N°, 202L Donderdag 31 Januari 1907. 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 unr op den dag; der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bükg op Texel. J RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op 'art, 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Donderdag den 31 Jannari 1907, des vóórmiddags te lOl/2 uren in de daarvoor be stemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 28 Januari 1907. De Burgemeester van Texel, W. P. HIDDINGH. Te behandelen onderwerpen INVORDERING 'S RIJKS DITECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier, no. 4 der Bedrijfsbelasting, dienst 1906/7 en de kohieren, no. 9 en 10 der Personeele belasting over het dienstjaar 1906, in vorderbaar verklaard op den 24 Januari 1907, aan den Ontvanger ter invordering zijn ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige ver plicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Texel, den 26 Januari 1907. De Burgemeester, HIDDINGH. 20 Jan. 27 Jan. De oude grijskop, meneer Winter, heeft ons in de achterliggende week eens een proefje van zijn macht gegeven. In de ge strengheid waarmede hij optrad, zoo geheel onverwacht, hebben we weer eens kunnen zien, dat hy nog niet het sullörig oude manneke is, zooals men hem in de laatste jaren wel gescholden heeft. Uit onze prille jeugd is nog wel de herinnering ons bijge bleven aan een grimmig despoot, die met gestrengheid in 't rijk der natuur z'n ijzigen geesel zwiepte maar in de laatste jaren hebben we meneer Winter meer beschouwd als 'n weibejaard zielig-goed baasje die ons met vriendelijke oogjes pleegt aan te blik ken en nu ja ook wel eens 'n booze luim heeft voor zoo'n oogenblikje, maar toch de grimmigheid en de kracht van vroeger mist. In de voorbije dagen heeft hjj ons even pardoes van de dwaling onzes wegs over tuigd en nog voelen we 't hoe hij ons boos aardig venijnig-nijdig bjj ooren, neus, vin gers en teenen pakte, do oude serpent. De Siberische koude die hij op ons afzond, de snerpende Oostenwind waarmede lijj ons Pijnigde, ze hebben onze eerbied voor zijn despotische macht weer in dc paden van ouds teruggebracht. Gelukkig heeft de dwingeland ons niet lang de ruwste zijde van z'n karakter laten zien, maar kalmeerde hij nogal spoedig. En nu we van de koude schrik bekomen zijn vinden we 't nog lang niet zoo onaardig dat hjj eens even ouderwetsch optrad en in oenige uren tjjds voor ons de ijsbaan legde waarop we weer ouderwetsch kunnen zwie ren en plezier maken. Als de oude heer zich nu maar 'n tijdje koesr houdt en niet dadelijk weer met westenwindjes en regenvlaagjes begint te spelen, kunnen de ijssportlief hebbers hun hart terdege ophalen. Het nieuws in de voorbije week concen treerde zich begrijpelijkerwijze hoofdzakelijk om meneer Winter en diens optreden. Strem ming van het verkeer te water, ijsfeesten, hardrijderijen, doodgevroren menschen, in gevroren schepen, ziedaar de hoofdschotel van wat onze bladen opdischten. En overmits uw overzichtschrijver weinig roeping voelt zijn „Van week tot week" voor 'n groot deel daaraan te wijden, en belangrijke binnenlandsche aangelegenhe den niet te vermelden zijn, zal hij voor ditmaal wat meer plaats geven aan hetgeen buiten de grenzen van ons land voorviel. De voorbije week was van bijzondere beteekenis voor onze Oostelijke buren. De stembus heeft gesproken na een fel gevoer- den verkiezingsstrijd. Want inderdaad als de Duitschers ooit warm geweest zijn bij eene verkiezing dan was het wel bij de achterliggende waar het een nieuwen Rijks