N°. 2019 Donder dog 24 Januari 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tot week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nar op den dag der nitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTIKCBW. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland ia Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 lot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier der grond belasting op do gebouwde en ongebouwde eigendommen over het dienstjaar 1907, invorderbaar verklaard op den 21 Januari 1907, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voor komende belastingschuldige verplichl is zijnon aanslag, op den bij de wet bepaal den voet, te voldoen. Texel, den 21 Januari 1907. De Burgemeester, W. F. HIDDINGH. K I E Z E R S L IJ S T. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel Gelet op artikelen 11, 12, en 13 der KieswetNoodigt de mannelijke inwoners der Gemeente uit, om zoo zij in eene andere gemeente over bet laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belas tingen zijn aangeslagen, wat de grondbelas ting betreft in een andere Gemeente of in meer Gemeenten te zamen, tot een bedrag van tenminste één gulden daarvan door over legging, der overeenkomstig het bepaaldo bij artikel la der Kieswet, voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15 Februari a.s. te doen blijken. Deze aan slagbiljetten worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden terug gegeven. Nog worden de mannelijke inwoners die op grond van het bepaalde bij het vierde lid van artikel 2 der voormelde wet aan spraak meenen te kunnen inaken om ge plaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den 15den Februari a.s, aangifte te doen. De bewijsstukken, bij zoodanige aangiite over te leggen, waartoe moeten behooren het aanslagbiljet, of een door den ontvanger gewaarmerkt, kosteloos op te geven dupli caat daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belang hebbenden teruggegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer Gemeente, die krachtens artikel 16 derzelfde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kie zerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den 15 Februari a.s. aangifte te doen. Wie tot dezo aangifte bevoegd zijn, blijkt uit de artikelen 1 en 2 der kieswet, luidende ARTIKEL 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Gone- raal worden gekozen door de mannelijke ingezete nen des Itijks, tovens Nederlanders, dio den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstverloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, het te dier zake verschuldigde voor of op den lsten Maart voldaan hebben, en over het laatstverloopen dienstjaar zijn aangesla gen in de grondbolasting voor een bedrag van ten mrnsle een gulden, in do vermogensbelasting, in de belasting op bedrijfs- en andore inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de porsoncelc belasting, zooals die is geregeld bij de Wet van IC April 1806 (Staatsblad No. 72); of b. indien zij niet overeenkomstig hot bepaaldo sub a zijn aangeslngen, voldoen aan een dor vol gende voorwaarden 1°. dat zij als hoofden van gezinnen of als allcen- vonende personen op den 31stcn Jnnuari sedert en tslcn Augustus van het vorige jaar hebben ewoond krachtens buur, eon buis of oen gedeelte an een huts, waarvoor met of zonder bijbehooren- en or rit buur gebruikten grond of lokalen en hij gt, rouwen, niet ter bewoning bestemd, de werke- U e uurprijs per week borekond, tenminste heeft ri„C i,n^e,n 5oni> voor dc gemeente of het ge- e te der gemeente, waar liet huis gelogen is, ermeltl in do bij dezo wet gevoegde tabel, of wel acutcroenyolgeriB in dczeldo gemeente twee zoo- nnigo lunzen of gedeelten van buizen kraoktens eigendom, vruchtgebruik of huur eenzelfde vaartuig van tenminste 24 kubieke Meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen; 2o. dat zij op den 3Isten Januari sedert den lsten Januari van het laatstverloopen jaar achtereenvol gens bij niet meer dan twee personen, onderne mingen, openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben ge oten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeid in de bij deze wet gevoegde tabel of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van eene door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of ver leende lijfrente van gelijk bedrag; met dien verstande dat voor ben die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter bereiking van bet vereisckto bedrag, het inkomen, het pensioen en de lijfrente worden samengeteld; 3o. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar don eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal) ingeschre ven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van tenminste f 50, ingelegd in de Rijkspostspaar bank, in eene gemeentelijke spaarbank of in eene spaarbank, beheerd door het bestuur van eene rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigiog, van eene naamlooze vennootschap, van eene coöpera tieve vereeniging of van eene stichting; Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij het vorig lid van dit artikel, zijn de baokeo, opge richt na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zoolaDg als zij blijkens opgave aan bet bestuur der gemeente, waar zij gevestigd zijn, een waarborgfonds vau f 25000 bij do Neder- landscke Bank hebben gedeponeerd; 4o. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van het bestuur en in verband staande met de benoem baarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenigc betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. ARTIKEL 2. Onder ben, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet ben die dien leeftijd hebben bereikt voor of op den 15 Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe be lastingen geldt voor haren man, die van minder jarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgebruik heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waar voor eerst na 31 December van het laatstverloo pen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, blijven voor de toepassing van het bepaalde bij art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroe rende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wieDS naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste één gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijksop- centen verstaan. Aanslag in de vermogens- bedrijfs- of perso- neele belasting geeft geene aanspraak op kies recht, indien bij bet gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening van den werkelijker, huur prijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwver- eeniging, wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarbuur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som, ver schuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van bet inkomen, bedoeld in art. lb, 2o. eerste lid, worden vrjje woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zjj genoten worden, vermeld in ae bij deze wet gevoegde tabel; enkele vrije kost op bet bedrag, vermeld in dc laatste kolom, ver minderd met dat, vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigons komt alleen geld in aan merking. Ten aanzien van vrije kost wordt geen rekening gehoudon met den Zondng of algemeen erkende Christelijke feestdagon, of, voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabbath, Indien do aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt, dat zij in den regel een ge deelte van het jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van don tijd gedurende welke iemand volgens het vorig artikel in dienstbetrek king is geweest, de tjjd medcgclold, gedurende welken do werkzaamheden, waarvoor hjj in dienst is, hebben stilgestaan, ook indien gedurende dien tijd do dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven. Indien bot inkomen, bedoeld in art. lb, 2o., als vast week-, veertiendaags-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegons ziekte of verwon ding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt bet geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien in dc plaats van een inkomen, bedoeld in art. lb, 2o., eene lijdelijke ongevallenrente wordt genoten, wordt deze, zoolang zij wordt genoten, in rekening gebracht lot con bedrag, gelijk aan bet normale loon. Inkomen, pensioen en lijfrente, bodoeld in art. lb, 2o. dor vrouw geldt voor baren man, dat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Indien gedeelten eener gemeente in d; bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden ge noemd, wordt de grens tusseben die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Staten geboord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daar toe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan in dc Staatscourant, met bijvoeging van de ad viezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover bij de besluiten van die adviezen is afgeweken. Volgens artikel 20 der Wet is voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezerslijst voorkomen, hernieuwde aangifte on- noodig, indien de plaatsing op die lijst berustte op: lo, bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van het zelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen; 2o. genot van lijfrente en pensioen; 3o. Bezit van een inschrijving in de Grootboeken der Natiouale Schuld of van een iuleg in een spaarbank: 4o. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wel noodig voor hen, wier plaatsing op de lijst berustte op: lo. bewoning van een buis of gedeelte van een buis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzcltde vaartuig bewonen of 2o. genot van inkomen in dienstbetrekking of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, betzij met of zonder ge not van pensioen of lijfrente. Aan ben, die verkeeren in bet laatste onder No. 2 vermelde geval, wordt door den Burge meester een aangiftebiljet ter invulling toegezon den. In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der kieswet, is voor zoover de gemeente TEXEL betreft, bet volgende bepaald Gemeente of deel der Gemeente. Huur prijs. lb. lo Minimum inkomen. Bedoelc lb, 2o. Vrije won. of inwon. in artike 2 vrije kost en inwoning 2 TEXEL. f 1 1300 f37,50 f 200 De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der Gemeente. De ingevulde formulieren kunnen koste loos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, met inachtneming van het volgend voorschrift dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen booen aan de uoorzijde het opschrift: „Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der kieswet" en in de linkerbeneden hoek de uermelding uan den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne handteekening. TEXEL, den 18 Januari 1907. