„Texel's Belang". Vergadering Gemeenteraad van Vlieland. Ui'slag van gehouden Verkoopingen. M arktfeerichten. Y. P. N. wordt een net Dienstmeisje gevraagd. Buitenland. INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten ADVERTENTIËN. Algemeene Vergadering „NUT EN GENOEGEN", Waal. Vergadering met Dames TEXELSGH FANFARECORPS. Oüdeschilo, 25 Jan. Onder de schip pers is een oud rijm in zwang, dat zegtHet ijs Is alleman te wijs. Dit bleek ook in de laatste strenge dagen der afgeloopen week. Vrijdagmorgen was hier van den dijk nog geen open water te zien en 's mid dags stoomde de „Ada" uit. Er was toen nog wel veel ijs, doch de groote velden dreven toen niet zoo dicht aan eengesloten. Voor de de eigenaars der ijspakhuizon waren de vorstige dagen een uitkomst; men heeft heel wat ijs kunnen inslaan en wel van puike kwaliteit. De ver zenders van melk naar den Helder onder vinden niets dan last door 't ijs. In sommige melkbussen was de inhoud tot op den bodem bevroren. 26 Jan. Gisterenavond liep hier in de haven binnen, met eenige Texelsche visschers aan boord de Friesche stoomboot „Stad Franeker." Zij waaop weg geweest naar de „waarden," om zoo mogelijk hulp te bieden aan de in 't ijs beknelde visschersvaartuigen. Bij het vallen van den avond was zij teruggekeerd en hier binnengestoomd om den nacht door te brengen, 's Morgens vroeg wilde zij op nieuw uitstoomen om op onderzoek uit te gaan. Dezelfde stoomboot had bereids de* beide schuitjes gered, die nabij de Hors in t ijs zaten. Een dankbetuiging. De volgende adv. lezen wij in de „Tel." van Zaterdag j.l. Ondergeteekende betuigt zijn hartelij- ken dank voor de betoonde belangstelling bij zijn overlijden ondervonden, doch deelt tevens mede, dat hij gelukkig nog tot het Rijk der levenden behoort. H. Filarski, Frans Halsstr. 12. Als hij dat geweten had. Een inwoner van Oud-Beierland was verplicht om een bejaard persoon levens lang een lijtrente uit te keeren van f5 per week. Sedert eenige jaren had die uitkeering geregeld plaats. De vorige week werd een overeen komst getroffen, waarbij de persoon van verdere uitkeering werd ontslagen tegen betaling van 3 jaar uitkeering in eens. Een uur nadat de transactie was gesloten en het geld betaald, overleed de persoon die de lijfrente ontving. Een kleine vergissing. Bij een dokter in de provincie komt dezer dagen een bescheiden boeren- vrouwje. Zij komt raad vragen. Haar man had last van zijg maag, en zooals het meer gaat, de man wilde zelf geen dokter raad plegen. Daarom kwam zijn zorgelijke echtvriendin. En de dokter gaf raad. Zijn voorschrift luidde het aanwenden van een mosterdlapeen lap ter grootte van een beschuit met mosterd moest op de zieke plek worden gelegd. Dankbaar ging moeder de vrouw huiswaarts, steeds in zich zelf herha lende wat dokter had gezegd mosterd pap beschuutmosterd. Een paar dagen daarna komt dokter toevallig in de buurt waar de maagpijn lijder woont. „Hoe gaat het Zudema?" „Och dokter, vrij goud, die pien op 't moag is weg, moar die krummels ste ken zoo." „Krummels, wat kiummels?" „De beschudekrummels." Toen kwam aan het licht dat het zorgelijke boeren vrouwtje niet een lap ter grootte van een beschuit had ge bruikt, maar dat zij de beschuit zelf had gebezigd. Een lokmiddel. Dat de hondenbelasting het vorige jaar 1 1800 meer heeft opgebracht dan een voorafgaand jaar, moet Amsterdam naar de „Tel." dezer dagen hoorde te danken aan een miauwenden be lastingambtenaar. Deze toch verstaat de