c%ij6laè cTqxqIscRq our ant van 14 dïLaart 190%. Vergadering Gemeenteraad van Vlieland. Marktberichten. Binnenland» Buitenland. Predikbeurten- Zaterdag 9 Maart 1907. Voorzitter de heer J. Molenaar, burgem. Afwezig de heer C. Swart. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd goedgekeurd. In behandeling komen de jaarverslagen over de Gemeente, de openb. lag. school, de Zeevaartk. school en van de Comm. tot wering van schoolverzuim. Deze worden voor kennisgeving aangenomen. Tot leden der commissie t. w. v. schoolverzuim worden herbenoemd de aftredenden, de heeren E. Visser, J. C. Visser en K. H. Visser. Aan den heer "W. Blom, leeraar aan de zeevaartk. school wordt f 50 gratificatie toegekend voor meerdere werkzaamheden in de maand Januari jl. Door B. en W. wordt den Raad aange boden het Kohier v. d. Hoofdelijken omslag (dienst 1907) tot een bedrag van f 1249,30. Het wordt vastgesteld op een bedrag van f 1245,01; idem van ne hondenbelasting op f 51. Voor het feest op 23 Maart a. s. (her denking van den geboortedag van M. A. de Ruyter) wordt f 15 subsidie toegekend. Bemestingsproeven. xr. Zondag 17 Maart 1907 HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Nam. half 3 do heer Hoekendijk uit Heemstede, (Collecte voor de inrichting aldaar) Waal. Vm. 10 uur. ds, Smits. Uudeschild. Voorm. half elf ds. J. F. Ter- nooy Apèl, pred. te Alkmaar. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Broeder Hoe kendijk van „Meer en Bosch", gesticht tot verpleging van lij ders aan vallende ziekte- Collecte. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kramer. 's Avonds 7 uur de hr Hooken- dijk, diakoon te Heemstede. Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Schroder. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosferend. Voorm. 10 uur ds. Kuporus Den Hoorn. Vm. 10 uur ds Scherpenhuyson Amsterdam, 11 Mrt. Aangevoerd 261 Runderen, le kwal. 72 k 75 ct. 2e kwal. 66 a 70 ct. 3e kwal. 56 a 64 et. g, 164 Melk- en Kalfkoeien f 130 a f 270, 7 Schapen f 21 k f 26, 145 Nuchtere Kalveren f 7,k f 14, 434 vette Varkens 44 a 48 ct. 0 Lammeren f a Formerend, 12 Mrt. Aangevoerd 335 Runderen waaronder 100 vette koeien 62 75 Ct. per KG, Gelde koeien f 140 <4 190. 231 Melkkoeien f 180 k 260. 4 stieren. 56 vette kalveren f 0,75 a fj 0,95 p. kg. 1131 Nuchtere-kal veren f 7a f'22 0 Graskalveren f at—; 27 paarden f a f Veulens f af 187 vette varkens f 0,47 a f' 0,51 per kg.; 57 magere varkens f 18 a f 30; 272 biggen f 8 a f 12 kipeieren f 3.25 a f 3,75 per 100; 1337 Schapen f21,— f30, prijsh. h. stug Overhouders 'f 21 a f 29, Vette koeien prijsh. handel vlug. Geldekoeien, prijsh. h. stug. Melkkoeien prijsh. handel stug. Vette kalveren, prijsh. h. matig. Nuchtere kalveren, prijsh. h. vlug. Vette Varkens prijsh. h. matig. Magere Varkens en Biggen prijsh h. matig Een fijn zaakje. Te Silvolde, we gelooven tenminste dat 't daar is, woont de 73-jarige kleer maker B. De snijder hield er een konijn op na en een buurvrouw, die niet te best staat aangeschreven. De buurvrouw, Geertruida K., heeft hij nog, het konijn niet meer. Den lOen Jan. was buur vrouw jarig. Daar ze echter dien dag toevallig geen cent in huis had, zou de fuif plaats hebben op den 13en. Dien dag kwam ze dan ook werkelijk bij B. en zijn vrouw met 'n half flesschie." Er werd gedronken, geklonken, „en toen 't op was," zegt de leuke B. met een knipoogje tegen de heeren, „haalde ik nog voor 18 centen". Vrouw K. ging terug naar haar eigen woning, want ze had „femilie" over. Eenigen tijd na haar vertrek miste vrouw B. het konijn een mooi vet beestje, dat in een kist op den deel had gezeten. B. schijnt een fijnen neus te hebben, want