INGEZONDEN STUKKEN. Verkiezing Eerste Kamer. De Prov. Staten van Noord-Holland kozen Dinsdag den heer Staal, minister van Oorlog, tot lid der Eerste Kamer, (vacature Bultman) met 46 van de 73 stemmen. Wa blief? Oudeschild, 19 Maart. In de afgeloopen week liep hier de stoomschelpzuiger „de Hoop" weer eens binnen, met het doel weer te gaan werken op de wrakken van „De Pallandt van Rosendael." Doordien het weer alle dagen zoo onstuimig was, kon aan het plan nog geen gevolg worden gegeven. Oosterend, 19 Maart. Gisteren is alhier op 6i jarigen leeftijd overleden de heer W. J. Bakker, die gedurende elf jaren als Rijks-tonnenlegger en als oppasser van de Oostkaap fungeerde. Voorheen werd dit werk verricht door zijn'Vader, den heer Jacob Bakker. Beiden volvoerden hun' arbeid steeds tot genoegen van hun superieuren. Zaterdag a. s. zal het voor de school kinderen alhier feest zijn, daar aan beide scholen de driehonderdjarige de Ruyter- dag feestelijk herdacht zal worden. Aan versnaperingen enz. zal het natuurlijk niet ontbreken. Een „deftige" rijioieldievegge. De Haagsche politie is een reeks rij wielverduisteringen op het spoor gekomen door een dame uit deftigen stand ge pleegd. Bij verschillende rijwielhande laren huurde zij, onder een valschen naam, rijwielen en reed dan op het gehuurde karretje naar de Bank van Leening of naar een z.g. huis van ver koop met recht van wederinkoop,| waar de fits bleef. Met het geld van de eene beleening nog in den zak werd naar een andere rijwielhandelaar gewandeld, waar hetzelfde spelletje werd gespeeld. Toch een blijvende herinnering. De heer I. Immerzeer, oud-gezagv. ter koopvaardij, doet in een ingezonden schrijven aan de N. R. Ct. het denkbeeld aan de hand dat het centraal-comité, dat zich gevormd heeft tot aanbieding van een huldeblijk aan den Prins, nu dit door Z. K.H. van de hand gewezen is, als volgt zal handelen. Om de reeds gedane moeite niet te vergeefs, of ongedaan te maken, een eerste klasse stoomreddingboot, met de nieuwste uitvindingen toegerust, aan de ZuidHollandsche reddingmaatschappij aan te bieden, die dan met verlof van Z. K. H. den naam van „Prins Hendrik der Neder landen" zou dragen, met of zonder be paling die aan den Hoek van Holland te stationeeren. Hierdoor zou een blijvend aandenken verkregen worden en tegemoet worden gekomen aan de aanmerkingen op het reddingsmateriaal. Goed bedacht en wel zoo practisch als het plaatsen van een monument (een klomp steen) met welk idee men van andere zijde komt aandragen Tegen Mond- en Klauwzeer. Yan wege de Directie van den Land bouw is een brochure verspreid over Mond- en Klauwzeer door dr. J. Poels, van welke brochure landbouw-vereeni- ningen meer exemplaren gratis kunnen bekomen. Aan 't slot van zijne be schouwingen schrijft dr. Poels Wanneer alle veehouders bij elk ver dacht verschijnsel van mond- en klauw zeer onder hun vee hiervan onmiddellijk aangifte doen bij den burgemeester, dan kan men door de toepassing der wettelijke bepalingen de algemeene verspreiding van het mond- en klauwzeer in Nederland zonder twijfel keeren, misschien zelfs, zonder tot afmaking over te gaan. Wijl het vee zich thans nog op stal bevindt, kan men de hoop koesteren, dat men door strenge toepassing der maat regelen en met medewerking der vee houders de ziekte overal, waar zij van uit een naburig land wordt overgebracht, kan onderdrukken. Wanneer zij evenwel in het voorjaar, als het vee naar de weide gezonden wordt, ergens in ons land eenige uit breiding mocht verkrijgen, dan zou het misschien niet mogelijk zijn onzen vee stapel tegen deze plaag te beschermen. Daarom veehouders zijt op uwe hoede Oudjes. Den 25sten Maart hoopt Antje Jans Sluiter, wed. M. De Brander, te Groningen, haar 100 verjaardag te vieren, Het oudje, dat alleen hardhoorig is, is nog zeer kras. Mevr. de weduwe Vermasen, wonende Zijlvest 13 te Haarlem, zal 27 April haar lOlsten verjaardag bereikt hebben. 't Was hem goed. In een rechtbank werd een oude man als getuige opgeroepen en deze stumpert, die een beetje blind was, ging te ver in meer dan een beteekenis. In plaats van naar de getuigenplaats te gaan, sloeg hij de richting in naar de plaats, waar de rechters zaten. Wou je 'n rechter zijn, m'n beste man? vroeg de president. Och, 't is mij goed, was 't antwoord van den oude, ik ben nou oud en zieke lijk, maar misschien is dat nog 't eenigste waarvoor ik geschikt ben. De rechter had zoo spoedig geen ant woord. Ernstig ongeluk. Een treurige gebeurtenis heeft te Haar lem plaats gehad ten huize van den heer Hoedt in de Aelbertsbergstraat. Zijn echtgenoote kwam te dicht in de nabijheid van een spirituslampje, waar door haar peignoir vlam vatte. Toen de heer Hoedt op het hulpgeroep naar de keuken snelde, zag hij dat de vlammen hoog boven de ongelukkige uitsloegen. Hij vloog naar boven om dekens te halen. In die dekens heeft hij het brandende lichaam opgevangen en zoo is hij er in geslaagd de vlammen te blusschen en de verkoolde kleeren van het lichaam te trekken. Het gelaat was onherkenbaar