dag betrof. Met meer dan gewone vinnig heid is gestreden en alle stukken werden in de vuurlinie gebracht. Zelfs de Rijks kanselier, Von Bulow, en de chef der kolo niale afdeeling, Dernburg, stonden vooraan in de rijen der stembusredenaars. Vooral de laatste heeft zich geweerd. Nadat hij eerst te Berlijn het woord had gevoerd tot de intulectuels en de mannen van handel en nijverheid en dezen in het net zijner welsprekendheid had gevangen, deed hij een veldtocht door het Rijk om voor „het volk" zijn plannen inzake den nieuwen koers in de koloniale politiek te ontvouwen. Duizenden hingen aan zijn lippen telkens wanneer hij optrad en ten bewijze dat men belangstelde in hetgeen hij te zeggen had, kan dienen dat het verslag van zijn rede voering bjj honderdduizentallen werd ver spreid. Ook Von Bulow heeft zich bij deze ver kiezing niet onbetuigd gelaten. Zooals men zich herinnert riep hij in een brief aan den voorzitter van het Rijksverbond tegen de sociaal-democraten gericht, bij het begin der verkiezings-campagne de goedgezinde kie zers van het Rijk op tegen de vijanden van de nationale eer en het nationaal bezit. Wel heeft hij niet veel plezier van zijn pennevrucht beleefd want niet alleen dat de tegenstanders er met een schamper lachje den draak mee staken, zelfs zijn poli tieke vriendjes vonden in den daad zelf, van den rijkskanselier weinig stof tot jui ching—maar toch had hij laten zien de handschoen te durven toewerpen aan het machtige Centrum. De vorige week nog hield de rijkskanselier een redevoering om een beroep te doen op den steun van hen die het goed meenden met de belangen van het Duitsche rjjk en zijn koloniën. Dernburg, dio thans zjj n oogappel is, kreeg 'n pluim op z'n hoed bij die gelegenheid als de man, die in korten tijd het geschokte vertrouwen in de waarde van het beheer der koloniën wist te herstellen. Dit alles vond plaats bij een feestmaal van het comité der verkiezingsactie. Nog iemand anders, die met bijzondere belangstelling den stembusstrijd volgde. We bedoelen niemand minder dan deu Kei zer zelf. Zooals men weet houdt Wilhelm het met Von Bulow en de regeering en daarvan gaf vooral blijk eene redevoering die hij tijdens een feestmaaltijd hield voor zijne officieren der landweer. Hij noodigde dezen uit om in hun omgeving vooral te werken opdat de nieuwe Rijksdag een re- geeringsgezinde meerderheid kreeg. Er is van Regeeringszijde dus hard ge werkt, maar ook de tegenpartij zat niet stil. Dat dan ook de uitslag met spanning word tegemoet gezien, is begrijpelijk. Op het oogenblik dat we dit schrijven (Zaterdagavond) is nog de volledige uitslag aan ons niet bekend, doch reeds wel van een groot deel der districten. En dan blijkt nu reeds dat de regeeringspartij niet te klagen heeft, hoewel ook het centrum on verzwakt bleef. Wie inzonder klop kregen zijn de socialisten die een belangrijk aan tal zetels verloren, waarvan de winst mee- rendeels ten name der vrijzinnigen en libe ralen is te boeken. In Berlijn bracht dat heel wat roerigheid en Von Bulow werd reeds een geestdriftige ovatie gebracht. Intusschen, er moeten tal van herstemmingen plaats hebben en eerst daarna zal blijken of Von Bulow heeft gezegevierd. Van het zoo zwaar getroffen Jamaica kwa men in de voorbije week tal van berichten die het mogelijk maken eenigszins een voor stelling te krijgen van de ontzettende toe standen die de aardbeving daar veroorzaakt heeft. Daar we vertrouwen dat de lezers van ons blad met een en ander bekend zijn zullen we een overzicht van de gevolgen dezer ernstige