N°. 2003. Zondag 25 November 1906. 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad, Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A dvertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTLËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubs op Texel. TEXEL, 24 NOVEMBER 1906. Wij willen nog eens er aan herinneren, dat heden avond, (Zaterdag) de Rederijkers kamer U. d. I. (Uitspanning door Inspanning) hare eerste uitvoering zal geven, in het Hotel Texel. Naar wij vernemen zal de heer M. C. Roos, ontvanger der reg. en dom. alhier, in gelijke betrekking benoemd te Kampen, den 2 Dec. a.s. aldaar als zoodanig in functie treden. Eene waarsehuwing om niet. Ten einde bevrijd te blijven van eene on aangename surprice, (in den vorm van eene waarschuwing) tijdens de dagen aan het St.- Nicolaasfeest gewijd, willen wij belangheb benden herinneren aan de voldoening hunner belastingen. Vóór laatst November moet de Grondbe lasting en die op het personeel geheel, de bedrijfsbelasting voor een groot deel zjjn aangezuiverd. Die van deze wenk gebruik willen maken, zullen zich een extrauitgave kunnen besparen. Voor het onderhoud van de Rijks-zee weringen op Texel, gedurende de jaren 1907, 1908 en 9, (raming f 3000 per jaar) waren de laagste inschrijvers de heeren G. Doeksen en I. C. Kooyman, beiden te Terschelling, voor f 2790. Den Hooen, 22 Nov. De vereeniging „Uni- tas" alhier, hield gisteravond bij den heer D. Lap, hare jaarlijksehe ledenvergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het batig saldo over het afgeloopen jaar bedroeg f 236.85, zoodat er thans in kas is f 6114,56. De secretaris, de heer D. J. Bruin, werd als zoodanig herkozen, terwijl als commissaris in plaats van den heer K. Lap Sz gekozen werd de heer P. Kok. Op het strand alhier is aangespoeld een groot pak veeren, vermoedelijk afkomstig van het Duitsche stoomschip „Serbia". De heeren S. Lap en M. Bruin zijn herkozen als ouderling en diaken der Ned. Herv. Kerk. Vlieland. In de vergadering van stem gerechtigde leden der Ned Herv. Gem. werden tot leden van het Kiescollege herkozen de heeren C. de Lange, J. de Boer en H. Zorg drager. Gekozen de heeren C. Visser Kzu., R. Bakker Kzn. Door het Kiescollege werd herkozen als ouderling de heer D. de Boer en gekozen de heer M. de Gorter. Als diaken werd herkozen de heer C. Cupido en gekozen de heer J. Sieben Kzn. Vaderlijke zorg. De kantonrechter te Rotterdam verminderde de onkostennota van twee Haagsche deur waarders, die ieder een exploit te Delft hadden uitgebracht, met f 3 berekend voor afstand. De kantonrechter overwoog daarbij, dat nu te Delft een deurwaarder is gevestigd, deze evengoed de exploiten had kunnen be- teekenen, en het niet aangaat het recht zoekend publiek onnoodig op kosten te jagen Immers wanneer aan laatstgenoemden deur waarder de stukken waren gezonden, dan zou ook geen afstand zyn berekend. Zeldzaam raadsbesluit. In de Dinsdag te Zevenbergen gehouden raadsvergadering is aangenomen met 7 tegen 5 stemmen het voorstel-Van Beek, luidende „de jaarwedde van f 1200 voor een gemeente als Zevenbergen is niet te hoog voor een burgemeester, die zijn ambt naar behooren waarneemt, zijn ambt niet als een bijzaakje beschouwt, er op uit is vrede en eendracht onder de burgerij te bewaren in plaats van te verstoren, en in alles tracht de belangen der gemeente te bevorderen en daarbij eigen belang achter te stellen." Dit als antwoord aan Gedeput. Staten op hun missive betreffende de salarisverhooging van den burgemeester. Arme kleinen! Men schrijft uit Winschoten aan de Ass. Ct.: Gister, Woensdagnamiddag, werd alhier in 't St. Vitushout 'n gezin uit de woning gezet. Het echtpaar, de 56jarige E. en z'n 28jarige vrouw, hebben drie kindertjes, van drie, twee en bijna 1 jaar oud. Het oudste kan alleen loopen, de beide kleinen kruipen soms uren, ja! men vertelde ons wel eens een ganschen dag in de schamele woning rond, zonder toezicht! Toen „de sterke arm" daar gisteren kwam, nam de moeder de vlucht. De vader was niet tehuis. In de woning vond men bijna niets, geen aardappels, geen brood, geen krui mel eten. En toch verdienden de ouders alle dagen. Maar ook hier moet drank in 'tspel zijn. De deurwaarder en politie kochten wat hardbroodjes voor de kleinen, de stumpers verslonden ze. Ze zijn naar 't werkhuis over gebracht. De ouders namen er geen notitie van. Op het bed waar de kleinen hadden ge slapen, vond men verrot stroo. Schandelijk! Een vreemde jacht. Te Roermond werd Zondagavond een for- meele jacht gehouden op een vreemden jongen man, die totaal naakt als bezeten door ver schillende straten holde, Hij werd door de politie na een achtervolging van ruim een half uur gevat. Door een persoon uit den grooten volksoploop werd de overjas tei kleeding van den naakten man disponibel gesteld, waarna hij naar het commissariaat van