m 2025, Donderdag 14 Februari 1907. 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad Binnenland, Van week tof week. Dit blad verschilat Woensdag- eu Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden 'naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBueg op Texel. Zware vrachten op de wegen. Burgemeester en "Wethouders van Texel; Gelet op art. 123 der Politieverordening, brengen ter algemeene kennis, dat bij mogelijk invallend dooiweder, hot bij ge noemd artikel bepaalde maximum tot op de keilt moet worden vorminderd, zoodat over wegen der Gemeente met geene vrachtwagens mag worden gereden welke mot meer dan 625 KG. zijn belast. Indien twee wagens achter elkaar zijn aangespannen, zal de achterste met niet meer dan 500 K. G. mogen zijn belast. Overtreding wordt gestratt met geldboete van ten hoogste f 10. Texel, den 13 Februari 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH, Burgr. RUIBING, Secrs. Losloopen van honden. De Burgemeester van Texel herinnert belanghebbenden met nadruk aan het bepaalde bij art. 95 der verordening van politie Yoor deze Gemeente, luidende „Het is verboden honden, buiten de „kommen der dorpen in de Gemeente, „of, zonder behoorlijk toezicht in de „kommen dor dorpen te laten losloopen „van 1 November tot 1 Mei. Overtreding wordt gestraft met geld boete van ten hoogste i 25. Een gestreng toezicht zal hierop wor den gehouden. Texel, 13 Februari 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. 3 10 Febr. Weinige uren geleden bracht de telegraaf ons uit Den Haag de met spanning ver wachte beslissing„Do oorlogsbegrooting verworpen met 27 tegen 17 stemmen. Dat is dus het slot van deze week, het einde van Minister Staal's drieste met warmte verdedigde en met felheid bestreden plannen. De uitslag heeft ons weinig verbaasd. En zoo zal het ieder gegaan zijn, die aan dachtig den loop der dingen in de laatste dagen heeft gevolgd. Was de parlementaire hemel dicht be wolkt, onlangs toen de oorlogsbegrooting hare behandeling in de Tweede Kamer tegemoet ging, in de laatste dagen waarin de behandeling in ons Heerenhuis snel nader kwam, was de lucht inktzwart. Nergens een lichtstreep die hoop voor 's Ministers plannen beteekendo. „Zü zullen vallen" dat was zoowat het algemeen gevoelen dat in de bladen van verschillende richting uiting vond Zelfs de grootste optimisten hadden geen geloof in Staal's behoud, waut ze wisten wel dat de eenige oplossing tot een vredig einde, het terugkeeren van den Minister op zijn weg naar zijn volksleger niet te verwachten was. Het antwoord van Minister Staal op hot voorloopig verslag droog niet in zich de belofte van een verlaten Tan 't eenmaal ingenomen standpunt. De Eerste Kamer heeft het vonnis ge veld, Met groote meerderheid heeft ze de begrooting verworpen. Terwijl in 's lands vergaderzaal nog alles vrede was en de heeren kalmpjes zich bezig hielden met „binnenland" en „water staat" hield de vaderlandsche pers zich onledig met het rapport der staatscommissie voor de Grondwetsherziening dat in 't be gin dezer week het licht zag. Zooals men weet werd deze commissie in October 1905 in het leven geroepen. Na 14 maanden arbeids heeft ze verslag van haar arbeid gegeven. Onze ruimte is te beperkt om uitvoerig dit verslag te be spreken maar toch willen we even de aandacht vestigen op de belangrijkste ge deelten daarvan. Zoo stelt de commissie voor het recht om veranderingen in de voorschriften om trent de troonsopvolging, thans alleen aan de Kroon toegekend, voor te stellen ook te geven aan 40 leden der Staten-Generaal. Verder wenscht ze de invoering van even redige vertegenwoordiging en de verkies baarheid der vrouw voor Staten-Generaal, Provinciale Staten en Gemeenteraad mogelijk te maken. De verkiezing der Eerste Kamer zullen blijven geschieden door de Prov. Staten, doch niet enkel uit de hoogstaan geslagenen zullen de leden gekozen worden. Voor de Kamer zullen dezelfde Nederlanders verkiesbaar zijn als voor de 2e Kamer. Voorts wenscht de commissie aan de Eerste Kamer het recht van amendement toe te kennen, waarna de Tweede Kamer dan uitsluitend over die amendementen beslist. Leden