ROSTELOOZE VACCINATIE. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat de ge legenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden op Zaterdag, den 2 Maart 1907, 's na middags 4 uur ten huize van IJ. Koppen te Oosterend, op Dinsdag, den 5 Maart 1907, 's namid dags 1 Va uur, in de O. L. School te de Koog, op Woensdag, den 6 Maart 1907, 's na middags 12 uur in de O. L. School te Den Burg op Woensdag, den 6 Maart 1907, 's na middags 8 uur in de O. L. School te Den Hoorn, op Woensdag, den 6 Maart 1907, 's na middags 1907, 5 uur in de O. L. School te Oudeschild, op Dinsdag, den 12 Maart 1907, 's voor middags lD/a uur ten huize van Jb. Buijs te De Cocksdorp, op Woensdag, den 13 Maart 1907, 's voor middags 11 uur ten huize van IJ. Koppen te Oosterend, of op Woensdag, den 13 Maart 1907,'s na middags ,7 uur ten huize van den geneesheer Yan der Vegt te De Waal. Texel, den 26 Februari 1907, Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RÜIBING. HIDDINGH. Lezing voor Texel's Belang. Evenals op verschillende andere dorpen reeds was geschied, werd gisterenavond alhier in Hotel Texel eene lezing ge houden door de heeren Mets, de Jongh en Daalder, ten voordeele van de kas van Texel's Belang. De opkomst had beter knnnen zijn, ziekten als anderszins zullen zeker het hare er wel toe hebben bijgebracht om die minder goede opkomst te verklaren. Na opening der vergadering door den Voorz. der afd. van Texels Belang, afd. den Borg, werd door den heer de Jongh voorgedragen: Gierigheid, Spaarzaamheid en Weldadigheid; waarna door den heer Metz werd ten beste gegeven de voorlezing van de novelle: Aan boord van de Vul- caan, waarop de heer Daalder liet volgen „Een Visioen." Een warm applaus na elk nummer, bewees dat het gelezene wel in den smaak viel der toehoorders. De collecte hierna gehouden eveneens ten voordeele der kas van Texel's Belang bracht op f 10,56. Nadat de heer de Jongh nog als bijdrage had gegeven .Iets over spreken" en de heer Daalder „Huisselijk geluk," welke voordrachten eveneens zeer in den smaak vielen, werd de vergadering gesloten. Oudeschild, 26 Feb. Voor den heer J. Keizer, die gisteren 25 jaren werk zaam was bij de stoomboot dienst, is 't een ware feestdag geweest. Onder de vele blijken van belangstelling mogen genoemd worden de geschenken door havenbewoners en anderen den jubilaris aangeboden. De bewoners der haven toch, schonken aan Keizer een fraaien spiegel en een mooie lamp, terwijl het personeel der stoomboot hem een keurige gemakkelijke leunstoel vereerde. Nog werden andere stoffelijke blijken van waardeering door den jubilaris ont vangen. Ingevolge de laatst uit Workum ontvangen mededeelingen in betrekking tot de van hier weggedreven blazerschuit T. X. 14, zit zij thans oogenscbijnlijk onbeschadigd op een ondiepte nabij Wor kum. Het vaartuig is echter zoodanig door ijsklompen omringd, dat er voorloopig aan 't afbrengen niets gedaan kan worden. Den Hooen, 25 Febr. Vier dames, alle van hier, hebben zich aangemeld als sollicitanten naar de vacante betrek king van onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de O. L. School te dezer plaatse. 26 Febr. Heden nacht strandde door de dikke mist tusschen paal 8 en 9, de Texelsche blazerschuit No. 111. Waal, 25 Febr. Zaterdag 23 Febr. had de laatste bijeenkomst in dit sei zoen plaats van Nut en Genoegen. De opkomst der leden met hunne dames was best. De Voorzitter (de heer J. de Jongh) trad als spreker op en hield de volgende voordrachten 1. De Betuwsche neef (J. J. Cremer.) 