N°. 2002. Donderdag 22 November 1906. 20""! J aar gang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenlancl Van week tot week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bfl de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bttkg op Texel. 11 Nov. 18 Nov. t— t— t— -t~ TEXEL, 21 NOVEMBER 1906. De Gymnastiek-vereeniging Sparta" gaf Zaterdagavond in het Hotel Texel hare eerste uitvoering in dit seizoen. Ofschoon niet zoo groot als bij eene vorige gelegenheid, was ook thans het aantal bezoekers weder flink te noemen. Volgens gewoonte werd, nadat alle gym nasten zich rondom het tooneel geschaard hadden, de bijeenkomst geopend door den Voorzitter (den heer Wagemaker) met een toe spraak, ongeveer als volgt „'tls mij een aangename plicht U allen, dames en heereD, werkende leden, donateurs en genoo- digden, namens het hoofdbestuur van de gymna- stiekvereeniging „Sparta" hartelijk welkom te heeten op deze bijeenkomst, die georganiseerd is om op een feestelijke wijze de vorderingen onzer werkende leden ten algemeene aanschouwe te brengen. Vóór daartoe over te gaan wil ik eerst nog een bijzonder woord van welkom toeroepen aan'onze jeugdige turnsters en turners, die aanstonds zul len te bewijzen hebben dat zij de goede leiding, die zij van hun mentor, den heer Schaap, hebben ontvangen, op prijs hebben gesteld. Bijzonder aangenaam is het mij, hier voor het eerst wel kom te mogen heeten Mejuffrouw Kopper en de heer Adriaan Lap, die onder voortdurend toezicht van onzen directeur, zoo welwillend de leiding van twee onzer zes afdeelingen op zich hebben genomen. Ik hoop dat zij met dezelfde ambitie hun werk zullen voortzetten, waarmede zij dit hebben aan vaard en dat zij voortdurend veel eer en succes op hunne pogingen zullen inoogsten. Dat de heer Schaap, die steeds zijn uiterste krachten inspant om de vereeniging „Sparta" op een hoogeren trap van ontwikkeling te brengen en wien nooit eenige moeite te veel of opoffering te groot is waar het de gymnastiek geldt, ons ten zeerste welkom is, het is zeker overbodig het hier nogmaals te zeggen. Zonder hem toch zou geen gymnastiek opTexei worden gegeven en zonder hem zou zeker te den Burg geen „Sparta* kunnen bestaan, want hij is de spil, waar de geheele, steeds in bloei toene mende, vereeniging om draait. Het gebeurt slechts zelden dat een vereeniging voortdurend in bloei blijft toenemen. Meest komt er van tijd tot tijd wel eens een rustpunt en niet zelden wordt dit rustpunt zelfs een keerpunt. Ik ben echter overtuigd dat, zoolang de heer Schaap op zijne wijze do gymuastiek voor het opkomende geslacht aantrekkelijk weet te maken, door tel kens wat nieuws te bedenken en in te voeren, er zeker van geen rustpunt en nog minder van een keerpunt bij Sparta in een afzienbare reeks van jaren, sprake zal zijn. Want niet alleen het opkomend geslacht, doch ook de ouderen van dagen beginnen gelukkig langzamerhand meer het nut van do gymnastiek in te pien, en openbare uitvoeringen, zooals deze, brengen zeker het hare er toe bij om dezen tak van sport zoo populair mogelijk te maken, zoo wel bij ouderen als bij jongeren, zoowel bij het vrouwelijke als het mannelijke geslacht. Deze populariteit neemt bij ons volk wel toe, doch lang zaam, veel te langzaam, want de Nederlandsche trekschuiten van weleer tellen op het gebied van lichaamsoefeningen in ons land, helaas nog duizenden vereerders. Niet dat het noodig zou zijn voor U, die he denavond door uwe tegenwoordigheid te dezer plaatse reeds getuigt van uwe goede gevoelens in deze, maar tooh acht ik het nuttig en noodig om telkens opnieuw, misschien wel tot vervelens toe, op het nut der gymnastiek te wijzen en een krachtige propaganda voor hare beginselen aan een ieder aan te bevelen. In onze naaste omgeving zijn er nog te velen, die er weinig voor voelen, die