Woor èe Sini'^Hicolaas zie men den voorraad LEES- en PKENTEBOEKEN in den Boekhandel Parkstraat, KAART van TEXEL. Binnenland. Buitenland. Ingezonden Stukken. Iedere vrouwieder kind Kanaal te Texel. Op den lsten December des avonds te 8 uur, in het Hotel Texel aan den Burg, zal door den heer Mann, hoofdopzichter bij de Hondsbossche zeewering, daartoe uitgenoodigd door verschillende leden van den gemeente raad en van polderbesturen, in eene openbare vergadering de wenschelijkheid worden be toogd van een Kanaal als waterweg op Texel, overeenkomstig de plannen van den heer Coninck Westenberg. Jhr. Mr. P. van Foreest en Z. van den Bergh leden der 2e Kamer, zoomede leden der Kamer van Koophandel en fabrieken te Alkmaar, allen daartoe speciaal uitgenoodigd, hebben toezegging gedaan deze belangrijke vergade ring bij te wonen. Deze vergadering is voor ieder toegankelijk, mits betalende 10 Cent tot goedmaking der kosten van zaalhuur. Waal, 19 Nov. Onze geachte brievengaar der, de heer P. J. Eelman, ontving op zijn 25-jarig jubilé vele bewijzen van waardeering. Vele vrienden kwamen hem gelukwenschen of zonden hem schriftelijke bewijzen van vriendschap. De in- en omwoners van De Waal schonken hem een kantoorstoel, een lamp en een spiegel; zijn ambtgenooten boden hem eene klok aan. Wij wenschen den ijverigen en nauwge- zetten ambtenaar toe, dat hij nog vele jaren voor zijn gezin en zijn werkkring gespaard mag blijven. De Cocksdobp, 18 Nov. In eene heden ge houden vergadering van leden van het kies college en den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier is tot predikant beroepen de heer J. G. v. d. Vlier, candidaat tot den H. D. te 's Gravenhage. Gevonden! Allemaal mevrouio! Uit Meppel meldt men aan de „Tel:" Sommige dames alhier vonden het minder aangenaam met den titel „juffrouw" aange sproken te worden, terwijl anderen mevrouw genoemd worden. Men besloot daarom in eene vergadering van gehuwde vrouwen den titel van „mevrouw" aan te nemen voor alle getrouwde personen van het vrouwelijk ge slacht. Men hoopt op die wijze een einde te maken aan allerlei verwarring, die aangaande deze zaak naar men meent nog steeds blijft heerschen. Ook is het voor bakkers, slagers enz. zoo redeneert men zoo lastig te onthouden, wie „mevrouw," wie „juffrouw" genoemd wil worden. De oplossing is toch eenvoudig, het ei van Columbus 1 Gelukkig dat dit probleem is opgelost Ook een bezoeking. Op het eiland Tholen zijn, naar matige berekening, zeker ongeveer 400 varkens aan de vlekziekte gestorven, ongerekend de zieke dieren, welke tegen lage prijzen worden opgekocht en „ter consumptie" naar Rotter dam werden vervoerd. De meeste van deze verliezen werden ge- 'leden door arbeiders, die zich vaak met moeite geld bijeen sparen voor een „keu" en die daarin hun wintervoorraad vinden. Kxoade concurrentie. Een brievenbesteller uit een onzer provincie stadjes vond in zijn broek, die in de straf gevangenis te Leeuwarden was gemaakt, het volgende, in goed Fransch en met loopende hand geschreven briefje „Deze broek is door een eerste klas kleer maker in de gevangenis te Leeuwarden in Friesland gemaakt, voor de enorme belooning van 20 centiemen en een stuk droog brood." Bet Volk.) het Zuiderzee-vraagstuk. In zake landaanwinning in de Zuiderzee heeft de regeering, zooals bekend, het denk beeld opgevat, de inpoldering van een betrek kelijk klein gedeelte der Zuiderzee te doen voorafgaan aan het groote werk van opeen volgende inpolderingen, binnen een tevoren in zijn geheel af te sluiten waterplas. In voorbereiding is eon wetsontwerp tot ver binding van het eiland Wieringen met den vastenwal en tot inpolderipg van het Wie- ringermeer. Voor de uitgaven zal worden geleend. Gevaarlijke halskraag. Door een ongelukkig toeval stootte te Amsterdam een voorbijganger tegen een glazen deur, die door een werkman op zijn schouder gedragen werd. De werkman viel hierdoor met zijn hoofd door de ruiten van de deur enbezeerde zich wonder boven wonder, niet. Eenige voorbijgangers haalden voorzich tig de verschillende glasscherven uit de voegen der deur, waardoor de werkman uit zijn ne telige positie gered werd en van tal van menschen, die het geval gezien hadden, geluk wenschen in ontvangst had te nemen met dezen goeden afloop van het ongeluk. Wie de ruit vergoedde, meldt de historie niet. Geen liefhebbers voor 't zaakje. De werving voor koloniale troepen is nog steeds onbevredigend. Hoewel door het Rijk het toe te kennen handgeld is bepaald van f 200 voor geoefende artilleristen op f 300 en het aanbrenggeld op f 20, ook voor miliciens en landweerplichtigen, die voor 2 jaien bij het O. I. leger gedetacheerd kunnen worden, werden bij het koloniaal werfdepot tot nu toe in dit jaar slechts ruim 600 personen aange nomen voor den Indischen dienst, terwijl het contingent voor Oost-Indië werd bepaald op 1450 en West-Indië op 76 