2. Jochems nachttrein (Jan Courage 3. In de trog (J. de Jongh) 4. Een schoolbezoek (J. de Jongh.) Een gulle lach klonk dikwijls door de zaal, en luid werd de spreker aan het einde van elke voordracht toegejuicht De voorzitter herdacht bij de sluiting alles, wat in dez m winter in het Nut was voorgevallen. Ook het 15 jarig jubilé passeerde nog eens de revue. Een druk, opgewekt bal besloot den gezel- ligen avond en eerst laat scheidden de aanwezigen met een „tot weerziens" in den volgenden winter. Oosterend, 25 Febr. De verwachting omtrent de opkomst voor „het laatste Nut" op Zaterdag j 1. gehouden, was niet groot, daar er vele ziektegevallen zijn. Toch kon de voorzitter eeoe talrijke schare welkom heeten. Dit welkom go d vooral eenige dames en heeren van Oude schild, die lezing en bijdragen zouden geven. En ze kweten zich zeer uitste kend van de voorgenomen taak, zoodat van een nuttige en aangename, van een best geslaagde vergadering gesproken kan worden. 't Was de heer W. Mets Tz,, die met „Aan boord van De Vulcaan", door Karl Pauli de vergadering in hoogen mate wist te boeien. Daarna volgde een schoone ernstige bijdrage „Op het Kerkhof'' door den heer M. Kroon, waarnaar mede met diepe aandacht geluisterd werd. Een prettig kamerstukje Werd gegeven door de dames Mets Brouwer, Pool en Bas, getiteld „Mevrouw is uit." Veel bijval had de heer K. Zegel met de chanson- nette „Niet Toerekenbaar", terwijl ook met genoegen geluisterd werd naar het mooie stukje ,,'t Briefje van den Luite nant" door de dames Pool en Bas. Nog volgden„Sergeant en Recruut" door de heeren L. Mets en T. C. Bakker, „Een lastige pop" door den heer W. Mets Tz., „Nachtwachtrevue" door den heer T. C. Bakker en „De Oi gelbaas" door een zestal personen. Men vermaakte zich kostelijk met het een en ander. De voorzitter sloot met dank aan allen en met de beste wenschen voor de vereenigingen te Oudeschild en Ooster end. Een prettig bal volgde. De Yisscherij-Vereeniging „Betracht het Goede" alhier, heeft voor eenigen tijd, toen er door het ijs der Zuiderzee visschers in gevaar verkeerden, nogal onkosten moeten maken voor een stoom boot als anderszins Met permissie van Burgemeester en Wethouders wordt nu daarvoor een collecte gehouden. Waar men in het laatst van Januari met succes het reddingswerk mocht ver richten, daar zullen zeker nu velen bereid gevonden worden tot het geven van een bijdrage. Met genoegen kan reeds mede gedeeld worden, dat de Zee-Assurantie- Vereeniging „Helpt Elkaar" f 20 aan „Be tracht het Goede" heeft toegezonden. Vlieland. De laatste bijeenkomst van „Nut en Genoegen" was zeer goed be zocht. Nadat door den voorzitter de aanwezigen welkom waren geheeten, trad als spreker de heer Van Rossum op met een rede van Laurillard over „Sla pen". Met zeer veel aandacht werd spr. gevolgd en warm applaus viel hem ten deel Evenzoo de heer J. C. Dekker, die met twee bijdragen, ernst en luim, het publiek aangenaam bezig hield. Ten slotte hadden de heeren A. Vis ser, J. Wels en anderen tezamen een voordracht met zang en muziek. De décors, behoorende bij de voordracht, waren alleraardigst in elkaar gezet en voorzeker verdienden de vertooners ten volle den lof hen door den heer Klippus toegezwaaid Het bal hield velen nog eenigen tijd bijeen. De ramp aan Hoek van Holland. Volgens de bladen is het getal geredde schipbreukelingen van de „Berlin," 15, en zijn die allen nog in leven. Het getal dooden was Maandag, nadat ook die van het wrak waren afgehaald, 55. Nadien zjjn op verschillende plaatsen aan het strand eenige lijken aangespoeld doch het zal nog wel eenigen tijd duren vooraleer omtrent allen die op het schip waren, zekerheid zal zijn verkregen. In vele plaatsen worden thans com missies samengesteld of liggen lijsten ter teeken ng, om aan de moedige red ders een bewijs van dankbaarheid en waardeering toe te kennen, doch ook naar