N°t 2022. Zondag 3 Februari 1907,, 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Markiezin Sabine FEUILLETON. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhoogiug der porto's. Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LA N GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Rijkskeuring van tot dekking bestemde hengsten. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belanghebbenden 1». dut de gewone Rijks-voorjaarskeuring van tot dekking bestemde hengsten in 1907 voor zooveel deze provincie betreft, zullen gehouden worden te Haarlem op 19 Feb. a s. 2°. dat de eigenaar of' houder, die een hengst ter keuring wenscht aan te bieden, verplicht is daarvan ten minste drie weken vóór de keuring vrachtvrij eene schriftelijke en on- derteekende aangifte te zenden aan den Se cretaris der provinciale regelings-commissie, den Heer W. Teengs te Alkmaar, met opgave van a. naam en woonplaats van den eigenaar en houder; b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzon dere kenteekenen van den hengst, benevens indien deze in een stamboek isingeschreven stamboek en stamboeknummer; C. zoo mogelijk afstamming van den hengst zoowel van vaders als moederszijde en naam en woonplaats van den fokker; 3°. dat een hengst na bovenvermelden ter mijn aangegeven, van de keuring is uitge sloten, tenzij de commissie geen bezwaar tegen toelating heeft en de eigenaar of hou der vóór den dag der keuring eene som van tien gulden bij voornoemden secretaris stort; 4°. dat inschrijvingsbiljetten voor de keu ring op vrachtvrije schriftelijke en ondertee- kendo aanvraag van eigenaars of houders van hengsten door den Secretaris der rege- ling£commi8sie voornoemd zullen worden verstrekt. Texol, den 30 Januari 1907. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDINGH, Burgem. RUIBING, Secretaris. Vuilnis op de wegen. De Burgemeester van Texel verzoekt aan de ingezetenen geen vuilnis, scherven, enz. neer te gooien op openbare wegen, daar deze op verzoek, bij gereedlegging immer door ifen gemeentereiniger worden weggehaald. Texel 1 Februari 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 2 FEBRUARI 1907. De maand die voorbij is. De eerste van de twaalf maanden welke de kalender ons voor het jaar 1907 toezegt, de maand Januari, is voorbij. In meer dan één opzicht zal Januari nog lang in herinnering blijven. De natuur deed zich in de afgeloopen maand buitengewoon kennen: herinneren wij ons slechts hoe in het begin der maand groote sneeuwmassa's velden en wegen be dekten zooals wij dat in tijden niet hebben gekend; daarop volgde een plotselinge dooi, welke in korten tijd ijs en sneeuw weder deed verdwijnen en waren mooie voorjaars dagen ons deel, tot den 22 en 23sten, toen zulk een strenge vorst zich deed gelden als maar weinigen zich herinneren: ook die winter duurde niet lang en was vrijwel even spoedig weder verdwenen als hij ge komen was; ruwe dagen volgden en de laatste dagen van Januari kenmerkten zich op verschillende plaatsen door hevige on- weders. In waarheid, de maand die voorbij is, deed zich in de natuur kennen als zeer opmerkenswaardig. Doch niet alleen in de natuur, ook voor het maatschappelijk leven was de afgeloopen maand merkwaardig. Eerstens werd in het begin van de maand de aanbesteding gehouden voor den bouw van een bad-hotel aan de Koog; dat wil met andere woorden zeggen dat daarmede de eerste stappen werden gedaan om van Texeleene badplaaats te maken, een begin dat vérreikende gevolgen kan hebben, indien het mocht gelukken om straks den stroom van reizigers touristen en in een zeebad gezondheid zoekenden voor een deel naar het Noordzeestrand aan de Koog te leiden. Een bad-hotel is dan een onmisbare eisch; de heer Flens heeft den moed die eerste stap te doen, moge het hem tot gewin zijn. De laatste dag der maand kenmerkte zich hierdoor dat door onzen gemeenteraad aan den heer Van der Zee de aangevraagde concessie werd verleend, voor de oprichting eeDerAërogeengas-fabriekvoorgeheel Texel, voor licht-, warmte-en krachtvoortbrenging. Zonder slag of stoot ging het er door in den gemeenteraad, waarbij wjj echter voor zichtigheidshalve willen opmerken dat vóór den aanvang der Raadszitting, door de Raadsleden eene comparitie werd gehouden met den heer Van der Zee, (waardoor de Raadszitting ruim