Het comité tot onderzoek der kanaal plannen van den heer Coninck Westenberg heeft zich heden bij afzonderlijk verzoekschrift gewend tot het gemeentebestuur en de be sturen der 30 polders, Eijerland en Waalen burg, om bijdragen in de kosten van het voor-ontwerp van dit kanaal. Oudeschild, 6 Dec. Ee viering van het Sint Nicolaasfeest leverde 's avonds langs de straat niet veel buitengewoons op. 't Aantal gemas- kerden was gering. Een paar veelhoofdigen en een paar clowns trokken nog al de aandacht. Het regenweer werkte ook al niet mee tot de feestelijkheid. Veel succes had een groepje, als meisjes uit den Elzas gekleed. Zij zongen een toepasselijk liedje en collecteerden daarbij voor het weduwen- en weezenfonds „Texels Belang." Er werd f 7,62 opgehaald. Hedenavond was het feest in de Koningin Wilhelmina-Bewaarschool, waar tusschen vijf en zes uur de goede gaven van den Sint aan de kleintjes zouden worden uitgereikt, Het gebouw was stampvol met donateurs, ouders en verdere belangstellenden Onder het gezang der kindertjes, verscheen de Sint met zijn zwarte knecht op 't podium, omstuwd door de meisjes van de naaikrans als een breede schare van helpsters. Op aardige wijsjes werd een Sint-Niklaas-cantate uitgevoerd, waarbij ook de kleuters zelf soms een deel hadden te zingen. Daarna werd naam voor naam afgeroepen en kwamen de kleintjes uit handen van den Sint hun goed gevuld mandje aannemen, met een dankbaar hand drukje. Een woord van dank aan 't dames comité en het personeel der bewaarschool, alsmede aan de dames, die aan 't hoofd van den naaikrans staan, zoo ook aan de meisjes, die mede hielpen, mag hier niet ontbreken. Bij het Horntje moet weer eene ver zakking hebben plaats gehad, waarbij eene diepte van meer dan 6 Meter moet zijn ontstaan. Bij de aanbesteding van het 3-jarig onderhoud der haven met baggerwerk, is het laagst ingeschreven door den heer A. Krijnen te Helder. Mond- en klauwzeer. In de zitting der Tweede Kamer, Dinsdag gehouden, deelde Minister Veegens mede, dat hij Zaterdag telegrafisch bericht had ont vangen van den districtsveearts te Roermond dat zich in twee aan elkander grenzende stallen te Helden, mond en klauwzeer heeft voorgedaan. Maatregelen zijn genomen tot voorkoming van uitbreiding der besmetting, welke waarschijnlijk is veroorzaakt door zak ken zaad, uit Antwerpen afkomstig. Een wjldebeestenveiling Deze week zal te Hulst (Z.) worden ver kocht de menagerie onlangs aldaar in beslag genomen, en waarvan de eigenaar in staat van faillissement is verklaard, meldt de „Midd. Crt." Velen worden door deze verkooping van een groote angst verlost, want de huisvesting der dieren2 leeuwen, een hyena, een wolf een beer, een miereneter, een arend en een kooi lama's is tamelijk slecht, zoodat meer dan een doodsangst heeft uitgestaan, bij de gedachte aan de mogelijkheid dat een der „beestjes" wel eens zou kunnen ontsnappen. Voor oppassing der dieren waren twee man dag en nacht in dienst, en de voeding vleesch en melk, hebben reeds heel wat kosten vezoorzaakt. De opbrengst wordt geschat op pl.m. f 6000 de leeuwen zijn ongeveer f 3000 waard. Er worden heel wat belangstellenden bij de zeldzame vendutie verwacht. Het kijkgrage publiek zal na de verkooping een amusement missen, want eiken middag te 5 uur, als de dieren gevoederd worden, zijn steeds een aantal nieuwsgierigen aan wezig. Brutaal. Een brutaal stukje is Dinsdagavond te 's Gravenbage uitgehaald. Omstreeks half elf ure zijn in een winkel aan den Zuid-Buitensingel binnengekomen twee mannen, van welke één het licht in de winkel uitdraaide en de knippen op de deur schoof, de tweede trad de woonkamer binnen, waarin zich een vrouw van ongeveer 61-jarigen leeftijd bevond. Hij greep haar bij de keel en wierp haar toen tegen den grond, blijkbaar om haar onschadelijk te maken ten einde diefstal te kunnen plegen. Op het geschreeuw van de vrouw, dat buiten gehoord werd, verzamelde zich een groote menigte voor de deur. Toen schijnen de kerels het binnen toch angstig gekregen te hebben, althans plotseling werd de winkel deur weder geopend en vluchtten de mannen zonder dat iemand uit het publiek er aan dacht of misschien gelegenheid had hen tegen te houden, de Paulus Potterstraat in en verder werd geen spoor meer van hen ontdekt. Een gek geval! Men schrijft uit