N°. 2020. Zondag 27 Januari 1907. 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnen land, M arkiezin Sabine FEUILLETON. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bcjrg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën. Van 1 lot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LA N GEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize1 cein tuur, gevonden in de Weverstraat1 broche, gevonden in de Nieuwstraat. TEXEL, 26 JANUARI 1907. De Wintervorst. Gelukkig heeft het spreekwoord: dat „strenge heeren niet lang regeeren," zich ook nu weder bewaarheid opzichtens de heerschappij van den wintervorst, welke zich Dinsdag en Woensdag zoo geducht deed geldeQ, zoo zelfs, dat het wel scheen alsof het nergens „vorstvrij" was. Dat zulk een onverwachte ommekeer in de temperatuur (Maandagavond nog dacht niemand er aau) aanleiding zou geven tot moeilijkheden en schadeposten is te denken; dat de bloembollenvelden er door geleden zullen hebben zou niet zijn te verwonderen, evenzoo zal er wel meer andere schade zijn toegebracht. Ook aan de visschers bracht de wintervorst zorgelijke oogenblikken en vermoedelijk wel schade. Vele vaartuigjes waren in zee en ondergingen het lot in het ijs vast te geraken, en de bemanningen liepen groot gevaar voor lijf en leven. De stoombootdienst van hier naar Helder werd tot werkstaking gedwongen, zeer- ten ongerieve van hen die van deze gemeenschap gebruik moesten maken om zich naar elders te begeven. Ook de postgemeenschap geraakte er door in het ongereede. Woensdag den geheelen dag kon ons geen postverzen ding bei eiken; - dank de wakkere be manning van de ijsschuit, werd dien dag toch een postverzending van hier naar Helder overgebracht en ging het de vol gende dagen in dit opzicht vrij geregeld; de „Ada" voorziet thans weêr in de ovortocht. Vrij naar 't Fransch door A. B. Reeds bij mijn eerste komst in het dorp zag ik zijn brutaal uiterlijk. Mot zijn kort pijpje in den mond en de hoed schuin op het hoofd zag hij mij voorbijgaan, zonder zelfs mijn groet te beantwoorden, of hij ging zijn molen in, wanneer ik dichtbij was gekomen. Tengevolge van die handelwijze noem ik hem „do beer", zoo onbeleefd was hij zonder er eenige reden voor te hebben welnu de beer heelt een jong beertje van 10 jaar, die meermalen beeft te lijden van de oorvegen, die zijn vader hem verdiend of onverdiend toedient. Uit een der vensters van den molen bespiedde Tony zoo heet het ventje mijn komst, en rood en hijgend kwam hij mij weldra reeds een heel stuk buiten hot dorp te gemoet, recht blij nu de eersto to z(jn, die mij begroette en tevens ook do eerste, die wat van mij kreeg, Dat gebeurde daarna geregeld iederen dag, totdat hij op zekeren keer eens wat la-it was, en hij slechts bij deu ingang van het dorp zijn groet kon brengen, juist ter wijl de anderen reeds waren om te loten wio een boekje zou hebben met een mooi Aan zulk streng winterweder waren we nagenoeg geheel ontwend en een zucht van verlichting ontglipt zeker meer dan een, nu de kracht van den winter vorst blijkt te zijn gebroken. Dat niet enkel over ons land, doch ook in het buitenland de wintervorst zich geducht deed geldeD, moge blijken uit het volgende, dat wij aan de bladen on tl een en „De plotselinge kou schijn ons uit het Oosten te zijn aangewaaid. In Duitsch- land althans is in verschillende streken veel sneeuw gevallen en heeft het hard gevroren. Uit Oostenrijk kwamen be richten over felle vorst, sneeuw en ijzige winden. Te Weenen daalde de thermo meter in den nacht van Maandag op Dinsdag 17 graden Celsius onder nul; in Galicië was het nog erger, daar heeft het 34 graden gevroren; 93 menschen, wier ooren, handen en voeten bevroren waren moest hulp geboden worden. Op het platteland in Galicië vriest het 26 graden. Ook in Rusland is het buiten gewoon koud en zelfs in Athene en Konstantinopel is het plotseling winter geworden. Athene lag Dinsdag dik onder de sneeuw, wat daar maar zelden gebeurt evenzoo