politie werd overgebracht. Men trachtte hem daar een nader verhoor te doen onder gaan, doch tevergeefs, er was geen woord uit hem te krijgen, zoodat men tot heden nog niet weet met wien men te doen heeft. Door twee geneesheeren, die een onderzoek naar zijn geestestoestand instelden, is naar men zegt, verklaard, dat hij lijdt aan krank zinnigheid. Dat heeft er ook veel van. Nieuwe loting verlangd. Bij Gedeputeerde Staten van Friesland is een bezwaarschrift ingediend tegen de loting voor de nationale militie in de gemeente Baar- deradeel, aldus meldt men aan de „N. R. Crt." Zekere v. d. Feer lootte aldaar in de letter V, en trok een dienstplichtig nomtner. De vader van dezen loteling heeft zich nu tot Gedeputeerde Staten gewend om een nieuwe loting te erlangen. Het icapen van Noord-Holland. De Staten van Noord-Holland besloten met algemeene stemmen tot wijziging van het wapen der provincie. Na koninklijke goedkeuring, zal het er als volgt uitzien Op een gedeeld schild, gedekt door een kroon van goud, gelijk aan die boven het bestaande wapen rechts het wapen der vroegere provincie Holland, links het wapen tot 1795 gevoerd door gecommitteerdde raden der Staten van Holland en Westfriesland in Westfriesland en het Noorderkwartier. Klaagliederenen een antxooord. Een der militaire berichtgevers van het „Hbld." schrijft De geringe sterkte van het blijvend ge deelte, dat dezen winter bij de infanterie onder de wapenen blijft, zal vermoedelijk op bezwaren stuiten, vooral als de achtmaanders der lichting 1907 aanvang Maart onder de wapenen komen. Behalve dat het onderhoud van kleeding, wapens enz. daaronder zal lijden, zullen de officieren vaak geen oppasser meer kunnen hebben. Verder zullen naar aanleiding der aan schrijving van het Dep. van Oorlog van 15 Mei 1906 j. 1. korporaals somtijds gecomman deerd moeten worden voor diensten, waarvoor zij eigenlijk in verband met hun prestige niet gecommandeerd moesten worden. Vooral in het garnizoen Middelburg wordt de toestand hoogst eigenaardigde sterkte van het blijvend gedeelte aldaar is bepaald op 18 mm, waarvan worden gedetacheerd naar Amsterdam 8 man, terwijl het aantal militiekader dat daar blijft 9 man sterk is, zoodat er slechts 1 man voor den dieDst beschikbaar blijft. Naar aanleiding van een en ander is door den Minister van Oorlog bepaald, dat, zoo noodig, meerdere officieren zich gedurende de wintermaanden met een gemeenschappelijken oppasser tevreden moeten stellen, ja het des noods zonder militairen oppasser moeten doen. In het aantal manschappen, die van de garni zoenen Middelburg en Doesburg waren aange wezen voor een detacheering naar Amsterdam, zal te zijner tijd wijziging worden gebracht. Wat betreft het dienstdoen van korporaals eventueel als soldaat in het gelid, hoopt de Minister bij de uitvoering van de getroffen maatregelen te kunnen rekenen op de volle medewerking van allen, yan den hoogsten tot den laagsten in rang. Eigenaardige gewoonte. Men schrijft aan „Arnh. Crt. uit den Gel- derschen Achterhoek In onze dorpen vormt de kerk gewoonlijk het middenpunt. Eigenaardig is een gebruik in deze streek, dat bij de bewoners der huizen die rondom de kerk liggen, stapels bijbels, kerkboeken en liederbundels gevonden worden welke hun eigendom niet zijD, doch waarvan ze slechts bewaarders zijn voor vele kerk bezoekers Zoo'n bijbel wordt door den land bouwer als een kostbare schat beschouwd, welke hij bij het verlaten niet achterlaten durft. Zondags gaat hij, alvorens de kerk in te treden, eerst naar den man die zijn bijbel bewaart, en brengt hij na kerktijd dien daar weer terug, dan wordt hem gewoonlijk een kop koffie geschonken. De landbouwer betoont den vriendendienst der bewariDg der kerk boeken gewoonlijk op zijn tijd door de gave van een maand appelen of eieren. Voor baantjes liefhebbers. „Mecurius", het orgaan van den Bond van dien naam, deelt het volgende mee Een firma te Amsterdam, zocht dezer dagen een kantoorbediende en stelde hemde volgende vragen Zijt gij bekend met Fransch? AntwoordJa. Met Duitsch 3n Engelsch Ja. Kunt u stenografeeren? Ja. Kunt u boekhouden in de praktijk? Ja. Onze werktijd is van 's morgens 7.30 uur tot 's middags 5 uur en van 's avonds 6,30 uur tot tien of elf uur, naardat het uitkomt. Als u met de iegeling genoegen neemt en de bekwaamheden bezit, die u zegt te bezitten kunt u bij ons in dienst treden. En het salaris, mijnheer? f 3,50 om te beginnen TEXELSCHE COURANT Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Lurg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. -— Naar Amerika en andere landen met Terhooging der porto's. Prijs der Adverlentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. V_ö GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuizeeen fietspomp, gevonden op den Eierlandachen weg.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1