N°. 2009. Zondag 16 December 1906. 20"° Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Baadhuize: 1 doek, gevonden op den Waalderweg; 1 portemonnaie, inhoudende eenig geld, gevonden nabij hotel de Zwaan; 1 touw (halster) gevonden nabij de school te M.-Eierland. Waal, 13 Dec. In plaats van de heeren G. Geus Hz. en M. Bakker (beiden overleden) zijn als ouderling in de Herv. Kerk gekozen de H.H. D. Boon en P. Bremer. Als diaken werd herkozen de heer D. Bruin. Allen namen de benopming aan. Koog, 13 December. Benoemd tot tijdelijke onderwijzeres in vak k aan de openbare school alhier Mej. H. A. de Vries-Heeroma. Den Hoorn 13 Dec. Gister werd de oude Sinterklaas hier op de gewone wijze gevierd. De lust tot „spelen" was zeker niet zoo groot geweest als wel andere jaren, althans er waren minder gemaskerden. Ook uit andere dorpen waren feestvierenden opgekomen. In de herberg ging het recht gezellig toe. eeuwen in eere is gehouden, is het ophangen van een schaats in de dorpsherberg, waar de jongelingschap zijn bijeenkomsten houdt. Dit is een teeken, dat de jongelingen van het eene dorp zich, ijs en weder dienende, willen of zullen meten met de jongelingen uit het andere dorp. Ook in dat dorp wordt een schaats opgehangen. Daarmee is bepaald, dat een wedstrijd zal worden gehouden. In 't dorp waar de schaats het eerst werd opgehangen, heeft de wedstrijd plaats, die door een overgroot publiek wordt bijgewoond. Des avonds is het dan feest en heeft de uitreiking van de prijzen plaats. De winnaar van den tweeden prijs daagt meteen den prijswinner tot een tweeden wedstrijd uit door het onmiddelijk ophangen van zijn schaats in de herberg van het dorp. De vorige week heeft te Bourtange reeds een dergelijke uitnoodiging tot een wedstrijd in het schaatsenrijden plaats gehad. Voor postzegels verzamelaars. Weldadigheidspostzegels. Eerstdaags zullen ten behoeve der A msterdamsche vereeniging tot bestrijding der Tuberculose weldadigheids postzegels worden uitgegeven. Zeer artistiek van uitvoering (ze zijn ontworpen door den heer Der Kinderen directeur der Academie voor Beeldende Kunsten) mogen zij evenals gewone zegels op brieven worden geplakt, zonder toevoeging van een gewone postzegel. Van zulke zegels worden er uitgegeven van 1, 3 en 5 cent, kostend in dit geval 2, 6 en 10 cent. Zij zijn uitsluitend verkrijg baar te Amsterdam aan Post- en Bijkantoren en Depóts. Zij zijn daar verkrijgbaar van 21 December tot 3 Januari, mogen echter gebruikt worden tot 31 Januari 1907 alleen voor binnenlandsch verkeer. Zij mogen derhalve uit alle plaatsen in Nederland worden ver zonden en worden dan als gewone postzegels afgestempeld. Het Consultatiebureau te Amsterdam, Vijzelgracht 23, is bereid tegen overmaking van het gevraagd bedrag de ver zending der postzegels in couvert op zich te nemen. Men richtte zich dan eenvoudig tot het Consultatie-bureau der Vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Amsterdam, Vijzelgracht 25. Vlug en goedkoop Door een Rotterdamsch varensgezel, den heer J. M. Troost is een uitvinding op het gebied van de stoomturbine in Amerika ge patenteerd. De uitvinder verwacht besparing van kolen- en olieverbruik en beweert tevens, dat de kosten van de installatie kleiner zijn dan tot heden het geval was. Het voornaamste punt is evenwel de snelheid. Door een bijzon dere constructie der schroefbladen, die het water niet zijwaarts, maar rechtstreeks naar achteren wegwerken, meent de uitvinder, die bereid is met belangstellenden in onderhan deling te treden, 40 mijlen per uur te zullen halen. Schadelijke consumptie. Men meldt uit Rotterdam aan de „N. C." In een woning in de Warmoezierstraat alhier, zijn twee weduwen van 66 en 59 jaar na gebruik van een glas stout (bier) met suiker plotseling ernstig ongesteld geworden Bij de komst der politie bleek de oudste reeds overleden en de toestand van de tweede van dien aard, dat zij ter behandeling naar het ziekenhuis moest worden overgebracht, waar de maag werd leeggepompt. Bij den bierhandelaar waar het bier gekocht was, werd bier van dezelfde soort in beslag genomen, terwijl op last der jusitie ook het lijk van de overleden vrouw in beslag is ge nomen en ter gerechtelijke schouwing naar het ziekenhuis overgebracht. Bij onderzoek is gebleken dat de vrouwen des morgens ook leverworst hadden gegeten, zoodat het niet onmogelijk is dat daaraan, in plaats van in het bier, de oorzaak moet gezocht worden. TEXEL, 16 DECEMBER 1906. Naar 's lands wijs. Velen konden Woensdagavond blijkbaar geen weerstand bieden aan de verleiding om naar 's lands wijze een tweede editie te geven van den Sint Nicolaasavond, door zich verkleed langs de straten te bewegen; de cadeautjes bleven natuurlijk absent. Het weder was dien avond even gunstiger dan op den eigenlijken Sint Nicolaasavond, doordien het droog bleef, (hoewel de wind er niet minder op was), en die omstandigheid had