Orgelbespeling. een best Stierkalf. Aid. „Mand" D. M. r. Landbouw. 5 pond taai taai met '|2 pond speculaas voor 1 gulden. Enkhuizer Almanakken B uitenlan d. Predikbeurten, Marktberichten. ADYERTENTIEN. Verloren een perceel hooiland, Groote voorraad Breede PLANKEN, alle maten 8CHR00- TEN, RIBBEN, enz. Maandag geheele dag aflevering. Oudeschild, 30 Nov. Het gezellige lokaal der „Zeven Provinciën," was| gisterenavond flink gevuld, toen het dorpsnut „Neptunus" zijn tweede leésavond in dit seizoen hield. Als spreker trad op de heer M. J. Kikkert, h. d. s. te Oosterend. Met groote belang stelling werd naar spreker geluisterd, toen hij als lezing ten beste gaf„Een praatje, van Simon Gorter. Verder leverde de heer Kikkert nog als bijdragen „Een aangenaam avondje in trein en huiskamer", dat de aan wezigen hartelijk deed lachen, evenals „Hoed te water" en „Janus Droogmeijer op reis". Het applaus na 't volbrengen van zijn taak was voor den spreker 't bewijs, dat hij aan de leden van „Neptunus" een ge- noegelijke avondje had bezorgd. Bij de sluitiug viel hem dan ook een hartelijk bedankje ten deel en werd spreker een „tot weerziens" toegeroepen in een volgenden winter. Als aanvulling leverde een dei- bestuursleden een paar korte bijdragen. Werden onlangs door de „Ampetko" twee schuiten met petroleum binnengesleept ter vulling van de „tank", dezer dagen liep deze sleepboot hier weer binnen met een zolderschuit, welke 80.000 liters aardolie aanvoerde. Men kan dus in volle gerustheid den winter te gemoet gaan, ten opzichte van den petro leum voorraad. Den Hoorn, 30 Nov. Nog steeds voldoet de motor in den molen van den Prins-Hen drikpolder niet. Woensdag sprong met een geweldigen slp,g, de pijp, die buiten aan den molen met de machine verbonden is. Ver moedelijk zijn de stukken in een sloot terecht gekomen, daar ze niet gevonden werden. Een gevaarlijk baantje, dat van molenaar bij zoo'n machine. De Ruijter-viering. De redactie van „Het Ned. Zeewezen" heeft een opwekking gezonden aan de hoofden van scholen in verband met den 300sten verjaardag van Michiel Adriaansz. de Ruijter op 24 Maart 1907. Moet het op den De Ruijterdag, als tijdens de Rembrandtviering, opnieuw ergenis geven dat de naam van den jubilaris op straat uit gebruld wordt, gekoppeld aan laffe straat deunen met woorden zonder zin vraagt de redactie. En zij antwoordt „Dat kan voorkomen worden, indien op de zangschooloefeningen tijdig eenige liederen op de zee, de zeevaart en onze zeehelden betrekking hebbende, worden ingestudeerd. THet zal onze zorg zijn zulke liederen te ver zamelen en ter kennis van de hoofden van scholen te brengeD, in de hoop, dat deze onze pogingen in een goeden geest zullen aan vaarden en ze aanwenden tot het beoogde doel. Letterkundigen, verzamelaars en belang stellenden worden vriendelijk uitgenoodigd ons in de samenstelling van dien liederen- voorraad te willen helpen met bijdragen of vingerwijzing. Staatspensionneering. De besturen der verschillende afdeelingen van den Bond voor Staatspensionneering in het kiesdistrict Franeker hebben zich tot den heer P. L. Tak, de afgevaardigde uit dat district ter Tweede Kamer, gewend met de vraag welke zijn standpunt is inzake pen- sionneering der ouden van dagen en hoe hij denkt over het idee van den bond in quaestie Staatspensionneering voor alle ouden van dagen, zoowel man als vrouw, zonder tenige premie betaling. De heer Tak heeft daarop geantwoord, dat hij nog steeds staat op het standpunt van het programma der S.D.A.P.: „Pension- neering der werklieden op kosten van den Staat", dus pensioen voor allen die met hun werk net genoeg hebban verdiend wat ze noodig hadden en niets voor den ouden dag konden overleggenzonder premiebetaling dus ook. Maar geen pensioen aan gegoeden die het niet noodig hebben. Geeft