meenen dat, omdat hun grootvader hun vader en zij zeiven TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den üüeg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedeblaot 45 Cts. Naar Ameeika en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Adverteniièn Van 1 tot 5 rogels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. Ge zult het me wel niet willen toestemmen, geachte lezer, beminnelijke lezeres, dat wij journalisten tot de beklagenswaardige wezens onzer samenleving belmoren. En toch wil ik u plechtig verzekeren, dat het zoo is. Ja, ik weet wel, ieder huis heeft z'n kruis en ieder menschenleven z'n onaangename zijde, maar wij jour nalisten krijgen van 's levens zuur toch wel iets boven ons bescheiden deel. Niet alleen omdat ons vak van ons eisebt uiterste voorzichtigheid tegelijk met de grootste voortvarenheid, mitsgaders bescheidenheid gepaard aan een zekere mate brutaal-durven maar ook omdat we zoowat het geheele jaar door gedoemd zijn ons journa- listisoh vernuft te scherpen teneinde onze taak naar behooren te volbrengen. Voor lastige vragen komen we doorloopend te staan. In den komkommertijd b.v. peinzen we ons moede om bij totaal gebrek aan stof toch een artikel van de vereischte lengte te leveren, terwijl we zoo gauw de r in de maand is voor de even groote moeilijkheid komen te staan, waar we zullen beginnen en waar eindigen bij den overstelpenden toe vloed van nieuw en oud nieuws. Zoo is het ook thans met uwen overzichtschrijver geschapen, waar hij als gewoonlijk het lijstje raadpleegt van de gebeurtenissen uit binnen en buitenland, die in de afgeloopen week zijn aandacht trokken. En dat is waar lijk niet zoo'n kort lijstje. Alleen wat van eigen bodem is zou een //Van week tot week// kunnen vullen. We zouden b.v. kunnen beginnen met in herinnering te brengen wat onze volksvertegenwoordiging in Den Haag in de afgeloopen week uitvoerde. Enkele kolommen druks waren gemakkelijk te vullen met een beschouwing over het verhandelde omtrent de Indische begrooting die aan de aandacht der Hoogmogenden werd onderworpen, maar onze ruimte is daarvoor te beperkt en de Handelin gen zijn onder 't bereik van iederen belangstellende. Verder zou er genoeg te vertellen zijn van de opzien barende rechtzaak betreffende de oneerlijke bankdirecteu ren de Montigny en de Geer, die zoo'n l'/5 miljoentje //vermalverseerd// hebben, welke zaak de Amsterdamsche rechtbank nu reeds 6 dagen bezig houdt en waarvan het einde nog moeilijk is te zien en de afloop even moeilijk precies is te zeggen. We zullen onze lezers een uitvoerig verslag van dit ingewikkeld //zaakje// maar besparen en rustig het einde afwachten. Er is behalve 't bovenaangehaalde wel meer dat we stil zwijgend znllen voorbijgaan, 'n Week levert in dezen tijd van het jaar in den regel stof genoeg voor 'n maandlange belangstelling. En eiken dag brengen de groote bladen nieuwen voorraad. Zoo ook bracht de pers ons in de afgeloopen week uit voerige verslagen van de vergadering der Liberale Unie en waar naar alle waarschijnlijkheid meerdere lezersin deze vergadering wel belang zullen stellen en ze zelve ook niet van belang ontbloot was, willen we daaromtrent bier nog enkele bijzonderheden aanstippen. De vergadering werd gehouden te Amsterdam onder leiding van den heer Mr. Goeman Borgesius, die een ope ningsrede hield en dnarin allereerst herinnerde aan het optreden van het nieuwe kabinet, dat de hervormingen van het program van actie der Unie in hoofdpunten wil verwezenlijken. Vervolgens hield hij een beschouwing over de huidige partijverhoudingen, die hij onhoudbaar achtte maar die er intusschen niet beter op worden. Een aaneensluiting der democratische elementen van rechts en links, om te komen tot maatregelen en hervormingen voor heel het volk, wenschte de heer Uorgcsius, die