H.M.V.L. afd. Eierland. LEZING. LEZING te De Waal Predikbeurten Markt berieli ten- Advertentiën ADYERTENTIËN. op Dinsdag 26 Februari 1907. Nog te koop: ten voordeele van Texels Belang, beste Zoutevisch, Haring, Stok- visch en mosterd. Sijbr. C. Eelman. S. Keijser Dz. De heer D. L. Daalder, onlangs benoemd tot onderwijzer te 's Graven- zande komt ook nog voor op de voor dracht ter bsnoeming van een onderwij zer te Gouda. Een veehouder op Zevenhuizen is reeds in 't bezit van 13 lammeren. Ze loopen wel in de weide, maar van een groene weide is nog nit veel te zien en van dartelen is ook nog geen sprake. Reeds op een der koudste dagen wierp een der schapen van dien boer 3 lam meren. Oudeschild, 22 Feb. In den storm nacht van 20 op 21 Feb. steeg de vloed tot 1.67 M boven A.P. De daaropvolgende vloed steeg het water tot 1,57 M. boven A.P. De kaden stonden rondom de haven onder water. Luidens hier uit Workum ontvangen bericht, moet men er in geslaagd zijn de weggedreven blazerschuit T.X. 14 uit het ijs te bevrijden en op een buiten schor te werken. Men rekende er nu op de schuit te kunnen behouden. Den Hoorn, 21 Febr. De storm van Dinsdagnacht, die vergezeld ging van een hevig onweer heeft in ons dorp vrij wat verwoesting aangericht. Dè bliksem stralen waren omstreeks half drie niet van de lucht. Het wierpakhuis van den heer P Duinker, dat voor enkele jaren even buiten ons dorp gebouwd is, is door den hevigen storm tegen den grond geworpen, 'tis een ruïne: balken zijn doorgeknapt, er is bijna niets meer bruikbaar. Op St. Donatus is de hooge schoorsteen afgeslagen, een deel er van over het gebouw aan de zijde van het huis geworpen, een ander deel heeft pannen en de lijst van de goot vernield. Op het Nieuwlander huis, dat pas dezen zomer verbouwd is, is eveneens de schoorsteen naar beneden getuimeld. Van de nieuwe schuur van den heer D.B. zijn ongeveer 200 pannen weggeslingerd. Ook de daken van andere huizen en schuren zijn zwaar beschsdigd; de kap- berg van Amalia-hoeve in den P.H.polder is omgeslagen. Had de wind ook gister nog veel kracht vannacht was 't weer storm. Gelukkig echter bleef ons dorp voor nieuwe ver woestingen gespaard. Op 't Horntje echter hebben een paar bewoners angstige oogenblikken beleefd. Volgens een ooggetuige zijn er, te twee uur ongeveer, golven van een meter hoogte over den dijk geslagen. Het zeewater drong dan ook het huis van den heer J. B. binnen. De Cocksdorp, 22 Febr. Hedennacht zijn op het Eierlandsche strand gespoeld veertien scheepsluiken en vier zwem gordels. Men vermoedt, dat in de gron den een schip is vergaan. Nadere bijzonderheden ontbreken. Vlieland, 21 Febr. De hevige storm, welke eenige dagen aan 't woeden is, heeft ons eiland geheel geïsoleerd. Sedert Dinsdagmorgen is er van postverbinding geen sprake; de post over Texel, anders dikwijls zulk een uitkomst, wanneer de sloot onbevaarbaar blijkt, kon niet ver trekken, de hooge waterstand op de Hors maakte dit onmogelijk De Bruinvisch", Vlielands hoop en troost, stormde Dins dagmiddag naar Terschelling en keerde nog niet weer. Verlangend naar onze brieven, onze couranten, wachten wij van dag tot dag, besprekend intusschen het droevige nieuws, dat tot ons komt per telegraafhet vergaan der Harwich- loot, de stranding bij Wassenaar de vermoedelijke tragedie, afgespeeld op ons eigen strand Met zekerheid is niets daarvan te zeggen. In den vreeselijken stormnacht van Dinsdag op Woensdag bespeurde men op den vuurtoren, hoe er geflambouwd werd in N. Westelijke richting. De reddingscommissie werd kennis gegeven en vergezeld door vele anderen begaf deze