Binnenland. bische zee, een van Engelands belangrijkste bezittingen werd in het begin der voorbije week door een aardbeving bezocht met het gevolg dat Kingston, de hoofdstad, vreeselijk geteisterd werd. Hoewel we nog niet den juisten omvang van deze ramp kennen, blijkt toch uit de komende berichten vol doende dat er weer heel wat menschenlevens te betreuren zijn en de materieele schade groot is. 't Eiland Jamaica is door zijn heerlijk klimaat by de toeristen zeer gezocht. De winters zijn er zoo zacht als bij ons de mooie Lentedagen en dit heeft grooten in vloed op het bezoek aan deze welvarende streek en den gestadigen bloei van de hoofd stad Kingston. De hotels zijn er zeer weel derig ingericht en de stad geeft alles te genieten wat van een moderne stad kan worden gevraagd. Ze is voorzien van elec- trisch en gaslicht, terwijl ze doorkruisten omgeven wordt door een net van electrische trams. Van de 50000 inwoners zijn onge veer het 7s deel negers. Voor Engeland is de stad van groote waarde omdat ze de mooiste haven van geheel West Indiê bezit en daarom ook een maritiem station van flinke beteekenis vormt. Tijdens de ramp herbergde Kingston een groot aantal vreemdelingen, daar ei juist een landbouwkundig congres, onder bescher ming van het Engelsche gouvernement werd gehouden. Een groot aantal gasten, wetenschappelijke personen en landbouw kundigen uit verschillende deelen van West Indië, de Vereenigde Staten en Canada waren voor het congres aanwezig. Gelukkig had de aardbeving plaats op een oogenblik dat er geen zitting werd gehouden, zoodat het aantal slachtoffers onder de congresleden betrekkelijk gering is. Intusschen brengt de telegraaf ons ieder dag nieuwe bijzonderheden over den ramp, die doen vermoeden dat de toestand in Kingston alles behalve rooskleurig is. Op een der schoonste punten van het Bois de Bologne, in Frankrijk, ligt het kasteel van den graaf Frangeville en in.dit bijzonder kostbaar gemeubileerd slot hebben in de voorbije week de Fransche bisschoppen vergaderd. Het slot draagt den naam „La Muette" (de stomme) en het doet zijn naam eer aan. Want wat er eigenlijk besproken is door de bisschoppen bleef tot heden een geheim. Wel is het natuurlijk zeker dat de Huidige toestand op kerkelijk gebied het onderwerp van bespreking was, doch wat de hooge ambtsbekleeders daaromtrent be spraken of besloten ligt in het duister, Alleen is bekend dat ze een schrijven richtten aan den Paus, waarin zij opnieuw getuigenis van hun trouw aflegden en hun instemming betuigden met de laatste pause lijke encyclieken. Zooals men weet denkt de Paus er niet aan zijn eenmaal ingenomen standpunt te verlaten en de strijd in de republiek zal dan ook ongetwijfeld tot den einde worden gestreden. Nog is de toestand kalm maar wat de toekomst zal brengen wie zegt het? Servië heeft Zondag 13 dezer zijn Nieuw jaarsfeest gevierd men komt daar een paar weken achter ons aan en tegen de voorspelling in is het nieuwe jaar in alle kalmte begonnen Hen had anders gepro feteerd dat er met het nieuwe tijdperk ook een nieuwe toestand op staatkundig gebied zou komen. Niets minder dan een omwen teling voorspelde men. 't Zijn gebleken niets dan verzinsels te zijn en daardoor zijn ook de geruchten over een staatsgreep geoordeeld. Koning Peter zit nog vast op zijn troon er zal er nog wel niet aan denken zijn testament te maken. Toch zou het zoo'n groot wonder niet geweest zjjn als wel eens gebeurd ware wat voorspeld werd. Servië is een land waar zoo iets nu juist niet zoo'n mirakel zou zijn. En hoe aanlokkelijk het ook schijnt heerscher te zijn in een koninkrijk, uw overzichtschrijver acht zich gelukkig zijn overzichten te mogen schrijven en laat het regeeren over een verdeeld volk als het Servische gaarne over aan koning Peter. TEXEL, 23 JANUARI 1907. De heerschappij van den wintervorst. De plotseling invallende winter, zich kenmerkende door strengen vorst, zal niet onmogelijk nog aleenige schade hebben aangericht. Voor ons., eiland bewoners, deed hij het ongerief ontstaan dat de geregelde communicatie met den vasten wal werd verbroken, doordien tengevolge