nripY Im&JL N°. 2030. Zondag 3 Maart 1907. 20ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. FEUILLETON. Markiezin Sabine. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave. Prijs der Advertentiën. "Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LA N GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. 2A GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: Een zwarte kinderzak, twee paar want- tjes, een gouden oorbelletje en een duimstok. KOSTELOOZE VACCINATIE. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat de ge legenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden op Dinsdag, den 5 Maart 1907, 's namid dags l1/2 uur, in de O. L. School te de Koog, op Woensdag, den 6 Maart 1907, 's na middags 12 uur in de O. L. School te Den Burg, op Woensdag, den 6 Maart 1907, 's na middags 3 uur in de O. L. School te Den Hoorn, op Woensdag, den 6 Maart 1907, 's Da- middags 1907, 5 uur in de O. L. School te Oudeschild. op Dinsdag, den 12 Maart 1907, 's voor middags lD/s uur ten huize van Jb. Buijs te De Cocksdorp, op Woensdag, den 13 Maart 1907, 's voor^ middags 11 uur ten huize van IJ. Koppen te Oosterend, of op Woensdag, den 13 Maart 1907,'s na middags 7 uur ten huize van den geneesheer Van der Vegt te De Waal. Texel, den 26 Februari 1907, Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUI BIN G.HIDDINGH. Jaiirlijksche toelating van nieuwe leer lingen op de O. L. Scholen. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 April a. s. leerlingen tot de O. L. Scholen in de Gemeente kunnen worden toegelaten, die op dien datum den leeftijd van 5 jaren en zes maanden hebben be reikt, waartoe men zich vóór 25 Maart a.s. moet aanmelden bij de betrokken hoofden der scholen onder overlegging van het vaccinatie bewijs. De leerlingen, die tot de school met uitgebreid leerplan te den Burg wenschen toegelaten te worden moeten op 1 April a s: het vijfde of een hooger leerjaar van eene school voor gewoon lager Vrij naar 't Fransch door A. B. 39 Als hij nu trachtte eenige stukken grond die bekend staan als slecht en die bij het kasteel behooren te verbeteren. Als hij, in één woord, zijn kracht, zijn jeugd, zijn verstand maar voor een nuttige zaak be steedde Maar neen, hij schijnt er zelfs niet aan te denken, dat men nog op andere wijze zijn leven kan doorbrengen dan in ledigheid En ik ben droevig te moede Te beminnen en niet trots te kunnen zijn op hem die men bemint, doet waarlijk veel leed Prachtige overwinning 1 Nog nooit werd zulk eon schoone overwinning behaald, 6DZ, enz. De goede abt is als 't ware gek van vreugde, het raam is prachtvol, hot is waarlijk uitstekend, do kerk was stampvol; uit nieuwsgierigheid helaas naar ik vrees, maar het is toch al iets om het volk te trekken. Langzamerhand zal dat wel ver andoren en komt men meer uit ware overtuiging. Do arme lieden, ze zijn niet slecht, doch alleen onverschillig, onderwijs met vrucht hebben doorloopen, hetgeen zal moeten blijken door over legging van een desbetreffende verklaring van het hoofd der lagere school waar de leerling onderwijs genoot. Texel, den 1 Maart 1907. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 2 MAART 1907. Wat Februari ons bracht. Daarop valt nu niet zoo bijzonder te roemen de eerste helft der maand ken merkte zich bij afwisseling door vorst en sneeuw, en bezorgde ons het twijfel achtig genot van gladde straten, of van vuile straten en slechte wegen. Den 13n 14n en 15n was het vriezend weder en de groote massa's ijs in zee, oorzaak dat de verbinding met den vasten wal werd verbroken en de stoomboot „Ada" tot werkeloosheid was gedoemd, evenzoo de schipperij en visscherij; in de post verzending moest door de ijsvlet worden voorzien. De 16e begon het weêr iets gunstiger te worden; 'twas dien dag, Zaterdag, een heerlijke dag. 