een uur later als bepaald aan aanvang nam), in welke comparitie onze vroede mannen de belangen der ge meente zeer zeker wel naar eisch zullen hebben behartigt. Zeiden wij te veel dat Januari een merk waardige maand is geweest, in meer dan éen opzicht? De werkzaamheden voor de gasfabriek zullen zich vermoedelijk niet zoo lang laten wachten en zal het al spoedig kunnen blijken of Januari ons iets goeds heeft gebracht. Opzichtens Texel als badplaats, kan niet onmogelijk het resultaat wel iets langer op zich laten wachten; in niet weinige mate zou dit in de hand worden gewerkt, indien in een vlug en geregeld verkeer van af de Haven naar de Koog werd voorzien. Zal in een der komende maanden ons die verrassing staan te wachten? Wie weet, 't begint nu den goeden weg te gaan Omtrent de Woensdagavond ge houden vergadering der R. C. Kierver- eeniging alhier, deelt een vrieudelijke hand ons mede dat tot bestuursleden werden herkozen de heeren M. Bakker, Burg; Th. Witte, Oosterend en P. J. Witte den Hoorn. Gekozen werd de heer C. Kuip Cz. Jr. te Koog, ter vervanging van zijn vader, die bedankte wegens hoogen leeftijd. De rekening van den Penningmeester wees een klein batig saldo aan. Daarna werd door Pastoor Zoetmulder eene korte causerie gehouden, in hoofd zaak eene aansporing bevattend tot het opsporen van kiezers of het aanwerven van kiezers. In de laatste vergadering van de afd „Texel" van den Bond van Nederl. Onder wijzers moest de jaarlijksche bestuursver kiezing plaats hebben. Allen werden met groote meerderheid van stemmen herkozen, zoodat het bestuur voor 1907 is samengesteld, als volgtW. R. van Douwen, voorzitter, J. A. Frederiks, secretaris en S. de Vries, penningmeester. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat zeven bonds leden hadden bedankt als lid van het N. O. G. Het aantal leden is gelijk aan dat van het vorig jaar. Alle aan wezige leden hechtten hunne goedkeuring aan de besluiten, welke genomen zijn zeggen dat de zaak nu voorloopig weer is afgehandeld. Ondanks al mijn plannen, en alle tegen stand verlies ik mijn doel niet uit het oog en met de naam Colette waarmee ik dit epistel aanving, eindig ik het ook weder. Mijn hond die naast mij op den grond ligt spitst zoo nu en dan de oorenen kijkt mij aan alsof hij wil zeggen: Ik weet wat u schrijftColette is uw vijandin. Zij is ook de mijne in hooge mate. De beste brokken zijn voor den hond van mijn heer, terwijl ik arme hond maar weinig krijg, als u er niet voor zorgt. Laatst kreeg ik zelfs een schop omdat ik wat dicht bij het geitenhok kwam. Is dat nu zoo verschrikkelijk Ja, ja, mijn hond, maar de tanden laten zien, zooals gij gedaan hebt is niet de goede manier om bij Colette in de gunst te ge raken, zonder nu bepaald met alles ge noegen te nemen, raad ik je toch veel door de vingers te zien, later, dat verzeker ik je, wordt je daarvoor dubbbl beloond. De winter komt vrij laat, gisteren 10 Januari kwam pas voor 't eerst sneeuw. Toon ik nog een klein kind was vertelde vader mij altijd, dat de engeltjes die schoone vlokken strooiden, nu alles, rondom ons, krijgt er wel een prachtig uiterlijk door. Niets echter is er thans zoo mooi dan het in de Algemeens Vergadering, in de Kerstvacantie te 's Gravenhage gehouden. Verder werd er gesproken over de sub sidie van f 20,00, welke de afd. van het N. O. G. geniet van de gemeente „Texel." Deze subsidie werd indertijd aan die afdeeliDg gegeven, om in de kosten van afgevaardigden naar de Al gemeens en Gewestelijke vergaderingen te voorzien. Sommige leden meenden, dat, wanneer het N. O. G een dergelijke subsidie geniet, ook de afd. van den B. v. N. O. daarop aanspraak kon maken. Andere leden waren echter van meening, dat h. i. de Bondsafd, evenmin als die van het N. O. G. daarop aanspraak hoeft, omdat de Gewestelijke vergaderingen der laatste vereeniging niet meer worden gehouden en de kosten van de Algemeen9 vergaderingen van de beide vereenigingen uit de algem. kassen worden bestreden. Met algemeens stemmen werd daarop be sloten geen verzoek tot den Raad te richten Fanfarecorps. Wij herinneren er aan dat heden avond door het Texelsch Fanfarecorps eene uitvoering zal worden gegeven in de zaal van „de Vergulde Kikkert." Het Nut. Naar wij vernemen zal Donderdag 7 Februari eene buitengewone vergadering van