van het ijs de boot heden niet op tijd kon gaan varen, waardoor ook de postgemeenschap in het ongereede geraakte. Wanneer het spreekwoord waarheid bevat dat „strenge heeren niet lang regeeren," dan zal de heerschappij van den winterkoning zeker wel spoedig worden gebroken. De Eeldersche Operette-slub. Een druk bezoek vH ten deel aan de Heldersche Operette-club, welke Zondag avond eene uitvoeiing gaf in het Hotel „de Zwaan." Wij waren verhinderd om deze uit voering bij te wonen, doch van zeer betrouwbare zijde werd ons med-gedeeld dat de uitvoeringen zich goed van hun taak hebben gekweten Het programma van den avond, dat aardige nummers aangaf, werd zeer tot genoegen der aan wezigen en niet onverdienstelijk afge werkt. De vereenigingen Toelaagfonds en Hulpbetoon hielden Zaterdagavond hare jaarvergadering in hotel Texel. De op komst der leden was maar matig met inbegrip van de leden van het bestuur, waren slechts 33 personen aanwezig, terwijl het ledental ruim 200 bedraagt. Zooals bekend heeft men het bestuur voor beide vereenigingen gelijk, doch worden de punten afzonderlijk behandeld Nadat dan ook de voorz. de vergade ring had geopend werden eerst de notulen gelezen van het toelaagfonds. Deze werden onveranderd goedgekeurd. Uit de rekening van den penning meester daarna voorgelezen bleek dat de ontvangsten totaal bedroegen f 104,10 terwijl was uitgegeven voor uitkeeriogen, bodenloon en verdere uitgaven f 63,44'. Een batig saldo van f 40,65» kon dus worden geconstateerd, makende met het reeds in kas zijnde een totaal bedrag van f 684,22. Tot rekeningopnemers werden be noemd de heeren A. Stiggelbout, C. Huisman Pz. en W. C. Reij Na reke ning met bescheiden te hebben verge leken werd alles in orde bevonden en door laatstgenoemden dit medegedeeld en voorgesteld de rekening goed te keuren, hetwelk dan ook geschiedde. Voor tot het laatste punt der agenda verkiezing van een bestuurslid over te gaan, deelt de directeur mede, dat bij op aandrang zijner medebestuursleden en nadat door deze vergeefsche pogingen waren aangewend een anderen directeur te krijgen, als zoodanig was aangebleven. Spr. wekt verder de leden op anderen aan te sporen, als lid toe te treden. Als bestuurslid werd daarna herkozen met 27 van de 33 stemmen de heer A. K. Geus. Aangezien bij rondvraag die thans volgde niemand het woord verlangde, werd overgegaan tot de zaken van onderling Hulpbetoon. De notulen werden goedgekeurd. Uit het verslag over het afgeloopen jaar daarna voorgelezen bleek, dat de vereeniging 6 maal haar diensten had verleend, waarbij echter jammer genoeg moest worden opgemerkt, dat 1 lid zonder kennisgeving was weggebleven. Uit de rekening bleek dat de veree niging financieel minder klagen heeft. Dank toch zij de vrijwillige bijdragen, f 12,10 der leden in het afgeloopen jaar en een gift van f3— kon een batig salda worden geconstateerd van f 12,16. Het bestuur had verder besloten om mocht het weder voorvallen dat een lid zonder kennisgeving wegbleef, dat lid dan zou worden geroyeerd. Nadat door een der leden nog was gewezen op de moeite om gedurende enkele zomermaanden een plaatsvervang. te krijgen als drager, werd in overweging gegeven het loon van dezen te verhoo- gen en te brengen op f 1.— De voorz. meent dit voorloopig te moeten ontraden doch belooft het in gedachte te zullen houden. Niemand meer het woord verlangende werd de vergadering gesloten. Vergadering Ziekenfonds Het Ziekenfonds hield Maandag zijn algemeene jaarvergadering in het hotel „Texel." Nadat de voorzitter de vergadering had geopend met een welkom aan allen en de notulen waren gelezen en goed gekeurd, werd door den Secretaris een keurig verslag voorgelezen over het afge loopen dienstjaar. Aan het verslag ont- leenen wij, dat het ledental met 4 was verminderd en op 1 Januari j. 1. 