Vergadering van den Raad der gem. Vlieland. Marktberichten, Pre dikbeur ten, zal vermoedelijk: wel voor iederen passagier van toepassing zijn, waarvan mogelijk nog wel door enkelen zal worden gebruik gemaakt; voor de neringdoenden alhier, z m deze be schikking, met het oog op het a s. Siat-Nico- laasfeest, nu niet zoo prettig wezen. Oosterend, 27 Nov. 't Was een drukke vergadering, de eerste in dit saizoen, die „Nut en Genoegen heeft gehouden Zaterdag j.l. Nadat de Voorzitter allen had welkom ge- heeten en den heer de Jongh had gefelici teerd met zijne benoeming tot Eerelid der Vereeniging, werden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna trad voor de vergadering op de heer J. de Jongh, die veel succes had met „Brieven" van E. Laurillard. Diepe ernst en vroolijke scherts wisselen elkander af in dit opstel, een stuk geknipt voor den heer de Jongh, die er uit weet te halen, wat de gevierde schrijver er in heeft gelegd. Veel genoegen deed het der vergadering den heer P. K. Bremer, den nestor en eerelid der Vereeniging, te zien optreden met de vaste bijdrage„Eene Vertelling der Zee" van Quak. Met belangstelling en groote aandacht werd geluisterd naar deze ernstige voordracht. Een luid applaus was het loon voor den heer Bremer. 't Spreekt vanzelf, dat de heer de Jongh daarna nog herhaaldelijk optrad en onbedaar lijk hebben de aanwezigen moeten lachen bij het op geestige wijze voordragen van „Logici" door E, Laurillard, „Dat getob met onze jongens", door Jan Courage en „Gebaren" door Laurillard. Deze bijdragen werden afgewisseld door twee stukjes van den heer J. C Bakker „Een kiezer, die te ijverig was" en „Moderne Opvoedkunde". Ook hiernaar werd met veel genoegen geluisterd. Deze eerste vergadering van „Nut en Genoegen" was een beste, daar van is ieder overtuigd. Met een dankwoord aan sprekers en hoor ders werd de bijeenkomst gesloten. De afdeeling van den Nederlandsehen Protestantenbond hield Zondagavond j. 1. eene goedbezochte bijeenkomst. Eene zeldzaam schoone rede werd uitgesproken door den WelEerw. Heer Ds. C.A. deRegt, predikant bij de Remonstranten te Alkmaar, en wel naar aanleiding van de woorden„Wat ontbreekt mij nog?" Met groote aandacht werd hiernaar geluisterd. De Diakonie der Herv. Kerk alhier heeft het verfwerk aan het gedeeltelijk her bouwde gasthuis aanbesteed bij inschrijving. Ingekomen drie biljetten S. Bremer, te Oosterend f 125.— J. Leen, te Den Burg - 114,50 P. Dalmeijer, 102,60 Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver. Zondag a. s. zullen in de Herv. Kerk. alhier, twee samenkomsten worden gehouden onder leiding der Heeren T. van Essen en Joh. de Heer, van Rotterdam, des nam. 3 uur en des avonds 7 uur. Beide Heeren, die getuigen waren van de opwekkingsbeweging in Wales, hopen bij die gelegenheid daarvan mededeeling te doen en ook liederen ten gehoore te brengen, die daar werden gezongen. De toegang staat voor ieder open. Tot Notabel bij de Herv. Gemeente alhier is voor dé vacature, ontstaan door het aftreden van den heer M. Vlaming, gekozen de heer C. Vonk, van Oost. De Cocksdorp, 26 Nov. Als Notabelen der Ned. Herv. Gem. alhier zijn herkozen de heeren C. Troost, M. Laan en, C. Stoepker. Den Hoorn, 27 Nov. De heer J. Drijver, van hier, thans klerk der posterijen te Rotter dam, wordt met 16 Dec. a. s. overgeplaatst naar Boskoop. Oudeschild, 28 Nov. Gisteravond had de algemeene vergadering der vereeniging „Dorps belang plaats. Slechts 16 leden waren opge komen. Nadat de notulen waren gelezen en goedgekeurd, werden Secretaris, penning meester en commissarissen bedankt voor de flinke wijze waarop allen zich in 't afgeloo- pen vereenigingsjaar van hun taak hadden gekweten. Uit 't verslag van den penningmeester, den heer P. van der Wiele, bleek de rekening over 't afgeloopen jaar te sluiten met een klein batig saldo. Door commissarissen werd alles nagezien en bij monde van den heer Joh. Dros Pz. verslag uitgebracht. De rekening werd daarna goedgekeurd met dank aan den ijverigen, nauwgezetten penningmeester. Als bestuurslid werd herkozen de heer W. Mets