N°. 2016. Zondag 13 Januari 1907. 20ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. FEUILLETON. Markiezin Sabine. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LA N GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN Gedeponeerd ten Raadbuize: 1 porte- monnaie, gevonden op de Groeneplaats. Vrij naar 't Fransch door A. B. 25 Hoeveel maal heb je haar onder weg wel niet geprezen Dat was meer dan ik had kunnen ver wachten en ik kon dan ook niet nalaten uit te roepen Geen enkele maal! Het is onaange naam niet alleen voor mij doch ook voor mevrouw de Barsannes is het zeker minder vleiend, daar deze het toch heeft uitgekozen. Het stilzwijgen is de beste lofspraak, zei Herbert op eenigzins spottenden toon. Wees daar maar zeker van, als er wat op je toilet was aan te merken geweest, ik het wel had gezegd. Goed zoo, riep André uit. Dat ben ik volkomen met je eens. Do vrouwen zijn vreemdo wezens I Als men ze niet bij elko gelegenheid let, vooral wat hun toilet aangaat, zijn ze wanhopig!... En vader meende nog wel, dat Sabine niet coquet was Dub zand er over. Bon je tevreden met je nieuw tweespan P De uitdrukking van hot gelaat van Her bert veranderde eensklaps geheel, en ik benijdde, ja waarlijk ik benijdde de paarden, i\.B. De personen genoemd onder TEXEL, 12 JANUARI 1907. Landhuurpryzen. Maakten wij kort geleden melding van de hooge huurprijzen welke voor het land worden besteed, de lust schijnt nog gansch niet te bekoelenbij de verhuringen welke in deze week werden gehouden werd weder tot hooge prijzen gemijnd. Voor de eigenaars van land een buiten kansje voor de huurders willen wij wenschen dat goede prijzen voor het vee hunne verwachtingen niet zullen teleurstellen, doch er zal nogal wat moeten gebeuren om de rekening goed te maken, volgens veler meening. Laat ons het beste wenschen. die zulk een glans van vergenoegen op zjjn gelaat konden tooveren, en zijne oogen zoo konden doen schitteren. Je bent een kenner, mijn waarde, zei hij trots, oordeel dus zelf maar eens, Sabine, kom we gaan nu weer verder. Vader bood mij zijn arm aan, om mij naar het rijtuig te geleiden, maaar ik wees die zachtjes of, wel wetende, dat het een geruimen tijd zou duren voor men de paarden geheel had bewonderd. Werkelijk eerst een kwartier later en nadat ik nog gauw een ruiker rozen van „mijn" rozen struiken had gekregen van de werklieden, die ik even goeden dag was gaan zeggen, kwam ik bij het hek, waar André en mijn man nog aan het disputeeren waren over de waarde van bepaalde paardenrassen. Toen wij eohter aankwamen hielden ze op en nadat ik een teeder afscheid had genomen van vader en André en Herbert beiden had gegroet, vartrokken wij. Uw broeder is een aardig jongmenseh, zei Herbert op onze korte rit naar het postkantoor, hij is een uitnemend „sports man." André is do beste der zonen, de beste der broeders, ja nog beter dan dat. Nog geheel opgaande in het pas met André gevoerde gesprek vervolgde hij Hij heelt mij gewezen op het groote verschil in waarde en ras van buide paarden Oudeschilt), 10 Jan. Er zijn van die weinig bekende weldoeners der meDSch- heid, die zoo nu en dan eens plotseling opduiken, om weer even snel en geheim zinnig te verdwijnen. Gisteren waren twee zulke liefderijke wezens in ons midden. Per omroeper werd de goe gemeente naar 't pleintje geroepen en een breede schare was daar aldra verzameld. Daar bood een der vreemdelingen, zich noemende een dokter uit Amsterdam, geneesmiddelen aan, welke heilzaam waren voor alles en nog wat. Voor ïheumatiek en winterhielen, voor koorts en haarpijn, kortom, voor alles. Hebzuchtig was de wonderdoener niet, want omdat hij wel zag, dat de lui geen kapitalisten waren, gaf hij het wondermiddel in plaats van voor 50 ct., voor een onnoozel kwartje. Geen wonder, dat velen, zeer velen zelfs, van de eenige gelegenheid profiteerden. Zij, die later, in 't hotel der heeren, om het middel kwamen, moesten veel meer betalen. Een der doktoren toonde zijn wondere knapheid in 't trekken van kiezen. Van pijn daarbij geen sprake. De patient gevoelde er zelfs een weldadige aan doening bij. Wat jammer, dat zulke weldoeners der lijdende menschheid maar altoos zulk een vluchtig bezoek brengen en nimmer op dezelfde plaats terugkeeren doch de wereld is zoo groot en ook elders zijn zoo vele lijdenden aan allerlei kwalen Blijkens de waarnemingen in de haven was de hoogste en laagste stand, tijdens' het dagtij, op 4 Dec. 1906, toen het water steeg tot 1.84 M. boven A.P, Op 2 Januari 1906, daalde het tot 1.58 M. beneden A. P. Het hoogste nachtgetij werd waarge nomen in den nacht van 12 tot 13 Maart, n. 1. 