N°. 2010. Donderdag 20 December 1906. 20ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Bericht Binnenland. Van week tof week Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der nitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. De uitgeuers uan de Texelsche Courant berichten, dat uithoofde de a.s. feestdagen, (Kerstmis) dit jaar inuallen op Dinsdag en Woensdag, Woensdagauond a.s. geen Courant wordt uitgegeuen dat in de daaropuolgende week de Courant, die anders Woensdagsaoond uerschijnt, twee dagen uroeger zal worden uitgegeuen. alzoo Maandag, den Oudejaarsdag. In dat nummer zal weder, als uorige jaren, gelegenheid bestaan tot het opnemen uan de gewone NIEUWJAARSGROETEN a 20 Cts. Beleefd wordt uerzocht, met het oog op den beperkten tijd tot het gereedmaken uan dat nummer, eene VROEGTIJDIGE inzending uan dergelijke en andere aduertentiën. DE UITGEVERS. JACHT. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat is aangeplakt de navolgende bekendmaking. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie d.d. 5 dezer no. 22; Gelet op art. 11 der „Jagtwet" Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in Noordbolland: a. de jacht op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, zal worden gesloten op Maandag 31 December 1906, met zonson dergang b. de jacht op grof wild zal worden gesloten op Donderdag 31 Januari 1907, met zonson dergang dat alzoo, op grond van het bepaalde bij het eerste lid van art. 27 der aangehaalde wet, het verkoopeD, te koop uitstallen en vervoeren van het hicrbodoelde klein wild uiterlijk tot en met 14 Januari 1907 en van grof wild uiterlijk tot en met 14 Februari 1907 zal mogen plaats hebben. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noord- Holland worden aangeplakt. Haarlem, 12 December 1906. De Commissaris der Koningin voornoemd, VAN TIENHOVEN. Texel, den 18 December 1906. De Burgemeester voornoemd, HIDDING. Dec. 10 Dec. TEXEL, 19 DECEMBER 1906. Yoor het bouwen van twee arbeiders woningen in den Prins-Hendrikpolder was minste inschrijver de heer P. J. Zoetelief alhier, voor f 1800. Er waren elf inschrij- viDgsbiljetten ingeleverd. Leden, begunstigers en donateurs van de afd. Texel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen worden er aan herinnerd, dat heden (Woensd. 19 Dec.) eene buitengewone vergadering zal plaats hebben in „de Ver gulde Kikkert." Als spreker zal optreden de heer A. Wagemaker, arts, met eene lezing, die door lichtbeelden zal worden opge helderd. Wij hopen, dat velen naar het vergaderlokaal zullen opgaan. Oosterend, 18 Dec. Bij de Gereformeerde Kerk, alhier, is tot ouderling gekozen de heer P. Kuiper, ter vervanging van den heer B. Roozendaal en tot diaken de heer G. de Vries inplaats van den heer J. Daalder Jbz. Door visschers zijn alhier bij de strand vonderij aangebracht ongeveer 150 battings. Oogenschijnlijk heeft dit hout niet lang in zee rondgedreven. De blazerschuit T. X. 34, eigenaar F. Dekker is in de vorige week losgeslagen en naar den Frieschen wal gestormd. Het vaartuig is wrak geworden. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhoogiDg der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Het cerslc nieuws dat de blader, ons bij den aanvang der voorbije weck brachten, betrof het begin van het einde der ingewikkelde rechtzaak tegen de beide on eerlijke bankdirecteuren de Montigny en de Geer. Wel bracht de telegraaf ons nog des avonds te voren 't bericht omtrent den eisoh van het O.M. zoodat ook wij het in ons vorig overzicht nog even koudon ver melden, maar do bijzonderheden van het requisitoir, do gronden waarop deze eisch steunde werden eerst den volgenden morgen bekend, toen de groote bladen deze brachten. Geen wonder, dnt met meer dan gewone belangstelling door ons die betrekkelijk ver wonen van do plaats waar de vierssckaar gespannen wordt over de beide beklaagden, de krant met het uitvoerig verslag ontvouwd werd en onze gedachten zich eonigen tijd conconlreordon om de beide schuldigen en hun gerucht makende zaak. Evenmin wonder, dnt in do eerste dagen der achter liggende weck de eisch van hot O. M. het onderwerp van veler gesprek was. Want in geheel ons land is mot belangstelling de loop dezer strafzaak gevolgd en overal werd met oonige spanning hot oogenblik ver wacht dat het schuldig over do beide malverseorders zou worden uitgesproken. Ilot feit dnt zulke groote sommen zijn verdonkromaand