het Nutsdepartement'alhier worden gehouden; als spreker zal dien avond optreden Ds. Kuperus. Den Hoorn, 1 Febr. Deze week was er op den dijk naar Oudeschild bijna een ernstig ongeluk gebeurd. De heer D. alhier, moest met zijn wagen naar de haven. Op den dijk moest hij twee wagens passeeren, welke met pakken hooi waren beladen. Van de achterste wagen brak de as, waardoor deze kan telde. De pakken hooi vlogen over het paard. Dit schrikte en sprong op zij. Iemand, daar aanwezig, greep gelukkig het paard, anders zou de heer D. met paard en wagen van den dijk gestort zijn. Tot leden van het bestuur van den polder „De Kuil" zijn gekozen de heeren D. Bruin en J. Witte JDzde laatste in plaats van wijlen de heer C. W. Bakker Sr. kasteel. Vanmorgen, toen ik terug kwam van mijn bezoek aan de zieken, die er in dezen tijd van 't jaar zeer veel zijn, ben ik opgetogen van bewondering blijven staan in 't midden van de groote laan om het gebouw eens op mijn gemak te bewonderen. Barsannes ziet er op 't oogenblik uit als een waar ijs paleisMaar wat zal er weinig noodig zijn om het zijn schoon weer te ontnemen!... Een enkele zonnestraal, een eenigszins harde windvlaag en het kasteel heeft weder zijn somber uiterlijk. Maar daargelaten de bouwtrant, verkies ik («och de villa des zomers zoo bedekt met klimrozen en des winters met zijn goed gesloten kamers, waar een heerlijke zachte temperatuur heerscht. O, hier in 't kasteel hebben we die bij lange na nietDe wind blaast door de gangen en koude luchtstroomen komen onder de deuren door. Ik houd niet van dat akelige gehuil van den wind en heb veel hinder van de koude. Van avond kon ik in de groote salon, waar de markiezin haar verblijf heeft ge kozen, slechts met moeite mijn naald door mijn kantwerkje halen, en zoo nu en dan was ik verplicht mijn ijskoude vingers eens te gaan warmen bij het groote vuur onder den schoorsteen. Een heele boomstam brandde er onder maar er zouden er wel zes noodig zijn geweest om het kolossale yertrek voldoende te verwarmen {Wordt vervolgd.) Vrij naar 't Fransch door A. B. 31 Op die manier zou Herbert zeer grooten invlood krijgen, hij zou aller harten winnen. Ik heb mij eens enkele woorden zoo onwillekeurig laten ontvallen over dat plan, om het terrein te verkennen. Hij glimlachte maar des avonds sprak hij er tot mijn spijt met zijn moeder over. Je bent toch waarlijk nog een echt kind Sabine, zei ze, en kent de boeren nog zeer slecht, als je meent dat zij de absinth zullen laten staan om naar een preek te luisteren. Ik heb zelfs niet gedacht aan oen preek, zei ik, wij zullen boeiende boeken laten komen en al krijgen ze geen absinth, ze zullen wel bier, limonade enz. krijgen. Op droogen toon viel zij mij in de reden mot te zeggen Maar lieve, voordat we nu bier en limonade aan de boeren govon, dienen wij eerst eens te zorgen voor het bemeubelen van het kasteel. En daar we nu toch bij dat onderwerp zijn, moet ik u nog even een opmerking maken. Go spoelt wat al to voel voor do heilige Elisabeth van Hon garije. Colette heeft mij verteld van de last welke zij er van ondervond doordat al die hongerlijders uit het dorp hierheen komen om vleesch en bouillon, je zult dat niet al te veel behoeven te herhalen. Herbert kwam toen tusschenbeide en zei toen half ernstig, half spottend Moeder, misschien heeft u wel ongelijk. Mocht het volk soms opstaan, dan bezorgt Sabine ons bescherming. Zij haalde de schouders op. Alsof men nog aan erkentelijkheid bij het volk kan geloovenColette zei mij, dat er onder hen, die hier komen, verschillende lieden zijn met echte boeven tronies Bovendien zijn ze gulzig en eten als uitgehongerde wolven. Mijn hart begon sneller te kloppen, maar ik bedwong mij en zoi uiterlijk kalm Alles is gemakkelijk te sohikken de plaats van samenkomst zal voortaan zijn het onbewoonde gedeelte van het kasteel grenzende aan de „Serre", Colette zal er dan ook geen last van hebben en .zo niet zien. Wat hun eetlust aangaat, daarvoor behoeft z\j niot bezorgd te wezen, want mijn broeder heeft mij voor die uitdeelingen een onbeperkt crediet gegeven. Herbert bloosde, en de markiezin zoi alleen ,,'t is goed," terwijl ze mij aankoek mot oen blik, die ik nu zoo langzamerhand begin te begrijpen en waarmee ze wil COURAN

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1