Noordwijkerhout aan het „Leidsche Dagblad" Een jongmensch van hier is voornemens te gaan trouwen met een meisje van Noord- wijk. En daarvoor heeft hij geld opgespaard. Enkele dagen geleden ging hij naar Leiden om een bed te koopen. Daar ontmoette hij een bekende, aan wien hij zijn plan mede deelt. En deze geeft hem een adres van een bedden winkel op. Samen gaan zij daarheen. De aanstaande bruidegom koopt een bed, en bespreekt met den winkelier, dat dit bed door hem met de Noordwijksche stoomboot aan het opgegeven adres zal verzonden worden. Dit bed is echter daar niet aankomen. Wat is nu het geval geweest De kennis van den bruidegom is even nadat zij den beddenwinkel verlaten hadden, daarheen teruggekeerd met een handwagen, en heeft aan den winkelier gezegd, dat „zijn broer" uit zorg, dat het niet tijdig genoeg aan de stoomboot zou zijn, hem verzocht had het daarheen te brengen. De „broer" rijdt met het bed weg, maar komt daarmede niet aan de stoomboot, maar in den lombard, waar hij het verpandt. Zoo is de aanstaande bruidegom het bed kwijt geraakt. En de gewaande broer is zoek. Nooit half icerk doen. Onder dit opschrift schrijft iemand aan het „Hbld." het volgende Ieder heeft in zijn omgeving wel eens iemand, die van een vier-, vijfhonderd gulden per jaar moetende leven, zich zelden of nooit een versnapeiing kan verschaffen. In deze dagen van verrassingen zond een mijner dameskennissen aan zoo iemand-'n weduwe is het zonder kinderen—een bus cacao-poeder. Den dag daarop ontving zij het volgende briefje, dat ik woordelijk kopieer. „M. Dat u mij een bus cacao-poeder zendt, vind ik heel liefMaar daar behooren melk en suiker bij, want ik houd niet van water chocolade." (Volgt de handteekening.) Het was eigenlijk ook niet meer dan be- .hoorlijk geweest, als de dame in quaestie bij de cacao een bus gecondenseerde melk gevoegd had en een kilo suiker met een chocolade-ketel en een paar koppen, terwijl het misschien ook wel op haar weg lag een paar maal daags ten huize van de begiftigde voor deze een kopje chocolade te gaan gereed maken Een flamingo te Kindeloopen. Door een jager is te Hindeloopen een flamingo geschoten, een mooi exemplaar. Dat een vogel, wiens vaderland zoo zuidelijk ligt, in Friesland is aangetroffen, is zeker een groote zeldzaamheid. We krijgen op die wijze bezoek van vreemde gasten. Men denke maar eens aan den arend die in de duinen bij Egmond de rust verstoort. Boor het onweder. Woensdagavond om halfnegen ontstond tijdens een zware donder- en hagelbui tus schen Schoorl en Bergen brand, door dat do bliksem in een wind-watermolen, staande in den Aagdorperpolder sloeg. De molen brandde tot den grond toe af. De „Arend". De groote vogel, vermoedelijk een arend, die onlangs een meisje in den omtrek van Koedijk aanviel, is thans gezien in de duinen onder Egmond. In de afgeloopen week vloog hij op het hoofd van een 7-jarig kind. Ge lukkig zag de vader het en deze snelde met nog iemand toe. Doch het roofdier was niet bang uitgevallen. Hoewel de mannen met stokken gewapend waren, vloog het pas weg, nadat het beiden eenige malen in den nek had gepikt. Twee geraamten gevonden. Bij de herstellingen aan den Maasdjjk te Herten-Ooi zijn in een weiland tegenover het veer twee menschelijke geraamten gevonden meldt de „N. Koer." Het eerste was zeer vergaan, het tweede was nog vrij gaaf. Het lag met over elkaar gekruiste armen, nau welijks een halven meter beneden de opper vlakte. Ook werden er bij gevonden 14 groote uniformknoopen met een diameter van 3 c. M. en iets dat op een medaillon geleek. Waarschijnlijk zijn het dus geraamten van soldaten. Het vermoeden ligt voor de hand dat hier in vroeger tijd bij 't overtrekken der Maas gevochten is. Een nieuwe torpedoboot John P. Holland, de uitvinder van een be paald systeem van onderzeesche booten, heeft een nieuw type gebouwd dat, naar hij zegt, een ommekeer teweeg zal brengen in den oorlog ter zee. Deze nieuw gebouwde boot, zoo verhaalt althans de uitvinder, zal zonder bloedvergieten de oorlogsschepen buiten gevecht stellen. Behandel de dieren met zachtheidSpaar de Vogels I" Deze opwekking kan men lezen aan alle scholen in de stad Groningen. Ook Minister Rink achtte het, ruim een jaar geledon, noodig, het schooltoezicht uit te noodigen,te bevorderen, dat het schoolonderwijs