Konstantinopel, ook in het N.O. van de vereenigde Staten heeft het de laatste dagen zwaar gesneeuwd. De directeur van het hoofdobservato rium voor weerkundige waarnemingen in Petersburg geeft als oorzaak van de plotseling over een groot deel van Europa opgetreden koude aan een zoogenaamde anti cycloon, die 18 Januari in de Noor delijke IJszee is opgetreden. De landverhuringen, vooral die van boerenplaatsen, getuigen nog steeds van groote ambitie; vrij geregeld is de huur prijs 20 a 25 proc. hooger dan bij vorige verhuringen; onze veehouders hebben vermoedelijk een gunstigen kijk op de toekomst, doch men zou zoo zeggen er behoort moed toe om voor een lang tijd verloop zulke prijzen uitteleggen. Mogen de verwachtingen voor de toekomst niet worden beschaamd. Oosterend, 25 Jan. Door het winter weer zijn plotseling 6 schuiten van hier rood bandje met den titel in vergulde lettersDe avonturen van een flinke jongen. Wat is het mooiriep TonyHet is voor mij, want ik ben altijd een geluks vogel. Niet waar mevrouw Sabine, ik zal het wel winnen Ik had geen tijd om te antwoorden. Bridford die juist met een kar beladen met zakken meel op den weg aankwam, had zijn zoon bemerkt en kwam met de zweep in de hand en bleek van woede op deze af. O, snap ik je daar, vagebond, juist terwijl je bezig bent met te bedelen bij de aristocraten. Wil je wel eens als de drommel maken dat je wegkomt. Het beertje keek don ouden beor met wantrouwenden blik aan, Ja, ik ga dadelijk, als ik eerst het boek heb, zei hij. Do zin was nauwelijks uit zijn mond of de zweep daalde met kracht neder, echter niet op het kind, maar op mijn hand, want ik had die opgeheven, om hem te bescher men. O, wat een slag 1 Alle kinderen waren verschrikt weggevlucht. Wij waren dus met ons drieën op den weg achter gebleven. Tony schreide wanhopig, mij stonden de tranen in de oogen, want do pijn was hovig en Bridford stond als van den bliksem getroffen en wist niet wat hij moest zeggen of moest doen. Eindelijk mompelde by en 1 van Wieringen vast geraakt op een der waarden op grooten afstand van de kust. Nadat de bemanningen een paar koude dagen hebben doorgebracht, zijn ze gisteren op twee na al loopende over het ijs naar den wal gekomeD, de schuitjes aan het lot overlatende. Twee der visschers geraakten door het ijs en moesten toen naar een der schuiten terugkeeren. Met eene vlet zal men ze trachten te halen; de kans dat de schuiten behouden blijven, is gering. Benoemd tot onderwijzer aan den Heenweg, gemeente 's Gravenzande, de heer D. L. Daalder, van hier. Oudeschild, 23 Jan. De bijeenkomst van ons plaatselijk nut „Neptunus", was gisteren druk bezocht. Ruim 90 per sonen waren tegenwoordig. De heer J. Daalder Dz. van Oosterend trad voor de leden op en gaf als lezing een schoone schets ten beste van Martin Kalff, geti teld „Moeders Wiegelied". Onder adem looze stilte werd er naar geluisterd en een lang aanhoudend applaus bewees den spreker, dat de aanwezigen zeer hadden genoten. Dezelfde spreker gaf voorts nog ten beste de bijdragen: „De Koudwaterkuur", „Verhoord" van Hofdijk en „De nieuwe meid in Amsterdam". Zoowel met de ernstige als met de lui mige bijdragen had de heer Daalder groot succes en oogstte telkens luiden bijval in. Eene prettige afwisseling werd gege ven door de heeren L C. Mets en T. C. Bakker, die op zeer verdienstelijke wijze het tooneelstukje „Sergeant en recruut" opvoerden. Daverend werden zij toegejuicht voor het goede spel en 't vermakelijke stukje. Ditzelfde was het geval met de dames S Mets Brouwer, A. Pool en N. Bas, mot de opvoering van „Mevrouw is uit." Vlug en netjes werd dit onderhou dende stukje vertolkt. Het complimentje aan 't drietal op- voerenden was wel verdiend. Onder luid applaus werd bij de sluiting de heer Daalder een „tot weerzien" toe geroepen, terwijl hem dank werd ge bracht voor het geschonken genot. Ook Het was niet op u gemunt, heb ik u veel pijn gedaan Ik toonde hem mijn roode en dik gezwollen hand en