Buitenland, Gemeenteraad van Texel. ,,Texels Belang." Door Ds. Schroder, prei. bij de Herv. Gemeente aan den Burg, is deze week beroep (toez.) oatvaDgen naar Haarlo, onder de gemeente Borculo, waaronder 4 kerkelijke gemeenten ressorteeren, van welke Haarlo een trein-halte heett. 'iftlal wel hoogst zelden voorkomen, dat ingezetenen zich hier den weg be hoeven te laten wijzen door vreemde lingen. Toch had dit Vrijdag 1.1. plaats. Iemand, met de stoomboot aangekomen, moest naar den Burg, doch liep den handwijzer voorbij. Op den Hoornder weg, vroeg de wandelaarster een vreem deling, handelsreiziger, naar den weg om aan den Burg te komen. Toen moest zij wel een half uur terug en werd natuurlijk bereidwillig terechtgeholpen. Oudeschild, 1 Feb. Dat het gevaar voor insluiting door drijfijs nog niet voorbij is, mag men veilig aannemen. Heden, met het ebgetij, kon met 't bloote oog van den zeedijk af, in Oostelijke richting, duidelijk een strook drijfijs worden waargenomen. Loopt de wind Zuid Oostelijk, dan zit het ijs hier spoedig weer voor de kust. Oosterend, 1 Febr. Woensdag j. 1. werd hier gehouden de jaarlijksche bu- renton, eertijds schottenbesteding. Yele personen waren aanwezig in het „Wapen van Texel Tol buurtheer werd herkozen de heer Jacob Roeper Jz. De rekening over de wegen sloot met een tekort van f 4,0675. De wegen werden evenwel verhuurd voor f 26,90, dat is f 12 meer dan in het vorig jaar. De Cocksdorp, 1 Febr. De heer R. G. Barends, hulpprediker alhier, is benoemd tot evangelist te Heilo. De heer B. heeft de ben. aangenomen. Zekere T. de B. te Midden-Eierland had het ongeluk bij het schaatsenrijden te vallen en kneusde daarbij ernstig zijn been. Vlieland, 28 Jan. De vorst heeft ons weer verlaten, om heviger terug te kee- ren misschien? Wij gewennen zoo lang zamerhand aan de snelle weersverande ringen. Van ijs en sneeuw kon door de liefhebbers van schaatsen- en slederijden volop worden genoten. Ondervond do postverbinding in 't begin der week vrij wat vertraging, later ging alles zoo ge regeld als mogelijk was en gisteren was alles weer bij 't oude. De Uitlegger werd binnengehaald te Terschellingen de loods- dienst heeft plaats over den N. Oosthoek. (Yoor 't vorig nummer te laat ontvangen.) De Ned. Boerenbond en het ontwerp Inkomstenbelasting. Door eene commissie uit den Nederl. Boerenbond is een rapport uitgebracht over het ontwerp van wet tot heffing eener Rijksinkomstenbelasting. In dit rapport wordt in herinnering gebracht dat de boer niet werd getroffen door de belasting op de bedrijfs- en andere inkomsten. Het argument der Regeering, door den Minister gebezigd in zijn Memorie van Toelichting, dat deze vrijstelling zou zijn een „aanstoot gevend privilege," indertijd hoofdzakelijk verleend wegens de ongun stige omstandigheden, waarin de land bouw toen verkeerde, wordt in den breede weersproken op grond, dat de malaise nog niet voorbij is, dat ds draagkracht van den boer geen nieuwe lasten toelaat en dat de boer in de grondbelasting reeds een speciale bedrijfsbelasting betaalt. Een schadepost van den winter. Te Edam heeft zich een commissie van 8 predikanten en den burgemeester gevormd om gelden samen te breDgen voor verarmde en zeer noodlijdende vis- schers. Dezen brachten in de vorige week bij goed weder hunne netten in de Zuiderzee, den daarop volgenden nacht trad de hevige vorst in en al hun fuiken zijn weg; ze hebben hoDdeiden gu dens schade en zijn broodeloos geworden. Een schadepost-je. In Haarlemmermeer- en IJ polder zijn honderden hectoliters aardappelen, bij het zachte weder minder gedekt, door