wij wenschen om hulp te kunnen bieden aan de nagelaten betrekkingen van d-izulken, die door hit omkomen ,van hare broodwinners in moeielijke omstandigheden zijn geraakt. Want ook zoodanigen zijn er door deze ramp in Nederland. Huldebetooning aan Z. K. H. den Prins. Zaterdag verzamelden zich ingevolge de dien middag medegedeelde oproeping telkens menschenmenigten op het Buiten hof te 's Gravenbage, die zich vervolgens naar het Noordeinde, naar het Koninklijk Paleis begaven waar tegen zeven uur een uit duizenden bestaande massa was samengestroomd, teD einde Prins Hendrik te huldigen voor zijn optreden bij de red ding der schipbreukelingen van de Berlin. Toen de menigte het WienNeerlandsch Bloed gezongen had, verscheen de PriDS even over zeven met de Koningin op het balkon, begroet door een luid gejuich en het zwaaien van hoedeD en zakdoeken. De Prins ontblootte het hoofd, de Koningin wuifde en weer juichte men totdat de Prins even een handbeweging maakte, die onmiddellijk werd begrepen het werd zoo volkomen stil, dat de laatste rijen van de groote volksmenigte woord voor woord konden verstaan, toen Z.K.H. zeide „Ik waardeer ten hoogste uwe goede bedoelingen en ik dank u allen hartelijk Luide bravo's en hoera's belette den Koninklijken spreker voort te gaan, maar „stilteroependen kregen weldra hun zin en toen kon men het slot hooren Maar ik stel u voor, een flink hoera te wijden aan de mannen, die de redding hebben volbracht. Die dappere mannen, leven zij 1 Hoera 1" De Tweede Haagsche Conferentie. Naar men uit goeden bron meldt, is de Nederlandsche regeering bereid tegen 1 JuDi a.s. de afgevaardigden ter Tweede Conferentie te 's Gravenhage te ontvan gen. Als er nu maar geen oorlog komt. Gevaarlijk goedje. Aan het bestelgoederenbureau van de staatsspoor aan het Maasstat. te Rotter dam was 'n kistje knalkurken aangebracht Bij het omkantelen in de loods ontstond er een ontploffing, met het gevolg, dat er een groot gat in den grond geslageD, werd, alle ruiten in den omtrek en in de woning van den chef werden verbrij zeld en in de loods aanmerkelijke schade werd aangericht. De 16-jarige A. J. T., die het kistje behandelde, werd zwaar gewond aan het rechterbeen. Politie en stationsperceel legden het eerste verband, waarna de verwonde per brancard naar het zieken huis werd vervoerd. De school in brand. In school 7 te Haarlemmermeer wer den in de vorige week onderwijzers en leerlingen plotseling verschrikt door de ontdekking dat het dak van het gebouw in brand stond. Door den feilen wind aangewakkerd, nam de brand in hevig heid toe en indien de spuit niet zoo spoedig was aangerukt, zou het geheele gebouw weldra vernield geweest zijn. In de beste orde werd de school ont ruimd en de blusschers hadden spoedig hun werk gedaan. Behalve een groot gat in het dak, veroorzaakt door de kachelpijp, en eenige waterschade, liep alles zonder onheilen af. Het gebouw was verzekerd. Netjes gedaan. De heer R. G. te Egmond aan Zee had te Egmond op den Hoef eene groote hoeveelheid schelpen bij de losplaats opgestapeld Sinds lang reeds heelt dit herhaaldelijk opstapelen aldaar door be woners van Egmond aan Zee het onge noegen opgev. ekt der bewoners van den Hoef, die het ook aan het berijden met zulke zware karvrachten toeschrijven, dat de weg daarheen in zeer slechten toestand verkeert. Dezer dagen zagen de bewoners van Egmond op den Hoef tot hunne groote verrassing en stille vreugde den weg over eene lengte van 200 meter keurig met schelpen bestrooid, en wel van den voorraad van den heer R. G. die natuur lijk minder met het gebeurde is inge nomen 1 Het geheele werk moet uitgevoerd zijn des nachts na 12 uren, zoodat de daders tot dusver geheel