mede- werke, om in het gemoed der leerlingen in te prenten het bewustzijn van 's menschen zedelijke verplichtingen jegens de dieren. Het strafwetboek bedreigt met straf, wie dieren mishandeltde Vogelwet beschermt de nuttige vogels. „Het doel, dat bij die wetsbepalingen voorzit, zal echter eerst dan tot zijn recht kunnen komen," zegt de Minister in zijn circulaire aan het schooltoezicht, „wanneer het in de zeden van het volk is doorgedrongen, dat het kwellen en noodeloos dooden van dieren afkeuringswaardig is." En verder„Vooral de school kan naar mijne meening op dit gebied krachtig werk zaam zijn. In het bijzonder bij het onderwijs in de kennis der natuur zou aan dit onderwerp geregelde aandacht kunnen worden gewijd." Nu de onderwijzers laten niet na, bij elke gelegenheid er op te wijzen, dat het laag is, onschuldige dieren te kwellen. Zij trachten het uithalen van vogelnestjes zooveel mogelijk tegen te gaan. Maar wat baat het hun, zoolang vogelvangers ongestratt, ja zelts onge hinderd met lijmgarden de onnoozele sijsjes tot zelfs in de onmiddelijke nabijheid dei- school wegvangen en ten aanschouwen van de schoolkinderen de gevangen diertjes van de lijmstokjes afscheuren, zoodat de veeren er aan blijven zitten? Bij een dei dorps scholen in de provincie Drenthe werd zoo n wreede voorstelling gegeven, zonder dat iemand den vogelvanger kwam hinderen. Wie hoort ook ooit van bestraffing, wegens overtreding der Vogelwet? Gelukkige huisvaders! Te Spakenburg is aangifte gedaan van de geboorte van het 20ste kind van één vader en één moeder. Een overgelukkige huisvader te Baren- drecht, heeft aangifte gedaan van de geboorte van zijn 24ste kind! Voor de gevangenen. Volgens mededeeling van den Minister van Justitie zal overwogen worden het denkbeeld of een afzonderlijk blad voor gevangenen, uitgaande van het Departement, mogelijk en nuttig is. Ook ligt herziening der loonregeling voor de gevangenen in de bedoelieg. Te Bodegraven zijn gedurende 4 jaren (1901- 1904) bemestingsproeven op rozen (La France) genomen. Deze roos was bestemd om getrokken te worden. In een bak van 78 H3 oppervlakte werden 10 perceelen afgedeeld. De zware klei grond word met 30 kruiwagens stalmest bemest. Daarna werd elk perceel met 45 rozenstruiken beplant, die gelijkertijd werden ingesnoeid. De bemesting was als volgtAlle 10 perceelen ontvingen stalmest, perceel 2 en 10 elk 1 kg patentkali; perceel 3 en 6 als 2 en 10 doch nog 1,2 kg Chilisalpeter; perceel 4 en 7 als 3 en 6 doch nog 1 kg superfosfaat; perceel 5 en 8 als 4 en 7 doch nog 2 kg kalk. Het Chilisalpeter werd in 6 keer gegeven, telkens 2 ons om de 8 dagen. Alle per ceelen ontvingen herhaaldelijk vloeimest. Vier jaren lang is deze bemesting herhaald. Bij de onderstaande berekening der uitkomsten over die 4 jaren heeft men telkens het gehecle opper vlak als basis genomen en niet Vsj zooals in werkelijkheid het geval is. Nummers der perceelen Aantal gesneden rozen in Vermeerd. of vermind. van opb. door toov van kunstm. 1901 1902 1903 I904I Tot. Totaal P jaar. 1 en 9 1205 1055 935 995 4190 2 en 10 1255 1030 955 930 4170 - 20 - 5 3 en 6 1540 995 970 1170 4675 - 485 - 121 4 en 7 1655 1070 1015 1010! 4750 b 560 - 140 5 en 8 1400 1050 1100 1215 4765 b 575 b 144 We merken hierbij op, dat de opbrengst der rozen elk jaar minder werd bij allo perceelen, terwijl de bemesting meer invloed krijgt naar mate de planten ouder worden. Verder blijkt, dat do hall niets hoeft uitgewerkt, dat door toe voeging van fosfaat en kalk wel vermeordering word verkregen, doch eene die-de kosten dor bomesting niet dekte. Alleen do stikstof maakt een uitzondering. In het verslag wordt crmold, dat do stikstof bemesting van een oppervlakte van den geheclen bak op f 1,44 kwam, terwijl de 121 rozen, die meer werden geteeld, zonder overdrijving op f 8.47 kunnen worden geschat, waardoor dus een zuivere winst werd verkre gen van f 7 per bak. Op groDd van deze proe ven, zoo eindigt het verslag, mag dan ook do volgende conclusie getrokken worden „op zwn- ren, vruchtbaron kleigrond, bestemd voor de vervroegde rozencultuur, vordient, naast een flinke stalbomesling, eene toevoeging van oon hoeveelheid Chilisalpeter van 960 kg per II.A. aanbeveling". Grosthuizen. D. H. Prins.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 2