Sluiting Lijst StemgerechtigJen. Staats-Loterij. een best Stierkalf Marktberichten. Pre dskbey r ten, ADVERTENTIËN. Cangeveld en de Jlooij, er nooit aan gedaan hebben, zij het ook aan hunne kinderen mogen onthouden, en daarom onze vereeniging niet alleen niet steunen doch zelfs tegenwerken, maar onze talrijkste tegen standers en de gevaarlijkste tevens, dat zijn Jan Salie en zijn kornuiten. Laat een ieder dus met mij den strijd aangorden tegen her>, die niet omdat zij een beginsel voorstaan, doch uit echte lakschheid achterblijven in hun plichten om hunne kinderen een gezond en krachtig lichaam te verschaffen. Een gezond en krachtig geslacht kan alleen voortkomen uit een volk, hetwelk naast weten schap en kennis aan de lichamelijke opvoeding der jeugd, die hooge plaats geelt, die haar toekomt. Het individu heeft noodig physieke kracht, mits gedragen door gezond intellect en gesteund door hooge geestelijke idealen. Physieke kracht is in de le plaats noodig, want hoe menigmaal toont ons het dagelijksch leven dat al onze pogingen schipbreuk lijden, juist omdat onze lichamelijke krachten te kort schieten. Laten we daarom onze kinderon niet verwee- kelijken, laten we hen zelfverloochening leeren. Laten we niet alleen onze jongens maar ook onze meisjes hun lichaam leeren harden, maar laten wij hen tevens leeren zich te onderwerpen aan vastberadenheid en kalmte, aan moedbe- tooning en zelfbeheersching. Want tegen de geestes overlading dezer dagen, waarover zooveel en terecht geklaagd wordt en die langzaam tot ontaarding le>dt, biedt lichaams beweging zulk een uitnemend tegenwicht. Menig jongeling wordt physiek ten onder gebracht, omdat, hoewel zijn geest toch duister is en blijft, hij maar steeds moet leeren en studeeren, dikwijls alleen ter wille van de valsche eer van vader of moeder. Tegen deze geestes overlading, tegen dij drijver die zich kennis noemt, moeten wij ons wapenen, want hoe machtig de u-are kennis ook is, zij moet door het kunnen aanvaard en in het leven geroepen worden. Dat er in onzen tijd zooveel levensmoeheid en levenszatheid in de wereld is, vind voor een groot gedeelte zijn oorzaak juist in overlading van den geest, waardoor het evenwicht tusschen lichaam en geest wordt verbroken, terwijl boven dien velen de kracht voor innerlijk geluk ver spillen, omdat zij niet genoeg waardeeren het geen zij bezitten doch altijd alles zoeken buiten hetgeen hun eigendom is. Dit verbroken evenwicht kan alleen hersteld worden door de oefening van het lichaam in volmaakte harmonie te brengen met dien van den geest. Het gevaar voor degeneratie, voor te vroeg te gronde te gaan eischt van ons, dat we alle krachten inspannen om te komen tot een stoer ras, want de weerkracht van den éénling is de assurantiepolis voor eene gezonde maatschappij. Laat het opkomend geslacht doordrongen worden van de gedachte, dat elk individu zijne krachten aan de maatschappij moet aanbieden. Zoo roep ik U allen op, om elk in zijnen kring den Jan Saliegeest te bestrijden, opdat ei langzaam een nieuw geslacht moge opgroeien, waarvan ieder lid overtuigd zij van het nut van alle doelmatig bevonden lichaamsbewegingen in het algemeen, die naast het voordeel kracht en schoonheid te kunnen ontwikkelen en te bevorderen, tevens zelfvertrouwen en onver schrokkenheid kunnen aankweeken. Dan eerst zal het toekomstig geslacht kunnen toonen de ware afstammelingen te zijn van de kloeke Hollanders uit den geuzentijd, van de echte jongens van Jan de Wit, en zullen er weldra niet tientallen maar honderden op Texel gevonden worden, die den naam spartaan met eere kunnen dragen. Met den wensch dat ook dezen avond daartoe een steentje moge bijdragen en een ieder verder een genoeglijken avond moge hebben, open ik deze bijeenkomst. Achtervolgens werd nu het programma, bestaande uit een lOtal nummers, afgewerkt. Met aandacht .werden de verschillende oefe ningen door de aanwezigen gevolgd en luid applaus van elk nummer was een bewijs van tevredenheid over hetgeen werd getoond. Welk nummer wel het meest