Vereeniging Vooruitgang is ons doel. „pekelwagens elkaar meermalen gepasseerd, „o. a. in de Heerenstraat en Prinsenstraat, „die toen juist buitengewoon vol waren „van andere voertuigen en schoolkinderen. „Gelijk reeds gezegd is, bleek toen het „rijden met de omvangrijke door mecha- „nische kracht met groote snelheid voort bewogen voertuigen in die buurten alles zins doeDlijk." enz. Het bovenstaande mag zeker wel ten bewijze strekken dat de motor-omni bussen eene toekomst beloven, te meer waar men er voortdurend naar streeft om dezelve zoo deugdelijk mogelijk te maken. Er zou van gezegd kunnen worden dat evenals het Aërogeengas aanbe veling verdient voor kleine steden en dorpen, waar een steenkoolgasfabriek te duur is de motor-omnibussen zich bij uitstek tot vervoermiddel zullen leenen voor plaatsen, waar aanleg van tram- of spoorweg eene te kostbare onderneming wordt geacht. En in dusdanige positie verkeeren wij op ons eiland; de verkeersmiddelen van onzen tijd maken bier geen snelle vor deringen, de ondervinding leerde dit maar al te duidelijk. Of een motoromnibns nu het gewenschte verkeersmiddel voor ons eiland zal zijn die bussen op zich zelve zeker wel, doch een meer gewichtiger vraag is het of onze wegen voor het verkeer met zulke voertuigen geschikt zullen wezen. Zou op die vraag een bevredigend antwoord kunnen worden gegeven, dan verdient deze zaak zeker veler belang stelling. Met het oog op hetgeen de toekomst beloofc, door de oprichting van een bad-hotel aan de Koog, zoomede de beharding van vele wegen, zou een sneller verkeersmiddel over geheel Texel zeker geen overdaad zijn. Aan de mannen van kennis, van in vloed en van financieels kracht in dezen het woord. Aanbesteding Schoolbehoeften. Perceel I Ingekomen 3 biljetten, van Langeveld de Rooij f 483,75 W. C Reij 480,— W. L. Bakker Lz. 466,— Perceel H. Ingekomen 2 biljetten, van L. Rumpff f 137,09 F. Zegel Kz. 130,58 Gegund aan de laagste inschrijvers. Uitslag gehouden aanbesteding van een woning aan de Westen, voor den heer P. J. Dijt, ten huize van C. Boon op 29 Januari. lo. Timmer- en schilderwerk met bij- levering van materialen. 2o. Metselwerken buiten steen en pannen. Alles buiten transport. Raming f 895. Ingekomen 3 biljetten. Laagste inschrijver K. de Porto afd. 1 f 774; - voor afd. 2 C. Rijk f 225. Van 14 tot en met 29 Jan. zijn van hier verzonden10 koeien, 4 kal veren en 30 varkens. Oudeschild, 29 Jan. Zaterdag 1.1. was de haven, door de goede zorgen van den havenmeester, reeds tijdig ijsvrij ge maakt. Tal van rappe handen had het ijsvlak in stukken gehakt en gebroken en duwde de schotsen met haken naar buiten. Daardoor was 't mogelijk, toen de visschersvloot uit het Nieuwediep kwam alle schuiten te kunnen bergen, 's Avonds werd het zeer vol in de haven. Toen liepen twee vrachtbooten „Stan- fries" geheeten, binnen, met op sleep touw de stoomboot „Franeker UI", welke boot was aangetroffen in het ijs met gebroken as en verloren schroef. Zon dagmorgen stoomden de booten weer uit, om naar Harlingen koers te zetten. De scheepsslopers van hier hebben nog een belangrijk verlies geleden. Verleden jaar kochten zij een oud loodsvaartnig aan en ankerden dat nabij de Schans, niet ver van den dijk. Toen het ijs begon te loopen werd het vaar tuig medegevoerd en is in de diepte gezonken, Door den Schippers- en Visschers- bond werd verleden jaar een request gezonden aan den Minister van Water staat, met verzoek om de buitenste havenlichten te doen versterken. Deze lichten werden meermalen gebezigd als verkenmerken bij de garnalenvisscherij. Op bedoeld request is nu als antwoord ontvangen de mededeeling, dat inderdaad gebleken is dat de lichtsterkte onvol doende is en getracht zal worden ver betering aan te brengen. Den Hcorn, 28 Jan. Als diaken der Doopsgezinde gemeente alhier is her kozen de heer Jb. Duinker. Gistermiddag