gij den gegoeden uit de algemeene belastingen aldus luidt het antwoord aan het slot, dan betalen ten slotte de armen hun deel in het pensioen voor de rijke en dat is dus wel al te gek. Ik sta dus voor en na geheel op het standpunt van het pro gram der S. D. A. P. De tweede Vredesconferentie! Het programma der tweede Vredesconfe rentie, dat nog een voorloopig karakter draagt, is ter inzage der Kamerleden ter griffie neder- gelegd. De Min. van Buiten!Zaken helt over tot de meening van hen die, hoezeer ook voor ontwapening gestemd, vreezen dat door deze quaestie te veel naar den voorgrond te dringen een hindernis zou kunnen ontstaan voor de onderhandelingen op ander terrein, die wèl tot belangrijke practische resultaten kunnen Het hoeede bedrijf van een familie-drama. Men zal zich de zaak herinneren, die eenige weken geleden voor de rechtbank te Haarlem is behandeld. Beklaagde in die zaak was een vrouw K., die van haar man gescheiden leeft en uit de toonbanklade van „de hospita" van haar echtgenoot eenig geld wegnam. Zij beweerde toen, dat haar man met de genoemde winkelierster er goed van leefde, o. a. dat hij zoo welgesteld is, dat hij „varkens op het hok heeft", en dat hij haar en den kindertjes het noodige onthoudt, zoodat de kinderen niet eens behoorlijk kleeren hebben. Zondagnacht heeft, naar gemeld wordt de vrouw de bewuste varkens, die in een hok aan de Pijlslaan, te Haarlem, waren opge sloten, door eenige mannen laten weghalen, ondanks de protesten, die daartegen door een familielid van K., bij wiens woning het hok staat, werden geuit. De politie stelt in deze zaak een onderzoek in. („O. H. Ct.") Door een dollen hond gebeten. De landbouwer Martens te Someren (Noord- Brabant) is door zijn hond in de hand gebeten onmiddellijk werd het dier afgemaakt en naar Utrecht gezonden. De geneeskundige commissie verklaarde, dat hij dol was in den hoogsten graad. Martens heeft zich naar Parijs begeven om in het instituut Pasteur te worden verpleegd. (3. B Ct.) Een oud gebruik. Wie Zondagmorgen, meldt het „U. D.", op de weinige hoeven in de Lopikerwaard, waar 't melkvee nog niet gestald is, uitging om de koeien te melken, maakte kans op een vergeefsche reis. 't Was St. Katrijn en volgens een wel niet beschreven, doch over oud „recht", waaraan geen enkele boer tornt, staat het dan de minderbedeelden vrij de zich nog in 't veld bevindende koeien te melken en de melk voor zich te behouden. Ook dit jaar werd weer aan die gewoonte de hand gehouden en Zondagavond ging in enkele arbeiderswoningen de chocoladeketel rond. 't Mocht niet baten. Een man .te Rotterdam was door de ver schillende kantonrechters aldaar tot vele dagen hechtenis veroordeeld wegens openbare dronkenschap bij herhaling, en vroeg aan H. M. de Koningin gratie van die straffen. Het antwoord van den Minister van Justitie namens H. M was, dat alsnog niet op zijn verzoek beschikt worden. Blgkt het nu dat hij zich een geheel jaar niet aan dronkenschap schuldig maakt, dan zal de gevraagde grade verleend worden, in het tegenovergestelde geval kan hij het verzoek als afgewezen be schouwen. De man heeft zich acht maanden goed gehouden, maar toen was het weer mis, zoodat hij thans naar het Huis van Bewaring is overgebracht om de straffen te ondergaan. („Hbld.") Gevaarlijke ziektegevolgen. Ten tweeden male verwekte een naaktloo- per te Roermond groote ontsteltenis. Het bleek, dat de ongelukkige lijdende is aan hondsdolheid. Voor een paar jaar moet de man door een dollen hond gebeten zijn en ofschoon toen de wonden uitgebrand zijn, openbaart zich nu bij hem de vreeselijke ziekte. Bond tot bestrijding van 't tabaksgebruik Men meldt aan de „N. R. Ct.", dat pogingen worden aangewend om te komen tot de stichting van een bond tot bestrijding van 't tabaksgebruik. Ieder, die minstens 