kunst, het miauwen van een poes bijzonder natuur getrouw te knnnen nabootsen. En daarvan heeft onze man een zeer verdienstelijk, en voor den fiscus voor- deelic, gebruik gemaakt. Hij trok de stad door, schelde huis aan huis aan en begon, zoodra de deur werd opengetrokken, erbarmelijk te miauwen. Dat was de foxjes, setters, taxen en hoe dat hondengoed meer moge heeten te machtig, en meermalen bracht onze belastingambtenaar een gansche trap in opstand, door het gekef van op „katjes" beluste huisvrienden. Natuurlijk waren dan de eigenaren of eigenaressen er bij Een 19-jarig meisje o,Js kapitein. In de „New-York Herald" komt onder het opschrift„Girl steers a big ship half way around globe" met bijvoegiDg van een portret de beschrijving voor, hoe de 19-jarige Nellie Visser het schip van haar vader de „Jeannette Framjoise" van Java behouden te New-York bmnen bracht, daar kapitein Visser gedurende de reis ongesteld was. Het stuk luidt vertaald als volgt Een meisje stuurt een groot schip halfweg om den aardbol. Een ware dochter van de natie, die aan de wereld den strijdenden Hollander admiraal Tromp heeft gegeven, is Nellie Visser, negentien jaren oud. Gedurende het grootste deel van de lange ieisvan de groote viermastbark „Jeannette Fran q.oise", van Java naar New-York, stond zij aan het stuurrad wegens de ziekte van haar vader, kapitein Gooi Visser. Zij was het, die, wanneer de zon scheen de breedte en de lengte mat en die, als de bark stampend en rollend voortging onder een bewolkten hemel en tijdens donkere nachten, zeilde op gegist bestek, tot bewondering van den tweeden stuur man en het scheepsvolk. En thans veilig in de haven, aan het einde van een reis rondom half de wereld is zij ontevreden omdat haar moeder verlangt dat zij naar Holland zal terug- keeren en van de genoegens van een reisje naar Australië zal afzien. De equipage van de „Jeannette Fran- qoise" is vol lof over de jonge vrouw, die het schip heeft helpen sturen. De matrozen noemden haar „de kleine kapi tein", en hun „ja, ja mijnheer", na haar bevel was altijd opgewekt van toon. Twee kinderen verbrand. In de vorige week is te Den Dungen (Noord Brabant) een boerderij afgebrand op het Boschpad, bewoond door den heer J. Groenedaal, eigenaar de heer Meu- lenbroek. Twee kinderen zijn verbrand en twee kalveren kwamen in de vlammen om. Het huis is verzekerd, de inboedel niet. De brand brak Vrijdagavond kwart voor elven uit. Groenedaal was er in geslaagd zijn beide kinderen te redden en was weer het brandende huis bin nengegaan om ook zijn vee nog te trachten te redden. De kinderen zijn hun vader, zoDder dat deze het wist, toen nage- loopen en hebben den dood in de vlam men gevonden. Roe men er in kan loopen. 'n Duur tableau I Terwijl de mare- chaussée's van Winschoten Zaterdag door Westerlee reden, ontmoetten ze den heer E. ten Have, landbouwer aldaar met een nieuw jachtgeweer van ongeveer f 75 waarde, 't Geweer werd in beslag genomen de heer ten H. kreeg proces verbaal. En hoe kwam nu deze overtreding? Vrijdagavond was 't geweer op een feest in 't café Diekema aldaar voor 'd tableau gebruikt. De heer ten Have haalde het den volgenden morgen weer en liep er zoo—argeloos in. („Ass. Ct.") Door de kon bevangen. Woensdagmiddag is een oude vletter- man plotseling in zijn vlet op het IJ bij Amsterdam in elkaar gezakt. Zijn bootje werd onmiddelijk naar den wal gevoerd en de bewustelooze per brancard naar het Binnengasthuis gebracht; aldaar aangekomen