206 bedroeg. In 1906 traden toe 4 nieuwe leden, overleden 4 leden, werden geroy eerd 3 leden en bedankte 1 lid. Door 2 leden was gebruik gemaakt van een specialiteit, 1906 was voor de vereeniging financieel niet kwaad, zoodat een batig saldo was te constateeren. Hoewel overtuigd, dat het reglement niet volmaakt is, had het bestuur ge meend met de herziening te moeten wach ten, met het oog op het wetsontwerp op de ziekteverzekering, alleen eene kleine wijziging werd echter voorgesteld. Den bode was als blijk van waardering voor de uitstekende vervulling van diens functie door het bestuur een cadeau vereerd bij gelegenheid van diens huwe lijk. Het bestuur had dit echter uit eigen zak betaald. In de bestuursver gadering van 14 Januari j.l. was de heer Groenewold met algemeene stemmen als penningmet ster herkozen. Door den voorzitter werd den secre taris dank gebracht voor zijn keurig verslag. Thans kwam aan de orde de rekening van den penningmeester. Voor daartoe over te gaan geeft deze eerst nog even een verklaring waarom aan de 13 leden die per 3 maanden betalen voor dit kwartaal over f 1.40 werd beschikt. Dit moet worden toege schreven aan de omstandigheid dat in het vorig kwartaal 14 in plaats van 13 maandagen voorkwamen, iets dat onge veer om de 5 jaar plaats vindt. Rekende men gewoon f 1.30 per kwartaal dan zouden die leden dus in die 5 jaar 10 cent minder betalen dan de leden die per week betalen. Na deze verklaring biedt de penning meester de rekening aan waaruit blij :t dat was ontvangen Aan contributies f 1097.— reglementen ,40 renten effecten 52,05 spaarbank _J_4 Totaal f 1150,59 De uitgaven bestonden uit weekgelden f 100,— bodeloon 109,70 kosten vergaderingen 19,84 art. 8 (specialiteiten) 29/ 0 assurantie 3,50 advertentiën en drukwerken 5,10 Dokters 795,12 Totaal f 1062.76 Een batig saldo was alzoo verkregen van f 87,88. - Afzonderlijk hadden de doktersreke ningen bedragen: dr. Over le halfjaar 187,50 en 2e halfjaar f 96,95; dr. Wage "maker le haltjaar f 278,35 en 2e halfjaar f 232,52. Mede namens zijn mede-commissie- leden verklaart de heer W. C Reij, dat de rekening door hen nauwkeurig is nagegaan en volkomen in orde is be vonden, zoodat de rekening wordt goed gekeurd. Met 48 van de 73 stemmen werd daarop als commissaris herkozen de heer C. C. Bruin, welke verklaard die benoe ming gaarne weder te aanvaarden. De rekening van de doktoren werden hierna rondgegeven om door de leden te worden ingezien. Na een koite pauze wordt daarna overgaan tot het laatste punt der agenda wijziging art. 9 of beter gezegd aanvul ling van dat artikel. Door het bestuur wordt n.l. voorge steld bij alinea e er aan toe te voegen: „Indien een lid der vereeniging als ver pleegde in eene inrichting van liefdadig heid is opgenomen". Het bestuur wenscht ook dat als reden tot royeering te kun nen toepassen, doch wil dit artikel geen terugwerkende kracht geven. Naar aanleiding van een paar kleine opmerkingen merkt de penningmeester op, dat naar zijn meening het fonds i3 opgericht om de leden hun zelfstandig heid te doen behouden, zoodat als iemand in zulk een inrichting wordt opgenomen, van dat doel geen sprake meer kan zijn daar hij dan zijn vrijheid kwijt is. Nadat op herhaalde oproeping van den voorzitter niemand het verlangen heeft te kennen gegeven over het artikel te stemmen wordt het zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tot rekening-opnemers voor het loo- pende dienstjaar worden benoemd de hh. G J. Keijser, G. Vinken en Jan Dalmeijer Hz. en tot plaatsvervangers de hh. G. Schoenmaker, P. Lieuwen en Alb. Kik kert JHzdie voor zoover aanwezig allen hun benoeming aannemen. Een minder verkwikkelijk voorval had thans plaats. Nadat op herhaalde aanvrage van het bestuur om de reke ningen weer terug te geven niet was voldaan en de bode te vergeefsch er op de verschillende tafeltjes naar had rond gezien, werd door den directeur, het lid, dat de rekeningen in den zak had gestoken, gesommeerd die onmiddelijk weer terug te geven, daar ze niet zijn eigendom waren. Dit lid nu wilde ze niet aan den bode geven doch bracht ze zelf aan den penningmeester. Deze handelwijze was norzaak, dat door een der leden werd voorgesteld, om dat lid, dat zich als een kwajongen tegenover h«t bestuur had aangestold, onmiddelijk te royeeron. Blykens het applaus na dit voorstel, vind het bij Velen een geopend oor. Door een der aanwezigen