zich per wagen naar de Hors. Een barre, barre tocht, in hagelslag en onweer, tegen den ijzig kouden storm in. Men kwam op de Hors, ging deze een eind op ontdekte niets. Was daar in den tijd, waarop men van hier uittrok ter redding, een schip ver gaan Nog ligt dit in 't duister. Na het flambouwen is niets meer gezien, noch gehoord, heden wierp de zee een mast op 't strand van een bomschuit afkomstig. Ook spoelen vaten met vet aan, drijven er meerdere in zee, doch ze zijn bijna niet te bemachtigen door het bizonder hoog water, de zee staat tegen de duinen aan. Uit den dijk om de zgn. Kooremans vallei sloegen groote stukken weg. Nu het weer eenigzins kalmeert hopen wij, dat morgen onze posten zullen komen en vertrekken, Zal de Vlie post ons helpen? Meenemen al wat hier dagen lang op verzending wacht, ook dit be richt Dan zal het niet, zooals helaas 1 dikwijls gebeurt, verschijnen wanneer de storm vergeten is Een vreeselijke ramp. Donderdagmorgen is de Harwichboot „Berlin" om halfzes te Hoek van Holland binnenkomend, op de Noorderpier door den storm gestrand en in tweeën ge broken. Het voorschip zonk weg in de nieuwe waterweg en verdween om 9 uur geheel in de diepte een groot aantal menschen medesleurend. Het achterschip bleef op den dam zitten, doch pogingen tot red ding der schipbreukelingen bleek onmo gelijk door de hevige zeeën. Er waren aan boord 120 passagiers en 60 man equipage. Volgens de eerste berichten was slechts één passagier levend gered. De Engelsche mail is ge heel verloren. Volgens latere berichten werden nog 11 personen gered. In het geheel 13. De lijst van bij de ramp omgekomenen, waarvan de lijken zijn aangespoeld of opgevischt, wijst reeds een getal aan van 39 personen, waarvan reeds ver scheidene zijn herkend. Bovenmenschelijke pogingen zijn in het werk gesteld om het wrak te naderen om nog zooveel mogelijk menschenlevens te redden. Dat de ontsteltenis en deelneming allerwege groot is, is alleszins verklaar baar; 't is een vreeselijke en treurige ramp. Door den storm. Van een woonwagen, aldus meldt de „Ass. Ct.", staande aan den weg, die van den Groningerstraatweg naar Rhee leidt, woei al spoedig de linnen kap af, terwijl de stutten, die tot steun er onder geplaatst waren, hun diensten weigerden. Toen de bewoners hun armzalig verblijf beter trachtten te voorzien en de vrouw den wagen in het midden steunde, de man het einde om hem staande te hon den, wierp een plotselinge rukwind het voertuig om, dat hen beiden onder zijne zwaarte beklemd hield. De vrouw was voorover gevallen en lag met het geheele lichaam onder den wagen, het gelaat in de modder gedrukt; de man was met het hoofd vrij gebleven. Na een groot uur werd het ongeval door een voorbijganger opgemerkt, die hulp ging halen en na eenigen tijd beiden uit hun benarde positie verloste. De vrouw was in de modder gestikt. Geen goede praktijken. De arbeidswilligen te RijsseD, de „on derkruipers", hebben het soms nog al hard te verantwoorden. Zoo hebben de stakers bij den arbeider W. uit wraak het water in de put door petroleum onbruikbaar gemaakt. Anderen worden er weer op allerlei wijzen lastig gevallen, met steenen gegooid, enz. Vreemd bericht. Het sterftecijfer te Haarlem is buiten gewoon hoog. Twee teraardebestellingen, die Zaterdag zouden plaats gehad hebben, moesten tot Maandagmorgen worden uit gesteld, wegensgebrek aan dragers. (,D. Ct.8) Wel buitengewoon. In de Friesche gemeente Idaarderadeel zijn zooveel zieken, dat de dokters die daar ook de medicijnen leveren gebrek hebben aan medicijDfleschjes De omroeper heeft nu aan de ingezetenon namens de geneesheeren