N°, 2028. Zondag 24 Februari 1907. 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Bin n en land. Markiezin Sabine FEUILLETON. Dit blad verschijut Woensdag- eu Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Yoor den Berg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn. Yan 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LA N GEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Texel. TEXEL, 23 FEBRUARI 1907. In het teelten van den vooruitgang. „Onze tijd staat in het teeken van den vooruitgang," zegt onze schrijver „van week tot week' in zijn laatste opstel, en die woorden brachten ons in herinnering het bezoek dat wij eenige dagen na de consessieverleening voor eene Aërogeen- gasfabriek, mochten ontvangen van iemand die zijn voldoening uitsprak over de vlugge oplossing der lichtkwestie, niet alleen, doch die zich vrij duidelijk deed kennen (in zijn wenschen wel te verstaan) als iemand op en t'op het bovenstaand opschrift onder schrijvend. Hulde brengend aan de combinatie van mannen, welke met den heer van der Zee aan het hoofd, in zulk een korten tijd de lichtkwestie wist op te lossen, wenschtte hij niets meer of minder dan dat diezelfde combinatie er zich nu ook voor zou inspan nen om le eene betere en snellere verbinding te verkrijgen van af den Helder tot Texel 2e verbeterde Haven 3e een stoomtramverbinding van Oost naar West, minstens tot aan de Koog 4e een naar de eischen des tijds en dege lijk te exploiteeren bad-hotel. Men ziet, onze bezoeker, om maar niet te zeggen dat hij veeleischend was, stelde zich allerminst tevreden met half werk, en maakte zich nogal een goeden dunk van de combinatie van personen die in de lichtkwestie van zoo grooten ijver had blijk gegeven en zich daarvoor ook wel fin. zal hebben geïntresseerd. 't Mag dan ook gezegd worden dat deze aangelegenheid, voor zoover het thans ge vorderd was, met verwonderlijke snelheid was in orde gekomen. Wanneer we even herinneren dat wij in ons nummer van 19 November voor het eerst gewag maakten van Aërogeengasfa- brieken, dat den 27 December bij den ge meenteraad eene aanvraag om concessie aanhangig was en 31 Jan. j.l. die concessie werd verleend, dan blijkt daaruit zeker wel de vlugge gang welke deze zaak heeft gekenmerkt. In minder dan 8 maanden tijds werd van volslagen onbekendheid met een dergelijke onderneming, dezelve tot zulk een zekerheid gebracht, dat er concessie voor werd. verleend, 't Is voor Texel een eenig feit in de geschiedenis. Welhooren we er voor 't oogenblik niet veel van, doch 't lijdt geen twijfel of bij meer gun stige weersgesteldheid zullen de nu aan de orde komende werkzaamheden als het maken Vrij naar 't Fransch door A. B. 37 Kom neem aan, mevrouw de doctoresse, en breng spoedig opnieuw een bezoek aan uw patient Eensklaps hield hij op, en op geheel andoren toon vervolgde hij Maar wat is dat, zij weentMaar wat scheelt u nu mijn markiezinnetje P En ik meende nog wel u gelukkig er mee te maken en uw vroolijke lach weder te hooron En inderdaad ik weende van vreugde, dat spreekt van zelf, en ook van verrassing over de opwelling van groote edelmoe digheid bij iemand die door ieder rondom mij, voor een groot egoïst werd gehouden. André, die mij kent, weet dat men mij moet laten uithuilen, maar de arme mijn heer de Ambremont keek zoo onthutst, dat ik mijzelf bedwong en mijn tranenvloed stuitte. Vergeef mij, kolonel, het geluk was al te groot voor mij. Het doet mij mijzelf dwaas aanstellen, en ik weot geen woorden te vinden u mijn dank te botuigenO, wat een geluk, wat oen gelukAndré, je van een gebouw en de noodige geleidingen, zeer zeker met niet minder spoed worden ter hand genomen als de voorbereiding tot verkrijging van concessie. Wij verwachten hiervan meer, dan van de indertijd ver leende tramconcessie, treuriger nagedach tenis. Doch om op onzen bezoeker terugtekomen: de sombere afloop van de tramconcessie-ge- schiedenis, waarmede we jaren lang werden gepaaid, doch waarmede ook een kostbare tijd verloren is gegaan, rechtvaardigt zeker de door hem uitgesproken wensch, (al is die wensch ook wat veeleischend.) Dat de bedoelde combinatie met den heer van der Zee aan het hoofd, volgens hem de alles zins geschikte zou zijn om veel tot stand te brengen „wat voor het eiland noodig is om het een grooteren en constanten bloei te doen tegemoet gaan," wagen wij niet te beoordeelen, wij kennen de mannen niet welke tot deze combinatie behooren, doch uit de vlugge afwikkeling der gasfabriek