N°. 2026, Zondag 17 Februari 1907 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Markiezin Sabine Binnenland, FEUILLETON. Rit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LA N GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten raadhuize: 1 haarspeld, gevonden te de Waal; 1 pet, gevonden in de Nieuwstraat; 1 zak, gevonden op de Groeneplaats. JACHT EN VISSCHEUIJ. Losloopen van liandcn. De Burgemeester van Texel herinnert belanghebbenden met nadruk aan het bepaalde bij art. 95 der verordening van politie Yoor deze Gemeente, luidende Vrij naar 't Fransch door A. B. 35 Wel doo het lieve, bel even, opdat men een rijtuig gereed make. Gij kunt de Victoria wel nemen. Wij hebben echter dat rijtuig niet ge nomen, doch het kleine Engelsche karretje. Op die manier kon Tom thuis blijven en wij zijn samen vertrokken als twee scho lieren met vacantie, alleen mijn hond, die even blij was als ikzelf ging moe. Zooals ik reeds zei was het prachtig weer, maar toch nog vrij koud, toen we wat meer op de vrije wind kwamen. Ik haastte mij toen wij bij het bosch waren om gauw wat hulst te halen, Andró mocht eens kou vatton als hij daar zoo stil moest staan te wachten. Toon we op 't punt stonden om weer terug te koeren riep ik eensklaps uit: Latour is hier vlak bijals we eens raar don Kolonel gingen Hij vindt u een aardig jongmensch, en heelt mij laatst nog den wensch to konnon gegeven dat hjj gaarno weer eons met U wilde praton. Dit bezoek zal hem dus hoogst aangenaam zijn. Ik wist zeer good dat ik daarmede ook Andró groot genoegen deed, hij wilde zoo „Het is verboden honden, buiten de „kommen der dorpen in de Gemeente, „of, zonder behoorlijk toezicht in de „kommen der dorpen te laten losloopen „van 1 November tot 1 Mei. Overtreding wordt gestraft met geld boete van ten hoogste f 25. Een gestreng toezicht zal hierop wor den gehouden. Texel, 13 Februari 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 16 FEBRUARI 1907. De inlijving van de tot den dienst der Militie aangewezen lotelingen der lichting 1906 en 1907, van hier, die in dit jaar ter volledige oefening moeten worden ingelijfd, zal geschieden te Helder in het Casinagebouw op Vrijdag 1 Maart. Wij ontvingen het programma van de Nationale en Internationale Land bouwtentoonstelling, welke van 14 23 September gehouden zal worden in het Malieveld te 's Gravenhage. Het programma bevat 13 verschillende rubrieken, als: Rundvee; Paarden; klein Vee; Pluimvee en Konijnen; Bijenteelt; Zaden en producten; Staatszorg voor den landbouw; Nieuwe vindingen; Heideont- ginning, boschcultuur, grondverbetering en zoetwatervisscberij; Hoefbeslag; Ter opluistering; Zuivel. Iedere rubriek is nog in verschillende onderdeelen gesplitst. Een greep te doen uit dit boekje, dat niet minder dan 114 pagina's beslaat, zou nog maar zeer weinig zeggen; be langstellenden willen wij aanraden zich zulk een programma aan te schaffen. Oudeschild, 14 Febr. In weerwil van iets, dat weinig verschilde van een sneeuwstorm, was de „Zeven Provin ciën" propvol met belangstellenden, die den laatsten leesavond van „Neptunus" in dit saisoen wenschton bij te wonen. Niemand zou gaarne willen missen wat ons de bekende goede krachten van den Burg zouden aanbieden. Zeer kranig graag in kennis komen met de edelen uit de buurt Hij glimlachte en eenige minuten later waren we voor de deur van het kasteel. Ha, mevrouw de markiezin, mijnheer de Ambremont heeft juist eergister en gister weder een aanval van zijn onge steldheid gehad, en ook van morgen nog even, zei de oude tuinman, die ons ontving, hij is nog niet heel wel, hij is in de salon gaat u dus binnen, want iederen dag heelt hij mij gezegd„CoHd, ik ben yoor niemand te spreken uitgezonderd voor de familie de Barsanncs, hoort ge" Dus We zijn dus d9 salon binnengetreden aangediend met een vervaarlijke stem door Cobanon maar hoe zal ik nu verder ver tellen. Mijn pen is te zwak om het voor gevallene naar eisch te beschrijven. De salon is kolossaal