14 jaar is en zich onthoudt van 't gebruiken en aan bieden van tabak, kan lid worden. Spoorwegongeluk bij Woerden. Vermoedelijk tengevolge van het mistige weer, liep Zaterdagavond de Vlissingsche express naar Amsterdam die te 6 uur 55 Greenwich uit Vlissingen was vertrokken en zijn weg tot Gouda zonder stoornis had afgelegd, tusschen Oude water en Woerden, op een goederentrein. Wel 20 25 wagens ontspoorden, doch geen enkel persoonlijk ongeluk had plaats, wat inderdaad wel wonder mag heeten. Nikkelen stuiverstuk. We krijgen nikkelen stuiverstukjes. In de Zaterdag gehouden vergadering van de Tweede Kamer is, zooals gemeld, het wets ontwerp, waarbij het aan munten van een nikkelen stuiverstuk werd voorgesteld, aan genomen. In oud papier gevonden. De opkooper ter Heurne kocht van een kantoor te Zutphen oud papier. Zijn zoontje, zoekende naar vreemde postzegels, vond daarin aan bankpapier een som van f 160, welke door den vader aan den eigenaar werd ter hand gesteld. De eerlijke vinder kreeg een Een eigenaardige verloting. Wie doet mee Bij de sluiting der tentoonstelling te Milaan wordt een verloting gehouden, die veel van zich zal doen spreken, 't Is een soort „huwe lijksloterij" door avtisten en leden der aristo cratie op touw gezet. Verloot worden dertig jonge dames, op wier schoonheid en reputatie niets te zeggen valt, en die er bovendien een niet onaardigen bruidschat op na houden. De mooiste van 't heele stel biedt den gelukkigen winner behalve haar handje een millioen francs aan. De andere kapitalen varieeren tusschen 500.000 en 25.000 francs. De jonge dames hebben beloofd den eigenaar, die haar door het lot zal worden aangewezen, geen blauwtje te doen loopen. Groote belangstelling Nadat bekend was geworden dat de kapitein van Köpenick nog voor het einde van dit jaar terecht zou staan, heeft het verzoeken van menschen uit binnen- en buitenland geregend die de behandeling van de zaak willen bijwonen. De beschikbare ruimte is echter zoo klein, dat deze aanvragers niet de minste kans hebben. De plaatsen die er waren zijn reeds vergeven. Theorie nog geen practijk. Te Edinburg is een stiefmoeder tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij haar veertienjarige stiefdochter, toen die in de badkamer zich geheel ontkleed had, dertien maal met een gloeiende pook langs beenen, armen en rug had gestreken. Zij wou het kind leeren beter vloeren aan te vegen; afranselen hielp niet meer. Nu had zij 't zoo geprobeerd. De veroordeelde was vroeger onderwijzeres en heeft toen een prijs gewonnen met een opstel over de opvoeding van kinderen. CORRESPONDENTIE. Ingezonden stukkenwaarvan de inzenders hun naam niet aan ons bekend makenworden niet geplaatst. Red. Schagen, 29 Nov. Aangevoerd: 160 paarden f 100 a f140; 0 Stierent af—0; 10 Gelde- koeien i 140 a f 200; 10 Kaltkoeien f 160,— f 250; 20 Nuchtere Kalveren f 8 a 22, 0 lammeren f a f360 schapen f 28 a t 37,60; 4 Varkens f 16,a f 18; 30 Vette Varkens 45 a 47 cent per kg. 40 Vette Koeien f 180 a f 275; 12 Graskalveren f 40 a f 60 75 Biggen f 8 a f 12.50; Boter t 1,10 a f 1,30 per K.G. Kipeieren f 6,50 a f 7.50. Bemestingsproeve n. IV. In de nabijheid der gemeente Montfort ligt het zoogenaamde Brachterbroek, een veenachtige streek,die grootendeels gebruikt wordt voorde teelt van erwten en komkommers. Daar veen rijk is aan humus, en humus stikstofverbindingen be vat, werd (en wordt wellicht hier en daar nog) wel veel gebruikgemaakt van Thomasphosphaat en Kaïniet of Patentkali, en achtte men op die gronden een stikstofbemesting onnoodig. In 1903 is daar een rijksproefveld aangelegd om na te gaan ot deze stikstofhoudende groDd ook behoefte kon hebben aan stikstof. Daar echter de grond in het Brachterbroek niet overal van de zelfde samenstelling was, werden op 3 zeer ver schillende