kwam J. B. alhier, doordat zijn schaatsen in die van een ander haakten, zóó op het ijs te vallen, dat hij een poos bewusteloos bleef liggen De omstanders slaagden er echter in hem weer tot bewustzijn te brengen. Koog, 26 Jan. Hedenavond had de aangekondigde vergadering plaats in het Café van den heer R, J. Daalder. De heeren Mets, De Jong en Jb Daalder waren naar hier overgekomen met een tweeledig doel. Het eerste was van algemeen belang, n.l. om de kas van „Texel's Belang", het fonds voor arme weduwen en wee- zen, te verbeteren. Het tweede was van plaatselijk be lang, n.l. om den inwoners van Koog en omstreken een aangenamen en leer rijken avond te verschaffen. Door het ongunstige weder was het aantal belangstellenden niet groot. De aanwezigen toonden echter een warm hart voor „Texel s Belang" te bezitten. De voordrachten„Een Kerstvertel ling" door den heer Mets, ,,'t Visioen" door den hë?r Daalder, en ,,'t Spreken" en „Wat getob met onze JoDgens" door den heer De Jong werden met de grootste aandacht aangehoord en met luid applaus begroet. Na afloop bleven allen nog een gezellig uurtje bijeen. Oosterend, 29 Jan. Goddank Al de visschers van hier, die bange dagen en nachten hebben doorgebracht op de plaats, waar hunne schuitjes vastgevroren zateD, zijn behouden gebleven. De laalste twee keerden Zaterdag naar hunne betrek kingen terug. Maar ook de vaartuigjes zijn alle in veilige haven gekomen, dank zij de goede hulp der stoombooten „Titan" en „Stad Franeker." Wel heeft men onkosten moeten maken, doch stellig zullen er velen gevonden worden, die een steentje willen bijdragen, om deze schade te herstellen. Wanneer de vaar tuigjes verloren waren geraakt, en erger nog, wanneer er van de visschers waren weggebleven, dan had het er treurig uitgezien. Nu heeft de spanning, waarin men hier algemeen verkeerde, een einde genomen, en de niet zeer groote nadeelen zal men zeker gaarne gemeenschappelijk dragen. De geannonceerde damwedstrijd in het lokaal van den heer C. Duinker, alhier is gehouden tusschen 10 spelers. De prijzen, bestaande in contanten, zijn gewonnen door de heeren Jan Witte en Joh. Wz. Koning met 15 en 14 punten. Er konden hoogstens 18 punten behaald worden. De vergadering van „Nut en Ge noegen", gisterenavond gehouden, was vrij goed bezocht, en mocht tot de zeer goed geslaagde gerekend worden, 't Was de heer G. Joh. van der Lee, van den Helder, die als spreker en declamator optrad, en een uitgebreid programma afwerkte, 't Waren de volgende stukken, die ten beste werden gegeven „Moeder", van dr. E Laurillard. „De Zoon van den Metseldiender", van Jan van Beers. „Een probaat middel", van J. van Maurik. „Kromme Krisje" van van Maurik. „Mijn nieuwe hoed", van N. de Haas. „Aannemen! 'n portie ijs van G. G. C. Ruijs. Als zangstukjes werden gegeven „De geschiedenis van twee aardige meuschen." „De lotgevallen van een kamerlid", „De Schutterij", „De vrije Vrouwen", en „De nuttige vrouwen", alle van Speenhoff. Met diepe aandacht heeft de vergade ring geluisterd naar de ernstige voor drachten, hartelijk heeft zij gelachen bij het komische en bij den zang. Toen de Voorzitter den spreker dank zegde en hem weder „tot weerzien" toeriep, was hij, het applaus bewees het, de tolk van de aanwezigen. Met de mededeeling, dat er in de volgende ver gadering waarschijnlijk eenige vrienden van Oudeschild zullen optreden, werd de bijeenkomst gesloten. De Cocksdorp, 28 Jan. De avond van den 26sten dezer was voor hen, die opgegaan waren naar het lokaal van den heer Buijs, om de tooneelvoorstelling van „Eensgezindheid" bij te wonen, een recht gezellige. Achtereenvolgens werden toen opge voerd voor een stampvolle zaal het tooneelspel „Karei van den Berg" door Verhijen, bet kluchtspel „Meester Jeroen en zijn kweekeling', en het blijspel „Eene terechtzitting uit de oude doos" door J. Broekhof Op bijna