gebeurtenis achterwege laten. Wat we evenwel niet stilzwijgend voorbij willen gaan is het incident dat zich daar in de achterliggende bange dagen afspeelde. Pas was de ramp te Washington bekend of de schoutbijnacht Davis kreeg bevel naar Kingston te stoomen teneinde levensmidde len en alle mogelijke hulp te verstrekken. Dat nu was gandsch niet naar het hart van den Engelschen gouverneur van Ja maica, Sir Alexander Swettenkam, en toen de Amerikaansche schepen de haven binnen liepen en 't gebruikelijke saluut brachten, moet hij een zwart gezicht hebben gezet om den volgenden dag met 'n voorgewend vriendelijk dankje Davis aan 't verstand te brengen dat zijn ongevraagde hulp niet noodig was. Davis haalde zijn mannetjes weer aan boord en wendde den steven. Wat kon hij ook anders doen. De uitdee- ling van levensmiddelen hield dadelijk op. Niettegenstaande er in Kingston de grootste nood heerschte zond de gouverneur een niet genoeg ie waardeeren hulp weg Die onvriendelijke dwaze daad maakte een onaangenamen indruk in Amerika en Engeland beide. De Amerikaansche regee ring vroeg in Engeland dadelijk inlichtingen en daar was men niet zoo verwaand als Jamaica's gouverneur en dankte vriendelijk voor de opofferende daad der Amerikanen. Swettenham zal het nu zeker van zijn regeering wel voor z'n broek krijgen en dat heeft hij verdiend ook. In Marokko heet het thans vrede en geen gevaar. De vreemde oorlogsschepen hebben Tandzjer verlaten en aan Duitschland is daarvan kennis gegeven. De toestand is officieel in orde maarin de bergen zit Raisoelli nog, verre van gevangen. Wel heeft de Marokkaansche regeering de orde in de eigen huishouding hersteld doch als de bandiet uit zijn schuilhoek eens te voor schijn komt wat zal er dan gebeuren Officieol is het rustig, ja, ja, maar intus schen kunnen de koeriers nog niet eens veilig van Taudzjer naar Fez komen. En de politie die Marokko van de mogendhe den cadeau krijgt moet altijd nog komen. Hoelang zal het duren dat de oorlogsschepen weer voor Tandzjer terug zijn De voorspelling, dat het nieuwe Spaansche kabinet een doodgeboren kindje was, is waar heid gebleken. Het piepjonge ministerie heeft reeds het tijdelijke met het eeuwige verwisseld Dat is nu reeds het vierde kabinet dat in weinige maanden tijds ter ziele gaat. Spanje slaat in dit opzicht het record. Intusschen een nieuw ministerie zag er reeds weer het levenslicht. Dat ministerie- smeden gaat er schijnbaar nog al wonder vlug. De heele kwestie is nu maar of de nieuwe regeering bij de wetgevende lichamen vol doenden steun zal vinden wat met de laatste niet het geval was en daarom deze tot heen gaan noopte De twistappel is er de Vereeni- gingswet, welke beoogt den invloed der kerk te verkleinen. Wat het nieuwe kabinet ten dezen op zichte zal doen, moet afgewacht worden en of het tot rijperen leeftijd zal komen dan z'n voorgangers eveneens. Zoo blijft er werk aan den winkel, -t—t-t- TEXEL, 30 JANUARI 1907. Iets over Motor-omnibussen. In ons voorlaatste nummer werd door den heer Westenberg gebruik gemaakt van de rubriek „Ingezonden," om een pleidooi te houden voor Motoromnibussen, waaromtrent verschillende vuordeelen door den schrijver werden opgesomd. Dat was evenwel niet de eerste maal dat in ons blad de aandacht op dit ver keersmiddel werd gevestigd; wij herinne ren er aan dat in ons nummer van 27 September een stukje werd opgenomen, waarin door iemand die met een dergelijk voertuig te Rotterdam een rit had ge maakt, een oordeel daaromtrent werd gezegd, dat alleszins gunstig genoemd mocht