der Prov. Staten wil ze ook benoembaar maken voor de Eerste Kamer. We noemden slechts enkele der voor gestelde wijzigingen. Er zjjn er nog veel meer. Intusschen zal er nog wel heel wat water door de Ryu vloeien eer over deze voor stellen beslist is. Van het buitenland was het wel in de eerste plaats Duitschland, dat in de voorbije week onze aandacht vroeg. De Rijksdag- herstemmingen hebben plaats gehad en wat reeds vrij zeker was is volkomen zekerheid gewordende partij der regeering heeft een belangrijke meerderheid bevochten op de partijen der tegenstanders. De uitslag moet wel Von Bulow's stoutste verwachting hebben overtroffen. Toch zal wellicht zijn vreugd nog niet onvermengd zijn. Want het trotsche Centrumfort is ongeschonden uit den strijd te voorschijn gekomen, al heeft het in de hitte van den slag ook gedreund op zjjn grondvesten. In dat opzicht is de toeleg van de regeeringsgezinde par tijen een mislukking geweest en in de toe komst zal Von Bulow ongetwijfeld nog met de Katholieke Staatspartij, met haar 105 vertegenwoordigers, rekening moeten hou den. Maar daartegenover staat echter dat de Kanselier als het er op aankomt vol komen meester van den toestand is omdat het Centrum in geen geval thans met de andere oppositiepartijen een meerderheid tegen de regeering kan vormen. Is het Centrum ongehavend uit den strijd te voorschijn gekomen, niet alzoo de soci alisten. Zjj hebben een geweldige neder laag geleden. Van de 79 hunner afgevaar digden zullen slechts 43 in den nieuwen Rijksdag terugkeeren. Zoo'n 36 zetels te verliezen is geen kleinigheid. In 88 plaatsen kwamen de socialisten in herstemming en in 75 daarvan leden ze de nederlaag. Vooral in Saksen kregen ze ongenadig klop. Van de 23 zetels die Saksen toekomen waren in den vorigen Rijksdag maar even 21 rood, maar dat zijn er nu maar 8 gebleven. Natuurlijk staan de Duitsche bladen vol van beschouwingen over den uitslag der verkiezingen. De regeeringsgezinde pers juicht, terwijl de bladen der geslagen soci alisten zich uitsloven den partijgenooten moed in te spreken. Dat is ook al't beste wat ze kunnen doen, —o—o—o— Briand, de Fransche minister van eere- dienst heeft inzake de Scheidingswet weer een nieuwe circulaire het licht doen zien en de verwachting werd reeds uitgespro ken dat daardoor de partijen wat nader tot elkaar zouden komen. Briand heeft wat concessies gedaan waarvan de belangrijkste was de zijdelingsche erkenning der kerke lijke hiërarchie. Als nu de Paus ook 'n beetje wilde geven en nemen, zou de zaak in orde zijn, redeneerde Briand wellicht, maar zijn rekening bleek weer fout te wezen. De toezeggingen van den minister hebben den Paus niet kunnen bevredigen naar luid der laatste berichten. Briand moet nog een stapje verder gaan. En 'tis niet on mogelijk dat hij er toe besluit, want hij verkeert in een netelige positie. Een andere vraag is verder of de Kamer hare goedkeuring aan Briand's houding zal hechten. Onwaarschijnlijk is dit niet, ja er is alle reden om aan te nemen dat de Kamer, gelet op de moeilijkheid van deze kwestie, den minister zal steunen. Wel zullen er tegenstemmers overblijven en vooral zullen die waarschijnlijk gevon den worden onder de radico-socialistische groep die liever met felheid tegen Rome zullen optreden maar de meerderheid zal wel wat verstandiger wezen. De macht der Katholieke kerk in Frankrijk is nog groot en daar zullen de strijdlustige ele menten, als ze tenminste de rust in het land niet graag willen verstoren, wel reke ning mee moeten houden. Wie de zaken wel niet naar den zin gaan is zeker de minister-president Clemen- ceau. Men herinnert zich zijn uitval tegen zijn eigen ministerie, dat naar zijn meening niet krachtig genoeg optrad. Clemenceau wil blijkbaar lieVer d'r maar eens flink op inslaan, de wet uitvoeren zonder compli menten. Briand's weifelende houding is 'n doorn in zijn ministerieel oog en naar luid der berichten denkt hij er aan zijn biezen te pakken en z'n ministerieel baantje aan 'n liefhebber over te laten. Of 't waar is zal de tjjd moeten leeren. —o—o—o— Koning Eduard, de Engelsche souverein, heeft een uitstapje gemaakt naar z'n