zeker velen er toe verlokt om alsnog bevrediging te geven aan het verlangen om „te spelen," zooals het in den volksterm heet. Het zoogenaamd „Ouwe Sunterklaas," op den datum, volgende een week na dien van het Sint Nicolaasfeest, blijft zich hier nog al handhaven, dit bleek ook Woensdagavond. Er bewogen zich tal van verkleede personen langs de straten, en gevolgelijk ook zeer vele kijkers. Wjj merkten op verschillende kleeder drachten, of ook wel een allegaartje van kleedingtooi, samengeflanst uit verschillende fragmenten, zonder zin of beteekenis, doch men was verkleed. Voorstellingen van beteekenis, vielen maar moeielijk te onderkennen, 't is wel jammer dat daarvan niet meer werk wordt gemaakt; de nabootsing van den bestuurbaren lucht ballon (heel aardig gevonden) was door den stevigen wind al zeer spoedig onvertoonbaar; zoo zouden, bij een weinig vindingrijkheid, meer alleraardigste parodie's zijn te leveren geweest op verschillende onderwerpen, waar aan onze tijd nog al rijk is. Mochten deze nu ook al hebben ontbroken, 't was daarom niet minder levendig langs d e straat, men vermaakte zich, en naar wij vermeenen ging 't in goede orde. Ter gepaster tijd verdween de laatste gecostumeerde van het tooneel (de straat) en de „Ouwe Sunter klaas" behoort weder voor een jaar tot het verledene. Zoo heeft alles zijn tijd. Woensdag hield de afd. „Texel" van den Bond van Ned. Onderwijzers eene vergadering. Naar aanleiding van het onlangs bij den Raad dezor Gemeente ingediende adres, om ook onderwijzers, niet hoofden, een deel van het herhalingsondorwijs op te dragen, deelde de voorzitter, de heer Van Douwen mede, dat er, nobele bestrijding!, een praatje de wereld is ingezonden, alsof de afd. iets onwettigs had gevraagd. Met tal van bewijzen toonde spr. aan, dat een dergelijk praatje niets dan laster was. Daarna werd met algemeene stommen het voorstel van het Hoofdbestuur, gewijzigde steun aan Barondrecht en Edelman betref fende, goedgokeurd. Tot afgevaardigde naai de Algemeene Vergadering, 28 en 29 Dec. a. s. te 's Gravenhage te houden, werd gekozen de heer J. A. Frederiks. Hem werd opge dragen te stemmen tegen „De toelating van Hoofden als lid van don Bond" en togen aan sluiting bij „De beweging voor Algemeen Kiesrecht Oosterend, 14 Dec. De heer D. L. Daalder, van hier, komt als No. 2 voor op de voor dracht ter benoeming van een onderwijzer te Hazerswoude. De „Oude Sunderklaas" heeft zich hier Woensdag j.l. wel laten zien. Tal van ge- maskerden lokten veel kijkers naar buiten. Een zestal jonge dames van.Oudeschild zongen liedjes langs de huizen en zamelden daardoor giften in voor „Texels Belang." Na afloop kwam uit de busjes te voorschijn een bedrag van f 11,66. Deze meisjes waren in eigenaardige costumes, alle gelijk aan elkander, en trokken ook daardoor zeer de aandacht. Het rijtuig van den voerman Boon, waar mede bedoelde meisjes naar Oudeschild ge bracht waren, geraakte op den terugtocht door den sterken wind omver en bekwam daardoor eenige schade; de voerman kwam met den schrik vrij, doch hij had meer ver loren dan verdiend. De visschers van hier hebben nu reeds in drie weken zoo g09d als niets verdiend Een weinig winterweer zou voor hen niet kwaad zijn. De Cocksdorp, 13 Dec. Voor het afbrengen van den nagenoeg twee jaar geleden op de Vliehors gestranden stoomzandzuiger door Cocksdorper visschers zal f 3500 worden uitbetaald; de rechtbank heeft in deze zaak beslist. Op het Westerstrand van Texel is een lijk aangespoeld, hetwelk in zoodanigen staat van ontbinding verkeerde, dat het niet meer vervoerd kon worden. Het hoofd en de onderste ledematen ontbraken geheel. Het is in de duinen begraven. Een prettig einde. De dienstweigeraar Kriller te Haarlem zal einde dezer week in vrijheid gesteld worden. Zijn geestverwanten en vrienden hopen hem dan een geestdriftige ovatie te bereiden. Werking pachtcontract. De christelijke patroonsvereeniging in Neder land „Boaz." zal een onderzoek instellen naai de werking van het pachtcontract in ons land, aldus wordt gemeld. Het is de bedoe ling van het hoofdbestuur voor elke provincie eene commissie te krijgen, bestaande voor namelijk uit landbouwers uit de verschillende deelen dier provincie. Door die commissie wordt uit haar midden een afgevaardigde gekozen voor het centrale comité dat onder medewerking van prof. mt. Diepenhorst, van Amsterdam, na door de provinciale commis sies de toestanden op landbouwgebied ten opzichte van het pachtcontract te hebben laten onderzoeken, zal trachten te komen tot de formuleering van „wél omschreven bepalingen, die in ons Burgerlijk Wetboek tot betere regeling dezer zaak zouden opge nomen kunnen werden." Als er nu maar ijs komt. Men schrijft aan de „N. R Ct." Een oud gebruik, dat in geheel Westerwolde sedert COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland é5 Cts. - Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1