zonder zich lang te bedenken ging hij aan 't raam van buurvrouw luisteren en hoorde daar 't volgende gesprek. „Toe, eet nog een stukje, 't is een lekker konijn" (een vrouwenstem). „Hoe kom jo er eigenlijk aan?" (een mannenstem). „Mama heeft 't meegebracht" (een vrouwenstem). B. naar den veldwachter en deze naar de buurvrouw. Op zijn kloppen werd niet dadelijk opengedaan, maar hoorde hij, dat men met de kachel bezig was. Binnengekomen keek hij eens in die kachel en vond daarin een konijnenkop. Onder 't bed kwam daarop 't vel van langoor te voorschijn. Vrouw K. lag dronken te bed, waarom men haar toen niet in verhoor nam. Den volgenden dag bekende zij echter den diefstal, en Dinsdag voor de Am- hemsche Rechtbank werd 10 dagen ge vangenisstraf tegen haar geëischt. (A. C.) Hoe hij zijn voetbal terugkreeg. Pietje had het ongeluk zijn voetbal door een gesloten keukenraam te trappen waardoor dus de ruit werd verbrijzeld. Dit laatste was nu zoo erg niet, maar hoe de bal terug te krijgen Met een pook stond de bewoonster reeds de komst van den jeugdigen onver laat af te wachten en werkelijk, niet lang daarna verscheen Pietje. Hij nam heel deemoedig zijn petje af en zei „Neem me niet kwalijk, mevrouw, ik heb uw ruit gebroken en hier is mijn vader, om 'm te maken Wil u me alstublieft den bal teruggeven? Waarachtig, de jongen werd gevolgd door éen norsch uitziend man, die reeds aanstalten maakte een nieuwe ruit in te zetten. Pietje kreeg zijn bal en ver dween „Dat's één gulden vijf en zeventig, mevrouw," zei de norsche man, toen hij zijn werk had geëindigd. „f 1,75 enne - uw jongetje heeft de ruit gebroken U is toch zijn vader De norsche man schudde van neen. „Ik zie hem voor 't eerst, mevrouw. Hij kwam aan den winkel en zei, dat ik bij z'n moeder een ruit moest inzetten. U is toch z'n moeder. Tot inkeer gekomen. Een vrouw, die Ter-Apel voor ruim 2 wekeD met haar oudste twee zonen en het aanwezige geld de echtelijke woning verliet en die „Men" al naar Amerika liet reizen, is gisteravond de oud-Hollandsche spreuk „Oost, West, thuis bestin toepassing gaan brengen. Manlief heeft haar een vroolijk thuis komst bereid, door haar van 't station af te halen. De oorzaak der tijdelijke vervreemding, de oudste zoon, blijft elders. En hoe 't met het geld staat? Gelukkig is 't maar aardsche slijk. („W. Ct."j Voorheen en thans. Men schrijft uit Friesland aan de „Stand." Yoor een halve eeuw haalde een ar beider een nuchter kalf van zijn boer voor f 1. gaf het voor de belasting bij de achterdeur aan (sluikend) slachtte het en bracht de huid naar een leerlooier die er 60 of 65 voor gaf. Gewoonlijk werd het vleesch gekookt en daarna in een pot of vat gedaan, waarin het door zwaar gewicht geperst werd en er later als een koek in zijn geheel of bij gedeelten werd uitgenomen. In plaats van kaas op wittebrood te gebruiken bij de boterham, werd de snee rogge brood met een hoeveelheid kalfsvleesch belegd en at men den geheelen winter en een gedeelte van het voorjaar kalfs vleesch. Zoo ging het vroeger op het platte land in Friesland. En nu? Men ziet van de kalveren alleen het vervoer en niets anders dan dat. Engeland en Duitschland profiteeren er van. Ze wor den bij duizenden geslacht derwaarts verzonden, waarmee de exporthandelaars beste zaken maken. Een gevaarlijk heer. Voor eenige dagen werd in de „L. Ct." een waarschuwing geplaatst tegen een zich noemenden J. C. Bakker, die in de provincie Groningen op quitantie geld trachtte in te vorderen voor niet geleverd drukwerk. Thans heeft hij koers naar Friesland gezet, zooals blijkt uit het onderstaand bericht uit Frieslands N. O. hoek aan dat blad. Men schrijft uit