't Zou niet laDg zoo blijvenreeds den volgenden dag begon de wind optesteken en wakkerde voortdurend, met iederen dag, meer en meer aan, om Dinsdag en Woensdag in storm te ontaarden, ver gezeld van hevig onweder; bij meer andere onheilen veroorzaakte de storm de zoo vreeselijke ramp van de schipbreuk der Harwichboot aan den Hoek van Holland, waarbij meer dan 100 menschen het leven hebben gelaten. Mocht daarna de storm ook al ver minderen, sneeuw en hagelbuien bleven maar voortdurend ons deel tot bijna aan het einde der maand; alleen de 2 laatste dagen er van deden zich iets gunstiger kennen en konden ons doen denken aan „de Lentemaand in aantocht." De maand Februari, de kleinste harer zustereD, was eene wispelturige en eene grillige juffrouw, die zich niet zoo erg bemind heeft gemaakt. Moge haar op volgster, Maart, zich nu maar ietwat gunstiger doen kennen en in waarheid zich den naam van „Lentemaand" waar dig maken. We zijn sedert een maand, buiten weten van abt Falhés, bezig met het instudeeren van de mis van Dumont. Als het mistig en koud was, en ik zeker wist, dat de goede man kalm bij het vuur zat, begaf ik mij naar de kerk, waar mij een vijftiental opgeschoten jongens en een zestal mannen opwachtten. Tot de laatste behoorde Brid- ford, die nu zoo goedwillig was, als hij vroeger boos op mij was. Zacht klossend met de klompen begaf men zich dan naar de galerij en terwijl ik de muziek zocht en plaats nam bij het orgel regelde André de troep even. Die goede André kwam geregeld ieder keer. Hij heeft mij uitstekende diensten bewezen. O, als Herbert zulks nu eens gedaan had Hoeveel moeite we gehad hebben om alles klaar te krijgen is niet te vertellen. De eerste dagen was het eon afschuwelijk geschreeuw, ieder schreeuwde maar om het luidst, André beet zich op de lippen om niet in lachen uit te barsten, terwijl ik groote lust had tot huilen, het geleek sterk op een concert van wilde dieren of op de oorlogszang der Indianen, Toen we eindelijk in 't opbaar optraden was het werkelijk nog al goed, do zeer mooie stem van André kon wel niot de enkele valsche toonon die gehoord werden geheel bedekken, maar ze werden er minder Het Leger des Heils heeft Donderdag avond voor de zooveelste maal mogen ondervinden, dat het op Texel op eene vriendelijke ontvangst mag rekenen. De voorstelling met de Bioscope dien avond in „Hotel Texel" gegeven, was meer dan goed bezocht, hetwelk zeker eene goede recette zal- hebben bezorgd. Omtrent de voorstelling zelve gaat slechts één roepdie van tevredenheid. Naar wij in het N. v. d. D. lezen, is Ds. P. S.Bakels, vroeger pred. b(j de Doopsgezinden alhier, thans te Koog- Zaandijk, voornemens tegen Oct. a. s. zijn ambt neer te leggen. V. P. N. Hoogste prijs der Eieren f 5; gemiddelde prijs f 4,56' per 100 stuks schoon geld. Waal, 28 Febr. De uitkomsten, ver kregen door de aandeelhouders in de Kaasfabriek „de Hoop" zijn alleszins schitterend te noemen. Gedurende de maand Januari b.v. bracht de melk 5.93 d. i. bijna 6 cent per liter op. Bovendien ontvangen de melkleveranciers 70% van de wei die 25 ct. per 100 liter waard is, terug. Zoo ooit, dan is het hier waar „De Hoop doet leven OoJterend, 1 Maart. Dinsdagavond 1.1. was een tamelijk groot publiek opgeko men in de Ned. Herv. Kerk alhier, om te luisteren naar hetgeen zendeling Van der Roest uit zijn arbeid zou meedeelen, maar zeker niet minder om te zien hoe het scioptikon zijn woord in beeld bracht. Eigenaardig om die verre wereld eens wat naderbij te hebben en met eigen oog te kunnen aanschouwen al die bij zonderheden, waarover men veel heeft gehoord en dat daardoor reeds zooveler verwondering heeft gewekt. Wat zagen zij er vreemd uit die be woners van Nieuw-Guinea in hun klee ding (voor zoover zij tenminste dien naam nog dragen kan) van boomschors, met hun versierselen, die hun neus door priemden en hoe gunstig staken hierbij af de gekerstende inlanders, op wie het Christendom zulk een merkbaren invloed had geoefendBeschaving en zedelijk heid had op hen het stempel gedrukt. De wilden waren menschen geworden meer aan ons gelijk. Zeer primitief was de inrichting der huizen van Hal- mahera en broeinesten van allerlei slecht- slecht door. Mijn vriend Bridford begon wel geregeld te vroeg en eindigde te laat, maar daar werd minder op gelet. De dorpelingen zette groote oogen open en wisten niet wat ze hoorden. De goede abt weende van geluk, en nooit heeft hij met zooveel vuur gezongen, zei