E uitenian d. Uitslag van gehouden Moopinp. Marktberichten. Aclvertentiën Predikbeurten- ADVERTENTIÉN. Van 22 tot en met 28 Febr. zijn van hier verzonden13 koeien, 4 kal veren, 1 schaap en 49 varkens. Oudeschild, 1 Maart. In het begin der week deed zich het gebrek aan ruimte in onze haven weer op verschil lende wijze kennen. Er waren twaalf vaartuigen te gelijk in lading en lossiDg, wat aan velen last berokkende. Langs de kade was het niet boter, omdat zich daar vele voertuigen als 't ware op korte afstanden verdrongen en den weg versperden. In de val geloopen. Enkele dagen geleden werd aan een ingezetene van Schoten zijn rijwiel ont stolen. De politie gaf daarvan in andere gemeenten kennis en reeds den volgen den dag kwam de veldwachter van Sas- senheim met man en rijwiel tegelijk opdagen. De dief was namelijk naar Sassenheim gereden en had daar het rijwiel aan iemand in burgerkleeding te koop aan geboden. Die burger was toevallig de veldwachter! Ook een argument. In de Maandag gehouden zitting van den Arnhemschen raad werd besloten f 160 te voteeren voor den aankoop van het bekende hoekje over De Ruyter. De heer Helsdingen verklaarde zich tegen een De Ruyter-hulde en wel omdat deze nadeelig is voor de broeder liefde der volkeren. De Ruyter heeft, zooals men weet, eenige honderd jaren geleden de negers aan de kust van Guinea, de zeeroovexs van Duinkerken en de Mooren bevochten. Als die heeren thans lezen, dat wij den zeeheld gaan huldigen, verklaren ze ons misschien den oorlog. Een ontsnapte krankzinnige. Maandagavond omstreeks zes uur kwam een heer het postkantoor te Am sterdam binnen en ging aan der voor het publiek bestemde tafels zitten schrij ven. Terwijl zijn pen in razende snel heid over het papier vloog, kwam een andere heer de zaal binnen, zag den schrijver, trok, als verschrikt door die ontdekking, het hoofd in de deuropening terug en wenkte geheimzinnig den zaal wachter tot zioh. „Houd dien meneer aan de tafel in 't oogsprak hij kort weg. „Ik kom onmiddelijk terug Na eenige oogenblikken kwam hij met 'n paar agenten terug die op den schrijver toeliepen en dezen beduidden dat hij met hen naar bureau in de Holsteeg moest gaan. Zonder zich te verzetten, voldeed de aangesprokene aan het bevel. 't Bleek een krankzinnige te zijn, die van Rotterdam naar het krankzinnigen gesticht te Medemblik werd vervoerd en aan het Centraal-Station te Amster dam bij het overstappen in den trein naar den Helder, de zorg van zijn bewa kers had weten te verschalken en er van door was gegaan. De heer die hem in het Postkantoor ontdekt bad, was een familielid, die daar toevallig op dat oogenblik binnentrad en, de omstandigheden kennende, de toe dracht der zaak begrepen had. De ongelukkige werd zonder verdere stoornis naar de plaats zijner bestemming overgebracht. („N. v. d. D.B) Door de wintervorst. Men schrijft uit Schouwen aan „R.N." In de laatste dagen worden honderden zeevogels, ter grootte van kleine eenden, op het strand gevangen, waar zij ineen gedoken blijven zitten en alzoo gemak kelijk te vangen zijn. Bij onderzoek bleek, dat de pooten, van stevige zwem vliezen voorzien zijn, verlamd, d.i. waar schijnlijk bevroren zijn. De meeste hunner konden ze niet meer gebrniken en moesten zich in het water voortbe wegen door het uitslaan der vleugels. De snavel van vele is recht, vrjj lang en krachtig, van andere is hij zeer krom en sterk, als die van een roofvogel. De vleugels zijn zwart op do borst en aan het onderlijf zijn de vogels wit. Zij maken een geluid als kraaien. Een paar zijn geslacht en gebraden, doch dit schijnt geen delicatesse te zijn. Een gekke vergissing. Tijdens een godsdienstoefening