Tz.. Bij de rondvraag wordt het woord gevoerd door de heeren J. en S. Schellinger, R. Boom, A. Boon, J. W. flillenius, J. P. Dros en anderen, in verband met 't aanbrengen van kokers door het schelpenpad, de verontreini ging van 't water, het in verbinding brengen der sloot met zee of haven, het vrijhouden van kroos, enz. Ook over de gezondhrids- commissie werd nog gesproken. Besloten wordt, dat het bestuur over verschillende onderwerpen bij desbevoegden inlichtingen zal trachten te bekomen. De pachter van den waterverkoop, het lid C. Sikkelee, zegt niet meer de pachtsom te kunnen betalen en wil dit wel voor f 10 minder per jaar. Besloten wordt bet water halen op nieuw voor 5 jaren te verpachten en gegadigden in de gelegenheid te stellen voor 15 Dec. hun inschriivingsbiljetten in te leveren. Tegen negen uur wordt met dankzegging de vergadering gesloten. Dank zjj het optreden van het personeel der Koningin Wilhelmina-Bewaarschool en van 't damescomité, dat ook van elders eene verrassing mocht verwerven en niet 't minst de offervaardigheid der kindervrienden te dezer plaatse, is een voldoend bedrag verkregen om den Sint en diens knecht op 6 Dec. in 't lokaal te doen verschijnen. Er is alle kans, dat de kleinen dus niet met leege handen zullen huiswaarts keeren. Sedert eenige dagen brengen de stoom- schelpzuigers ;,de Tijd" en „de Hoop," veel zwaar hout aan, afkomstig van het barkschip „Baron van Pal landt van Rosendael. Al dat hout moet eerst verwijderd worden, ten einde den duiker gelegenheid te geven, oip onge stoord in 't ruim te kunnen werken. Indien de gegevens vertrouwbaar zijn, moeten nog ruim 700 blokken tin in het wrak aanwezig zijn. Vlieland. De donkere rustige dagen brach ten Zaterdag- en Zondagmorgen heel wat drukte teweeg op ons eiland. Zaterdag strandde nabij het Badpaviljoen de Duitsche vischlogger Wilhelmina, schipper Kaars. Het schip behoorde te Emden thuis. Sieepbooten en visschersvaartuigen van Terschelling waren al spoedig nabij de stran dingsplaats. De reddingsboot van hier kwam bij het schip, doch de bemanning wilde niet van boord. Later in den morgen is de Wil helmina door de sieepbooten vlot gesleept en heeft ze waarschijnlijk de reis vervolgd. De equipage bestond uit Hollanders. Het schip was op de haringvangst en had 16 last in. En Zondagmorgen strandde door dezelfde oorzaak, op het Noorderstrand, dam 31, een vischlogger uit Pernis. De bemanning redde zich zeiven, bij de zeer kalme zee was er ook geen sprake van gevaar. De sieepbooten „Neptunus" en „IJmuiden" waren weldra ter plaatse en in den middag werd het schip vlot gesleept door de „IJmuiden. Deze logger was op de schelvischvangst. Gevaarlijk personeel. De koetsier van den heer P., te Rijsenburg kreeg woorden met zijn meester, meldt het „N. v. d D." In zijn opgewondenheid wilde hij zijn patroon te lijf. De heer P. vluchtte naar boven en sloot zich op in zijne kamer, waar zich ook zijn echtgenoote bevond. De koetsier begon nu in zijD woede de kamerdeur te rammeien. De echtelieden werden zóó bevreesd, dat zij in hun angst van het balkon naar beneden sprongen. De heer P. brak daarbij een sleutelbeen en zijn bovenarm. Mevrouw P. moet inwendig ernstig gekneusd zijn. Een vreemde passagier. Men schrijft aan de „Ass Courant.": Rustig zat men gistei Vrijdagavond in een coupé derde klasse van den zesuurs-trein van N.-Schans naar Groningen te luisteren naar de wonder-verhalen van een der passa giers, toen deze, nabij Ulsda, het portier plotseling openrukte, en verdween 1 Men gaf'n gil, wilde reeds aan de noodrem trekken Gelukkig de acrobaat kwam langs denzelfden weg terug en deed, alsof er niets was ge beurd. Hij was maar even door het portier op de kap van den in volle vaart zijnden trein gekropen ,n Algemeen bekend Wiuschoter, de schoor- steenvegerschaatsenrijder-vischhandelaar-rook verdrijver Sikkema vertoonde dit gevaarlijk kunstje Een woeste verliefde. Te kwart voor tien Donderdagavond ont moette de timmerman M. v.H op het Noord plein te Rotterdam, zijn vroegere beminde, de dienstbode E. de Bin gezelschap van C. L., een jongmensch. Dit wekte zijn jaloezie op en hij ging beiden met een ijzeren voor werp te lijf, waardoor de dienstbode en C. L. aan het hoofd verwond zyn, laatstgenoemde zoo ernstig, dat men hem in het ziekenhuis heeft moeten verbinden. De dader is door de politie gearresteerd. - Berde herhalingsoefeningen. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal hoeft het Centraal-Bureau der organisatie van R. K. miliciens, verlofgangers, landweerplich- tigen en oudmiliciens een adres, vergezeld van pl.m. 20 duizend handteekeningen, doen toekomen, waarin wordt verzocht bij het aanbrengen van wijzigingen in de Militiewet (in de Troonrede aangekondigd) de derde herhalingsoefening te laten vervallen en art. Ill van voernoemde wet zoodanig te wijzi gen, dat sub 1 wordt gelezen „bij de onbereden korpsen in het geheel voor 8 weken, verdeeld over ten hoogste twee perioden." In de memorie van toelichting wordt o.m. gezegd, dat het van algemeene bekendheid geacht mag worden, dat het vervullen van deze herhalingsoefening in vele gevallen ten gevolge heeftontbering van het gezin tijdens den duur dier oefening, en daarna langdurige en bittere werkloosheid. Pech Twee jonge Duitschers, die zich in hun vaderland schuldig hadden gemaakt aan ver scheidene inbraken, waren naar Amsterdam gevlucht. Een rechercheur van politie aldaar, wien ze, niet wetende met welke „gevaar lijke" mijnheer ze te doen hadden op straat vroegen naar een adres, kreeg argwaan, wist hen mee te troonen naar het politie-bureau waar ze werden ondervraagd. Ze waren toen zeer zenuwachtig, gaven toen zeer verwarde verklaringen, en werden netjes ingepikt, nadat intusschen de telegraaf mededeeling had gedaan, dat men hier te doen had met een paar inbrekers. Toen de rechercheur hun later vertelde, hoe netjes ze erin waren geloopen, waren ze niet weinig woedend en teleurgesteld. op Maandag 19 Nov. 1906. Aanwezig alle leden. (Er zijn 2 vacatures.) De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Door den burgemeester wordt medegedeeld, dat zich voor de betrekking van directeur-leeraar aan de Zeevaartk. School geen sollicitanten hebben aangemeld. B. en W. worden gemachtigd eene herhaalde oproeping te doen in dezelfde bladen en in het „Handelsblad." Vastgesteld wordt een Suppl, Kohier van den Hoofd. Omslag, dienst 1906. De commissie van onderzoek naar de geloofsbrieven der nieuw- gekozen raadsleden adviseert tot toelating. Aldus besloten. Tot lid van de Plaat, commissie van toezicht op zeevaartk. onderwijs wordt benoemd de heer M. S. Kruisinga. Een voorstel van B. en W. om, (behalve de gewone aanvragen om subsidie) een request te zenden aan den Min. v. Landbouw teneinde Z. Kxc.'s hulp in te roepen voor de verbetering van door de gemeente gepachte weidegronden, wordt aangenomen. Tevens wordt besloten dit verzoek ook te doen aan de Min, van Financiën en van Waterstaat. Ingekomen is een schrijven van de Gezond heidscommissie te Enkhuizen, verzoekende me dedeeling omtrent de controle op de naleving der bepalingen van de Bouw- en Woningver ordening. Wordt besloten der Gezondh.comm. mede te deelen dat het college van B. en W. die controle uitoefent, terwijl het zich bij tech nische gevallen van de hulp en voorlichting van oen deskundige verzekert. Nog worden eenige ingekomen stukken voor gelezen, waarna de vergadering door den voor zitter wordt gesloten. HERY. GEMEENTE. Burg. Woensdag 28 Nov. 's avonds 7 uur Ds. Schroder. Zondag 2 December 1906 HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Waal Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Met. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kramer. Nam. 3 uur en 's avonds 7 uur, Samenkomsten onder leiding der heeren T. van Essen en Joh. de Heer, van Rotterdam. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half 7 Ds. Kuperus. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Scherpenhuysen. Amsterdam, 26 Nov. Aangevoerd 268 Run doren, le kwal. 72 h 76 ct., 2do kwal. f 0.66 f 0.70, 3de kwal. 58 a 64 c. per K. G. 85 Melk-

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2