zei O, dat is niet erg, dat gaat wel weer over, maar op het hoofd van Tony zou die veel ernstiger zijn geweestDe straf is te streng, mijn vriend. En terwijl het „beertje" wat water voor mij ging halen uit de fontein, die zich op eenigen afstand beyond, zei ik Maar Bridford, zeg mij nu eens, wat heb je toch tegen mij P Och niets. Niets! Als men de lieden niet groet, wanneer men zo zelfs uit den weg gaat, heeft men daar toch wel een reden voor. Een reden riep hij uit, terwijl hij mij vastberaden in de oogen zag, één redeD, ik heb er wel tien, niet voor u bepaald, maar voor de aristocraten, de rijken, voor „haar" vooral... Wie „haar" P Uw schoonmoeder. Ik was haar eens 500 francs schuldig toon de molen nog aan het kasteel behoorde, de zaken gingen minder goed en ziekten waren bij ons aan huis, kortom het was een zeer plechten tijd. Inplaats van eeuig geduld te hebben met mij en mij den tijd te geven, verschenen op een morgen do deurwaarders en zonder Jeannette, die nu mijn vrouw is en met de pianist, de heer P. Boom, werd dank gezegd voor de vervulling van zijn taak. De vele belangstellenden keerden voldaan en dankbaar voor 't genotene huiswaarts. Vlieland. Donderdag 17 Jan. hield „Nut en genoegen" haar maandelijksche bijeenkomst. Als spreker trad, Dadat de heer Klip pus als voorzitter een woord van welkom tot de aanwezigen had gericht, de heTer H. J. Ament op met een causerie over de Sterren. De heeren Donia, Klippus en Mejuffr. Groendijk van Rees hadden de bijdragen op zich genomen. Zoo verschafte „Nut en Genoegen" aan haar vele leden weer een genoegelijken avond. Na afloop werd gedanst Geen opcenten Vermogens- en Bedrijfs belasting Naar wij vernemen is aan den voor zitter van de Tweede Kamer medege deeld, dat het voorstel tot helfing van opcenten op de Vermogens- en Bedrijfs belasting voor het dienstjaar 1907/1908 door den Minister wordt ingetrokken. Een driftkop. Te Amsterdam, aldus meldt men, maakte een dronken man, wien in een tapperij om die reden drank geweigerd werd, zich zoo driftig, dat hij zich een mes in de borst stiet. Zijn wonde is intsschen niet levensgevaarlijk. Gelukkig maar dat hij niet een ander als mikpunt zijner woede koos 1 Op 3 April en volgende dagen zal te Arnhem het vergelijkend examen voor kommies der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen worden gehouden, ter vervulling van 100 plaatsen welke in 1907 of later mochten openvallen. Zie voorts de „Staats-Ct." No. 17. Hollandsch het voordeeligst Een dame schreef weken lang op haar waschlijst een „combinatiën." De wasch vrouw rekende daarvoor 15 ct. Toevallig werd eens op het briefje dat zelfde kleedingstuk hemdbroek genoemd. Toen rekende de waschvrouw 10 cent Daarna werd steeds het Hollandsche woord gebruikt met hetzelfde gevolg 1 wie ik toen verloofd was, die door haar tranen baar vader wist te vermurwen mij het geld te leenen, zou ik zonder genade op straat zijn gezet. Meent u, dat men zoo iets vergeet Mevrouw de Barsannes heeft, zooals ieder bekend is, zelf verschrikkelijke tijden beloeld, nog te verschrikkelijker daar, door haar naam en stand, de eischen des levens ook voor haar zooveel te grooter aren En konden dis 500 francs haar dan uit dien toestand redden Kom, wees toch wijzer! Zij had veel eerder moeten ophouden met de bals, jachtpartijen en diners en had moeten zorgen dat de jonge mafkies een betrekking kreeg in plaats van hem zijn leven te laten slijten met niets-doen en alleen te jagen naar de bruidschat van eene vrouw. Mjjn hart kromp ineen. Kom, Bridford, Mevrouw de Barsannes wist wel wat ze doen moest, denk je dat ook niet P O, zeker welAls zij geleden heeft is dat zooyeel te erger voor haar Niemand in het dorp heeft haar beklaagd, mij wel. Trots, hardvoohtig Opnieuw viel ik hem in de roden. Het is mij niet mogelijk zoo over mfin schoonmoeder, de Markiezin, te hooren spreken, zei ik tot bem. Wordt vervolgd.) TEXELSCHE COURANT. 29

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1