onberispelijke wyze werd het programma afgewerkt, mede een gevolg van goede instudeering en oordeelkundige verdeeling der rollen. Het tweede stukje, geschreven dooi den heer W. Mets Tz. van Oudeschild naar aanl iding van eene pennevrucht van den heer J. de Jongh van De Waal, en waarvan de muziek werd gecompo neerd door den heer W. Heeroma van Midden-Eierland, vond bijzonder veel bijval. Hei haalde malen werden hierbij de lachspieren in beweging gebracht en ten slotte werden de spelers met daverend applaus beloond. „Eensgezindheid" kan met haar ijve- rigen régisseur met voldoening op dezen avond terugzien. Dat zij nog vele malen moge optreden 29 Jan. Gisterenavond had eene herhaling plaats van de uitvoering der tooneolvereeniging „Eensgezindheid." Niettegenstaande het gure weder was de opkomst goed. De dilettanten kweten zich, evenals Zaterdag, uitstekend van hunne taak. Geen loting. Door den Bond van Gym. Ond. ver. in Nederland, is een adres gericht aan H. M. de Koningin tot steun van het adres der heeren mr. E. J. Korthals Altes c s., waarbij verzocht wordt, dat niet langer door loting vrijstelling wordt verleend van een verplichting door art. 180 der Grondwet aan alle Nederlanders, daartoe in staat, opgelegd. Verbrand. Te Amsterdam is het half verkoolde lijk van een 62-jarige vrouw in bed ge vonden na het blusschen van een binnen brand in haar woning. Men vermoedt dat een test met vuur de oorzaak is geweest van het ontstaan van den brand. Te Santpoort kwam een driejarig kindje, dat een oogenblik alleen in de kamer was te dicht bij de brandende kachel, met het gevolg dat de kleertjes in brand raakten en het kind aan de bekomen brandwonden is bezweken. Ook te Amsterdam had een zelfde ongeluk plaats met een zesjarig meisje, dat evenwel niet is overleden. Wel werd de kleine over het geheele lichaam met brandwonden overdekt. Een treurig geval. Do kleermaker G. B. te Groningen, had langen tijd met werken in zijn onderhoud kunnen voorzien, doch in 't laatst van het vorig jaar niet meer. Welke moeite hij ook deed, werk kon hij niet krijgen. Zijn spaarpenningen werden aangesproken en geraakten ten slotte op. En zoo gebeurde het, dat B. 's avonds naar het politiebureau ging, om onderdak in een cel. 's Morgens werd hem te eten gegeven en dan ging B. de straat weer op, om des avonds weer aan te kloppen. Dat ging ten slotte niet meer en men wist geen beter raad dan den stumperd maar wegens lanalooperij op te pakken. Maar voor de rechtbank is hij niet verschenen. In de gevangenis was hij krankzinnig geworden, volgens de ver klaring van den geneesheer, tengevolge van de ellende, waaraan bij had bloot gestaan. (Tel.) Köpenick in Holland. Zaterdagmiddag vervoegde zich bij den landbouwer Jacobs te Delden, iemand, die zich uitgaf voor brigadier der mare chaussee. Hij was in burgerkleeding en zeide een paardendief te zoeken, omtrent wien hij bij Jacobs inlichtingen kwam vragen. Plotseling staakte hjj het gesprek, omdat zijn manschappen buiten, naar het heette, hem floten. Hij ging heen om een tijdje later weer te komen met de mededeeling dat de dief was gevonden, maar onwillig was te loopen naar Hengeloo naar de kazerne. Jacobs moest nu met zijn paard mee, waaraan de dief zou worden vastgebonden om hem op die manier mee te krijgen. Een eind op weg waren evenwel dief, noch manschappen te bespeurendie waren dan zeker al vooruitgetrokken, zoodra de dief zich gewillig had getoond. Op deze wijze ging de boer mee naar Hengelo, waar de pseudo brigadier hem verlof gaf op kosten van den wacht meester een en ander te gebruiken in het hotel „De Halve Maan". Het geld voor een en ander kon hij den volgen den morgen om elf uur in ontvangst komen nemen aan de kazerne. De boer liet zijn paard in Hengelo achter en keerde per spoor naar Delden terug 's Zondags was hij in Hengelo terug om tot de ontdekking te komen, dat hij met een grappenmaker had te doen gehad. Huisselijke twist. In een woning aan de Bagijnesteeg te Delft, heeft Vrijdagmiddag een huiselijke twist treurige gevolgen gehad. De man, eenigszins onder den invloed van sterken drank, kreeg ruzie met z'n vrouw en in woede geraakt, greep hij de kolen schop om haar te slaan. De slag kwam echter met kracht neer op de petroleum lamp; de peer brak en de wegvloeiende olie, die in aanraking kwam met den gloeienden kachel, vloog in brand en zette in een oogwenk de kleeren van den ge- tergden echtgenoot in vlam. 