man. (Hbld.) Een goede opmerking. Geen 200 nieuwe ambtenaren, maar minder omslachtige administratie. In een vergadering van het departement Haarlem der Maatschappij Nijverheid werd besloten er bij het hoofdbe stuur op aan te dringen, dat het zich tot de Tweede Kamer wende met het verzoek, den post van f 63,000 voor het aanstellen van 200 nieuwe ambtenaren aan de Rijksverze keringsbank, van de Staatsbegrooting te schrappen. Men was van oordeel, dat de thans werk zaam zijnde 350 ambtenaren wel voldoende zijn om het werk af te doen, of anders moet men maar een deskundige reorganisatie in de inrichting van het veel te omslachtige administratief beheer brengen. Een juiste opmerking. Professor Grancher heeft in de Academie van geneeskunde belangrijke mededeelingen gedaan over tuberculose in de Parijsche scholen. Zijn onderzoekingen hebben zich vooral uit gestrekt over het vijfde arrondissement. Van de schoolkinderen in dat arrondissement lijden er 15 pet. aan tuberculose van de ademhalings organen. Professor Grancher komt tot de slotsom dat het niet mogelijk zal zijn tuber culose te genezen van arme schoolkinderen als men de ouders niet de noodige geldmid delen geeft om de ziekte te bestlijden, door extra voeding. Rassenhaat. Amerikaansch. Weder heeft de rassonstrijd in A.merika aanleiding gegeven tot betreurenswaardige botsingen, dezen keer te Wiggins (Missouri). Een politieagent aldaar wilde een van diefstal beschuldigden neger in hechtenis nemen, deze haalde toen een revolver voor den dag en bracht daarmede den agent een doodelijke wonde toe. De neger vluchtte daarop naar zijn eigen huis en verschanste zich daar. Hij schijnt echter weldra te hebben ingezien, dat dit weinig zou baten, hij gaf zich daarop zelf aan en werd naar de gevangenis gebracht. Nauwelijks was hij echter binnen, toen een troep blanken de gevangenis kwam belegeren, ze lieten de deur springen door middel van dynamiet, maakte zich meester van den on- gelukkigen gevangene en knoopten hem op. Intusschen waren zijn rasgenooten te hoop geloopen en er ontstond voor de gevangenis een gevecht tusschen blanken en negers, waarbij twee blanken en één neger werden gedood en een groot aantal personen gewond. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Sta ons eenige ruimte in uw blad toe naar aan leiding van uw verslag der jongste raadsverga dering. Volgens dat verslag vraagt de Heer Langeveld of er niets te doen is aan het behouden van goede onderwijskrachten. Had de Heer Langeveld ons gevraagd ('t adres is zoo slecht niet, immers, wie kunnen beter over onderwijszaken oordeelen, dan wij, de onderwij zers zelve. Wel is waar vraagt men zelden ons oordeel, maar, dat mag ons niet als fout aangere kend worden), we zouden terstond geantwoord hebben Veel, heel veel. In de eerste plaats door de salarissen der onderwijzers te verhoogen. Wel zegt de Voor zitter dat de minima hier 50 gld. boven de wet telijke zijn (en 'tis inderdaad zoo), maar men vergete niet, dat bij de totstandkoming dezer wettel, minima de toenmalige Min. van Binnenl. Zaken, Goeman Borgesius, met nadruk kwam verklaren, dat deze alleen gegeven zouden wor den in gemeenten met den laagsten levens standaard. Nu weet een ieder in deze gemeente, dat het leven hier duur is. En wie het niet mocht weten, verwijzen we naar het verslag van de raadsvergadering van 30 Augustus dezes jaars, waarin te lezen staat, dat de Heer Dikkers ver hooging van de jaarwedde van Burgemeester en Secretaris bepleitte op grond van „duurdere levensbehoeften en hoogere levens standaard". Die verhooging der salarissen kost geld. Maar er is nog iets. En het mooiste daarvan is, dat het geen geld kost. Maar daarom is het zeker nog niet te verwerpen. We bedoelen het betrachten der billijkheid. Als namelijk de onderwijzers (niet aan het hoofd eener school geplaatst) zich heel beschei den tot den Raad wenden met het verzoek, mede (dit is niet alleen, Edelachtb. Heer Bakker) te worden aangesteld als onderw. bij het herhalingsonderw. laat dan dit college zoo'n adres niet naar de papiermand verwijzen, maar liever de bestaande onbillijkheid trachten weg te nemen. En mocht nog eens een onderwijzer (niet aan het hoofd eener school geplaatst) het in zijn hoofd krijgen te solliciteereu naar een soortgelijke betrekking aan een andere school in deze ge meente, dat men ook dan de billijkheid betrachte en hem behandele als met onderwijzers geschied is, die wel aan het hoofd eener school stonden. Onzen dank voor de verleende plaatsruimte, Namens de afd. „Texel" van den Bond van Nederl. Onderw., De Perscommissie. houde in herinnering, dat voor Echtgenoot of Yader, geen beter cadeau kan worden gedacht dan een 't Is een geschenk van blijvende waarde. Met randlijst, gereed om op te hangen f l,— Uitgave LANGEVELD DE ROOIJ, 2e Blad. Tesels 22 ÏTov.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 5