groot, nog veel en veel grooter dan die van Barsannes en de Kolonel is wat hardhoorig, zoodat hij niets van onze namen hoorde, hoe hard Cobanon ook riep. Hall ingedommeld bij het vuur met zijn kort pijpje in den mond, keek hij pruttelend naar zijn ex-ordonnanco, thans zijn bediende en tevens de persoon die allerlei scheld woorden naar het hoofd kreeg, wanneer zjjn meester in een minder goede luim was. Cobanon, zoo heotte de bedieudo, stond in militaire houding voor zijn meeBter, zonder wat het van hen, dat zij zich door weer noch wind hadden laten afschrikken en zelfs prompt op tijd ter plaatse waren. Allereerst traden op Mej. F. Geus Geus, de beer Geus en de heeren S. B. Vles- sing Ez., met bet geestig tooneelstukje „Het Zangvogeltje," dat meesterlijk ver tolkt werd en door artisten van naam moeielijk beter zou kunnen gegeven worden. Een stormachtig applaus viel bet verdienstelijk viertal ten deel. Met de voordracht van „de vroolijke oude vrijer" had de heer B. Ylessing een wel verdiend succes even als de heer S. Vlessing met Speenhofs „Het Kamerlid van Bommelhuizen." Innig en lief zong Mej. E. Vlessing bet „Wiegelied," uit de operette Prinsesje. Daverend werd zij toegejuicht. De lustige tooneelmatige schets „Wip en Snip," werd door de heeren D. Geus en B. Vlessing op recht grappige wijze weergegeven. Zij wisten niet weinig den lachlust op te wekken en verwierven veel bijval. Tot slot zong de heer S. Vlessing eenige coupletten, waarin naast eene hulde aan „Neptunus," reclame werd gemaakt voor de nieuwe zaak der heeren Geus en Vlessing. Ook deze coupletten sloegen goed in en werden zeer toegejuicht. In de pauze gaven de leden van „Tri- nitas," onder leiding van den heer Graaf, menig verdienstelijk uitgevoerd muziek nummer. 't Was een bijzonder geslaagde avond. Het bedankje tot allen gericht en 't „tot weerzien" bij de sluiting aan de vrienden te den Burg toegeroepen, was blijkens het applaus in den geest dei- talrijke bezoekers gesproken. De ijsvariatie blijft dezen winter ongeëvenaard. Gisterennamiddag was, van het havenhoofd gezien, in zee alles ijs. Donderdagmorgen daarentegen de zee voor de kust ruim. De „Ada" stoomde al vroeg uit, doch keerde, nog geen twee uren later terug naar de haven, zonder te Nieuwediep te zijn binnengeloopen. Een strook zwaar ijs voor de haven aldaar, belette den doortocht. Met een ijsvlet werden toen passagiers en post aan en van land overgebracht. De visschers konden op zich. ook maar een oogenblik te verroeren. Cobanon, je bent een beest. Ja kolonel! Cobanon je bent een ezel, een gans. Ja kolonel. Een zot, een zwijn. Ja kolonel. Een Chinees, een hond van een Kozak Ja kolonel. Loop naar den duivel Ja kolonel, Cobanon maakte den militairen groet en keerde zich om „om naar don duivel te loopen", Nu bemerkte hij ons. Dadelijk kreeg hij een meer vroolijk uiterlijk, want wij zijn bekenden van elkaar Cobanon en ik, omdat wij elkaar dikwijls in het dorp ontmoeten, verheugd riep hij uit Kolonel, kolonel, daar is mevrouw de kleine markiezin. Gelukkig dat mevrouw de Barsannes en Herbert er maar niet bij waren, want „mevrouw de kleine markiezin" en haar goleider maakte een zeer ongelukkig figuur. Beiden waren wij in lachen uitgebarsten, en we deden natuurlijk alle moeiten om dat te bedwingen, wij naderden, terwijl onze schouders nog schokten en trokken allerbespottelijkste gozichten, terwijl zij niet in staat waren een woord te spreken. De kolonel, die na de woorden van Cobanon oen verheugd „oindelijk" had den dag ook weer uitzeilen, doordien met bekwamen spoed de haven ijsvrij werd gemaakt. Oosterend, 15 Febr. Door de Visscherij- vereeniging „Betracht het Goede" alhier, werd onlangs, in verband met den Schip pers en Visschersbond te Oudeschild, aan den Minister van Waterstaat ver zocht om opruiming van het wrak van het stoomschip „Serbia", en om op dat wrak voorloopig te doen plaatsen rood licht gevende lantaarns of een geluid gevende bel. De Minister voornoemd heeft thans