'sMans haren en knevel verschroeiden en boven dien bekwam hij vreeselijke brandwonden aan het hoofd. In beklagenswaardigen toestand werd de ongelukkige naar het Gasthuis vervoerd. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. Evenals zoo vele andere jaarsvergade ringen was ook die-der Vereeniging „Vooruitgang zij ons doel", Zaterdag in het hotel „de Zwaan" gehouden niet best bezocht. Door den voorz. werd op die minder goede opkomst in zijn ope ningswoord gewezen en gezegd dat hij dit betreurd. Uit de notulen der vorige algemeene vergadering daarop voorgeleze. en onge wijzigd goedgekeurd bleek, dat ook een vorig jaar die opkomst niet zoo schitte rend was, daar er toen buiten het bestuur ook maar 54 stemgerechtigde leden aan wezig waren. De voorz dankt den secretaris voor zijn nauwkeurige notulen en tevens voor al wat hij in het afgeloopen jaar, weder voor de vereeniging deed. Daarna las de secretaris een verslag voor over het afgeloopen vereenigings- jaar waaraan hij evenwel liet voorafgaan eene korte lezing van het verenigings leven en ten slotte allen opwekte elk naar zijne krachten te helpen de ver eeniging haar doel zoo goed mogelijk te doen bereiken. Aan 't verslag der ver eeniging zelf ontleenen wij, dat de ver eeniging op 1 Januari 1906 1722 leden telde en op 31 Dec d. a. v. 1773, waar van 751 leden, die de minimum contri butie van 2 cent per week betalen. De voorz. brengt ook voor dit verslag den secretaris dank en wijst verder er op dat bij velen het vereenigingsleven nog zoo weinig aantrekkelijks heeft, getuige ook thans weder de geringe opkomst der leden, zoo gemakelijk maakt menigeen er zich at, door te zeggen: ze kunnen het buiten mij wel redden" en „wat er uitgevoerd is, lees ik wel in de courant", spr. zou er bijna toe kunnen komen den verslaggevers te verzoeken, geen verslag uit te brengen doch wordt daarvan teruggehouden door de omstan digheid, dat er zoevele leden veraf wonen. Door den penningmeester wordt daarna rekening gedaan van zijn gehouden beheer. Uit die rekening bleek dat was ontvangen aan contribution f 2185,41 renten 461,38' polissen 3,25 andere ontvangsten 20, Totaal f 2670.04' De uitgaven bestonden uit: bodeloon f 362,85 uitkeeringen (11 a f 75 en 2 a f 6) 837, kosten vergaderingen 32,89 gratificatie penningmeester 50, advertentiekosten en verdere kleine uitgaven 5,26 Uitgaven totaal f 1288,— Batig saldo over 1906 alzoo f1382,04' Dit bedrag gevoegd bij het reeds door de vereeniging bezeten kapitaal vormt te zamen een som van f 13512,35. Door de rekeningopnemers de heeren Jb. G. Kooiman, W. C. Reij en G. Kik kert JHz. was de rekening bereids met de bescheiden nagezien. Door eerstge noemde werd mede namens zijn mede commissieleden medegedeeld dat alles in volmaakte orde was bevonden, zoodat werd voorgesteld de rekening goed te keuren. By acclamatie werd daartoe besloten. Door den voorz werd den penning meester en de heeren rekeningopnemers dank gebracht voor hun moeiten. Een aardige verrassing volgde nu. Door den voorz. werd n 1. namens het bestuur aan alle aanwezigen een kop chocolade aangeboden, een aanbod waar van gaarne werd gebruik gemaakt, en dat zeker in een volgende jaarverga dering naar veler oordeel wel weer zal mogen worden herhaald.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2