in den smaak viel valt moeielijk te bepalen, wel vertrouwen we dat over het algemeen de ordeoefeningen door velen zullen worden verkozen boven de oefeningen aan de werktuigen; alle oefe ningen getuigden echter van goede leiding en van ijver. Het sluitingsnummer, de apotheose, hoe schoon overigens, kwam minder tot zijn recht door de gedeeltelijke weigering van het kunst licht (bengaalsch vuur.) Een vrij geanimeerd bal vormde een waar dig slot aan deze welgeslaagde uitvoering Het zal den leden en vrienden van het Nut zeker aangenaam zijn te vernemen, dat de heer Ds W. Bax van Zaandam, die reeds eenige malen met zooveel succes als spreker alhier optrad, zich bereid heeft verklaard, op nieuw eene spreekbeurt te vervullen. Bij den Secretaris is het bericht ingekomen, dat de heer Bax op een nader te bepalen avond in Maart 1907 eene lezing zal houden. Van 1 tot en met 19 Nov. zijn van hier uitgevoerd: 4 koeien, 10 schapen, 10 paarden, 35 varkens en 5 kalveren. De nieuw opgerichte Rederijkerskamer U. d. I., zie in dit nummer voorkomende adv., zal Zaterdag hare eerste uitvoering geven, waarop wij de aandacht vestigen. Met belangstelling zien wij deze uitvoering tegemoet, waarvan wij, in aanmerking ne mende de personen der medewerkenden, wel iets meenen te mogen verwachten. Moge U. d. I. haren voorgangster van dien naam gelijken, zoo mogelijk overtreffen, dan staan ons mooie avonden te wachten. Tot steun der Kamer, willen wij gaarne aansporen om zich als Donateur te doen inschrijven. Oosterend, 20 Nov. Zondagmiddag te 5 uur waren tal van menschen opgegaan naar het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente alhier, om getuigen te zijn van de inwijding van het nieuwe kerkorgel. Onder die velen was ook aanwezig de Burgemeester van Texel. De WelEerw. Heer Ds. Kramer ging voor bij de plechtigheid, en zeide niet te hebben kunnen denken, dat reeds zoo spoedig aan den wensch van velen, om een orgel te hebben, voldaan zou kunnen worden. In hartelijke woorden werd dank gebracht aan de Orgelcommissie en aan allen, die bijdragen hadden verleend. Voor dezen eersten keer werd het orgel bespeeld door den Wel.Eerw Heer Ds. Schroder van den Burg, en wel tot groote voldoening van alle aanwezigen. Dank werd Z.Eerw. gebracht voor het keurige spel der begeleiding van de verscheidene liederen die gezongen werdendankwoorden werden ook uitge sproken voor den fabrikant, den Heer M. Vermeulen, te Woerden, voor timmerlieden en ververs, waarna het geheel als geschenk overgedragen werd aan het College van Kerk voogden. In hartelijke woorden bedankte de Heer B. van der Vis, Kerkvoogd, voor dit kostbare geschenk, dat gaarne aanvaard werd. Ten emde dezen avond te maken tot een waren feestavond, werd te 77> uur door de Jongelings vereeniging „Philadelphia" en de Jongedochters vereeniging „Maria Martha" aan hare begunstigers en aan alleD, die voor het orgel hadden bijgedragen, een gezellig samen zijn bereid. De rollen van spreker en organist waren thans verwisseld. Ds. Schroder sprak het openingswoord, terwijl Ds Kramer voor het orgel had plaats genomen. Breed klonken de tonen van het nieuwe orgel en geheel den avond bewees het instrument berekend te zijn voor zijn taak. Zang en orgelmuziek, voordrachten en samenspraken wisselden elkander af en onder het genot van alles wat Martha-handen be dienden, was het reeds laat geworden toen het uur van scheiden sloeg. 't Was een goede avond, en zeer voldaan over hetgeen ten gehoore werd gebracht, keerde men huiswaarts. Lang zal de gemeente zich dezen dag nog herinneren, waarop het monument van haar eendrachtig samenwerken werd onthuld. Met het oog op de minder gunstige weersgesteldheid voor de Noordzee visscherij en door het ontvangen van gunstige berichten omtrent den garnalenverkoop, brengen ver scheidene visschers hunne korren aan boord om met het garnalenvisschen een begin te kunnen maken. Des Hoorn, 19 Nov. Tot ouderliDg en tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk alhier zijn ge kozen de heeren P. Grakeer en W. Duinker. Op