Advertentie- Bureau voor alle Bladen. yan alle Courantenen N°. 2005. Zondag 2 December 1906. 20s®6 Jaargang. Advertentieblad. BOEKHANDEL Nieuws- en PARKSTRAAT. Binnenlands Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 paar stukjes van een bontje gevonden in de Weverstraat 1 paar kinderpantoffels, gevonden in de Wever straat, 1 stukje blauwe stof, gevonden nabij hotel „de Zwaan", 1 mes gevonden in de Nieuwstraat, 1 kammetje gevonden te den Burg, 1 rozenkrans, gevonden te den Burg en 2 ceintuurs gevonden in de Weverstraat. Zitting van den Militieraad. Voorbereidend Militair Onderricht. TEXEL, 1 DECEMBER 1906. Sint Nicolaas in aantocht. Wanneer het jaar zoover is gevorderd dat December (Wintermaand) zich heeft aange kondigd, dan is de tijd weder daar dat de viering van het jaarfeest van den goed-heilig- man vaste vormen begint aan te nemen. Wat in den loop der tijden zich ook heeft gewijzigd, het Sint-Nicolaas-feest blijft in eere en wordt haast ieder jaar met grooter enthou siasme gevierd. 't Is zeker wel in de eerste plaats de jeugd, die in deze van geen staken wil weten, en zij wordt daarin niet weinig gesterkt door tal van neringdoenden, die uit de feestelijke stemming een extra voordeeltje trachten te winnen, en daarom hun best doen om „veel moois" en „veel lekkers" ten toon te stellen en de reeds hoog gestemde verwachting der kinderschaar, op nog wat hooger peil te brengen. Ge moogt doen wat ge wilt, doch het Sint Nicolaasfeest krijgt ge niet van de agenda, zoolang er kinderen zullen zijn. Doch waarom zouden we met die oude gewoonte gaan breken, waar we ons zelve zeker zoo meermalen hebben verblijd, toen we nog kinderen waren. Maar ook voor hen die de kinderschoenen reeds zijn ontgroeid, ja zelfs voor ouderen op leeftijd, blijft het jaarfeest van Sint Nicolaas nog immer iets aantrekkelijks behouden De rollen zijn slechts omgekeerdwas men vroe ger de begiftigde, thans fungeert men in den rol van milden gever, en vermeit men zich in het uitdenken van verrassingen aan maag schap en vriendenschaar. Want Sint Nicolaas is het feest van ver rassingen; verrassingen van ouders aan kinderen en omgekeerd, van broeders en zusters onderling, van vrienden en vriendinnen en nog vele anderen; fopperijen en onschul dige plagerijen. Zoo ging het reeds jaren, zoo gaat het ook nu nog denzelfden weg. Geen wonder, dat de neringdoende daarvan partij trekt door de aandacht te vestigen op hetgeen bij hem alzoo verkrijgbaar is. Koek- en banketbakkers, handelaars in speelgoed en galanteriën, boekhandelaars, enz., prijzen als om strijd hunne waren aan. Men ziet het ook in onze woonplaats, waar men te kust en te keur bij verschillende neringdoenden zich kan voorzien van ge- wenschte artikelen voor eene Sint Nicolaas verrassing, en voor billijke prijzen; heusch, men behoeft niet naar elders te gaan, men kan bij eigen ingezetenen zeer goed terecht. En wat is voor Sint Nicolaas-geschenk al niet geschikt? Niet slechts snoeperijen en luxe-artikelen, doch ook meer degelijks zaken, als: kleeding- stukken, voedingsmiddelen, brandstoffen, enz. zijn bij zulke gelegenheid uitstekende cadeau's om daarmede den minder bevoorrechte te verrassen. En daarop wilden we even uwe aandacht vestigen. Houdt den goeden naam van den Sint in eere door in zijnen naam ook vreugde en verrassing te brengen in die woniDgen, waar eene gave als gemeld zoo hoogst welkom zou zijn, waar schraalhans keukenmeester is, of waar eigen fin. kracht tekort schiet om de kleinen eenige verrassing te bereiden. Of er zoo zijn? Ocb, zoek maar eens. Voor meer dan één zijn de tijden niet zoo ongunstig; welnu, gij