werd even wel opgemerkt, dat dit meer als een grap moet worden beschouwd, terwijl de voorz. opmerkte, dat voorstellen tot royeering alleen door het bestuur kunnen worden gedaan. Een der le len van het bestuur vindt de handelwijze eene beleediging voor den bode en eischt dat deze excuus zal worden verzocht. Door den Voorz. wordt ten slotte medegedeeld dat men het gebeurde als een misplaatste grap zal beschouwen en voortaan de rekeningen niet meer zal rondgaan doch op een tafeltje ter inzage liggen. Bij de rondvraag wordt door een der leden gevraagd of iemand, die wegens ziekte in een inrichting voor liefdadigheid wordt opgenomen, na zijn herstel er weder uit tredende ook weder als lid kan worden aangenomen al is hij 60 jaar. De voorz. antwoord dat volgens regle ment dit door het bestuur onder bepaalde voorwairden kan worden toegestaan. Naar aanleiding van deze vraag ont stond een weinig verkwikkelijk debat over de reels aangenomen toevoeging aan art. 9, waaraan ten slotte door den Voorz. een einde word gemaakt door de opmerking dat die toevoeging was aange nomen nadat op herhaalde oproeping niemand het verlangen had te kennen gegeven er hoofdelijk over te stemmen. Ten slotte wordt nog door een der rekeningopnemers voorgesteld ook de staat der weekgelden ter inzatrn te leggen, omdat er op die lijst personen voorkomen, die naar zijne meening zich moesten schamen, weekgeld te ontvan gen. De voorz. zegt toe, dat die lijst een volgend jaar ook ter visie zal liggen en betreurt het, dat het sommige leden blijkbaar zoo om het halen en hebben te doen is. Door het bestuur was dit jaar dan ook aan een lid het weekgeld na enkele weken geweigerd, op hoop, dat deze zelf in de v rgadering aan merking zou maken. Bedoeld lid was echter niet aanwezig. Dat het ziekenfonds verder nog niet ziek was zooals wel eens werd gezegd, kon blijken uit een opgemaakt staatje, waaruit bleek, dat de vereeniging in de laatste 16 jaar slechts f 23,51 was achteruitgegaan. Niemand meer het woord verlangende, werd de vergadering gesloten. De gisteravond in Cafe „Den Burg" hehouden vergadering der afd. Burg van „Texels Belang" moet zeker onder de slecht bezochte worden gerekend, van de 81 leden en 36 donateurs toch, die de vereeniging telt, waren slechts totaal 14 personen aanwezig. Na opening der vergadering en lezing der notulen van de vorige, welke werden goedgekeurd werd door den penning meester verslag uitgebracht over de financien der afdeeling. Daaruit bleek, dat totaal was ontvangen f 416,74 en uitgegeven aan bodeloon enz. f 16,50, serwijl de restant f 400,24 aan den al gemeene renningmeester werd afge dragen. Als rekeningopnemers werden benoemd de heeren Adr. Stiggelbout, I. Moerbeek en Jb. Yonk, welke na alles nauwkeurig te hebben nagezien mededeelde dat alles in orde was bevonden, mitsdien werd de rekening goedgekeurd. De punten van beschrijving voor de algemeene vergadering daarna in behan deling genomen gaven wel eenige aan leiding tot discussie, doch vonden geen bepaalde bestrijding. Tot leden van het bestuur in plaats van de heeren W. J. Langeveld en W. Mets Cz. werden gekozen de heeren W. P. Lap en I. Boerbeek, welke beiden hun benoeming aannamen. Bij de rondvraag werd door een der leden gevraagd naar de resultaten van tentoonstelling en verloting. Hierop kan eenmaal geen definitief antwoord worden gegeven, aangezien die niet tot de zaken der afd. behoorden. Verder niemand meer het woord ver langende werd de vergadering gesloten. Na afloop der vergadering werden door het bestuur de functies verdeeld en wel als volgtIJ. Brouwer, voorzitter, W. P. Lap Secretaris, M. Dalmeyer penningmeester, F. Kalis en I. Moerbeek commissarissen, terwijl tot commissa rissen van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren IJ. Brouwer en F. Kalis. Door de daarvoor gevormde Com missie werden Zondag j 1. aan de heeren W. Mets Tz en H. Dogger te Oudeschiid de geschenken aangeboden, waarvoor de gelden door eenige ingezetenen der Gemeente waren bijeengebracht, ten einde aan genoemde heeren een stoffelijk

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2