Moddergat Een als heer gekleed persoon bezocht dezer dagen verschillende winkeliers alhier. Hij gaf zich uit voor handelaar in papieren zakken en droeg een tasch met enkele monsters bij zich. Mijnheer kwam om opnieuw zaken te doen. Ze hadden reeds eerder een bestelling ont vangen getuige eene quitantie, die hij vertoonde. Zoo door redeneerende over handigde hij dan den winkelier eene op zijn naam gequiteerde nota en verzocht om betaling. Niemand had echter ooit zakken van den gewaanden reiziger ontvangen en toch betaalden enkelen de nota, nadat mijnheer hen halt en half overtuigd had. 't Bleek later, dat ze er in geloopen waren en dat zij met een oplichter te doen hadden gehad. Ze stelden de politie met het geval in kennis. Deze stelt een onderzoek in naar den quasi- koopman. Over bezuiniging. Het „Vad" zegt; De Memorie van Toelichting bij de Credietwet tot voorloopige vaststelling van een nieuwe Oorlogsbegrooting ver telt ons met pijnlijke duidelijkheid, hoe veel door de wegzending van het blijvend gedeelte reeds bespaart} is, en hoeveel er niet bespaard wordt, doordat de Eerste Kamer de Oorlogsbegrooting verwierp. Het staat er zoo nuchter met de stalen onaandoenlijkheid van een objectief vastgesteld feitf 104.319 is er al bespaard, en 546.850 zou nog bespaard zijn geworden, indien de conservatieven in de Eerste Kamer niet tusschenbeide waren gekomen. De daad der meerderheid van de Eerste Kamer kost ons alzoo de kleinigheid van 5Vj ton gouds. Staal, die den maatregel reeds in October ten deele invoerde, zuinigde daardoor 1 ton ten bate van het land uit. En als de Eerste Kamer hem den voet niet had dwars gezet, zou dus in totaal 57» -f- 1 67, ton bespaard zijn geworden. Het heeft niet mogen zyn 1 Maar het kan intusschen geen kwaad deze cijfers te onthouden, tegen dat niet, aan de Eerste Kamer, maar aan de kiezers de beslissing zal worden ge vraagd, de beslissing in hoogste instantie óók over de roekelooze daad der meer derheid van de Eerste Kamer. Een kolossaal stoomschip. Het nieuwe stoomschip „Rotterdam", van de Holland—Amerika-lijn, zal 24,000 ton groot worden. Het krijgt eene lengte van 668 Eng. voeten, dus wordt 50 Eng. voeten langer dan de „Nieuw- Amsterdam", en een breedte van 77 Eng. voeten of 8,5 meer, terwijl de holte 48 Eng. voeten dezelfde is. Het schip krijgt twee masten en twee schoorsteenen. Het kan vervoeren 500 le kl., 400 2e kl. en 2500 3e kl. passagiers en krijgt een bemanning van 450 koppen. Behalve dat het schip even rijk zal worden ingericht als de „Nieuw-Amster- dam", zal men er als nieuwe comforts vinden een palmentuin boven de gezel schapszaal le klasse, als café of tearoom, terwijl aan een van de twee rooksalons een overdekte open ruimte, een Laube of Café Terrasse zal worden aangebouwd. Er zullen zijn 300 le klas hutten, waarvan 60 met eigen badkamers, terwijl 100 voor één persoon zullen worden ingericht. Ook de 2e klasse is van alle comforts voorzien. De 3e klasse passagiers worden ook allen ondergebracht in hutten van 2, 4 en 6 personen, terwijl ook voor hen een eetsalon en een rookkamer wordt ingericht. Het schip heeft 10 dekken, dus één meer dan de „Nieuw-Amsterdam", terwijl de oppervlakte 223,000 vierk. voeten zal bedragen. Behalve de groote machines zijn er 52 hulpwerktuigen. Nu geen ratten en muizen meer! De directeur-generaal van den land bouw brengt ter algemeene kennis, dat, ingaande 15 Maart, vanwege het Rijks- seruminrichting culturen van bacteriën ter verdelging van ratten en muizen kosteloos op aanvrage worden verstrekt. Ook een belooning! Een buitengewoon vermogend koopman, gierig als wijlen Harpagon, verloor een pakje banknoten. Op z'n