bleek hij te zijn overleden. Een onaangename verrassing. Sinds jaar en dag worden te Krimpen aan de Lek de huwelijks-afkondigingen voor de Ned. Herv. Kerk afgelezen, meldt het „R. N." Van bevoegde zijde beweert men nu, dat dit voor het gemeentehuis moet plaats hebben, ergo zouden al de daar gesloten huwelijken ongeldig zjjn. Grondswetsherziening. Naar de „Arnh. Ct." van alleszins vertrouwbare zijde vernomen he6ft, heeft de commissie in zake bovengenoemd, aan de regeering in overweging gegeven, haar dezer dagen aan de Koningin inge diend rapport openbaar te maken. Het blad dringt aan dit te doen, al vorens de desbetreffende regeeringsvoor- stellen zullen verschijnen. Levensverzekereng, landbouwbanken en hypotheken. In het afdeelingsverslag van de Eerste Kamer over justitie wordt aangedrongen op toezicht op maatschappijen van levens verzekering en op de handelingen van de landbouwbanken en ook werd aan vulling van de wetgeving op de hypo theken noodig geacht. Amerikaansche bluf. Volgens een rapport, dat dezer dagen te Washington vanwege het departement, van oorlog is in het licht gegeven, zijn er in de Vereenigde Staten, in geval van nood, 13.000.000 man beschikbaar voor den militairen dienst. Woensdag 23 Jan. te Oosterend. Notaris CL. H. DE BOER. 1,51.48 Boet en Weiland Kooper J. Bz. Vlaming voor f 2025 1,25,50 Weiland Kooper dezelfde voor f 1650 1,30,80 Hooiland Kooper P. Boersen Pz. voor 1 1210 f 4885 Zondag 20 Januari 1007 HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Visser Uudeschild. Voorm. Geen dienst. 's Av. 7 uur ds. Scherpenhuysen Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kramer. 'sAvond8 7 uur de Ilr. Karmelk, Agent der Ned. ZeDd. Ver. Cocksdorp. Vm. 10 uur do Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Ooeterend. Voorm. balftien ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. V m. 10 uur ds Scherpenhuysen IIERV. GEMEENTE. Woensdag 30 Januari. Burg. 's Avonds 7 uur ds. Schroder Den Hoorn's Avonds 7 uur Bijbellezing. Donderdag 31 Januari. Oosterend. 's Av. 7 uur ds. Kramer. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel van 19 Jan. tot en met 25 Jan. 1907. Leiden, 25 Jan. Ter markt werden heden aangevoerd 7 Stieren f 170,— a 1240,—; 83 Kalf- en Melkkoeien 1 165 a 1 320; 58 Varekoeien f 117 a 1 227; 191 Vette Ossen en Koeien t 168 a 1341; 31 Kalveren (vette) 169 al 117; 53 Kalveren (magere) 1 5,a 1 14, 410 Schapen (vette) f 24.— a f 32.—; 360 Schapen (weide) f 17 a 1 24; 78 Magere Varkens f 16,- - a f 34,—; 56 Biggen f 5,00 f 11,00; Sehagen, 24 Jan. Aangevoerd: 0 Paarden f 80,a f 160,-; 2 Geldekoeien.l 150 a f 180; 2 Kallkoeien f 190,a 1 200; 11 Nuchtere Kalveren 1 8 a 21,00; 150 Overhouders f 22,n 1 29, 15 Varkens f 14,— a f 17; 35 X'ette Varkens 44 a 46 cent per kg. 80 Vette Koeien f 200 a 1335; 75 Biggen f 9 a f 13.00; Boter f 1,35 a f 1,45 per K.G. Kipeieren 1 4,75 a 1 5.75 per 100; Geboren: GERRIT, DIRK, ALBERT zoon van D. Dros Gz. en M. DROS-Keijser Eierland, 25 Januari 1907. Geboren: TETJE. dochter van P. DUINKER en M. DUINKER—Tijhoff. P. H. Polder 25 Jan. '07. fkndergeteekende, schippers van de T.X. 1, T.X. 34 en T.X. 52, ge voelen zich gedrongen, hun erkentelijk heid en dank te betuigen aan zoovelen, die hun zoo echt kameraadschappelijk hulp verleend hebben, om hun vaartui gen uit het ijs behouden aan den wal te breDgen. D. BROUWER, J. DAALDER, C. KUITER. Oosterend, 25 Januari 1907 DANKBETUIGING. Voor de talrijke bewijzen van belang stelling welke ik op de gedenkdagen van mijn 25-jarig jubileum heb mogen ontvan gen, betuig ik mede namens Echtgenoote en Kinderen mijn hartelfjken dank. H. DOGGER. HavenTexel, Jan. 1907. op Woensdag 30 Januari a.s. 