worden. (Men zie het opgenoemd nummer.) Wij hadden daaraan nog kunnen toe voegen dat, volgens de "Wereldkroniek," dat vervoermiddel zou worden geëxploi teerd door eene nieuwe maatschappij „algemeen vervoer," voorloopig met 10 bussen, waaraan, wanneer het aan de verwachting zou voldoen, nog 110 bussen zouden worden toegevoegd. De bussen rijden zeer zacht was destijds het oor deel, zijn zeer geriefelijk en rijden zelfs over het slechtste plaveisel zonder schok. Hoe de verdere loop dezer geschiedenis is geweest, vermogen wij niet te zeggen, belangstellenden zullen zulks echter zon der veel moeite wel kunnen vernemen. Wij vermoeden echter dat de uitslag niet onbevredigend zal zijn geweest, op grond dat ook te Amsterdam dezer dagen met dergelijke voertuigen proeven zijn genomen, waaromtrent door het Alg. Handelsblad het volgende wordt gezegd „Eenigen tijd geleden maakten wij mel- „ding van het bij het gemeentebestuur „bestaande voornemen om, ter aanvulling „van het tramwegnet in buurten, die ten gevolge van nauwheid der straten als „anderzins, voor trams ontoegankelijk zijn, „motorbussen te laten rijden. Plannen oor „deze onderneming zijn reeds lang in voor- „bereiding en gisteren zijn eigenaardige „proefnemingen gehouden, waarvan de „gunstige resultaten ongetwijfeld zullen „strekken tot een spoedige tenuitvoerleg- „ging der thans bestaande projecten. „De motoromnibussen zullen namelijk „de tramlijnen van Marnixstraat, Bilderdijk- „straat en Haarlemmerplein verbinden m6t „die van den Voorburgwal, den Dam enz., „waarbij de aansluiting eenerzijds op het „Haarlemmerplein, anderzijds op den Voor burgwal achter het Paleis zal geschieden. „Daarbij moeten dan nauwe Jordaanstraten „en hooge sluizen worden gepasseerd, „waarbij menigmaal de vraag is gerezen „of de motorbussen er zullen kunnen ma- „noeuvreeren en vooral of zij er elkaar in „nauwe straten als Heeren- en Prinsen straat zullen kunnen passeeren. „Op die vraag is nu gisteren door de „bovenbedoelde proefnemingen een beslist „bevestigend antwoord verkregen. De twee, „vooral gedurende de jongste sneeuw-peri- „ode reeds bekend geworden, niet op de „rails loopende moter-pekelwagens van de „gemeentetram werden een dezer dagen „voor het American-Hotel bestegen door „den wethouder van gemeente-bedrijven, „mr. Heemskerk, de leden der hem ter zijde „staande commissie van bijstand, alsmede „eenige technische hoofdambtenaren van „den tramdienst. „Toen zijn de voor de motorbussen ont worpen trajecten herhaaldelijk doorreden „en hebben de als motorbussen fungeerende Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. COÜRAfl Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Verzoek om adhaesiebetuiging aan adres ter uerkrijging interlocal telefoon- uerbinding. 3. Formatie stembureaux. 4. Vaststelling schoolgeldkohier 1e km.1907. 5 Verzoek mej. D. Boon om eeruol ontslag als onderwijzeres in oak K. te den Hoorn. 6. Concessie-aanoraag gasfabriek. 7. Adressen inzake aanleg hauen en steiger nabij Oost. 8. Voorstel u ijziging reglement algemeen Weeshuis. 9. Wijziging begrooting 1906. 10. Verzoek dispensatie bouwuerordening. 11. Verzoek afschrijoing hoofdei, omslag 1906. Die wonscb beeft zicb niet bewaarheid; even onvorwacbt als bij was gekomen, is dc win tervorst weder vertrokken, na nogal wat slacht offers te hebben gemaakt door zijn koudon adem en door bet niet overal betrouwbaro ijsveld vele besturen van ijsolubs blijven op de plinnen van hardrijderijen mistroostig zitten broeden.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1