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. 13 Jan. 30 Jan. De Commissaris der Koningin van onze eilandenprovincie Zeeland heeft 'n visite gemaakt bij onze Landsvrouwe en men weet te vertellen dat dit in verband staat met een bezoek van het Koninklijk Echtpaar aan het gewest dat een met de baren wor stelenden leeuwen het „Lector et Emergo" in zijn wapenschild voert. „Men" zegt het, dat wil in dit geval zeggen: de bladen, en de mededeeling is zoo stellig dat moeilijk aan de juistheid kan worden getwijfeld ook al ontbreekt nog de officieele bevestiging, 't Bezoek heet te zullen geschieden in het voorjaar. De velden zijn nauw opgedroogd van den vloed die Zeeland een tijdlang meer zee dan land deed zijn. De zee is weer teruggedrongen naar achter de zware dijken waarin groote plekken van versche aarde nog wachten de groene bekleeding der gras zoden, om onttrokken te worden aan de herinnering dat dóar de elementen sterker waren dan het werk van mtnschenhanden. De sombre bladzij van Zeeland's geschie denisboek is omgeslagen, de weeën van den ramp zijn teruggedrongen in den nevel van herinnering en het volk heeft zich hersteld van de angsten en zorgen die zoo in ruime mate over het land werden uit gestort. Het waren donkere dagen voor de stoere Zeeuwen, maar ook dagen waarin ze hebben ervaren dat de zonen van een klein land groot kunnen zijn, groot in sympathie in medeleven, groot in daadwerkelijken zin. Heel ons volk heeft zich opgemaakt in die dagen om den last te verlichten die neer gekomen was op e n deel daarvan En aan het hoofd van haar volk stond onze Lands vrouwe, niet alleen door haar stoffelijken steun, maar bovenal door haar bezoek aan de geteisterde gewesten. Met eigen oogen heeft ze den omvang van den ramp willen zien, met haar eigen gave heeft ze willen steunen, met haar eigen woorden heeft ze de terneergeslagenen moed en hoop willen inspreken. En meer dan eenig ander heeft zij vertroosting gebracht en toen ze terug keerde van haar tocht naar de verdronken landouwen volgde haar de dankbaarheid van de zoozeer getroffen Zeeuwen. Straks zal ze weer den Zeeuwschen bodem betreden als „men" juist is ingelicht althans. Ddn zal zich uiten de dankbaarheid van het Zeeuwsche volk. De klokken die in de dagen van angst zoo somber spraken van klimmend gevaar zullen dan feestelijk inluiden de Hooge Vrouwe en waar men haar bij een vorig bezoek zwijgend niet meer kon geven dan een dankbaren blik omdat het hart te vol van zorgen was, ddn zal de jubel losbarsten als een utting van de groote dankbaarheid die zij zich waardig heeft gemaakt door haar medeleven met haar volk. Onze tijd staat in het teeken der werk staking. In ons vorig overzicht herinnerden we er reeds aan hoe het pasbegonnen jaar ook daarvan een bewijs geeft. Werkstaking schijnt zoowat mode te worden en maar al te dikwijls wordt vergeten dat zij slechts in de uiterste gevallen, als alle andere onderhandelingen schipbreuk hebben gele den mag worden aangegrepen. Werkstaking is een gevaarlijk middel omdat ze de wel vaart van een bedrijf soms voor goed den genadeslag kan geven, een groot kapitaal verlies veroorzaakt, de verhouding tusschen werkgevers en werknemers in den regel niet prettiger maakt en dikwijls in het huishoudelijk leven onaangenaamheden brengt. Jammer dat dit niet altijd goed bedacht wordt. Maar om tot de zaak terug te keeren ook ten onzent is het werkstaking und kein Ende. Rijssen, Deventer, Helmond, Eind hoven en ook Amsterdam hebben in de voorbije week dit weer bewezen. Gelukkig de staking te Amsterdam be hoort weer tot het veHeden. Voor enkele uren 't is thans Zaterdagavond 8 uur is het pleit beslecht. De stakende bootwerkers hebben het hoofd in de schoot moeten leggen na eenige dagen van strijd Zooals men wellicht weet moet de aan leiding van het conflict gezocht worden in het feit dat de directie der Maatschappij „Oceaan" een tweetal werklieden in vasten dienst nam buiten een door de bootwerkers- vereeniging opgemaakte ranglijst om. De directie meende met die lijst geen rekening te moeten houaen, de werklieden oordeelden andersomAls protest tegen deze aanran ding van hun vereenigingsreeht legden ze den arbeid dadelijk neer, in de verwachting dat de andere vakvereenigingen zich met hen solidair zouden verklaren. Maar Toontje Solidair scheen wel dood te wezen en de directie die al spoedig nieuwe werkkrachten uit Gorinchem wist te verkrijgen was al gauw baas van (jen toestand. De droom der stakenden van een algemeen neerleggen van den arbeid vervloog al ras en 'teind van 't lied is geworden dat ze zich op ge nade of ongenade overgaven. Het besluit der directie om 51 der stakers voor goed uit te sluiten, kon niet eens krachteloos gemaakt worden. Menigeen zal vragen waarom de andere bootwerkers toch hun makkers in hun hemd lieten staan. Kan het ook wezen omdat de staking reeds te vaak een harde leer school was? De verwoesting van San-Francisco en Val paraiso ligt nog versch in het geheugen en opnieuw bracht de telegraaf ons het bericht van een nieuwe dergelijke ramp. Het eiland Jamaica, gelegen in de Kari-

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1