bureau ont dekte hij het verlies, maar aan zijn angst kwam spoedig een einde, want er kwam een jongetje binnen met de verloren biljetten. Nadat ze eerst zorgvuldig ge teld waren, borg de eigenaar ze weer op. Jongetjezei hij zalvend tot het joggie, ik verheug me er over, dat je geleid wordt door nobele gevoelens en als een blijk van mijn belangstelling wil ik er wel in toestemmen, dat van jou voor den tijd, waarin je m'n geld had, geen rente wordt gevorderd. Dienstplichtig. De Fransche Regeering eischt van 5500 priesters en seminaristen de vervulling van hun militairen dienstplicht en heeft ze daarom tot den dienst opgeroepen. Bij den Raad van State hebben ze zich daarover beklaagd en verzet aangetee- kend tegen den wil der regeering. Een dubbelganger. Generaal Chéron, de onderstaatsecre taris van het Fransche departement van oorlog, de rechterhand van generaal Picquart, moet te Parijs een gevaarlijken en brutalen dubbelganger hebben. Gebruik of juister ergerlijk misbruik makend van zijn uiterlijke gelijkenis en van zijn bekendheid met generaal Chéron's ge woonte, om af en toe de ronde te doen bij nacht en ontijd in de kazernes, heeft hij (de dubbelganger, niet de generaal) 's avonds om elf uur een bezoek gebracht aan de kazerne du Chateau d'Eau, waar alles in rust was. En doende wat des generaals was, hield de onbekende een inspectie over de bedden, de dekens, de kleeren der soldaten, die eerbiedig doorsnorkten of deden alsof ze sliepen, terwijl de bezoeker vriendelijke vaderlijke woorden sprak. Den volgenden morgen miste de een zijn horloge, de ander zijn portemon- naie, enz. Een andere proef op suikerbieten werd genomen door den heer J. Koert te Wolfaartsdijk. De bedoeling was na te gaan welke bemesting de beste was. Hiertoe werden de peroeelen op de vol gende wijzen bemest: 1° een bemesting met Chilisalpeter en met super fosfaat op verschillende tijden uitgezaaid; 2° een bemesting met verschillende hoeveelhe den Chilisalpeter en superfosfaat; 3° een bemesting met uitsluitend superfosfaat; 4° een bemesting met ammoniak-superfosfaat, tegenover Chilisalpeter en superfosfaat. De hoeveelheden superfosfaat waren 500, 700, 1100 en 2000 kg. pet H.A. Chilisalpeter 150, 300 en 600 kg. per H.A. Ammoniak-superfosfaat 1250 kg. per H.A. Het geheele proefveld was 130 Are groot en verdeeld in 16 peroeelen. De bieten werden 3 Mei met de machine gezaaid. De opkomst was vrij goed én over alle peroeelen gelijk. De onderlinge afstand der bieten was 40 bij 45 c.M. Op de perceelen met de grootste Chilisal- peterbemesting was de bladontwikkeling het grootst De financieele uitkomsten vermelden wij hier ten deele De grootste winst werd verkregen door 700 kg. superfosfaat plus 600 kg. Chilisalpeter (f 23,07). Het Chilisalpeter werd in drieën gestrooid (2 Mei, 23 Mei en 23 Juni). Daarop volgde een winst van f 16,38. De bemesting was dezelfde, doch de stik- stofmest werd in tweeën (4 Juni en 3 Juli) gegeven. Met een gift van 700 kg. superf. en L50 kg. Chili verkreeg men nog f 7,72, terwijl 500 kg. superf. en 150 kg. Chili f 8,92 voordeel aanbracht. Bij deze uitgebreide proefneming bleek o.a. dat de grootste Chilisalpeterbemestingen ook de groot- Bte opbrengsten gaven; dat Chilisalpeter in 3 keer gestrooid, waarvan éénmaal vóór het zaaien de grootste opbrengst heeft gegeven dat ammoniak-superfosfaat het moest afleggen tegen superfosfaat en Chilisalpeter. Tevens bleek uit onderzoekingen dat het gehalte aan suiker door stikstofbemesting niet verminderd was, zooals vaak beweerd wordt. Het suikergehalte was op alle perceelen goed. örosthuizen. D. H. PRINS.

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 5