N° 2011. Zondag 23 aeeember 1906. 20"'' Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Eerste Blad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 15 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der nitgave. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bukg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 beitel gevon den nabij den Burg; 1 ceintuur, gevonden in de Weverstraat; 3 kinderwantjee, gevonden te den Burg; 1 pijp gevonden op den Schildertveg 1 gouden ring. TEXEL, 22 DECEMBER 1906. De 2e buitengewone vergadering van 't Nut Woensdag weder in het gewone lokaal gehouden, was zooals de Voorzitter in zijn openingswoord zeer terecht opmerkte vrij goed bezet. Als spreker trad op de heer Wagemaker met het onderwerp „De mis vorming van het vrouwelijk lichaam in ver band met de mode". Dat het onderwerp op de convocatie ver meld werd, was iets ongewoons. Hierbij was men van het eenmaal genomen besluit afge weken, hetwelk bepaalde, dat men de onder werpen niet zou publiceeren. Mogelijk wel ten einde de vrouwelijke sexse op te wekken bij de lezing aanwezig te zijn, was thans het onderwerp wel vermeld en het zoogenaamd zwakke geslacht was thans goed vertegenwoordigd. De heer W. het woord verkrijgende begon met de toegeeflijkheid in te roepen van zijn hoorders en hoorderessen, als mogelijk het door eenigen van hen minder mooi mocht worden gevonden. In ieder geval was het onderwerp van groot belang. Het menschelijk lichaam is n.l volmaakt in bouw en samen stelling. Alles is doelmatig ingericht. Men sla maar eens b.v. de aandacht op de men- schelijke haud hoe kunstig is die machine al niet samengesteld, en terwijl verder elke andere machine door het gebruik verslijten in doelmatigheid achteruitgaat, wordt juist bij het menschelijk lichaam door het gebruik de machine krachtiger en beter. Ofschoon ieder overtuigd is van de uiterst schoone inrichting van het menschelijk lichaam kan men toch niet nalaten te trachten dat volmaakte werktuig nog zoogenaamd te ver beteren of te verfraaien. Reeds in de oudste tijden vindt men daarvan tal van voorbeelden. Op verschillende wijzen heeft men getracht en wordt nog getracht het lichaam te verfraaien, door beschildering en tatoueeren, door vervorming van het lichaam, sommige indianen b. v. vervormen den schedel door reeds dadelijk na de geboorte van het kind deze met een plankje te drukken en dat plankje niet weg te nemen voor de schedel de gewenschte platte vorm heeft aangenomen en genoegzaam is verhard den gegoeden Chineesche meisjes worden de voeten door zwachtels enz. zoozeer vervormd, dat de 4 kleine teenen onder den voet komen te liggen en verder wordt de voet zoozeer gekromd dat die teenen bijna tegen den hiel liggen. Van dartel spelen of lustig wandelen is voor die ongelukkige slachtoffers hunner ydele ouders geen sprake meer. Slechts op een stok leunende en verder ondersteund door eene dienstbode kunnen ze nog met moeite voortstrompelen. Maar vraagt spr. hoe is het met ons schoeisel Is dat wel zeer doelmatig en geheel volgens onzen voet? Ook dat is nog verre. De schoenen zijn over 't algemeen te smal en te hoog van hak, ze drukken, en zijn oorzaak van eeltknobbels, likdoorns, enz. Om zich van de waarheid dier bewering te overtuigen, raadt spr aan eens den omtrek van den blooten voet op een papier af te teekenen, en die dan eens te vergelijken met den zool van zijn schoen van binnen. Men zal dan gemak kelijk inzien, dat er nog al een verschil van beteekenis is tusschen die beide vormen. Erger is echter in de zoogenaamde be schaafde wereld de misvorming van den romp door corset enz. Een wespentaille wordt door velen nog mooi gevonden en om die te verkrijgen lijdt men evenals de chineesche meisjes en vrouwen niet alleen pijn, doch bovendien benadeelt men er in hooge mate zijne gezondheid mede. De edelste organen van hot menschelijk lichaam worden erdoor geschaad. Maag, nieren, longen enz. worden er door gedrukt, de bloedsomloop wordt er door belemmerd. Recht om te spotten met de chineesche vrouwen of met de wilde volksstammen die zich allerlei insnijdingen in het lichaam laten maken, heeft men zeker niet. Op welke wijze vervolgt spr. is nu echter de kleeding der vrouwen ontstaan, spr. meent die in de eerste plaats te moeten toeschrijven aan den lust tot versiering. De bakermat van het menschelijk geslacht moet volgens de laatste onderzoekingen der geleerden hebben gelegen in de tropen, en wel in dat deel het welk thans grootendeels door de Indische Oceaan wordt bespoeld. In die luchtstreek is kleeding voor beschutting tegen de koude geheel onnoodig, en de kinderen loopen er dan ook nog geheel naakt, terwijl de kleeding der oudere slechts uit een enkele lendenrok bestaat. Die rok is echter volgens spr. niet ontstaan uit schaamtegevoel doch als ver siersel, ten bewijze daarvan wijst spr. op verschillende wilde volksstammen, die geheel naakt loopen en om zich te tooien zich voorzien van arm- en