bet verzoek gericht, de leege flescbjes zoo spoedig mogelijk terug te bezorgen. Erg huiselijk. Uit de raadsvergadering van Schoon hoven De voorzitterA an de orde is het supple toir kohier van den Hoofdelijken Omslag.'' De heer J. W. Valk (wethouder)Aan gezien we dat in de volgende vergadering ook kunnen doen, en het al wat laat is geworden De voorzitter: „U krijgt zeker honger. (Gelach.) Dan sluit ik de vergadering." (N. Crt.) Iets merkwaardigs. Een merkwaardig horloge is te Amster dam in den handel gebracht. Het is een gewoon remontoir horloge dat op de achterzijde van de kast een afzon derlijke in 24 uren verdeelde half zwarte, half witte wijzerplaat vertoont, die eens in een etmaal ronddraait en waarop daardoor te lezen is welk uur van den dag of den nacht het is op verschillende plaatsen over den ganschen aardbodem verspreid Voor wereldreizigers en na tuurlijk ook voor verzamelaars van uur- Werken lijkt dit klokje een waardevol bezit. 't Kon loei op straat. Moeder en zoon hadden inkoopen gedaan samen. Moeder was een stevige schippers vrouw, zoon was een dreumes van een jaar of zeven. Met een pakje onder den arm en haar zoontje aan den hand kwam de vrouw een manufactuurwinkel in de Steenstilstraat te Groningen uit. Pas uit den winkel, nog geen huis verder, bleef het tweetal staan, het pakje werd opengemaakt en het jonge schippertje werd in de gelegenheid gesteld zijn nieuw eigendom te bewonderen. Een klein bruin Engelsche leêren broekje werd door do moeder omhoog gehouden tusschen de uitgestoken handen. Met welgevallen bekeken moeder en kind het nieuwe kloedingstuk. dat daarna weer zorgvuldig opgevouwen en ingepakt werd. Maar even daarna bleven de twee weer staan. Er werd een druk gesprek gevoerd tusschen de groote vrouw 6n het kleine kind. Het was duidelijk te zien dat ze het niet eens konden worden. Het leek alsof de jongen ergens om zeurde, maar zijn zin niet kon krijgen. Maar als zoovele moeders was ook deze blijkbaar niet tegen het aanhoudend vragen van haar jongen bestand. Want plotseling gleed er een glans van genoe gen over het kindergezichtje. De klompjes werden uitgetrokken en op een stoep, midden in de drukke Steen- tilstraat, verwisselde het kind van pantalon. En trotsch op zijn nieuw, bruin broekje, verdween het jonge schippertje aan de hand van moeder in de richting van het Schuitendiep. (N. G. Crt.) Moord uit menschlievendheid. Te New York is groot opzien gewekt door de inhechtenisneming van mevrouw Leopold Wallau, do vrouw van eenen joodschen millionair. Zij wordt beschul digd, hare oude moeder, die aan kanker leed, door toedoening van vergif uit haar ondragelijk lijden geholpen te hebben. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten raadhuize: 1 brander met glas van een nachtlampje, gevonden op den Westerweg1 portemonnaie, inhoudende eenig geld, gevonden in den Binnenburg. Voorkoming van brand. De Burgemeester van Texel herinnert belanghebbenden met nadruk aan het bepaalde bij art. 231 der Verordening van Politie voor deze Gemeente „De gebruikers van perceelen doen elk „hunner schoorsteenen tenminste eenmaal „in het jaar en wel in de maanden April „of November vegen. „Bakkers, smeden en anderen, die andere „of meer vuur gebruiken, dan voor huise lijke behoefte noodig is, moeten die schoor- „steenen, welke voor hun bedrijf dienen, „iedere drie maanden vegen, als in Maart, „Juni, September en December. Hiervan zijn uitgezonderd schoorsteenen welke niet meer dan twee maanden van het verloopen jaar gebruikt zijn. Overtreding wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 5. Texel, den 22 Februari 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Zondag 24 Februari 1907 HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 our ds. Schroder. fMaandel. Collecte) Waal. 