die tot de bevoor rechten behoort, verhoog een weinig uw budget van extra uitgaven en breng vreugde ook in de woningen uwer minder bevoorrechte medemenschen, in die van weduwen en van ouden van dagen; uw Sint Nicolaas-feest- stemming zal er niet minder om zijn. Daaraan moge ook worden dienstbaar ge maakt de hier eigenaardige viering van het Sint Nicolaasfeest, hetwelk op zulk een wijze toegepast, zeer zeker groote voldoening zal geven. Denkt er allen eens over na. Wij herinneren er aan: dat heden avond (Zaterdag) te 7 uur eene politieke lezing zal worden gehouden in het „Hotel Texel," door den heer Z. van den Berch, afgevaardigde ter Tweede Kamer voor het district Helder; als onderwerp is aangekon digd „de politieke toestand dat op den zelfden avond te 8 uur, in het opgemelde lokaal, door den heer Mann, hoofdopzichter der Hondsbossche zeewering, in eene openbare vergadering de wensche- lijkheid zal worden betoogd van een Kanaal als waterweg op Texel dat Zondagmiddag te 8 uur in de Her vormde kerk aan den Burg, eene orgelbe speling zal plaats hebben. Mond- en Klauwzeer. Men schrijft van de Belgische grens aan de „N. R Crt." Riet mond en klauwzeer is thans in België officieel vastgesteld in de provincie Luxem burg, Henegouwen, Oost- en West Vlaanderen en men vreest, dat het zich over het geheele land zal verspreiden. Daarom worden door onze regeering maatregelen genomen om ons vee voor besmetting te vrijwaren. In de meeste grensplaatsen liggen weiden van Belgische landbouwers, die met verlof van den Commissaris der Koningin daarop hunne koeien en schapen mogen laten grazen. Met ingang van 27 November zijn echter alle verloven voor onbepaalden tijd ingetrokken en mag geen enkel Belgische koe of schaap de Nederlandsche grens passeeren, waardoor ons vee niet met vreemd vee in aanraking kan komen. Als nu ook de landbouwers maar zoo wijs zijn geen Vlaamsche kooplieden in hunne stallen toe te laten en men op de veemarkten voorzichtig is, dan zal men ons vee wel vooi besmetting kunnen vrijwaren. Het Nederlandsche vee. De verste landen trekken al meer en meer het Friesche rundvee, vooral het stamboekvee. Nu weder zijn een 16-tal koeien (stamboek-vee) uit Leeuwarden verzonden. De groote aftrek, dien het Friesch slachtvee ook in ons eigen land vindt, laat de Friesche veehouders tamelijk onverschillig voor een heropening dor Duitsche grenzen voor het Nederlandsche vee. Voor het fokvee worden voortdurend klim mende prijzen bedongen. En niettemin blijft de vraag aanhouden. Onlangs werd aan een veehouder in Wonseradeel tevergeefs f4000 geboden voor een fokstier. (Hbld.) Op avonturen uit! Ongeveer 14 dagen geleden hebben twee jonge avonturiers de woning hunner ouders te Bergen-op-Zoom verlaten. Zij hebben al dien tijd in België en Frankrijk rondgezworven, levende eensdeels van de opbrengst van den verkoop der rijwielen, waarvan zij zich hadden meester gemaakt, anderdeels door gelden, die de een van zijn vader had meegenomen. Dat geld, ongeveer f 150 was echter spoedig verteerd; pogingen in het werk gesteld om Amerika te bereiken, slaagden niet, zoodat zij schoorvoetend huiswaarts trokken, en zij Zon dagavond daai terugkeerden. De een werd onmiddellijk opgenomen en ondergaat zijn straf reeds; de andere echter, die door de politie wordt vervolgd wegens diefstal heeft andermaal het hazenpad gekozen in de richting Antwerpen. Waarschuwing bij het gebruik van bananen! De banaan, tegenwoordig bij wijze van proef op ruime schaal ingevoerd, is een vrucht, waarin men hapt Aan welk groot gevaar men zich daarbij blootstelt, leert de volgende waarschuwing van