met het oog daarop meende dat grondwetsherziening ten behoeve van het kiesreehtvraagstuk vooropgesteld dient te worden. Uit het jaarverslag stippen we aan dat de Unie thans 122 verecnigingen met 9587 leden omvat. Nadat tot bestuursleden waren gekozen de beeren H. Smccngc te Amsterdam, Mr. E. Schaafsma te Bcrgum en J.IJsselde Seheppei te Gouda, bespraken oud-minister Pierson, lid der Tweede Kamer on K. de Boer Czn., even eens Kamerlid, de belastingvoorstellen van minister de Meester. De eerste leverde een verdediging over de voor gestelde accijnzenverlaging op suiker en de verhooging op gedistilleerd, die hij achtte te zijn overeenkomstig ecu goed financieel beleid. Ook de voorgestelde inkomsten belasting droeg zijn goedkeuring weg en hij vond ze een verbetering van zijn eigon vermogens en bedrijfsbelasting. De heer de Boer beschouwde het onderwerp van het standpunt van den landbouw en hjj meendo dat deze dankbaar de aangeboden gelegenheid moest aangrijpen om voor con prijsje het gevaar af te koopcri //waarmede de protectionistische plannen van de vorige Hegeering hem bedreigden//. Do rede van don heer do Boer zal waarschijnlijk als vlugschrift verschijnen. Tot zoover over de Liberale Unie. Er is nog meer wnaraan de bladen in de afgeloopen week hun aandacht hebben gowiid. We bedoelen n.l. het ontslag van den inspecteur aer cavalerie, goneraal Schmcding. Minister Staal krijgt handen in 't haar met zijn be zuinigingsplannen. Generaal Schmcding wil daarvan niets weton, vooral niet van hot afschaffen van het blijvend gedeclto. Hij wilde zoo niet in het leger blijven en minister Staal die zijn plannen niet wilde opofferen zoi al was 't ook in wat andere bewoordingen dan ga jo maar do laan uit generaal. Wat reeds gobourd is. Do meeste binden der linkerzijdo juichen dozo hou ding too maar die dor rcchtorzijdo vonden 't onverant woord dat de minister een zijner beste bevelhebbers terwille der bezuiniging naar huis zond. Thans wordt daarover in de bladen een pennestrijd gevoerd, die wellicht in de kamer bij de behandeling der oorlogs- begrooting in een woordenstrijd zal omgezet worden. Nu weer wat anders. Verbeeld je dat ge met uw buren nu en dan eens samenkomt om de wederzijdsche belangen te bespreken. De eerstvolgende comparitie is vastgesteld ten hnize van buurman A. maar daar ge gehoord hebt, dat het in diens huishouding niet pluis is zendt ge dezen een brief, waarin ge hem voorstelt ditmaal bij B. te vergaderen, omdat ge vreest dat buurmans knecht weigeren zal 't paard in te spannen om je veilig weer bij moeder de vrouw te brengen en de meid met veger en dweil je te lijf zal gaan. Buur man A woedend, omdat er z.i. geen wolkje aan den huishoudelijken hemel is, zich beleedigd achtend, schrijft je een fikscben brief en aan B. C. D. en de overigen de mededeeling dat hij allen stellig verwacht omdat het bij hem thnis //ganzrichtig// is. Zooiets wedervoer onze Staatsspoorwegmaatschappij, die in Hongarije waar de vergadering der Internationale Spoorwegver. zou samenkomen, het spook der werk staking meende te zien en in plaats van te Budapest liever te Dresden wilden vergaderen. Hongarije, dat zich volkomen veilig wist, raakte heelemaal uit zijn humeur en liet daarvan ondubbelzinnig blijken. Heeft de S.S. misschien te veel aan de guide spreuk: //Voorzichtigheid is de moeder der porceleinkast// gedacht? In de kamer verklaarde de minister Vrijdag dat de S.S. berouw toont en verontschuldiging aangeboden heeft. Zooals voorspeld werd is geschied. De ministerieele loopbaan van Podbielski, Duitschlands minister van landbouw is voorloopig geëindigd. De Keizer heeft hem op zijn verzoek ontslag en als belooning voor bewezen diensten het groot kruis van den Rooden Adelaar met de brillanten verleend. Er zijn er die de belooning maar wat schraal vinden en er een