in de Christelijk gereformeerde kerk te Veen- dam, zag Zondagavond de predikant een zoodanigen gloed, dat hij, meenende dat in de nabijheid brand moest zijn, zijne toehoorders vermaande kalm het kerk gebouw te ontruimen. Toen de kerkbezoekers buiten kwamen was er niets meer te zjjn. Het bleek dat even te voren een jongen wat Ben- gaalsch vnnr har] De Landweer. Reeds vroeger Lebben wij medegedeeld, dat het de bedoeling was, de landweer in 190S weder onder de wapenen te doen komen. Thans kunnen wij mededeelen, dat dit onder d wapenen komen zal betreffen de lichLngen van de landweer in 1903, 1904, 1906 en 1907, daarbij overgegaan, dus de lichtingen der militie van 1195, 1896, 1898 en 1999, die ge diend hebben bij de infanterie, genie, pontonniers en vestingartillerie. Zulke luidj s loopen er altijd in. Te Haarlem is iemand aangehouden, die in verschillende winkels een kleinig heid kwam koopen en daarvoor een gulden of rijksdaalder in betaling gaf. Bij het ontvangen van klein geld wist hij dan zeer behendig het in betaling gegeven geldstuk mede terug te nemen en zich uit de voeten te maken. Door het smokkelen. Naar de Duiische bladen beweren, heeft de Duitsche schatkist door de vee smokkelarij op groote schaal van Holland naar Duitschiand een verlies aan douane rechten geleden van 50,000 mark (f30,000). Er moet dan nogal een enkele Hol- landsche koe in hot goheim over de grens zijn gevoerd Natuurlijk wordt de gelegenheid weer te baat genomen om te „veronderstellen" dat de in West Duitschiand opgetreden veeziekte (mond en klauwzeer) door de Hollandsche runderen in het land ge bracht is. Maar hoe komen de koeieD in de Oostelijke provincie er dan aan Oud vrouiotje in brand Terwijl de 74 jarige F. N., een alleen wonend vrouwtje in de Buiten Nieuw-, straat te Kampen, op een stoof met vuur zat, geraakten haar kleederen in brand. Ze snelde gillende de straat op. Haar hulpgeroep werd gehoord door een paar buren en een agent van politie die spoedig toeschoten en haar de bran dende kleeren van het lijf rukten, waarna het bleek dat de bekomen brandwonden zóó ernstig waren, dat het ergste ge vreesd wordt. Daar is 't een fijne boel. Volgende ontboezeming komt voor in een te Schoonhoven verschijnend blad Schoonhoven was de vorige week niet te bereiken voor wie zijn weg door Bonrepas en langs den Opdijk nam. De modder trok de wandelaars letterlijk naar omlaag en van karren en wagens leek het of ze zouden verzinken. Trek dieren raakten buiten adem, voerlui buiten zichzelf van woede somsonder de voetgangers waren er echter die den weg zoo „eenig" vonden, dat ze temet pleizier in het baggeren kregen. Menschen, die elkaar passeerden, wis selden allerlei opmerkingen over zoo'n baggerboel en wie den bangen tocht ge lukkig achter den rug had verkocht aardigheden. Zoo vertelde er een van allerlei verzonken schoeisel, dat hij op den weg had aangetroffen, een ander, dat een Schoonhovenaar een extra gift aan de armen had gegeven uit pure dankbaarheid over zijn behouden thuis komst. Aan de Schansbrug bleef wer kelijk een met twee paarden bespannen wagen steken. Dommekrachten brachten het voertuig weer omhoog. Wie eens zien wil, hoe kunstwegen niet onderhouden moeten worden, doet wel, tusschenbeide eens een kijkje in Bonrepas en aan den Opweg te nemen. Goed werk. Naar aanleiding van de vreeselijke scheepsramp bij den Hoek van Holland heeft de heer Wynoldy Daniels voor zitter secretaiis der afdeeling Velzen van „Het Witte Kruis", het plan opge vat een reddingsbrigade te vormen uit mannen en vrouwen, die met vrucht een cursus tot het verleenen van eerste hulp bij ongelukken hebben bijgewoond. In een havenplaats als IJmuiden