C.E P. in de Middelb. Crt De banaan is een gezonde en zeer voed zame vrucht, die voornamelijk aangevoerd wordt uit Cuba en Zuid-Amerikaansche landen, maar binnen in de vrucht zitten som tijds groote spinnen, de z g. tarantella's, af schuwelijke, leelijke dieren, die ik gezien heb ter groote van eens manvinger geheel met haar begroeid en zeer vlug in hun beweging. Een steek van zulk een spin is zeer ge vaarlijk, meestal doodelijk. De oorzaak van aardtrillingen. Men is er thans achter, wat de oorzaak is geweest van de in de vorige week te Helder voorgekomen aardtrillingen, waarover sommigen zich reeds ongerust begonnen te maken. Ze werden veroorzaakt door het springen van drijvende mijnen in de Dabijheid van Kijkduin, waarmede de torpedodienst bezig is geweest. Een voordeelig zaakje. Dat vischpoten nog zoo kwaad niet is, heeft de heer Tonkes te Meeden (Groningen) ondervonden. Hij pootte anderhalf jaar gele den een vijftal Edelkarpers in een breede sloot bij zijn huis en toen hij dezer dagen er drie van terug ving, was hij verbaasd over grootte en gewicht. Elke visch was maar weinig minder dan drie pond. Waar de resultaten zoo schitterend zijn, daar is het heel natuurlijk dat deze proef gevolgd wordt door de heer Tonkes en door anderen. Een brutale opliclitster. Een net gekleede dame, zich uitgevende voor de echtgenoote van een hooggeplaatst R. K. ingezetene van Den Haag, meldt de „Res.b", vervoegde zich Zaterdag bij iemand in de Heerenstraat aldaar, wien zij een bijdrage vroeg voor een behoeftig huisgezin een weduwe met zes kinderen dat aan alles gebrek leed. De heer, wiens hulp aldus werd gevraagd, wilde gaarne medehelpen, indien hij bekend was met het adres van het ongelukkige gezin. De dame gaf het adres op, waarop bedoelde heer op onderzoek uittoog en tot de ontdekking kwam dat het ongelukkige gezin niet bestond. En Maandag had de „netgekleede dame" de brutaliteit, het geld op te halen, waarvoor op de lijsten was geteekend. De bedrieger bedrogen. Groote verontwaardiging heerscht er te Utrecht in de bloemistenwereld en te recht over de daad van den bloemist D. Op de deze week te Utrecht gehouden twee- daagsche Chrysanthemum-tentoonstelling n 1. was o m. een prijsvraag uitgesohreven die tot eisch stelde een enkelvoudigen stam, be kroond door slechts één bloemhoofd. De mooie inzending van den heer D. nu trok ieders aandacht en hem werd dan ook zonder aarzeling de prijs toegekend. Op den tweeden dag der tentoonstelling wilde het toeval echter, dat een der planten ruw aangevat werd. Zij wankelde, neeg haar hoofdje dieper en dieper, totdat zij ten slotte geheel losliet en de Oostersche schoone treu rend naast den bloempot lagAlgsmeene opschudding natuurlijk. Men meende eerst aan een wonderplant zonder wortels te moe ten gelooven Maar wat bleek De meeste chrysanthe mums hebben een groot takkendom. Daarom is het juist een zeer groote kunst om een enkelen stam met een bloemhoofd te culti- veeren. En nu was de inzender „slim" geweest. Hij sneed eenige mooie takken, zette deze in de aardeen het effect, was schitterend15 van deze „pracht exemplaren" waren ingezonden. TEXEIBCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cfcs. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel ma ken bekend, dat de Zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden op Woensdag, den 12 December aanstaande des voormiddags te 11 uren te Hoorn Voor den Militieraad moet verschijnen de loteling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of ge breken of wegens gemis van de gevorderde lengte, en de lotelingen die onderling de overeenkomst hebben aange gaan, waarvan sprake is in de vierde zinsnede van art. 17 en in den tweeden volzin van art. 50 der wet. Tevens worden de belanghebbenden er uitdrukkelijk op gewezen, dat de opgave van eene reden van vrijstelling tijdens de aangifte ter inschrijving voor de militie of bij de loting, alsmede het doen opmaken en bij den Burgemees ter inleveren van de noodige bewijsstukken tot het beko men van vrijstelling om eene andere reden dan lichame lijke ongeschiktheid of gemis van de gevorderde lengte, hem, die vrijgesteld wenscht te worden, niet ontslaat van de verplichting om bij den Militieraad de reden van vrij stelling in te brengen, hetgeen in elk geval bij dit college moet worden gedaan op bovenvermeld tijdstip. Texel, den 30 November 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING.HIDDINGH. Onderzoek ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendheid De Burgemeester der Gemeente Texel brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat in het tijdvak van en met 3 tot en met 15 Januari a s. te den Helder, ten overstaan van eene Militaire Commissie, een onderzoek zal plaats heb ben ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendheid. Aan dat onderzoek mogen deelnemen Is. de lotelingen, die in aanmerking komen om in bet volgend jaar bij de militie te worden ingelijfd; 2®. de tot korte oefening ingelijfde lotelingen in Let genot van uitstel van eerste oefening, die hun vroeger verkre gen bewijs van voorgeoefendheid wenschen opnieuw te verwerven, ten einde daardoor aauspraak te verkrijgen op verlenging van dit uitstel, en 3®. de jongelieden, die het vcreischte militair getuigschrift wenschen te verwerven om eene verbintenis te kunnen nangnan bij het Reservekader der Infanterie, der Vesting-Artillerie of der Genie. De lotelingen, hiervoren onder 1°. genoemd, kunnen bij het onderzoek drieërlei bewijzen van voor-geoefend heid behalen, te weten het bewijs van militaire bekwaamheid; het bewijs van lichamelijke geoefendheid, of het bewijs van militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid. Bedoelde lotelingen, die een dezer bewijzen hebben verworven worden, op hunne aanvrage ingelijfd bij het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze, voor zoover zij daartoe geschikt zijn en dit met de belangen van don dienst is overeen te brengen. Bezitters van het in de derde plaats genoemde bewijs hebben daarbij den voor rang boven hen, die een der beide eerstvermelde bewijzen verwierven. De houders van het in de derde plaats ge noemde bewijs hebben daarenboven aanspraak om voor anderen in aanmerking te komen voor inlijving tot korte oefening (vier maanden). Alleen de bewnzen van voorgcoefendheid, die in Jauu- ari a.s. zullen worden behaald, geven bjj de inlijving in het volgend jaar aanspraak op vermelde voorrechten, alle vroegere verkregen bewijzen zijn alsdan van onwaarde. De lotelingen, hiervoren onder 2® genoemd, kunnen bij het onderzoek alleen verwerven het bewjjs van militaire bekwaamheid en lichamelijke geoelcndheid; dit bewjjs moet door hen bjj de aanvrage om verlenging van uitstel van eerste oefening worden overgelegd. Zij, die in deze gemeente woonaehtig zjjn of verblijf houden en aan het in Januari a.s. te houden onderzoek wenschon deel te nemen, moeten zich voor 10 Decembor a.s. ter secretarie dor gemeente aanmelden. Dag en uur waarop, zoomede de Gemeente en localilcit, waar het onderzoek zal plaats hebben, zullen op een der laatste twee dagen van hot jaar b\j publicatio ter algemcc- nc kennis worden gobracht. Texel, den 30 November 1906. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1