onbekend zjjo gebleven. Een ongeluksprofeet. Professor Matteucci, directeur van het observatorium op den Vesuvius, deelt mee dat de geleerde sterrenkundige Marchetti een nieuwen komeet heeft ontdekt, die een groenachtig licht ver spreidt. Volgens de berekeningen van Marchetti zal in 't midden der maand Maart deze komeet de aarde ontmoeten en dat zal, meent de sterrenkundige, een groot gevaar opleveren voor de landen aan de Middelandsche Zee. De aarde zal door den staart van de komeet gaan en het onmiddellijk gevolg daarvan kan zijn, dat de aardsche dampkring door die aanraking in brand gestoken wordt. Matteucoi voegt er bij, dat de nieuwe zonnevlek, die men ontdekt heeft, even eens ernstige afwijkingen kan tengevolge hebben. Een zonderling. Te Douwenermond overleed een hoogst zonderling alleen woueDd persoon. In armoedige omstandigheden steeds geleefd, heeft bij een vermogen van meer dan f 15,001) nagelaten. Bij bet ontkleeden van zijn lijk, werd nog f 500 in papier geld op zijn borst gevonden. Teleurstelling. Van de arbeiders, die deze en de vorige week op een in de verschillende bladen voorkomende advertentie, waarbij huu vrije overtocht werd beloofd, naar Duitsch- land zijn vertrokken, komt thans een groot aantal weer terug, omdat de werk zaamheden daar niet van dien aard zij u als werd voorgegeven, De meesten legden den grooten afstand naar huis te voet af anderen komen per spoor door bemidde ling van verschillende burgemeesters. (Ass. Cour Nogal de arend. De arend, die onlangs in de buurt van Egmond, Koedijk en Bergen gezien is, bevindt zich nog steeds in het Berger duin. Hij is door een bekend jager herhaal delijk gezien, maar is zoo schuw, dat hij niet onder schot is te krijgen. Veemarkt en onderwijzerssalaris. In den gemeenteraad van Wychen was voorgesteld het salaris van een onderwijzer met f 50 te verhoogen. Eén der leden was hiertegeD, op dezen grond: „Als de markt lager gaat, dan zitten wij met de f 550". Het raadslid kon zich blijkbaar moeilijk losmaken van de gedachte aan Wychen's bloeiende veemarkt. Naween van dm winter. Te Noordhorn zijn twee jongetjes van tien en elf jaar door het ijs gezakt en ver dronken. Te Maastricht is een jongen van 8 jaar bij het glijden op een ijsbaantje zoo ongelukkig met zijn hoofd tegen een muur geloopen, dat hij aan de gevolgen is overleden. De kappers worden duur. In een door de meeste Haagsche kap pers bezochte vergadering is met alge- meene stemmen een motie aangenomen, waarin gelet op de vele uitgaven, die de uitoefening van het kappersbedrijf in den tegenwoordige tijd eischt, wat betreft de hooge huishuren en belasting, benevens de eischen van hygiënische en antiseptische bediening, de loonen van personeel, enz. de wenschelijkheid uitgesproken wordt van verhooging der tarieven, die, naar de motie zegt, in Den Haag veel te laag zijn. Speelwoede Men meldt uit IJmuiden aan het „Volk" „Als een bewijs, hoe het dobbelen bij sommige lieden tot een hartstocht wordt, kan ik u mededeelen dat "hier in een café aan den Rijksdag vier personen hebben zitten dobbelen van Maandag avond zes uur tot Dinsdagavond balfelf." Zou 't waar zijn Een uitzondering Brief van een meisje aan haar beminde. Hartelijk geliefde Piet. Bij deze laat ik je weeten dat ik nog vris en gesont bin, en dat hoop ik van jou ook we binne allemaal nog gesont. deze is dan om je te late wete dat ut zoo lastig is nou ik in de stat dien om mit je te blijfe frije op Zondagavond mot ik dan altijd alleen loope en dat geliefde ken je tog niet van me verlange. Ik hep daarom hier een nieuwe genome waar ik al twee mee bin uit geweest, een heele knappe jonge hjj is straate- tt

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2