N°. 2012. Zondag 30 December 1906. 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Bericht! Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhoogiDg der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LA N GEVELD DE R O O IJ, ParkstraatBurg op Texel. INSCHRIJVING VOOR DE MILITIE. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter kennis van belanghebbenden, en meer in het bijzonder van de mannelijke personen, geboren in bet jaar 1888, dat in de maand Janaari 1907, voor de Nationale Militie moeten worden ingeschreven a. de minderjarige mannelijke Nederlan der, die binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk België verblijf houdt of woonplaats heeft of wiens vader, moeder of voogd aldaar woonplaats heeft; b. ieder mannelijk ingezetene, niet-Neder- lander, voor zoover hij op 1 Januari 1907 het 19e levensjaar was ingetreden. De aangifte ter inschrijving behoort te geschieden bij hen, Burgemeester en Wet houders, ter Gemeente-Secretarie, waartoe meer bepaald zitting zal worden gehouden op Maandag, den 7 Januari 1907, des voormiddags te 10 uur. Texel, den 8 December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. F. HIDD1NGH. RUIBING, Secretaris. Schuldvorderingen ten laste der gemeente Texe 1. Burgemeester en Wethouders van Texel noodigen belanghebbenden uit, die in den loop van het jaar 1906 eenige leverantiën ten dienste der gemeente hebben gedaan, hunne vorderingen ten spoedigste ter Se cretarie in te zenden en voor zooveel be treft onderhouds- of herstellingswerken aan gemeente gebouwen enz., bij den Gemeente-opzichter te De Waal. Texel, den 23 December 1906. Burgem. en Weth. voornoemd, Hiddingh, Burgemeester. Ruibing, Secretaris TEXEL, 29 DECEMBER 1906. Van de dagen die voorbij zijn. Het Kerstfeest heeft zich voor de beminnaars van het ijsvermaak niet zoo gunstig doen kennen als het zich aan vankelijk liet aanzien. De wintervorst die de voorafgaande dagen de wateren met een ijslaag bevloerde, werd in zijn heerschappij gestuit, en nog eer het Kerstfeest was aangebroken was alle hoop op ijsvermaak vervlogen, waartoe regenbuien hadden medegewerkt. Dat laatste was misschien niet zoo ongelukkig, want meer dan één zou zich anders toch op het onbetrouwbare jjs hebben gewaagd, en de gevallen van ongelukkigen afloop (welke zich elders alreeds weder voordeden) hebben vergroot 't Was zoo dan maar beter. Toch heeft het niet aan wintervermaak ontbroken, de sneeuw welke in den Kerstnacht en later op het aardrijk was nedergevallen, stelde het jongere volk in de gelegenheid om met sleden zich te vermaken, en dat men zulks deed, daar van getuigden de frissche wangen, welke gloeiden van genot, door het zoo geliefde wintervermaak. De Kerstfeestviering. Evenals ten vorigen jare, had ook nu weder aan den avond van den tweeden Kerstdag de viering van het Kerstfeest plaats, met de leerlingen der Zondag school, in het Kerkgebouw van de Herv. Gemeente alhier. Dank de goede zorgen van hen aan wien zulks was toevertrouwd, prijkte ook nu weder een fraaien Kerstboom in het gebouw, 't was zeker niet te veel gezegd dat deze dien van het vorig jaar zou overtreffen. Een boom van respectabele afmeting, rijkversierd met wat zulk een boom een Kerstboom doet zijn, leverde inderdaad een verrassenden aanblik op, vooral toen hij werd verlicht, waarbij de romeinsche kaarsen en het electrisch funkenspel door de kinderen luide werd toegejuicht. Een rijk programma was voor dit feest saamgesteldvertellingen, zang en ont haal wisselden elkander af. Het feest werd geopend met eene toespraak en met gebed door den voor ganger bij deze gemeente en door ge meenschappelijk gezang. In gelijken geest werd het besloten. Behalve het ruime onthaal aan de kinderen, werden aan allen doelmatige geschenken als cadeautjes uitgereikt. Tooneelvoorstelling in Hotel Texel. Eene tooneelvoorstelling in Hotel Texel op Woensdagavond, was het