2.06 boven A.P. 't Laagste ebgetij des nachts, werd waargenomen van 24 op 25 Jan. toen het water daalde tot 1.24 beneden A.P. Den Hoorn, 10 Jan. Vrijdag 18 Jan. a. s. wacht ons een aangename avond. en Tom (do koetsier) is het geheel met hem eens. Waarlijk ik benijd hem, dat hij er zulk een goed oog voor heeft. Daarop ging hij uitwijden over de hoe danigheden van de paarden, totdat ik einde lijk niet na kon laten op zulk een onver schilligen toon „zoo" te zeggen, dat hij er mee ophield zeggende Paarden, ik vergat dat ge niet bekend er mee zijt. Ik had mijn „zoo" wel willen terug trekken, maar het kon nu eenmaal niet, het was te laatik was weer onhandig, want de Parisiennes doen veel aan sport, en als hij eene vergelijking ging maken, zou die niet in mijn voordeel zijn. Daar André wol in die geheimen is ingewijd zal ik hom vragen mij er onderricht in te geven. Mijn man zal dan zeer verwonderd en niet minder verrukt zijn denk ik, als hjj mij dan later komt spreken van rennen, bookmakers, van jockey-clubs enz. enz. Ons bezoek aan de dames Darnal was kort, zeer kortHerbert was koel en afgemeten en toonde naar mij voorkwam maar al te duidelijk, dat hij tegen zijn zin tot dit bezoek verplicht was. Mevrouw Darnal behandelde hem eveneens koel, terwijl Martha ondanks al mijn pogingen om haar beschroomdheid te overwinnen zich niet op haar voordeeligst deed kennen, Kortom, koelheid heorschte in deze kamer Dan toch zullen de heeren W. Mets Tz. J. Daalder Dz. en J. de Jongh hier hunne lezing en voordrachten komen houden. De entrée zal slechts 25 cts. badragen en dus mogen we, te meer daar het voor een goed doel is, een flink bezoek verwachten. Oosterend, 11 Jan. Er doen zich hier tegenwoordig bij kinderen verscheidene gevallen van waterpokken voor. Over 't algemeen heeft deze besmettelijke ziekte geen gevaarlijk karakter. Toch blijft 't onverantwoordelijk, om dergelijke patiënten buiten te laten loopen. De handelsvereeniging „Wilhel- mina", alhier, heeft nu reeds veertig garnalenschuiten voor hare rekening. Slechts een tweetal vischers is buiten de vereeniging gebleven. Wel een bewij s, dat men van de goede werking dezer vereeniging overtuigd is Een gekke vertooning. Men meldt aan de „Ass. Cour.": Een dronken varken, lezer I Nu niet een in menschengedaante, zooals er soms loopen maar in wezenlijken varkensvorm. Moeder de vrouw komt bij het var kenshok om 't oude slachtvarken zijn rantsoen te geven. Maar, wat is dat? 't Dier loopt als dol door het hok, ver toont erg wilde en kwaadaardige eigen schappen en zijgt nu en dan machteloos neer. Overleg heeft er plaats en men denkt reeds aan den slager. Slechts nog een poosje aanzienEenigen tijd nog en het beest begint natuurlijk te braken, waarbij men een sterke jenever lucht gewaar wordt. Nu gaat de huis vrouw 'n licht op. Ja zeker, ze heeft zoo pas met de jeneverflesch een onge luk gehad en de inhoud daarvan is op tafel en vloer terecht gekomen. Opge dweild is 't met wat overig spoelwater in den varkensbak geworpen. Tot ge ruststelling van de huisgenooten was dit de richtige oplossing van de boven mate vreemde verschijselen, welke men aan 't- beest opmerkte. waar ik zoovele heerlijke uren had door gebracht Oef, zei Herbert, toen wij de deur uit waren, ik hoop dat we daar voor langen tijd, ja voor altijd af zijn Ik heb niets daarop geantwoord, ik weet wel, dat het tusschen Martha en haar moeder en mij nog niet uit is. Stortregens, hagel en stormwind mogen de bloemen kunnen vernielen, maar wat kunnen de levensstormen doen tegen ware genegenheid Bij onze verdere bezoeken die aan den abt Falhes, de notarissen, dokters enz. was Herbert, alleraardigst. Ofschoon soms wel een weinig gedwongen. Tot ons huwelijk had hij behalve dokter Thièry en de notaris, niemand bezocht. Wol is het niet gemak kelijk met onbekenden