's Avonds 7 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Met, Den doorn. Vm. 10 uur ds. Visser Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kramer. 's Av. 7 uur ds. Kramer. Cocksdorp. Vm. 10 tfur ds. Smits. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. balftien ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend Voorm. 10 uur ds. Kuperus Burg. 's Avonds half 7 ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds Scherpenhuysen Herv. Gemeente. Dinsdag 26 Februari. Oosterend's avonds 7 uur de Hr. v. d. Roest, Zendeling. Mededeelingen uit den zendingarbeid (met lichtbeelden). Woensdag 27 Februari. Burg. 's avonds 7 uur Zendeling v. d. Roost, van llalrimhoira (met lichtbeelden.) Donderdag 28 Februari. Den Hoorn, 'sav. 7 uur Zendeling van der Roest, van Halinchera. Lichtbeelden van het Zeudi'igsterrein (Collecte voor de zonding.) Burgerlijke Stand der Gemeente Teiel. van 16 Febr. tot en met 22 Febr. 1907 ONDERTROUWD: GETROUWDUeene" GEBOREN Martinus Andreas, zv. George Frederik Buningh en Wilhelmina La Rivière (Eierland.) Keunje, dv. Poulus Bakelaar en Cornelia Brouwer (het Noorden.) Jannetje Anna d.v. Gerbrand Dros en Grietje Roeper (Oosterend.) Bernardus z.v. Cornelis van Heerwaar den en Neeltje Smit (Volharding.) OVERLEDEN Johannes Halsema, oud 21 mnd. z.y. Lambertus Halsema en Pietertje Brouwer (Koogerveld.) Leiden, 22 Febr. Ter markt werden heden aangevoerd 7 Stieren f 145,— a f237,—; 206 Kalf- en Melkkoeien f 148 a f 315; 124 Varekoeien f 107 a f 258; 178 Vette Ossen en Koeien f 158 a f298; 39 Kalveren (vette) f 63 a f 98; 82 Kalveren (magere) f 4,a f 10, 20 Schapen vette) f 25.— a t 32. 174 Schapen (weide) f 18 a f 25; 282 Magere Varkens f 18,- - a f 40, 74 Biggea f 6,00 f 13,00; lammeren f f h. stug. Vette Varkens fa ct. per K.G.; Scliagen, 21 Febr. Aangevoerd: Paarden f a f -; Veulensf f a f Geldekoeien f 0 a f —0; 25 Vette Koeien f 180 a f310; 25 Kaltkoeien f 170,a f 250; Graskalveren f a f v' 80 Nuchtere Kalveren f 8 af 18,00; 216 Overhouders f 20,00 a I 27, Lammeren f a f 11 Varkens f 14,a f 16; 41 Vette Varkens 21 a 22 cent per kg. 60 Biggen f 8 a f 14. Boter f 1,40 a f 1,60 per K.G. Kipeieren f 4,50 a f 5.00 per 100; voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Ondertrouwd HENRI J. HOOJEN Arts. EN F. H. ELISABETH BOLDERDIJK. Haarlem 21 Februari 1907. Allen, die iets te vorderen hebben van of versohuldigd zijn aan de nalatenschap van DIEUWERTJE JONKER, wed. P. C. Smit, overleden te den Hoorn op Texel den 6 Februari 1907 worden verzocht daarvan voor 3 Maart 1907 opgave te doen ten kantore van den notaris G. DIKKERS, te Texel. VERGADERING op Dinsdag 36 Febr. 1907, in 't lokaal van den heer Jb. Buys, te de Cocksdorp des avonds ten 7 ure. Het Bestuur, P. STOEPKER, Voorz. D, C. DROS, Secrts. ten voordeele van „Texel's Belang," te geven door de heeren W. METS Tz., J. DE JONGH en J. DAALDER Dz. 's avonds 8 uur in hotel Texel te den Burg. Entree 35 cent. op ZAT. 3 HAART, 's av. half 8 bij A. P. EELHAN. Sprekers de H.H. METS, DE JONGH en DAALDER. ENTRÉE 35 Cts. ONTVANGEN ZOUTEVISCH 5 pond 55 cent. H eder ver hoopers rabat. J. RIJK, Binnenburg. Een partijtje gave eiken Spoorbalken 916 voet. Zeer geschikt voor bouwwerk, vloerleggers enz. enz. Verder Heining- en Timmerhout. Ver- strekkon gaarne prijsopgave voor partijon en bestekken, levering franco Texel.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2