en dat zulks is geschied door mannen, dio door afkomst en ontwikkeling zooveel hooger up den maatsckappe- lijken ladder stonden dan wij alledaagsche mensebjes en niet het minst de omstandigheid dat zoovelen finan cieel bij de zaak betrokken zijn, maakt die algemeene belangstelling begrijpelijk. Het O.M. heeft het schuldig uitgesproken, de beide beklaagden hebben zich niet op hun onschuld beroepen de verdedigers hebben niet betwist dat een gerechte straf moet opgelegd worden al meenden zij dat hun cliënten recht hadden op goedertierenheid en er is geen twijfel aan of ook de rechtbank zal het //Wij hebben u schuldig bevonden// laten hooren. Nog enkele dagen en deze geruchtmakende zaak behoort weer tot het verledene. Voor ons menscben altkans, die bij de geregelde en snelle opvolging der gebeurtenissen geen tijd hebben ons lang bij eene te bepalen al is die dan ook nog zoo opzienwekkend. Binnen enkele dagen reeds zal onze aandacht van de Amsterdamscbe rechtbank verplaatst worden naar die te Rotterdam welke zich reeds gereed maakt ter be handeling van de strafzaak tegen een anderen hypo theekbankdirecteur, Bland van den Berg, die zoo roekeloos met de gelden der Zuid-Hollandsche Hypo theekbank omgesprongen heeft naar het schijnt. Maar lang daarna, als onze aandacht zich alweer bepalen moet bij andere gebeurtenissen, zullen in de eenzaamheid hunner cel, gebogen onder den last der schande en het zelfverwijt neerzitten de beide mannen die zich lieten verblinden door den glans van het goud, dat hun ten val werd. En als de nachtstormen beuken tegen de dikke gevangenismuren en hun op doen schrikken uit den onrustigen sluimer, zal daarin voor hen wellicht een triumpheerend gejuich zijn van den geldduivel die overwon, of een snerpende klacht van bitter verwijt. En een paar achtenswaardige families zullen lang nog gebukt gaan onder de list der schande die een paar leden daarvan door hun wandaden daarop deden neerkomen en het tweetal eens bloeiende en krachtige instellingen zullen jaren lang nog te worstelen hebben tegen de gevolgen van een roekelooze jacht naar goud. Een andere nog ernstiger zaak, werd in de afgeloopen week door de Groninger rechtbank behandelfl. Een jong meisje, in den bloei van haar leven, de 19-jarige Jantje van der Veen, hoorde daar levenslange gevan genisstraf tegen zich eischen, wegens vergiftiging van haar patroon en diens echtgenoote, de neer en mej. Huisman te Grauwedijk. De beklaagde wordt ons beschreven als een niet onaardige verschijning, die voor haar ontzettende mis daad, graag het leven onbezorgd opnam, maar ook als iemand met een hart van steen en een dichtgeschroefd geweteD. Alle edele gevoelens schijnen haar vreemd te zijn. Dat bewijst niet alleen haar ontzettende daad, die ze naar het schijnt uit wraakzucht pleegde, maar vooral uit haar ijzigwekkende kalmte en de weergalooze onverschilligheid door haar tijdens het verhoor aan den dag gelegd. Niet de minste deernis met haar slacht offers, niet een blijk van medelijden, met de schreiende familieleden, niet één vleugje berouw viel bij haar op te merken. Waar het talrijke publiek bewogen werd toen de in rouw gedompelde bloedverwanten met tranen hun verklaringen aflegden, bleef zij onbewogen. Zelfs toen het O.M. den vreeselijken eisch tegen haar deed hooren, bleef haar houding onveranderd. Wat hiervan te zeggen. Er zijn er die in beklaagde een zieke zien maar als men let op de wijze waarop zij de vragen tot haar gericht, beantwoorde en haar listige voorstelling dat ze Huisman en vrouw niet had willen dooden, doch alleen ziek maken, rijst de vraag of ze niet volkomen verantwoordelijk gesteld kan worden voor haar ontzettend misdrijf. De Groninger rechtbank zal over deze vraag te be slissen hebben. Men herinnert zich het drieste optreden van den nieu wen chef der Koloniale afdeeling in den Duitschen Rijks dag, dat zoowel buiten als binnen de grenzen van het rijk opzien wekte. Hij wenschte niet te bukken voor de eischen van de machtige Centrumpartijmaar viel met geweld den leider Roeren aan. Zijn houding werd door den Rijkskan selier Von Bulow goedgekeurd en men fluisterde dat in dat alles Keizer Wilhelm achter de schermen zat, die meende dat het met de macht van het Centrum maar eens uit moest zijn. Want de keizer was al lang niet meer met de Centrumpartij ingenomen scdort deze zijn vlootplan- ncn in den Rijksdag deed vallen en ook in andere opzich ten hem