beenringen, en lendenringen. Aan deze ringen werden later enkele versier selen opgehangen, waaruit langzamerhand hnt rokje ontstond. Langzamerhand heeft zich het menschdom over de aarde verspreid en heeft het zich ook tegen de koude moeten beschutten. Die kleederdracht vindt men nog zuiver bij de eskimos, ze bestaat uit broek en buis, zoowel voor mannen als voor vrouweu. Cok hier weder geen kleeding uit schaamtegevoel, want binnen in de hut loopt de eskimo ge heel naakt. Juist door de kleeding ontstaat het schaamtegevoel. De vrouwenkleeding de rok is dus de tropische kleeding en meer voor versiering terwijl de mannenkleeding, de broek, meer ontstaan is voor beschutting tegen de koude. De mode dat grillige juffertje heeft echter vooral in de vrouwenkleeding meermalen wijziging gebracht in den vorm. Reeds ten tijde der middeleeuwen was het corset in eere tijdens de Fransche revolutie kwam er een omkeer en kreeg de kleeding veel van het tegenwoordig reformmodel, later echter ver scheen weder het corset met hoepelrok gevolgd door de queu, terwijl nu in 't einde dei- vorige eeuw weder eene nieuwe wijziging kwam, ten deele door de dames opgevolgd, nl. het reform model. Vooral het turnen en fietsen der dames bracht er veel toe bij de vrouwenkleeding te verbeteren en de lange rok maakte plaats voor de voetvrije en sommigeda mes kregen zelfs beenen, zoo zeer eigenaardig in de Fliegende Blatter door een kind werd opgemerkt toen het tante zag fietsen met een fietsbroek aan. Verbetering is echter nog steeds noodig. De tegenwoordige tijd met zijn sporen, tele grafen, auto's enz. verlangt zoowel van man als vrouw sterke zenuwen, laat ons dus alles aanwenden om die te verkrijgen en dit niet door ondoelmatige, die voor de gezondheid schadelijke kleederen benadeelen. Thans nu de vrouw de man meer en meer ter zijde streeft in het publieke leven, is dat zeker ook voor laatstgenoemden eene gebiedende eiscb. Na de pauze, die thans volgde werden eenige lichtbeelden getoond, waarbij de ver schillende wijzen van versiering van het menschelijk lichaam verschillende kleeder drachten zoo ook de misvormingen aanschou welijk werden voorgesteld en die zeker het hunne zullen hebben bijgedragen om het gesproken woord te verduidelijken. Het luid applaus na afloop der eigenlijke lezing zoowel als na het vertoonen der licht beelden was zeker een voldoend bewijs, dat de aanwezigen zeer voldaan waren over het geen gehoord en gezien was, terwijl onge twijfeld het woord van dank en tot weerziens door den voorzitter op zijn bekende wijze na afloop gesproken, algemeen instemming vond. Bij de Donderdag gehouden stemming van een Hoofd-Ingeland voor den polder Waal en Burg werden uitgebracht 57 stemmen, als volgt: S. Keijser Rz. 54 stemmen, C. B. Bakker 2 stemmen, J. P. Witte 1 stem. Herkozen alzoo de heer S. Keijser Rz. De plannen tot oprichting van eene Aërogeengasfabriek, aan den Burg, beginnen meer vaste vormen aan te nemen. Eenige gegoede, invloedrijke personen alhier, hebben voor dit doel alreeds eenige samenkomsten gehouden, en Donderdag kwamen voor dit zelfde doel naar hier de heeren Van der Zee, van 's Gravenhage, Directeur-Generaal voor Nederland en Belgie van de Aërogeen gas maatschappij te Hannover, en zijn vertegen woordiger de heer C. Smit, bouwkundige te Zuidscharwoude. 't Is te verwachten dat we er spoedig wel meer van zullen hooren. Oosteken d, 21 Dec. Op Zaterdag, 29 Dec. a.szal alhier in „Het Wapen van Amster dam" eene damwedstrijd (ronddammen) gehou den worden, Slechts een beperkt aantal personen zal er aan deel kunnen nemen. Als er één schaap over de brug is, volgen er gewoonlijk meer. Voor een drietal jaren had men hier nog geen enkel kerk orgel. In de kerk der Doopsgezinden werd er een goplaatst. Voor korten tijd volgde de Hervormde gemeente, zooals gemeld werd, en nu zal men op den 2en Kerstdag verga ren in de kerk der Gereformeerden met het doel, ook daar een orgel te verkrijgen. De Cocksdokp, 21 Dec. De visschers van hier hebben met de firma Znr Muhlen te Amsterdam gecontracteerd voor 10% om be hulpzaam te zijn bij het afbrengen van op de Texelsche kust, of in de Eierlandsche gronden gestrandde schepen. Vlieland. De laagste inschrijvers voor het afbrengen van het gestrande stoomschip „Emerald," is het werk niet gegund. Een contract werd gesloten met de in Harlingen gevestigde bergingsmaatschappij „de Hoop." Reeds is met de werkzaamheden een aanvang gemaakt. Het afbrengen van de stoomtrawler Clyvia is gegund aan den laagsten inschrijver A. D. Zurmühlen te Amsterdam. Nieuwjaarsioenschen. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie brengt ter algemeene kennis, dat brieven, briefkaarten en gedrukte stukken, W9lke men op 1 Januari e.k. wenscht besteld te zien, ook dit jaar reeds tusschen 22 en 30 December t. v. kunnen worden ter post bezorgd. Over de geheele adreszijde moeten dan twee elkander snijdende lijnen getrokken zijn. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1