de plotseling ingevallen vorst bevroren en alzoo ongeschikt geworden voor het gebruik. Groote partijen pootaardappelen zijn in NoordHolland totaal bevroren en dus ongeschikt om in 't voorjaar te worden uitgezet- Uit het Militaire leven. Een recruut gaat in zijn eentje op verkenning uit. Hij komt aan een stal en de nieuwsgierigheid doet hem da deur er van openen en naar binnen loopen. Onverwacht komt een officier naar hem toe en vraagt op barschen toonWao mot jij hier. Weet je niet, lummel, dat dit de officiersstal is? En de recruut, die in stomme ver bazing met groote, domme oogen den officier aankijkt, zegt na verloop van een paar seconden: Predon, niet geweten, 'k dacht dat het een paardenstal was Kamerverkiezing. Bij de Donderdag gehouden verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, voor het district Ede, werd gekozen de heer Jhr. van Citters, met 8164 stemmen, mr. P. Tideman bekwam 1338 stemmen, mr. M. MerTdels 223 stemmen. De juffrouw op visite. Terwijl juffrouw H. te Santpoort even uit was om een buurjuffrouw te felici- teeren met haar jaardag, had een 3j arig kindje het ongeluk bij de kachel in brand te geraken. Het arme kind bekwam zulke vreeselijke brandwonden, dat het kort daarop overleed. Honger <n publieke belangen! Uit de raadsvergadering te Schoonho ven De voorzitter„Dan is aan de orde de instructie van den opzichter." De heer J. W. Valk (wethouder): „Ik moet zoo zoetjes aan gaan eten." De voorzitter„Ik ook, maar als men voor de publieke belangen opkomt, voelt men geen honger." (N. Ct.) Uit het huwelijksleven. Willem, zei ze, voor we trouwden gaf je mij altijd cadeautjes, waarom breng je nooit meer iets voor me mee Lieffie, antwoordde Willem, heb jij ooit gehoord van een visscherman, die nog aas geeft aan een visch, die hij al gevangen heeft Toen kookte het keteltje over. Hoe kinderen kunnen doen. Terwijl de kinderen een oogenblik alleen thuis wareD, heeft een drie-jarig jongetje van den arbeider G. Stoel, te IJsselmuiden, zijn 2 jarig zusje met riet pluimen in brand gestoken. Gelukkig dat de boeren en de moeder spoedig bij de hand waren om den brand te blusschen het kind had echter reeds zulke brandwonden aan gezicht en armen bekomen, dat het onder behandeling van den geneesheer moest worden gesteld. E-wordt nog niet genoeg gepraat. Volgens het verslag, dat „De Stan daard geeft van een rede van prof. mr. D. P. D. Fabius te Amsterdam, wil deze „naast do 100 direct gekozenen ter Tweede Kamer er 25 of 50 afgevaar digden aan toevoegen, gekozen krachtens de meer organische elementen in de samenleving. De vliegmachine nadert. Er zal een tijd komen en hij is misschien reeds aanstaande, dat de fiets zal hebben afgedaan en plaat3 zal maken voor de vliegmachine. Dat zal dan weer wat Dieuws zijn. Een Zweedsch ingenieur beweert er een te hebben uitgevonden, die men onder den arm kan nemen en die dan ook niet meer behoeft te kosten daD een flets. Te Gothenburg zal reeds een vlieg- machinefabriek worden opgericht. Men bedenke wel dat het nog geen dertig jaar geleden is, dat dergelijke berichten door de pers gingen van de fiets, die toen haar populairen naam nog krijgen moest en iD de eerste jaren slechts sporadisch werd gezien. Nu is de wereld er vol van. In Dog geen dertig jaar We leven snel. Wordt het al niet hoog tijd, dat er aan gedacht wordt, wat er uilgevonden moet worden als van de vliegmachine het nieuws weer af zal zijn De algemeene vergadering van „Texel's Belang", Woensdag in café den Burg ge houden, was maar zeer matig bezocht. Zeker ook wel tengevolge van die geringe opkomst van