebben de ministers Piquardt, Viviani en Brian het woord gevoerd. Picquardt kondigde de verdwijning der krijgsraden aan, Viviani gaf de lijn aan waarlangs de politiek der regeering zal gaan, en was daarbij wat scherp tegen de clericaien die oen protest deden hooron, terwijl Brian de opvatting der regeering over dc scheidingswet blootlegde. Dinsdag was hot in de Vereenigde Staten de dag der verkiozingen. Het huis der afgevaardigdon moest voor de helft vernieuwd worden terwijl in alle staten gou verneurs moesten gekozen worden. Vooral om het gouverneurschap van New-York is fel gestreden. Er waren twee candidaten Hughes, dc republiekcin en Ilaerst de democraat. Nu bestaat cr in Amerika een politieke organisatie, Tammany geheeten, die er weinig in vindt do unfairsto vcrkiezingsprnctijkon te volgen en daardoor berucht is, doch ook grooten invloed kan uitoefenon. 'tGold dat krom is, enz.we konnon dat spreekwoord. Tammany nu steunde Haerts. Bovendien is laatstge noemde eigenaar van een zeer groot aantal dagbladen, die zich heftig hebben geweerd, zelfs 't meest in het verdachtmakeu van den tegencandidaat, voor wien men de benaming schurk en'ellendeling nog te zacht vond. Dat is zoo Amerikaansche manier, waarbij Hollandsche verkiezingszwendel nog ter schole kan gaan. Maar Hughes had ook te beschikken over Hinken hulp en zelfs president Roosevelt en Root deden een krachtig beroep op het publiek, ten gunste van dezen candidaat. Behalve die voor gouverneur, was ook de verkiezing der afgevaardigden in de staat New-York van zeer groot gewicht. New-York heeft steeds republikeinsch geko zen en daardoor werd voorkomen dat het Huis van afgevaardigden een democratische meerderheid verkreeg. Het brengt 39 stemmen uit op het Congres. Ging dus New-York «om« en werd Haerts gekozen, dan zou hij ongetwijfeld zijn invloed aanwenden in de naburige staten New-Yersey en Connectncui, die niet zoo sterk staan voor de republikeinen en samen 19 stemmen op de Democratische Conventie uitbrengen en daardoor een gevaarlijken candidaat voor het presidentschap worden. Dat nu zagen Roosevelt en de republikeinen aankomen en daarom werden alle zeilen bijgezet om Haerts te doen vallen. Enhij is gevallen maar de vreugde der republikeinen werd getemperd door het succes dat de tegenpartij bij de verkiezingen der afgevaardigden had. Tammany behaalde een vrij groote overwinning. Intusschen Haerts kan zijn biezen pakken en zich voorloopig bezighouden met de hem aangedane processen, wegens laster en beleediging van zijn politieke vijanden.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1