hij, als toen. Morgen gaat hij naar Latour om mijnheer de Ambremont te bedanken, ik heb dezen een klein briefje geschreven, om hem van zijn komst te verwittigen en hem het succes van heden te vertellen. Tevens heb ik mijn ouden vriend beknord, dat hij niet naar ons is komen luisteren Helaas, zijn plaats was niet de eenige die ledig wasDe bank der heeren van Barsannes bleef ook gesloten. Een enkel oogen blik, tegen het einde der mis heb ik Herbert nog even gezien, geheel achter in de kerk stond hij togen een pilaar gelound. Zijn forsohe, bovallige gestalte stak gunstig af bij die der eenvoudige dorpelingen in zijn nabijheid. Maar wat beteekent dat in de oogen van God? Neen, Herbert was op dat oogenblik nog minder dan de bede lares Maria Jeanne die, niet ver van hem verwijderd, zoo vurig bad. Na hun terugkeer uit Parijs komen de Briges ons dikwijls bezoeken en de mar kiezin houdt ze altijd te dineeren wanneer heid, daar zij onder hun dak soms meer dan honderd bewoners herbergden van verschillend geslacht. Ook hierin bleek het Christendom een gunstige verande ring te hebben gebracht. De huizen werden kleiner en netter en ook het aantal bewoners verminderde aanmerke lijk, daar de polygamie werd afgeschaft en het huwelijk van karakter veranderde. Jammer, dat de verschillende voorwerpen voor allen niet duidelijk zichtbaar waren, daar deze klein waren en daardoor niet steeds goed te onderscheiden. Toch was het een genoegelijke en leerzame avond, die velen het goed recht der Christelijke zending zal hebben aangetoond en de belangstelling in dezen arbeid zal hebben versterkt. We hopen dat de heer Van der Roest niet voor het laatst ons dorp heeft bezocht om ons op zulk een onder houdende wijze zooveel belangrijks mede te deelen. (Bovenstaand verslagje meenen wij ook wel van toepassing te kunnen zijn op de avonden van Woensdag en Donderdag, resp. in de Herv. kerk te den Burg en den Hoorn.) (Red.) De heer S. G. Outhuijs van hier» is te 's Gravenhage geslaagd als eerste stuurman, groote stoomvaart. De blazerschuit T. X. 111, schipper A. Nannings van den Helder, die bij den Hoorn op strand sloeg, is eigendom van den heer S. Wuis alhier. Het vaartuig is afgebracht en naar de haven te Nieuwediep vervoerd. Haarlemsche paar denverloting afgedaan. Het comité, dat sinds jaren bij gele genheid van de groote Haarlemsche zomerpaardenmarkt eene paardenloterij ondernam, heeft wegens de verminderde belangstelling in die onderneming besloten de loterij niet meer te houden. Voordeel van den storm. De zalmvisschers te Leeuwarden waren in de laatste dagen der vorige week buitengewoon gelukkig op de Waal; ze bemachtigden ruim 20 zalmen, die samen ruim 500 pond wogen. Een schuit ving op één nacht 7 stuks. Deze gunstige uitkomsten zijn te dan ken aan 't stormachtige weder, waardoor op de benedenrivieren de zalmvangst met de zegen moest stil liggen. André ook op het kasteel is. Zou ze mis schien een huwelijk op het oog hebben tusschen André en de schoone Ondine André heeft mij gelukkig gister nog verklaard, dat hij zulke vrouwen veraf schuwde. Kijk, Sabine, zei hij spottend, men weet nooit wat men aan die meisjes heeft, niet slechts zedelijk, maar ook lichamelijk. De prachtige bruine lokken van juffrouw Ondine bedekken misschien enkele asch- grauwe haren; haar lelieblanke teint ligt misschien op een grauwe perkamentachtigen huid. haar tanden legt ze misschien 'savonds wel uit den mond, in den tegenwoordigen tijd is er zooveel valscheid in het uiterlijk der dames, en de arme mannen herkennen soms hun eigen vrouwen niet, wanneer ze haar ontdaan van al die valsche zaken zien. Deze spotternij heeft al mijn ongerustheid weggenomen. Ik denk altijd nog aan Martha voor André en zij gelijkt zoo weinig, die goede eenvoudige Martha, op de ver blindend schoone OndineHet is het viooltj e tegenover de tulp, het roodborstje tegenover den arend, ik durf niet beweren het lam tegenover den wolf. Ik vreesde dat André zich, ondanks zijn groot verstand, door haar zou laten inpalmen, maar Gode zij dank er is geen gevaar voor. Wordt vervolgd:

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 1