geschiedenis tot dusverre, mag wel worden afgeleid dat zij er van houdt de zaken flink aantepakken, en zulke mannen zijn er noodig. Intusschen, of ze bereid zal worden be vonden een opdracht te aanvaarden, als onze bezoeker haar zou willen opleggen, zal nog te bezien staan. Maar „Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd," zegt immers het spreekwoord Zoo ook zou in deze stuksgewijze kunnen worden gewerkt; b.v. eerst het meest noodige. Een badhotel zou voor het oogenblik, nu daarin alreeds door den heer Flens zal worden voorzien, niet het eerst aan de orde behoeven te komen mogelijk later, wan neer tengevolge goedkoop en vlug vervoer de stroom van toeristen en reizigers zich een weg zou banen naar de Koog, waardoor behoefte zou blijken te zijn aan meerdere gelegenheid voor huisvesting. Zoover zijn we vooralsnog niet, we be hoeven daarover dus niet verder uitte- wijdendoch zou de meer genoemde com binatie het initiatief willen nemen om niet alleen ten opzichte de lichtkwestie doch ook voor meer andere gewenschte zaken zich aan te gorden, met de reeds gebleken ijver, zeker zou zij voor Texel een goed werk verrichten. Wij zullen afwachten. De storm welke in de voorlaatste dagen woedde, heeft ons nog al genadig behandeld ofschoon zoo hier en daar nog al wat stormschade werd aangericht, vaden er gelukkig geen ernstige ODheilen te vermelden; ook elders moet de storm moet in alle stilte het orgel laten komen, en dan met Paschen zal het voor het eerst dienst doen. U komt dan ook kolonel, daar reken ik vast op. üp mij in de kerkneen maar, stel je voor ik ter kerke, Ja, ja, om het orgel te hooren en het raam te zien, want dat zullen we ook dadelijk bestellen Daar u het is die het geeft zou er misschien St. Maarten in kunnen zijn, want die was een krijgsman, en die zou men op u kunnen doen gelijken, St. Maarten een arme een aalmoes gevende, of mogelijk zou het beter nog zijn een voorstelling van de lamme, tot wie onzen Heer zei: „Sta op en wandel." Ik geloof dat de kolonel eenigszins boos werd, Maar ik geef dat geld niet voor de kerk, zei hij, want die kan mij totaal niets schelen, en evenmin voor den geestelijke, maar ik geef het voor u, die zich het lot van een ouden brombeer nog aantrekt. Dus, ik verwacht dat mijn naam bij al die zaken niet genoemd wordt en nog minder dat mijn leelijke figuur wordt nagebootst. Ik zie anders van hieruit reeds al die landloopers uit het dorp, uw Sint Maarten of uw lamme, al met den vinger aanwijzen, terwijl zij zeggen: Kijk, dat is nu die bulle bak van Latour, kolonel lampoot en meor dergelijke mooie naampjes. Neen, neen, geducht hebben huisgehouden naar wordt gemeld. Vooral in Drente, Groningen en meer andere plaatsendaar ging de storm vergezeld van een hevig onweder welke schrik en ontzetting teweeg bracht, 't Is een bange nacht geweest, schrijft men uit Drente's hoofdstad; dat zegt nog al iets. Bond voor Staatspensionneering Naar bekend is werd bier voor een paar jaren geleden eene afdeeling opge richt van den Bond voor Staatspension neering, waartoe alras vele personen als lid toetraden. Nu is deze vereeniging een derzulken, van welke in den regel weinig wordt gehoord; waar muziek zang-, tooneel-, gymnastiek- en meer andere vereenigin- gen zoo van tijd tot tijd iets van zich doen hooren door uitvoeriugen of dergelij k is zulks niet het geval met den Bond voor Staatspensionneering, welke zich uitsluitend dit doel voor oogen stelt en gevolgelijk in het publieke leven zich weinig doet kennen. Zulks is niet onmogelijk de oorzaak (velen willen maar terstond waar voor hun geld) dat het bestuur in zijne laatste vergadering moest constateeren dat het ledental merkelijk was geminderd. Dat is wel jammer, want juist door het groote aantal leden moet de B. y. S. propaganda kunnen maken voor zijne beginselen. In de bedoelde bestuursvergadering aan den Burg, werd besloten om het nog aanwezige kasgeld te bestemmen voor het doen houden van eene lezing, ten einde te trachten op die wijze het leden tal weder te vergrooten of anders de afdeeling te ontbinden. Die lezing zal op nader te bepalen dag in de maand Maart plaats hebben. Wij wenschen daarvan goede vruchten. Leger des Heils. Het kan vrij wel overbodig worden geacht, er aan te herinneren dat a. s. Donderdag door het L°ger des Beils eene voorstelling met de Bioscope zal worden gegeven in Hotel Texel, (zie adv.) Het Leger des Heils ondervind hier steeds zulk een vriendelijke ontvangst en doet zich van zulk