het strand alhier zijn aangespoeld 30 schrooten en 1 vaatje teer, alles ongemerkt. Oudesciiild, 19 Nov. Na de vorige opgaaf zijn bij de strandvonderij alhier nog aange bracht 60 schrooten, even als de vorige, ongemerkt. Er zullen weer pogingen wordon aan gewend om een sommetje bijeen te krijgen, waaruit aan de kleintjes der Koningin Wil- helmina Bewaarschool, eene verrassing kan worden bereid ter gelegenheid van het a. s. St. Niklaasfeest. Vlieland. „Nut en Genoegen" hield Donderdagavond hare eerste algemeene ver gadering. Een zeer talrijk publiek vulde de zaal in het logement Cupido. De hser Klippus opende als voorzitter de vergadering. Als spreker trad op de heer Brüggeman. „Boer Gerrit met zijn zoon Gijs naar de Amsterdamsche kermis," door Cremer, had nog eens weer veel succes. Na de pauze word de avond door verschil lende voordrachten gevuld; de zangvereeni- ging Harmonie zong eenige liederen en de heeren Briiggemin, Wels en A. Visser, met medewerking van mej. C. Visser, zorgden op verdienstelijke wijze voor amusement. Het bal hield velen nog eenige uren bijeen. Op het Zuiderstrand spoelde Zondag morgen een talrijke partij planken aan, onge merkte schroten. Den geheelen dag was men zeer druk bezig deze planken te bergen, ook op de Hors wordt voortdurend hout gevonden. HERV. GEMEENTE. Burg. Woensdag 21 Nov. 's avonds 7 uur Ds. Schroder. Zondag 25 November 1906 HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. (H. Avondmaal.) Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. (Bediening H. Avondmaal) Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Met. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kramer. 's Avonds 7 uur Ds. Kramer. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Roosehoom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Scherpenhuysen. Ned. Protestantenbond Oosterend. Ds. A. C. de Regt, van Alkmaar. Amsterdam, 21 Nov. Aangevoerd 265 Run deren, le kwal. 72 k 76 ct., 2de kwal. 1 0.68 f 0.70, 3de kwal. 58 a 64 c. per K. G. 90 Melk en Kalfkoeien f 130 a f 280, 0 Graskalveren af— 0 Schapen f k f 44 N uchtere Kalveren f8,k f 16, 0 Lammeren fa 462 vette Varkens 46 a 48 ct. Purmerend, 20 Nov. Aangevoerd 598 Run deren waaronder 510 vette-, 26 melkkoeien en 8 stieren. 108 vette kalveren f 0,75 a f 0,95 p. kg. 162 Nuchtere-kalveren f 12a f'25per stuk, 1 paarden f afper stuk, Veulens f af Overhouders f af 268 vette varkens f 0,44 a f0,48 per kg., 34 varkens magere f 18 a f 25 per stuk, 334 biggen f6 a f 11 per stuk, kipeieren f 7.50 a f 8,00 per 100 2211 Schapen f 23,f 36,00 prijsh. h. matig. 600 lammeren f 18,f 25,h. matig. Vette koeien prijsh. handel matig. Geldekoeien, prijsh. h. matig. Melkkoeien prijsh. handel matig. Vette kalveren, prijsh. h. vlug. Nuchtere kalveren, prijsh. h. matig. Vette Varkens prijsh. h. matig. Magere Varkens en Biggen prijsh h. matig. Na een langdurig, doch geduldig lijden, overleed onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, DIEUWERTJE DE VET, "Ved. G. Krul, in een gezegenden onderdom van 85 jaar en ruim 9 maanden. Mede uit naam der familie, G. KRUL. Vuurtoren Texel, 18 November 1906. DANKBETUIGING. aan allen, inzonderheid aan de inwoners van de Waal en omstreken, die blijken gaven van be langstelling en voor de verrassingen mij bereid bij gelegenheid mijner 25-jarige ambtsvervulling. P. EELMAN, Brievengaarder. Het Collego van Dagelijksch Bestuur van polder „Waal on Burg" brengt ter konnis van de Ingelanden, dat do Lijst aanwijzende do personen die stemgerechtigd zijn op heden is gesloten en opnieuw ten huize van den Secre taris voor de Ingelanden ter inzage is neder- gelegd van heden af tot den 5 December aan staande, iederen werkdag van des voormiddags 10 uur tot des namiddags 1 uur. Texel den 21 November 1906. Het College van Dag Best voorn. Aug. C. KEIJSER Dijkgraaf. C. J. ROEPER Secretaris. De trekking der 383e Staatsloterij vangt aan MAANDAG 26 NOVEMBER. Dobitanten. TE KOOP bij Jb. Jnz. ROEPER, Weezcuplaats.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2