den voet dwars zette. De Regeering, die, wilde ze haar voorstellen veilig achten, steeds op deze machtige partij moest stennon, had al veel te lang aan haar leiband geloopen, vond de Keizer. Althans zoo zeide//men//en het stoute optreden van Dernburg werd toegeschreven aan den invloed van 's Keizers inzichten. lntusschen, 't Centrum, sterk in de wetenschap van z'n kracht, besloot den nieuwon directeur eens aan 't verstand te brengen dat het zich niet ongestraft beleedigen liet. Dernburg had een aanvullingsbegrooting ingediend voor Z.W.Afrika. Hij vroeg GO miljoen en S26S inan troepen om aan den opstand in de kolonie voorgoed een einde te maken. Neen, zeiden de Centrummannen, zooveol staan we niet toe, go kunt hot wel met minder doen en toen Dernburg van besnoeiing niet wilde weten, zorgden ze er voor dat do bcgrooting door de begrootingscommissie verworpen werd. Dat was een slecht voorteeken voor den nieuwen chef. Met spanning word nu afgewacht wat de Rijksdag zou zeggen. Donderdag kwam daar de begrooting aan de orde. En hoe nader die aag kwam, hoe meor de politieke hemel betrok. De RegeeriDg wist niet wat de Vrijzinnigen zou den doen, terwijl op de Duitsche volkspartij die het devies voert //geen man en geen cent// en 'n 80 stemmen uit brengt, niet viel te hopen. Donderdag kwam de uitbarsting. Nadat eerst een be middelingsvoorstel der Vrijzinnigen was verworpen, werd het doodvonnis over de begrooting van Dernburg en diens plannen voltrokken, trots de verklaring van den Rijks kanselier dat daarmee ook het vonnis voor den Rijksdag geveld zou zijn. 't Slot is geworden, dat de Keizer den Rijksdag op staanden voet heeft ontbonden; 'n bewijs dat Wilhelm 't beleid van Von Bulow en Dernburg goedkeurt. 't Heeft in de Rijksdagzitting en in geheel Duitschland intusschen heel wat beroering gebracht. Voor Erankrijk was de voorbije week eene van bijzon dere beteekenis. Woensdag den 12 dezer, was de dag gekomen waarop de Scheidrngswet in werking trad. Zooals men weet heeft de wet inplaats de zelfstandig heid der kerken te erkennen en haar de kerkelijke gebouwen in eigendom over te geven, deze afhankelijk gemaakt van een soort zelfstandige vereenigingen voor de materieele belangen. De paus wilde de geestelijke zelfstandigheid der kerk niet prijs geven en bracht liever de materieele belangen ten offer. De Fransche regeering naastte toen de gebouwen en liet de inventaris der ker kelijke goederen opmaken, wat hier en daar niet zonder verzet plaats had. De katholieken konden in de gebouwen blijven vergaderen, mits voldaan werd aan de wet van '81, welke o.m. de publieke vergaderingen regelt. Ook daarin wenschte de paus niet te treden en het gevolg is geworden dat de regeering thans de wet in alle gestrengheid ten uitvoer legt. De nuntius Montagnini werd gearresteerd en over de grenzen gezet, kardinaal Richard, de aarts bisschop van Parijs, zal zijn paleis moeten verlaten, de kerken zullen gesloten en de geestelijken uit hunne woningen worden gezet. De Regeering schijnt onverzettelijk en de katholieken krijgen een harden dobber. Het spant er en met bezorgd heid moet men zich afvragen hoe alles zal afloopen. Eindelijk heeft John Buil dan eens uitvoering gegeven aan de bepaling van het tractaat van Vereeniging, waarbij aan Transvaal zelfregeering werd beloofd, 't Heeft dan ook lang genoeg geduurd. Woensdag is het Koninklijk besluit bekend gemaakt en daaruit blijkt dat Transvaal zal krijgen een wetgevenden raad van 15 leden te benoemen door den gouverneur, en een Huis van Afgevaardigden, bestaande uit 69 door de bevolking te kiezen leden. 'tKon. Besluit bepaalt verder aat de Engelsche en Hollandsche taal beide bij de besprekingen zullen mogen worden gebezigd. Yerder zijn er enkele beperkende bepa lingen gemaakt, o.a. dat de gouverneur aan de goedkeu ring der Engelsche regeering zal moeten onderwerpen de wetsontwerpen, waarbij personen van niet-Europeesehe afkomst onderworpen worden aan bijzondere beperkingen. Bij dit besluit was gevoegd een gelukwensch van den Koning, waarbij de hoop werd uitgesproken, dat de zelfregeering het land tot geluk mocht zijn. Nu onwaarschijnlijk is dat niet. waar Transvaal thans zijn eigen zaken regelen en besturen mag. Moge het land, dat na den roemvollen, doch nood- lottigen, oorlog weinig welvaart kende, onder een wakker bestuur spoedig tot bloei terugkeeren.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1