donateurs en leden werd de vergadering eerst geruimen tijd na het daar voor bepaalde uur door den voorz. geopend. Deze deed dit met een woord tot welkom aan allen, terwjjl hij er zijn spijt over uit drukte, dat de eere-voorzitter volgens een ingekomen schrijven verhinderd was de vergadering bij te wonen. Toch meent spr een woord van hulde niet te mogen achterwege laten voor den eere-voorzitter die vanaf den aanvang heeft getoond de vereeniging een warm hart toe te dragen. Wanneer allen zoo over de vereeniging dachten, zou zij zeker met gerustheid de toekomst kunnen tegemoet treden. Verder brengt de voorz. een woord van hulde en dank aan den algemeenon secretaris en den algemeenen penningmeester, wier werk zaamheden zeker gedurende het laatste jaar verdubbeld zijn, zoo ook aan de functiona rissen bij de verschillende afd.-besturen en eindigt met den wensch, dat ook deze ver gadering iets zal bijdragen tot bevordering van den bloei der vereeniging. De notulen der vorige alg. vergadering worden daarna gelezen en goedgekeurd. De secretaris ontving den dank van den voorz. voor diens keurige notulen. Daarna werden door den penningmeester eenige mededeelingen gedaan omtrent den staat der financiën Hieraan ontleenen wij dat was ontvangen aan contributie der leden f 1706,91 bijdragen donateurs op Texel 297,60 buiten 95,- renten 21,11 Totaal f 2120,62 Uitgegeven was totaal f 145,286 batig saldo over 1906 1975,336 1905 1778,19 Totaal in kas f 3753,526 De rekening was bereids door penning meesters der afdeelingen nagezien, alles was in volmaakte orde bevonden en uiterst net, waarvoor den penningmeester lof werd toegezwaaid. Door den voorz. werd den functionaris dank gebracht, en toegewenscht dat hij nog vele jaren deze taak zou mogen vervullen en zoo mogelijk met nog grooter batig saldo als dit jaar. Door den Secretaris werd hierop een keurig jaar vei slag voorgelezen over het afgeloopen dienstjaar waarin o. a. werd medegedeeld, dat het aantal leden aanmer kelijk was gestegen, dat echter niet allen de vereeniging goed gezind waren doch sommigen nog met cijfers wilden aantoonen dat ze op den duur niet zou kunnen bestaan, de secretaris wilde dezen toeroepen, helpt ook gij mede tot verwezenlijking van het zoo edele doel, anders aan U de schuld, ingeval het niet mocht worden bereikt. Velen echter zijn de vereeniging welgezind, en werken mede ten goede, een woord van lof komt zeker o.m. toe aan de dames, die zoo bereidwillig en met zooveel ijver en nauwgezetheid hun diensten verleende bij tentoonstelling en verloting. Spr. ein digde zijn verslag met het uispreken van de beste wenschen voor leden, donateurs en vereeniging. Door den voorz. werd den secretaris dank gebracht voor z(jn keurig verslag. Thans kwam aan de orde de beschrij vingsbrief; zooals door den Voorz. werd medegedeeld was later ingezien, dat punt 1 uitbreiding van het dagelijksch bestuur en punt 3 toelating van alle afdeelings- bestuursleden tot de hoofdbestuursverga dering, thuis behoort op de bestuursvergade ring en bereids aldaar behandeld. Op die vergadering was het dagelijks bestuur uitgebreid met 3 personen n.l. met een vice-Voorz. een 2e Secretaris en een 2e penningmeester, waartoe respectievelijk waren gekozen de heeren J. de Jongh, M. Kikkert en T. de Wijn. In diezelfde vergadering was als alge meenen penningmeester herbenoemd de heer R. Visser. De Vereeniging telt thans ongeveer 450 leden en 160 donateurs. Van de beschrijvingsbrief bleef dus alleen nog ter behandeling punt 2, het voorstel van de afd. Oudeschild om het beleggen van gelden op hypotheek, behoudens