's av. 7 uur, in Café „den Burg". Namens het Hoofdbestuur, W. METS Tz., Voorzitter. J. DAALDER Dz., Secr. op Vrijd. 1 Feb. a.s. 's avonds half acht bij A. EELMAN. HET BESTUUR. UITVOERING op ZITF.ItüAG s FE- BRUARI 1907, des avonds acht uur, in „De Vergulde. Kikkert." NA AFLOOI» RAL. Tegen I Maart ©f later Adres: „LINDEBOOM." (Buiten verantwoordelijkheid der lledaolie.) 's-Gravenhage, den 22 Jan. 1907. Centrale Crediet- en Hypotheekinstelling 's-Graveuhage. Met klem protesteeren wij tegen het in de «Texelsche Courant» van Donderdag 17 Januari 1907 voorkomende, en door den Burgemeester van Texel onderteekende, omtrent bovenstaande Instelling. Wij merken tevens op dat ons adres niet is, zooals door den Burgemeester aangegeven, (dus niet Naaldwijksche straat 53) en dat onze instel ling al sinds 1 Januari 1907 hare werkzaamheden heeft gestaakt en in liquidatie is zoodat de «raad» van den Burgemeester veel van hare waarde verliest. Wij zullen de zaak in handen van een bekwaam Advocaat stellen teneinde door den Rechter te laten beslissen of een Burgemeester het recht beeft om, zonder vorm van proces en zonder ver hoor van BEIDE partijen, op de eerste de beste ongemotiveerde klacht een waarschuwing te plaat sen en dus in het openbaar iemands eer en goe den naam aar. te randen. Ons dunkt ook voor een Burgemeester bestaan wetten waaraan hij zich te houden heeft en zelfs het algemeen belang kan geen reden zijn die wetten te overtreden. Een vonnis van de Rechtbank te Amsterdam van 12 April 1892 zegt: «Het algemeen belang is geen verontschuldiging eener beleediging». Hoewel D Redactie ons van de opname der «raad» van den Burgemeester onkundig hebt ge laten, vertrouwen wij toch dat U ons de plaat sing van het bovenstaande niet zult weigeren. Bij voorbaat onzen dank. Centrale Cred. en Hypotheckinstellir.g. in liquidatie. De Directie Eirma VAN VLOTEN Co. Met bovenstaand stukje stelden wij den Heer Burgemeester in kennis, teneinde dezen in de gelegenheid te stellen daarop te antwoorden. (Red.) Dat antwoord luidde aldus »De Burgemeester blijft ondanks het hierboven «staande de ingezetenen aanraden met bedoelde «firma niet in relatie te treden op grond van «ingewonnen ambtsberichten». HIDDINGH. 17 Januari. Afwezig de heer J. Jonkman. Voorz. de Burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd, zooals ze zijn ontworpen. Aan de orde is de benoeming van een Directeur- leeraar aan de Zeevaartk. School. Benoemd wordt met algemeene stemmen no. 1 van de voordracht, de heer S. A. van Ofen te Zaandam. Wordt'besloten, nadat de Dieuwe politie-veror- dening op 28 Dec. 1906 is vastgesteld, de oude pol.-verordening in te trekken. De vergadering wordt daarna gesloten. Od dertr ouwd: Coenraad Jacob Suooij (Vclsen) en Sophia Nieuwenhuizen (den Burg.) Getrouwd: Geene. Geboren: Geertruida Pieterdina Cor nelia d. v. Siemen Schutter en Antjo Wierema (Eierland), Geertruida, d. v. Aris Jan Eelman en Maria Bromer (Pijpendijk), Gerrit Dirk Albert z.v. Dirk Dros en Marretje Keijser (Eierland). Overleden: Meijert Boon, oud 77 jaren, geh. m. Dieuwertje Bakker (do Westen). De uergadering, die hedenauond zou plaats hebben is uitgesteld tot VRIJDAG 1 FEBRUARI a.s. 'saoonds half acht uur.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2