kennis doen geven, dat tot gedeeltelijke opruiming van het wrak zal worden overgegaan, doch dat het in de tweede plaats gedane verzoek niet voor inwil liging vatbaar is. Zooals reeds per advertentie is aangekondigd, zal a.s. Zondagavond de Heer Ds. J. T. Ternooij Apèl van Alk maar in de Protestantenbond te Ooster end eene lezing houden. Vlieland. De a. s. gedenkdag van de Ruyter s geboortedag zal ook op deze plaats feestelijk worden gevierd. Eene feestcommisse belastte zich met de werk zaamheden daarvoor. Een practische gemeenteraad. De gemeenteraad van Vaals heeft Zaterdag besloten voor de gemeente uit de aanwezigheid der speelholen nog wat voordeel te halen. Zij gaat nj. een be lasting op dergelijke gelegenheden heffen van f 3 per dag en per speelclub. Het geen het niet onverdienstelijke sommetje maakt van 8 X 3-X 365 is gelijk aan f 8760. Het is een typisch staaltje van koopmansgeest. Tocli wel treurig. 17,000,000 soldaten. De groote mogend heden kunnen 17 millioen soldaten in 't veld brengen, dat wil zeggen op een oogenblik kunnen zeventien mihoen mannen, die eikander niet kennen en wellicht vrienschapp9lijk zouden willen omgaan, gedwongen worden elkander te dooden aldus het orgaan van den Algemeenen Nederlandsche Bond „Vrede door Recht." uitgeroepen keek ods beurtelings aan, als zocht hij naar eene verklaring voor onze vreemde houding. Ha, riep hij eindelijk uit, ik ben er, nu begrijp ik het, ge hebt mijn gesprek met Cobanon gehoord Lach maar kin deren, lach maar gerust. Uw frissche en vroolijke lach zal mij misschien genezing geven. Cobanon breng een flesch „Ali cante" van de oude Ja kolonel Arme jongen! Hem naar den duivel te zendenzei ik, terwijl ik den trouwen dienaar nakeek, en ik beschouwde hem nog wel als uw schutsengel, kolonel Cobanon, riep de kolonel met donde rende stem uit, je bent een engel Van verre hoorden we hem antwoorden Ja, kolonel. En thans vergat de kolonel zijn aanval van pijn en lachte hartelijk mee. Wat praatten we alzoo gedurende het eerste uur, dat we nu bij mijnheer de Ambremont doorbrachten P Waarlijk, ik weet er niet veel meer van; maar wat ik er wel van weet is, dat dit uur zeer vlug voorbij ging, want behalve enkele minder aangename aardigheden aan onze oude lieden eigen, en de half onderdrukte vloeken wanneer hij weder een aanval van pijn kreeg, was de kolonel zeer aardig, vooral oqjv tegenover Andró. (Wordt vervolgd.) TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer G Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden dat de navolgende bekendmaking is aangeplakt De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie d.d. 30 Januari 1907 no. 29; Gelet op artikel 11 der //Jagtwet//; Brengt ter kennis van belanghebbenden a. dat de jacht op houtsnippen in deze provincie zal worden gesloten op 28 februari 1907, met zonsondergang; b. dat de jacht op eenden zal worden gesloten op 28 februari 1907, met zonsondergang; c. dat de jacht op ander waterwild zal worden gesloten op 23 Maart 1907, met zonsondergang; d. dat het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot en met 13 Juli 1907; e. dat de visscherij met bet staande spieringnet zal zijn gesloten van 1 Maart tot 1 November 1907; f. dat de visscherij met alle overige vischtuigen, uitgezonderd die met aalkorven, aaldobbers, aal- reepen en palingfuiken op aal, paling en gron- delingen, die met het schepnet of de gebbe om kleine vischjes te vangen voor de aaldob bers en die op snoek in de gemeente Texel van 1G Maart 1907 tot nadere aankondiging zal zijn gesloten, en g. dat gedurende den gesloten vischtijd, vermeld sub f van dit besluit, ook het visschen met den hengel in de band, uitgezonderd met de peur, is verboden. En zal dit besluit in het Provinciaal Blad wor den geplaatst en voorts in elke gemeente van Noordholland worden aangeplakt. Haarlem, 6 februari 1907. De Commissaris der Koningin voornoemd, VAN TIENHOVEN. Texel, den 14 februari 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1