zou een dergelijke brigade zeker van nut kunnen zijn. Een D geschiedenis. Hrimsche dorpsgeschiedenis. Door Drim's duinachtige dreven drentelt dominé Derksen's deugdzame dochter Doortje; dit dametje deed dolgaarne deugdzame daden, dagelijks drenkte Doortje de dorstige dieren; dertien donzige duifjes doorkliefden Drimas' duin achtige dreven, doch de dartele dreumes Dirk, des diglooners' Doris Donker dreigde driest deze donzige diertjes; - dit deerde de dartele Doortje; d it deftige dametje deed daarom den drommolscben dierenkweller door den dikken diender des dorps dooreenschudden, doch de doortrapte deugniet, doorscheurde den donkeren duffel des dronken dienaars, daar deze driemaal daags dronkenmakende dranken dronk; dolzinnig doorboorde de degen des driftigen dienders den doousbleeken deugniet; de dorpsdiender duizelde daar deze die doldriftige daad doorzag; de dorpsschout dagvaarde dadelijk den doemwaarden doodslager, doch deze deserteerde door de diligence, die Drim's dorpsweg doorreed; - dagen daarna doorkruiste Doortje droomerig de dennewouden, de darteiheid dervende, daar Doris Donker's dood Doortje drukte. Daar deed de dood de deur des dominé's Derksens draaien, diens deugdzame doch ter Doortje doodende. Dat doet de deur dicht. De hongersnood in China. Kapitein Kertan, die door uit de vreem delingenkolonie te Sjanghai gevormde hulpcomité uitgezonden is naar de nood lijdende districten van China, heeft aan den onderkoning te Sjanghai een verslag over zijn bevindingen gezonden, waarin hij meldt, dat ongeveer tien millioen menschen hongersnood lijden, van wie ongeveer de helft zal omkomen als de regeering geen afdoende maatregelen neemt. Hij beklaagt zich er over, dat door de Chineesche gezaghebbers, aan de pogingen tot hulpverleening van de zijde van het hulpcomité, moeielijkheden bereid worden. Het noodweer op zee. Het was te voorzien dat het vreeselijk slechte weer, waaraan de Harwichboot „Berlin" te Hoek-van-Holland en het Duit sche stoomschip „Venus" nabij Katwijk ten offer vielen, nog een aantal andere scheepsrampen zou hebben veroorzaakt. Van alle kanten komen thans jobs tijdingen in. Kapitein J. Mensink van het Nederl. stoomschip „Helena", dat van Valencia te IJmuiden arriveerde, rapporteert dat het Spaansche stoomschip „Zorzirak Bat" uit Bilbao, den 19 Februari in zijn na bijheid is gezonken. Het stoomschip scheen kort te voren te zijn verlaten door de bemanning, waarvan tot nu toe elk bericht ontbreekt. De stoomtrawler „Alide, SCH. 445", eveneens te IJmuiden binnen, rapporteert des nachts tijdens slecht weer een ont redderden schoener op sleeptouw gehad te hebben, die echter spoedig gezonken is. Naam en nationaliteit van den schoe ner zijn niet bekend. Het stoomschip „Coralie" van de firma W. H. Cockerline Co. te Hull, met een lading Quebrachehout van Rosario naar Hamburg bestemd, is 40 zeemijlen van Helgoland, tusschen Borkum en Terschel ling, gezonken. De 22 opvarenden werden gered door de Noorsche bark „Alborga." De Geestemunder stoomtrawler „Paul" ontmoette 21 Febr. 30 zeemijlen ten wes ten van Hanstholm de van Southampton naar Arendal bestemde Russische brik „Alderson", welke in ontredderden toe stand verkeerde. Met groote moeite en gevaar slaagde de „Paul" er in de zeven opvarenden te redden. De Duitsche sleepboot „Neufahrwasser" die tijdens den hevigen storm hulp wilde verleenen aan het Duitsche viermastschip „Alst9r°, dat in gevaarlijke positie bij Norderpiep geankerd lag, kwam in aan varing met het Duitsche oorlogsschip „Medussa" en zonk kort daarna. De sleepboot „Terschelling" redde vier, de „Medussa" één man, maar de kapitein, stuurman, de beide machinisten en