slot dei- Kerstdagen. De baten van deze voorstelling zouden komen ten voordeele van de Alg. bewaar school alhier; tot het geven van de voor stelling hadden de leden der Red Kamer U. d. I. zich bereid verklaard. Dat waren alreeds twee redenen die tot bezoek uitlokten, terwijl als derde punt, de keuze van het optevoeren stuk, „Janus Tulp," zeker gewicht in de schaal lag. „Janus Tulp," het blijspel van Justus v. Maurik, elders reeds zooveel malen opgevoerd, (ook hier niet onbekend), heeft zulk een goeden naam, dat geen tooneel- beminnaar eene herhaalde opvoering zal verzuimen bij te wonen. Zulks was ook nu het geval. Met genoegen hebben wij Woensdag avond dit blijspel weder ten tooneele zien voeren, met b3langslelling den loop van het stuk nagegaan, waar de opgeruimde joviale barbier-aanspreker, eensklaps rijk geworden, zich zoo parvenuachtig aan stelt, en met voldoening mochten wij constateeren het werkelijk goede spel dat door de vertooners werd gegeven. Dat de persoon van Janus Tulp in de eerste plaats uitblonk, spreekt van zolf, daarvoor was hij „Janus Tulp," doch niet het minst kwam Tulp tot zijn recht, doordien hij flink werd ter zijde gestaan door Tante Betje, zijn dochter Marie, zijn zoon Willem en Jonker van Rietheuvel, Brand, en niet te vergeten Barend, de barbiersbediende, die zich allen ambitieus van hunne taak kweten en tot een goed geheel uitstekend medewerkten. Wij waren wel voldaan; de leden van U. d. I. hebben het bewijs gegeven dat eenig stuk van beteekenis wel aan hén mag worden toevertrouwd. Wij zien hen gaarne weder ten tooneele. De bijeenkomst welke werd geopend met een „welkom" door den pres. van het bestuur der alg. bewaarschool, werd door deze ook gesloten, met een woord van dank aan de vertooners voor hunne welwillende medewerking en aan het publiek voor de ruime opkomst. Muziek bracht eene aangename af wisseling gedurende de pauzen. Het bal hield later nog velen bijeen. Lanclliuurprijzeïi. Volgens de reeds gehouden verhuring van landerijen, zal voor gemiddelde prijs weiland op f 70 per Hectare moeten worden gerekend. Vergeet cle vogels niet. Voor onze gevederde vrienden, is, nu een sneeuwlaag het aardrijk dekt, weder niets te vinden; wij doen een beroep voor hen op de milddadigheid, om de kruimkens van de tafel met nog iets aangevuld; strooi het op het erf, ge zult er een goed werk meê doen. Onze yroegere plaatsgenoot, M. Eelman, thans rijksveldwachter te Wie- ringen, wordt met ingang van 5 Jan. a.s overgeplaatst naar Oostwoud. Den Hoorn, 28 Dec. Den tweeden Kerstdag vierden de leerlingen der Zon dagschool hun jaarlijksch feest in het Kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente. Een fraaie kerstboom was daar opge richt. De kerstvertelling, welke Ds. Vis ser gaf, werd door de aanwezigen, die in grooten getale waren opgekomen, van 't begin tot 't einde met belang stelling gevolgd, terwijl de christelijke zangvereenigiug door haar gezang de plechtigheid opluisterde. Alle leerlingen kregen een paar aardige geschenkjes mee naar huis. Het feest was te half tien 's avonds geëindigd. Oosterend, 27 Dec. In de vorige week werd medegedeeld, dat tot diaken der Gereformeerde Kerk, alhier, was gekozen de heer G de Vries. Deze mededeeling berustte op een misverstand. Gekozen toch werd de heer K. Eelman. In de vorige week werden zeer vele garnalen gevangen. Er waren vis- schers, die verscheidene honderden kilo grammen aanbrachten. Dat zoo'n groote aanvoer de prijzen aanmerkelijk heeft doen dalen, spreekt wel vanzelf. Het kerstfeest heeft hier weder vreugde gebracht in vele gezinnen. De kinderen van de zondagscholen werden onthaald op vele versnaperingen en ont vingen geschenken. Ia de kerk der Ned. Herv. Gemeente werd feest gevierd met een fraai versierden kerstboom en tal van belangstellenden waren er bij tegenwoordig. Ook hoorde men, dat in vele huisgezinnen met schoolgaande kinderen