een goede zijde kennen, dat ook zonder bijzondere aan beveling onzerzijds, zeker velen op den markiezinnetje, plaats er desnoods Cobanon op met engel vleugels, maar mij nooit, nooit Au, au,., die vervloekte pijn! zoodra ik mij maar wat vlug beweeg komt die pijn weer. Don geheelen winter ben ik weer niet in staat mij te bewegen Mijnheer Gueldry ik verwacht u spoedig eens terug met uw vader. En mijn kleine markiezinnetje breng ook Herbert eens mee. Ter wille van de jacht vergeet hij mij geheel en al die mooie mijnheer ik kan u geen uitgeleide doen helaas, maar Cobanon zal mij wel zoo goed en zoo kwaad als hij kan vervangen. Cobanon - En Cobanon vergezelde ons tot aan het rijtuig en hielp ons bij het instappen, daarop maakte hij de militaire groet en bleef in de houding onbewegelijk staan, totdat wij vertrokken wareD. O, wat een aangenamon terugtocht Ik babbelde als een ekster, ik liefkoosde mijn bankbiljetten als een gierigaard. Kortom, ik deed zoo dwaas, dat André eensklaps zei Waarlijk zusje, als 3 mille francs U zoo gelukkig kunnen maken, waarom hebt ge zo dan niet aan ons gevraagd Om u zoo gelukkig te zien, zouden vader en ik nog veel meer willen geven. Kijk, daar krijg ik een inval: de kolonel hoeft U uwe visite betaald, ik moet u er voor betalen dat ge mij bij hem hebt gebracht, 500 fr. aangekondigden avond naar Hotel Texel zullen opgaan om van hunne goede ge zindheid blijk te geven. Wijze voorzorg. In een oud gedichtje lazen we hoe weleer werd voorgeschreven dat op som mige tijden geen brand mocht uitbreken, 't Gedichtje zinspeelt op een vermeende torenbrand, waartoe het schijnsel der maan aanleiding gaf, en besluit aldus: Maar aan 't aloud Gemeentehuis Las ieder na deez' nacht: „Uit hoofde van 't gepleegd abuis, „Beveelt de Hoogste Macht „Na dezen mag bij maneschijn „In onze stad geen brand meer zijn, „Al wie hiertegen zich gedraagt, „Wordt straks de wallen uitgejaagd." Zulke voorschriften zijn voor onzen tijd niet gangbaar, geen enkele politieveror dening zal er iets van bevatten, evenmin als dat brand van te voren moet worden aangekondigd. Brand komt onverwacht en ongedacht, dat bleek ook Donderdag in een perceel in de Weverstraat, waar 't echter gelukkig met een sisser afliep. Doch 'tkan daarom goed zijn, nu door den winter de rookgeleidingen nog al in gebruik zijn geweest, de voorzorg te nemen om deze eens aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen, maar ook om de brandbluschmiddelen zorgvuldig te inspecteeren, wantbrand komt onverwacht en ongedachtmen kan maar niet weten Oosterend, 22 Febr. Dinsdag a. s. hoopt in de Herv. Kerk alhier des avonds 7 uur op te treden de heer Van der Roest, die als zendeling gedurende een tiental jaren heeft gearbeid op Nieuw- Guinea en Halmahera. Bij die gelegenheid hoopt hij mede- deelingen te doen over zijn werk onder de heidenen. Verschillende lichtbeelden zullen worden vertoond ter verduidelij king van het gesprokene, alle naar photo's, die ter plaatse genomen zijn en voorstellen land en volk, woningen en landschappen, en bovenal veranderingen die door de zending zijn bewerkt. Verder hoopt hij allerlei voorwerpen te laten zien, die door de kleurlingen worden gebruikt als versieringen, ma terialen voor huiselijk gebruik, ver schillende amuletten en afgodsbeelden. voor uw aanstaande school, wilt ge Of ik ze wilde hebben Natuurlijk ver minderde door deze vergrooting van mijn financiën mijn vreugde niet, integendeel, ik was zoo uitgelaten vroolijk, dat ik niet kon nalaten de scène na te bootsen, die wij tusschen mijnheer de Ambremont en zijn bediende hadden zien afspelen. Cobanon je bent een ezel, zei ik. Ja kolonel, antwoordde André. Cobanon, je bent een uilskuiken. Ja kolonel. Cobanon, je bent een Ik kon niet verder van 't lachen, terwijl André zich op de lippen beet, om ook niet in lachen uit te barsten. Ik bleef maar door- laohen totdat wij reeds bij het kasteel waren teruggekeerd en het paard stilhield. De tijd was zoo vlug omgevlogen dat het mij was, alsof ik nu pas in het bosch was. Herbert kwam tegelijk met ons aan, met het geweer over den schouder, hij was blijkbaar zeer moei eyenals zijn hond, die achter hem aan kwam. "Welnu? vroeg André. Uitstekend geslaagd De beide wolven zullen de schapen niet meer lastig vallen. Mijnheer de Briges heeft de eene en ik de anderen gedood. Aan beiden heeft mejuffr. Ondine deD genadestoot gegeven. Het was waarlijk {Wordt vervolgd.) TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1