de taxatie van huizen en landerijen door de daarvoor benoemde commissie, op te dragen aan de algemeene penningmeesters en de afdeelingspenningmeesters. De kans op geheimhouding zou daardoor rjjpen, omdat niet alle bestuursleden de namen der schuldenaren behoefden te weten. Zonder discussie wordt daartoe besloten. Ten slotte wordt door den Voorz nog gevraagd of men het niet gewenscht zou vinden, ook bij personen buiten Texel die vroeger aldaar woonachtig waren, voor de vereeniging om steun aan te kloppen. In het bijzonder had men het oog op oud- Texelaars in Amerika. Het bestuur had gemeend dan een circulare te ontwerpen, er een 100-tal van te laten drukken en deze dan naar verschillende adressen die men zou kennen of weten te vinden, te zenden. Voor opgave van adressen hield men zich aanbevolen. Door een der leden werd in overweging gegeven een partijtje circulaires te zenden aan een bekende in enkele plaatsen van Amerika, met verzoek die doelmatig te verspreiden, waardoor vermoedelijk beter resultaat zou worden bereikt. Het bestuur is het met den voorsteller eens en hoopt van dezen wenk gebruik te maken. Bij de rondvraag wijst een der leden van het bestuur op het wenschelijke, de dames die zoo ijverig hebben geholpen bjj ten toonstelling en verlotiDg een bewijs van waardeering te geven. De vereeniging mag dit echter geen geld kosten, terwijl door een ander bestuurslid wordt opgemerkt, dat er zeer groote kans bestond, dat die dames een cadeautje zouden weigeren. Door een ander lid werd in overweging gegeven, dat bewijs van waardeering te doen bestaan in eene schriftelijke dankbe tuiging. Ten slotte wordt aan het hoofdbestuur opgedragen te trachten deze zaak tot een goed einde te brengen. Niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering onder dank voor de opkomst en met den wensch, dat een vol gende vergadering beter zal worden bezocht, gesloten. Donderdag 31 Januari 1907. voorin, half II. oo Voorzitter de heer Hiddingh, Burgemeester. Tegenwoordig de bh. Keijser, Dikkers, Keesom, Koning, Bakker, Mets, Lap, Over, Langeveld en Dros. Afwezig de beer Zijm. Secretaris de heer Ruibing. Omstieeks 12 uur werd de vergadering door den voorz. geopend met de voorlezing van een kort verslag over den toestand der gemeente ge durende het afgeloopen jaar. Daarna worden de notulen der vorige verg. gelezen en onveranderd goedgekeurd Voor tot punt 1 over te gaan, wordt op voorstel van den voorz. besloten als punt 12 der agenda nog op te nemen het voorstel tot wijziging van art. 106, 111, 121 en 122 der politieverordening. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Ingekomen was een schrijven van mej. A. H Heeroma, dank be tuigende voor hare benoeming die zij aanneemt en berichtende dat zij 1 Jan. 1907 in dienst hoopt te treden; idem van het Algemeen Armbest. dank betui gende voor de wijziging van het reglement inzake presentiegeld idem van den heer Heeroma, H. d.S. te Koog berichtende dat mej. A. H. Heeroma 3 Jan. 1907 in dienst is getreden idem van den beer Van 't Hof en eenige an dere ouders of verzorgers van kinderen, «ede- deelende dat zij met belangstelling het gesprokene door den heer Langeveld in eene vorige verg., inzake den onderwijzer Roeper hebben vernomen, dat zij met zorg den tijd tegemoet zien, dat ook hunne kinderen naar de 2e klasse znllen over gaan Dat de heer Roeper veel ongesteld is en een onderwijzer dan 2 klassen moet hebben het geen niet in 't belang kan zijn van het onderwijs dier beide klassen, terwijl zulk eene groote klasse voor een ziekelijk onderwijzer ook te zwaar moet zijn, redenen waarom zij verzoeken daarin zoo mogelijk verbetering te brengen. ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Verzoek om adhaesiebetuiging aan adres ter verkrijging interlocaletelefoon- uerbinding. Wordt aangenomen. 3. Formatie stembureaux. Deze worden weder gevormd als vorig jaar, alleen te Oudeschild komt in plaats van den heer Muller, die naar elders vertrok, de heer C. Schaap. 4. Vaststelling schoolgeldkohierlekiu.1907. Wordt vastgesteld tot een totaal bedrag van f 662,55. 5 Verzoek mej. D. Boon om eeruol ontslag als onderwijzeres in uak K. te den Hoorn. Wordt besloten haar eervol ontslag te verlee- nen en B W te machtigen tot het doen van eene oproeping van sollicitanten. 6. Concessie-aanuraag gasfabriek. De concessievoorwaarden waren blijkbaar reeds in voorvergadering rijpelijk besproken, eene voor lezing ervan in openbare zitting had niet plaats, alleen werd op voorstel van den heer Keesom nog besloten er in zooverre wijziging in te bren gen, dat, mocht de gemeente na 10 jaar of later de fabriek willen naasten, dan zou moeten wor den betaald zooveel maal een veertigste deel der taxatieprijs als er nog jaren zonden moeten ver- loopen voor de concessie was afgeloopen De concessie werd verleend voor 30 jaren en door B W was voorgesteld zooveel maal een dertigste deel van den taxatieprijs. Met algemeene stemmen werd daarop aan den heer Tj. v. d. Zee concessie verleend voor de de geheele gemeente Texel voor het voortbren gen van licht, warmte en kracht. 7. Adressen inzake aanleg hauen en steiger nabij Oost. Volgens het preadvies waren de aanvragen wel wat onbestemd. B W mcenen echter dat een goede aanlegplaats aldaar wel gewenscht was en meenden te moeten voorstellen, dat de gemeente bij zou dragen een derde deel der kosten, doch hoogstens f 800, De heer Keesom acht het beter de zaak nog eens aan te houden tot de volgende vergadering. Door spr. is de zaak nog niet goed overdacht en zooals spr. vertiouwt, door andere leden van jlen raad ook niet. De beer Mets zegt, dat hij wel zijn aandacht aan die zaak heeft gewijd. Volgens spr. wordt er daar veel tegen den dijk gelost en het is alleszins gewenscht dat daar een steiger gemaakt wordt, vooral ook omdat nu tevens de weg naar Oost behard zal worden. Een haven acht spr., althans voorloopig, nietnoodig. Voor den steiger zou spr. desnoods de helft in de kosten door de gemeente willen doen dragen. De heer Dikkers herhaalt dat de aanvrage vol gens oordcel van B W wel wat onbestemd waren. De heer Koning acht de prijs van f 2400 voor zoo'n steiger veel te laag en rekent dat die min stens 7000 a 8000 gl. zal moeten bedragen, terwijl door den heer Bakker gevraagd wordt of er ook een teckening of plan van den steiger bestaat. De voorz. zegt dat bcm daar niets van bekend is. Ten slotte wordt besloten de zaak aan te houden. 8. Voorstel wijziging reglement algemeen Weeshuis. Zooals bleek was door den beer Bakker een voorstel ingezonden tot wijziging van dat reglement wat betreft den leeftijd van toelating en tevens van die van uittreding, Volgens dat voorstel zou de toelating vrij zijn voor kinderen (ook onechte) van 3 tot en met 18 jaar en zou de uittreding geschieden op 21-jarigen Iceftjjd. Bedoeld voorstel was gezonden om preadvies aan H.H. Regenten van die instelling, welke hadden bericht dat zij zich gaarne verecnigdon met de toelating ook van onechte kinderen en zij daarop 10 jaren geleden reeds haddén aange drongen. Ook de uittreding op 21 jarigen leeftijd werd goedgevonden. Niet kon worden opgegaan

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2