kostbare geschenken zijn bin nengebracht. Zoo heeft elk feest gevierd op zijne wijze. Moge het ook aan ieder vrede en bevrediging hebben gegeven 1 Gisterenavond hield „Nut en Ge noegen" hare tweede bijeenkomst in dezen winter. De opkomst was zeer goed. Toen aan allen het welkom was toegeroepen, inzonderheid aan de vele gasten van elders, trad de Voorzitter op met eene Kerstgeschiedenis, waarnaar met aandacht werd geluisterd. De heer J. C. Bakker gaf de eerste bijdrage, getiteld „De nieuwe meid in Amsterdam", van D. Junior, en droeg later nog voor „Een vrouwenlist", „Een niet uit de loterij" en Hoe ik van mijn schoonmoeder verlost werd." Biermede wist de heer Bakker niet alleen een groot deel van den avond te vullen, maar ook herhaaldelijk de lachlust van de vergadering op te wekken. Dat zijn gedurig optreden wel in den smaak viel, bewees het luide applaus na iedere voordracht en vooral aan het einde. Ook heeft de vergadering genoten van een paar stukjes, voorgedragen door den heer IJ. Koppen, en getiteld „Dynamiet" en „Een slachtoffer der Wetenschap." Vooral het laatste, een kamerstukje, was mooi en ongedwongen. De heer Leo Koppen zong van „daar gaat ie weer voor niks" en van „Dores", en toonde daarmede, dat hij niet „voor niks" van den Helder was gekomen. De vergadering zal hem gaarne dik wijls terugzien en hooren. Tusschen al deze - voordrachten door wist de Voorzitter nog tijd te vinden, om een ernstig stukje uit het Visschers- leven en een luimige voordracht van Dr. Laurillard „Voor en achter het tooneel" ten beste te geven. De vergadering was hiermede goed geslaagd en werd met dank aan allen gesloten. Een prettig bal volgde, dat tot 8 uur duurde. Waal, 24 Dec. Door stemgerechtigde leden in de Herv. kerk werden gisteren gekozen als Notabelen de heer H. Boon Dz. (in de plaats van den heer D. Boon, die bedankte wegens zijn benoeming tot Ouderling) en de heer Jb. Former, (in de plaats van den heer N. Slot, die bedankte. 25 Dec. De tweede bijeenkomst van „Nut en Genoegen," gisteravond in de „Bellevue" gehouden, was niet druk bezocht. Zeker ten gevolge van het ongunstige weer waren vele leden absent. Toch sleten de aanwezigen een paar gezellige uurtjes en werd er hartelijk gelachen om de lezingEen vertelling uit Walcheren, die de voorzitter (de heer De Jongb) ten beste gaf. De bijdragen, ook van luimigen aard, verwierven ins gelijks veel bijval. De volgende bijeen komst zal worden gehouden einde Janu ari 1907, alsdan zal als spreker optreden de heer J. Daalder Dz. van Oosterend. Vreeselijke ramp. Te Rotterdam heeft op den lsten Kerstdag een hevige brand plaats gehad, in het pand van den blikslager P. den Hertog, aan den Goudschen Rijweg. Vier personen werden daarvan de slachtoffers. De vrouw, die ontijdig was bevallen en de jongeboreneeen meisje van twee jaren en de man, welke tengevo'ge b> komen brandwonden in het ziekenhuis overleed. Het gezin bestond uit man, vrouw en 6 kinderen een vijftal kinderen werd gered. Een groote brand. Zaterdagnacht in de vorige week zijn te IJmuiden drie pakhuizen „Zwaluw", „Vink" en „Ooyevaar" van de Wed. S. I. Groen in vlammen opgegaan; de daarin aanwezige voorraad netten, ansjovis, haring en alles wat tot het visschers- bedrijf behoort, werd mede een prooi der vlammen. De schade moet volgens sommigen geraamd worden op f SOOJJOO. TEXELSCHE COURANT. De uitgeuers oan de Texelsche Courant berichten, dat het uolgende nummer dezer Courant, dat anders Woensdagsavond uer- schijnt, tuiee dagen vroeger zal worden uitgegeven, alzoo Maandag, Oudejaarsdag In dat nummer zal weder, als vorige jaren, gelegenheid bestaan tot het opne men van de gewone NIEUWJAARSGROE TEN a 20 Cts. Beleefd wordt verzocht, met het oog op den beperkten tijd tot het gereedmaken van dat nummer, eene VROEGTIJDIGE inzending van dergelijke en andere ad vertentiën. DE UITGEVERS.

Texelsche Courant | 1906 | | pagina 1