vriend Falleriaires. Wat hij echter in de Fransche hoofdstad te doen had is natuurlijk onbe kend, maar achter dat bezoek aan den Franschen president zal wel het een of ander steken. Dat de koning voor z'n genoegen dat uitstapje deed, zal weJ geen geloof vinden, want wie gaat er in deze dagen van winterkou voor z'n plezier uit. Dat er dan ook tal van gissingen worden gemaakt is begrijpelijk al wordt ook van officieele zjjde verzekerd dat het bezoek een particulier karakter droeg. Van de eene zijde wordt beweerd dat Koning Eduard zich met Frankrijk wilde verstaan over een gemeenschappelijk optreden op deHaagsche vredesconferentie, terwijl van andere zijde weer wordt gezegd dat de Koning wenscht te vernemen wie Clemenceau's opvolger zal zijn omdat hij met dien opvolger rekening zal moeten houden. Enzoovoort. De tijd dat de pers ook Koningen en Kei zers zal mogen interviewen is nog niet gekomen en mitsdien zal hetgeen te Parijs verhandeld werd, voorloopig wel mysterie blijven. —o—o—o— TEXEL, 13 FEBRUARI 1907. De Texelsche IJsclub. Tegen Zondagavond j.l. waren de leden der Texelsche IJsclub, met hunne dames uitgenoodigd tot de jaarlijksche feeste lijke bijeenkomst der vereeniging, in het Hotel Texel. Aan die uitnoodiging was door velen gevolg gegeven, niet onwaarschijnlijk door de bekendheid dat dien avond eene herhaling zou worden gegeven van het zingspel „Prinsesje", dat voor elf jaren geleden ook bij deze Vereeniging was ten tooneele gevoerd. De vergadering werd door den Voorz. geopend met een „welkom" aan de tal rijk aanwezigen, die volgens spr. door hunne tegenwoordigheid het bewijs had den gegeven de Texelsche IJsclub een goed hart toe te dragen. Herinnerende aan de verschillende operettes welke in de bijeenkomsten der vereeniging alzoo werden ten tooneele gevierd, herinnerde spr. er tevens aan dat Prineesje thans voor de tweede maal zou worden opge voerd, doch nu met geheel nieuwe krachten en nieuw tooneel. De spr. verzocht een zacht oordeel en welwil lende kritiek, en opende aldus de bijeen komst. Het scherm ging op en toen vertoonde zich aan de toeschouwers de groep van boeren en boerinnen, welke verschillend bezig waren en die door gemeenschap pelijk koorgezang de toeschouwers al terstond een aangenamen indruk be zorgden. En zoo werd het geheele zangspel achtereenvolgens door de daarin mede werkenden overeenkomstig het voorge- schrevene afgewerkt. De voorzitter had verzocht een wel willende kritiek, doch dat verzoek was blijkbaar niet noodig geweestde meer op den voorgrond komenden in dit zangspel, konden de kritiek zeer wel doorstaan, wanneer men er rekening mede houdt dat allen dillettanten waren. Ieder streefde er naar om de zich toe- betrouwde rol zoo juist mogelijk weer te geven en die poging gelukte zeker boven verwachting; enkele passages zou den er ons haast toe kunnen verleiden die bijzonder te noemen, doch om het geheel niet te kort te doen, zullen wij ons daarvan onthouden. De intrige van het zangspel mag ge noegzaam bekend geacht worden, het uitgebreide tekstboekje waarvan velen waren voorzien, zorgde voor die bekend heid ruimschoots. Om de woorden dooi den zang geuit, (die voor den hoorder niet altijd goed duidelijk zijn) beter te kunnen volgen is zoo'n tekstboekje zeker een goed ding, doch 't heeft deze scha duwzijde dat veler aandacht zich meer tot het boekje bepaalt dan tot het tooneel en 't geen daar wordt voorgesteld, waar door menig schoone pose niet wordt opgemerkt. Zou men die boekjes kunnen missen, de aandacht zou meer aan de spelenden gewijd zijn, wat voor dezen ontegenzeggelijk aangenamer zou wezen. Onze slotsom is dat de IJsclub hare leden weder een aangenamen avond bereidde, waarover zeker allen tevreden zullen zijn. Der traditie getrouw bracht de voorz. aan het einde der uitvoering een woord van dank aan de medewerkenden, waar bij hij wijsselijk niemand op den voor grond stelde; door aller medewerking was ons een mooie avond bereidwij brengen de IJsclub daarvoor hulde. COURANT. Dit uerbod is uan kracht gedurende de eerste acht dagen na het inuallen uan dooi- uieder.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1