bewijs in zien dat het met de liefde tusschen Wilhelm en //Pod// uit is. Dat staat echter nog te bezien en het lijkt niet geheel onjuist dat, zooals van andere zijde beweerd wordt, Podbielski later wel schadeloos gesteld zal worden. Waarschijnlijk heeft de Keizer gedacht in dit geval voorzichtigheid te moeten betrachten. En dat was juist gezien, want de publieke opinie was nu juist niet zoo vriendelijk gezind ten opzichte van den //dikken Pod// in den laatsten tijd. Daar had deze het trouwens naar gemaakt ook. Niet alleen door het aan deel dat hij had in de Tippclkirch-affaire maar vooral ook door de sluiting der grenzen en den daardoor veroorzaakten vleeschnood. Zijn aanblijven had gevaar lijk kunnen worden voor de rust in het rijk en had hem zelf heel wat onaangenaamheden kunnen bezorgen. Pod voorzag dat best en er bleef hem geen andere weg dan van het parlementaire tooneel te verdwijnen. Pod is dus verdwenen maar de door zijn dwaas beleid veroorzaakte vleeschnood is gebleven. Toch wijstalles er op dat daarin spoedig verbetering kan worden tege moet gezien. Er moet een einde aan gemaakt worden; 't wordt overal gevoeld. Sommige bondsstaten namen reeds het besluit, daarop bij de rijksregcering aan te dringen. En in den rijksdag zelfdie j.l. Dinsdag voor het eerst weer bijeen is gekomengingen reeds stemmen op. Van verschillende zijden werd de regeering geïn terpelleerd hoe zij aan den hcerschenden nood een eind wil maken. De beslissing daarover wil de regeering overlaten aan Podbielski's opvolger. Afwachten is dus de boodschap, maar dat er verandering zal komen is zonder twijfel. Vele Duitschers zullen met een zucht van verlichting het heengaan van Pod hebben vernomen en 't is niet onmogelijk dat deze zelf ook zich verlicht zal gevoelen. Want men mag al aannemen, dat deze zich van het kabaal zijner tegenstanders gewoonlijk weinig aantrok, heel aangenaam zal hem dat eeuwigdurende scherpe verzet van den laatsten tijd toch wel niet geweest zijn. Als hij nu maar spoedig van zijne ziekte, waaraan 'bij heet te lijden, herstelt, zal hij zich rustig aan zijn lievelingsvakde varkensteeltkunnen wijden tot heil van 't Duitsche vaderland. Terwijl von Bulow in den Duitschen rijksdag, naar aan leiding van een interpellatie van Bassermann de gemoe deren trachtte tot rust te brengen met de verklaring dat de buitenlandsche politiek nog geen zorg baardde en Duitschland volstrekt nog niet geïsoleerd tusschen de verbonden mogendheden instaatwerd in de Eransclie Kamer de scbeidingswct behandeld. Niettegenstaande de felste anti-clcricalon willen dat bij de weigering van de geestelijkheid om //assocations cultuclles// op te richten, do kerken door de republiek zullen worden genaast, nam minister Briand een tegemoetkomende houdiug aan door toe to zeggen, dat als in een diosces bisschoppen en priesters zioh tot een //assocation diosecane// vereeuigden, deze als volkomen wettig te zullen erkennen. Men meende dat daardoor de oplossing van deze nol e- lige kwestie was gevonden en tal van binden juichton reeds dat de mogelijkheid op godsdienstvrede met den dag nader kwam. Doch de juichtoon is al weer verstorven want naar verluidt zal do Paus zijn toestemming tot. het aanvaarden dezer rogeoringsconeessie niet verleenen. En de 12 December nadort. Ten slotte stippon wo nog even aan het optreden van don Afrikaanschcn vrijbuiter Eorreira die met een klomp je volgelingen een inval in de Kaapkolonie deed. In Engeland vreesde men al een opstand der Boeren en schold men de boerenleiders reeds voor verraders. Botha heeft evenwel aan die leugens een eind ge maakt door zich aan te bieden Ferreira te onderwerpen. Hij kreeg 'n pluimpje van 't gouvernement, dat intus schen reeds een afdeeling militairen op den vrijbuiter afzond.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1