te praten. Herbert wist zich er echter goed door te redden Ik bewonderde hemEnkele keeren heeft hij de wenkbrauwen gefronst, als mijn oude kennissen mij „kleine Sabine" noemden en vooral toen mevrouw Henaud mij een recept voor confituren opgafmaar alles wel beschouwd is het zeer goed afgeloopen in 't bijzonder voor mijIk was dus geheel in mijn element, terwijl den volgen den dag O, die volgende dag! {Wordt vervolgd. TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Burg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ZEEMILITIE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen, ter voldoening aan art. 138 der Militiewet 1901, bij deze ter kennis van wie het aangaat, dat de lotelingen voor de lichtingen der nationale militie 1906 en 1907, die voor volledige oefening bij de militie te land zouden moeten worden ingelijfd, een der na te melden beroepen uitoefenen en verlangen bij de Zeemilitie te dienen,worden uitgenoodigd zich vóór 1 Februari eerstkomende bij hen, Burge meester en Wethouders,aan te melden of te doen opgeven ter Gemeentesecretarie te den Burg, tot welke aanmelding of opgave eiken werkdag van 9 uur voormiddag tot 2 uur namiddag te dier plaatse gelegenheid zal zijn. De bovenbedoelde, bij beschikking van den Mi nister van Marine van 4 December 1903, Bureau SB No. 33, aangewezen beroepen zijn de volgende: Zeevarenden A. Stuurlieden, stuurmansleerlin gen, matrozen, lichtmatrozen en jongens op koop vaardijschepen van de groote en kleine vaart en op zeesleepbooten. Stuurlieden, schippers en verdere opvarenden van loodsvaartuigen en tonnenleggers. Diepzeevissohers en Noordzeekustvisschers. Binnenschippers B. Stuurlieden, schippers en schippersknechts van Rijnschepen, aken tjalken en kleinere vaartuigen, Stuurlieden, matrozen, schip pers en schippersknechts op passagiers- en sleepboo- tcn op binnenwateren Zuiderzeevisschers. Visschers op Zeeuwsche wateren en op de gioote rivieren. Mossel- en ocstervisschers. Schuitenvoerders, vlet- terlieden en veerlieden. Smeden, stokers, machinisten en bankwerkers C. Machinisten en machinist-leerlingen op schepen en vaartuigen, bij spoor- en tramwegen en op fabrieken en andere inrichtingen.Stokers als boven. Machine- drijvers. Smeden en smid-bankwerkers. Machine bankwerkers en gewone bankwerkers (hieronder ook te verstaan rijwielherstellers). Werktuigmakers Kolentremmers. Metaalbewerkers (hieronder te ver staan koperslagers, ketelmakers, vijlenkappers en voorslagers). Electricicns. Overige ambachten. D. Scheepsbeschieters. Scheepstimmerlieden (scheepmakers). E. Koek- en banketbakkers of knechts. Koks en koksmaats, hetzij aan boord van schepen of vaartuigen, hetzij aan den wal. F. Koffiehuis-en hotelbedienden. Holmeesters en kelners op schepen of booten. G. Ziekenverplegers, Barbiers, Apothekersbe dienden. H. Personeel van 's Rijkswerven. A, B en D komen allereerst in aanmerking voor inlijving als zeemilieien-matroos. C komen allereerst in aanmerking voor inlijving als zeemilieien-stoker. E komen in aanmerking voor ini.alszeemilicienkok F n n u zeemilicienbofmeesler G n n h u zeemilicienziekenver- [pleger H n n n n zeemilicienmatroos of stoker al naarmate van het beroep dat zij uitoefenen. Uit de lotelingen, die een dezer beroepen uitoe fenen, wordt de voorkeur gegeven aan hen, die zich overeenkomstig deze uitnoodiging voor den dienst ter zee hebben aangemeld of hebben doen opgeven, de overige voor dien dienst noodige manschappen worden te zijner tijd door loting aangewezen. De aandacht van de lotelingen wordt gevestigd op art. 116 der Militiewet 1901, luidende als volgt: //De bij de militie te land ingelijfden worden niet tot het aangaan van eene verbindtenis voor de bui- tenlandscbe zeevaart toegelaten zonder schriftelijke toestemming vanwege onzen Minister van Oorlog. Die toestemmi ïg wordt in gewone tijden niet geweigerd aan de lotelingen die reeds vóór hunne inlijving bij de militie hun beroep van de buiten- landscbe zeevaart maakten en die zich overeenkom stig art. 138 voor de zeemilitie hebben aangeboden, doch daarbij niet hebben kunnen worden aange nomen//. Texel, den 10 Januari 1907- Burgemeester en Wethouders, HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1