een stoker verdronken. Het Duitsche oorlog-schip „Roon" ont moette bij Helgoland den in ontredderden toestand verkeerenden stoomtrawler „Ma- krele" Bij de pogingen om de tien op varenden te redden, verdronk de machi nist en werd één man gedood. Het te Drammen thuisbehoorende fre gatschip „Timaru", kapt. Johansen, van Vlissingen naar Christiana, strandde in den namiddag van 22 Febr. bij Fjaltring op de westkust van Jutland. Het schip begon al spoedig te breken en men zag de 20 opvarenden in het want zitten. De reddingsboot van Tusk- jaer was gereed, doch kon wegens den hevigen storm en hoogen zeegang niet te water gebracht worden. Met het vuurpijltoestel werden vijf lijnen afge schoten, doch zij trofbrn geen doel. Ten slotte sloegen de masten overboord en de geheele bemanning verdronk. Het stoomschip „Highgate" uit Londen, signaleerde een wrak gepasseerd te zjjn. Er waren nog menschen aan boord, doch door den hevigen storm kon de „High gate" geen hulp verleenen. Enz., enz., enz. Woensdag 27 Febr., in Hotel Texel. Rentmeester J. E. WINKLER. Huis, erf en tuin, groot 2 Are, 76 c.A. Opgehouden voor f 3900, Postkantoor te DEN BURG (Texel) LIJST van de aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkan toren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet zijn kunnen wor den uitgereikt. 2e helft der maand Februari 1907. J. F. Heijthekker, Amsterdam. Levers Zeep Maatschappij, Rotterdam (gew.) Zondag 3 Maart 1907 HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Joh. Kijne van Purmerlaud. Waal. Vm. 10 uur. ds, Smits. Oudeschild. 's Avonds 7 uur s. Met. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Visser Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kramer. Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Met GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Roosehoom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus (Doop) Den Hoorn. Geen dienst. Herv. Gemeente. Donderdag 7 Maart. Oosterend's avonds 7 uur Ds. Kramer. Schagen, 28 Febr. Aaugevoerd: 2 Paarden f 100,a f 180,-; Veulensf f a f 5 Geldekoeien f 150 a f 170; 34 Vette Koeien f 200 a f280; 35 Kaltkoeien f 170,a f 260 Graskalveren f al 246 Nuchtere Kalveren f 8 af 18,00; 387 Overhouders f 20,00 a t 29, Lammeren f a f 10 Varkens f 14,— a f 18; 55 Vette Varkens 42 a 45 cent per kg. 80 Biggen f 7 a f 14. Boter f 1,40 a f 1,50 per K.G. Kipeieren i 4,00 a f 4.50 per 100; Leiden, 1 Maart. Ter markt werden heden aangevoerd 2 Stieren f 155,— a 1235,—; 262 Kalf- en Melkkoeien f 140 a f 322; 228 Varekoeien f 85 a f 267; 278 Vette Ossen en Koeien t 163 a f307; 46 Kalveren (vette) i 61 a f 98; 119 Ralveren (magere) f 4,a t 10, 178 Schapen (vette) f 26.— a f 32. 346 Schapen (weide) f 10 a f 26; 556 Magere Varkens f 18,- - a f 46, 394 Biggen f 7,50 f 12,50; lammeren f f h. stug. Vette Varkens fa et. per K.G.; Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 23 Febr. tot en met 1 Maart 1907 GEBOREN Jannette, d. v. Leendert Kalis en Frouwtje Helm (Hoogenberg), Hen drik z. v. D:rk Maas en Catharina Mulder (Westen,) Pieter z. v. Willem Roeper en Rennetje Visser (de Nes), Reijer, z. v. Leendert Daalder en Neeltje Wuis (de Koog.) OVERLEDENKeetje Schraag, oud 70 jaren, wed. van Pieter Witte (de Nes.) ONDERTROUWD.) n GETROUWD: <ieene' voor VIEK achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Heden overleed na oen langdurig doch geduldig lijdon. Da voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der stervenden onze golietde Moedor KEETJE SCIIRA.lG Wed. P. Jz. Witte. in den ouderdom van 70 jaar. Uit aller naam, T. WITTE. Nes, Texel, 25 Febr. '07. ~lf

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2