stukken groote proefvelden aangelegd, die echter op dezelfde wijze werden verdeeld en bemest. Elk proefveld werd ni. in drie gelijke deelen, elk 8 Are groot, verdeeld, die op de vol gende wijze werden bemest Perceel I 16 kg Chilisalpeter, 80 kg Thomasfos faat en 32 kg patentkali. II 8 kg Chilisalpeter, 80 kg Thomasfos faat en 32 kg patentkali. III Geen Chilisalpeter, 80 kg Thomasfos faat en 32 kg patentkali. Per H.A. berekend wordt dat 200 en 100 kg Chili, 1000 kg fosfaat en 400 kg patentkali. Jammer is, dat het verslag geen cijfers geeft. De erwten stonden op alle perceelen goed, doch die van perceel 1 waren iets beter dan op de beide anderen, zoo dat deze „stikstofverzamelaars" nog eenigszins van de stikstofbemesting profiteerden. Tusschen perceel 2 en 3 was voor de erwten geen verschil. „Van meer belang, zoo eindigt het verslag, echter was het de uitwerking van het Chilisal peter na te gaan op de komkommers, daar die eigenlijk het hoofdgewas vormden. Het resul taat was, dat op alle proefvelden het Chilisal peter zeer nuttig gewerkt had en dat de meer dere bemestingskoston voor perceel 1 in verge lijking van de perceelen 2 en 3, door een groo- tere opbrengst ruimschoots werden vergoed, een uitkomst, welko zeer tegen de verwachting der proefnemers was en tot gevolg zal hebben, dat aldaar voortaan Chilisalpeter niet aan den grond zal worden onthouden." Grosthuizen, D. II. Prins. Burg. Waal Cocksdorp. Kondag 2 December 1906 HERVORMDE GEMEENTE. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Met. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kramer. Nam. 3 uur en 's avonds 7 uur, Samenkomsten onder leiding der heeren T. van Essen en Joh. de Heer, van Rotterdam. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Roosehoom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half 7 Ds. Kuperus. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Scherpenhuysen. HERV. GEMEENTE. Burg. "Woensdag 5 Dec, 's avonds 7 uur Ds. Schroder. Oosterend. Donderdag 6 Dec. 's avonds 7 Ds. Kramer (Bijbellezing) Lelden, 30 Nov. Ter markt werden heden aangevoerdStieren 17 stuks f 125 a f 315 Kalf- en Melkkoeien 149 stuks f 173 a 1283; Varekoeien 182 stuks 118 a f 233. Vette Ossen en Koeien 231 stuks f 156 a f 278 53 Gras- kalveren f 39 a f 87. Kalveren (vette) 36 stuks f 63 a f 113, Kalveren (magere) 37 stuks f 7, a I 15,Schapen (vette) 816 stuks f 24.— a f 31. Schapen (weide) 265 stuks f 18 a 23 Magere Varkens 132 stuks f 16,-- a f 34, 00,Lammeren stuks f a f Vette Varkens f a ct. per K.G. Biggen 365 stuks f6,k 12,00 Paarden 1 stuks a 85 uur, Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 24 Nov. tot en met 30 Nov. 1906 Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Geboren: Margaretha Cornelia, dv. Gerrit Zijm en Antje Hin (de Hal), Hendrika, dv, Jan Cornelis van der Poll en Hendrika Helm (den Burg). Overleden: Jan van den Berge, oud 30 j., ongeh. (de Waal), Japke Pais, oud 78 j., wed. van Dirk Kikkert (Gerritsland). Ondertrouwd A D R IA A IV LE GRAND NAANTJE BOON. Leidschestr. 12. Oranjekade 25. Haarlem, 28 November 1906. Huwelijksvoltrekking 19 December 1906. Eenige en algemeene kennisgeving. Geen toegangsbewijzen worden er by den ingang verkocht. Zij dienen vóór Zondag dns te worden aangeschaft. i 't lokaal van den heer Jb. BUIJ8 te de Cocksdorp, des avonds ten 7 ure. Agenda; 1 Ingekomen stukken. 2 Mededeelingen, enz. Het Besuur, P. STOEPKER, Voorz. D. C. DROS, Secr. ZONDAG 35 NOV. in den Bnrg. een bankbiljet van f 40. De eerlyke vinder zal beloond worden. K- WETSTEEN, nabij Cocksdorp. A. C. LAP. Boekh. Parkstraat. TE KOOI» C. VAN HEERWAARDEN.^ TE HCJTJR in den polder „Waal en Burg". Te bevragen by D. BAKKER Jz Houthandel S. C. Eelman, S. Keijser Dz- EN H 1

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2