en het geheele lichaam vertoonde vreeselijke brandwonden. Spoedig was geneeskundige hulp aan wezig, waarna de ongelukkige naar het Sint Elisabeth gasthuis kon vervoerd worden. De toestand van de arme vrouw is hoogst ernstig. Animo voor de Staatsloterij. Aan de „Avondp." wordt gemeld Het was Maandag 4 Maart de eerste dag dat de briefjes der Staatsloterij voor de trekking, die Maandag 25 Maart begint werden uitgegeven. In Amsterdam was het toen zoo'n stormloop naar de kan toren der collecteurs, dat de politie de orde moest bewaren om den steeds op- dringenden drom van koopers, vooral in den omtrek van Rokin Dam, War moesstraat, te stuiten. Twee dagen later was bij geen enkelen collecteur meer een briefje te bekomen. En nu dacht men nog wel eens aan inkrimping van het aantal loten 1 Gelijkluidende namen geven last. Ruim een jaar geleden zond iemand uit Hoogezaud per aangeteekenden brief aan iemand te Loppersum, wiens achter naam W. is, f 100. De brief kwam echter in handen van een andere inge zetene, die eveneens W. heet en wiens voornaam met dezelfde letter begint. Deze, een arbeider, begreep niet, hoe een hem geheel onbekende afzender zoo royaal tegenover hem kon zijn, maar uit het adres bleek duidelijk, dat de brief voor hem was, en hij werd hem, daar de man niet kan lezen noch schrijven, onder twee getuigen ter hand gesteld. Het raadsel kwam echter voor een paar dagen tot oplossing, toen er weer een dito brief van denzelfden afzender kwam, maar nu aan den anderen W. werd gebracht. Nu bleek, dat de vorige brief daar ook had moeten worden bezorgd, daar W. direct terugschreef, dat hij de f 100 (het bleek huur eener beklemming te zijn) het vorige jaar niet had ont vangen. Na onderzoek kwam de fout uit, en liet men den arbeider W. met het terug betalen van f 50 vrij. De man had er trouwens nooit een geheim van gemaakt, en vaak zijn verwondering over het geval uitgesproken. Een ontaarde moeder. Door de politie te 's Hage is aange houden een ongehuwde moeder, die haar kindje heeft doen omkomen door het alle •voedsel te onthouden. Het lijkje dat op last der politie is opgegraven, om geneeskundig geschouwd te worden, ten einde te kunnen vaststellen of het wicht al dan niet geleefd heeft was door den broeder van de vrouw begraven in het tot de woniDg behoorende tuintje. Van geboorte of van overlijden was bii den Burgerl. Stand geen aangifte gedaan Snugger. Aan een hoofdpostkantoor in een groote stad van Nederland wordt een aange- teekend stuk gehaald, geadresseerd aan Mejuffrouw Typiste. T'e beambte bekijkt het pakje en de geadresseerde en vraagtTypiste Heet u zoo? Een boevenstreek. Een geraffineerde boevenstreek werd in de vorige week op het postkantoor te Heerlen afgespeeld, meldt de'sH. Crt. Een klein meisje, dat voor haar moeder 100 Mark moest verzenden per postwissel, kreeg van den beambte den postwissel terug, daar hij niet voldoende was inge vuld. Toen het kind er mede wilde huiswaarts keeren, kwam een juist op het postkan toor aanwezig individu op haar toeloopen en wist haar te overreden, hem de 100 Mark en den postwissel te geven, dan zou hij het wel in orde brengen. De kleine verliet het postkantoor en de kerel haastte zich natuurlijk de 100 Mark in zijn zak te steken en spoedig na haar het gebouw te verlaten. In den loop van den dag werd de kerel, een Duitsch mijnwerker, in zijne woning in de kolonie (Heerlen) gearres teerd en gevankelijk naar Maastricht gevoerd. De 100 Mark werden nog in zijn bezit gevonden. Vreeselijke toestanden. De politie bracht d. d. onverwacht een bezoek in de woning van een Neder- landschen werkman, die sedert twee jaren in Turnhout woont en vond daar een treurigen toestand, meldt de 'sH.Crt. Deze werkman is gehuwd en vader van vijf kinderen; de vrouw is een dronkaard, die zoowat de geheele verdiensten van den man naar de kroeg brengt. De woning bevond zich in zulk een vervuilden toestand, dat men de deureD en vensters moest openen om een weinig te kunnen ademhalen 1 Er was slechts één bed voor de ouders; de kinderen, de arme uitgehongerde kleinen, sliepen op den grond. Zoo hebben ze dezen ruwen winter doorgebracht 1 De man, die heelemaal uitgeput was, was zoo geschokt door dit onverwachte bezoek, dat hij nu ziek te bed ligt Wel een treurige toestand. Die goede buitenlui. In de Friesche Wouden kwam een echtpaar bij den predikant, om hem te vragen of hij voor hen een brief wilde beantwoorden, dien zij ontvangen hadden van de verloofde van hun neef. „Met dien brief zijn we al dadelijk wat van streek geraakt moet je weten er staat boven„Lieve oom en tante in spé" en wij wonen in 'e wouden. Hoe 't meisje 6r bij komt, mag Joost weten, maar wij, die ep 't ouderlijk „spul wonen en ook mijn ouders hebben nooit geweten, dat wij in spé wonen. Had zij nu geschreveven „Lieve oom en tante yn 'e Hinneleane", dat was begrijpelijk geweest, omdat de laan zoo ginoemd wordt naar het groot aantal kippen, dat de lui d'r houdenmaar in spé De heele week hebben we er over geprakticeerd en daarom ook komen we nu hier Ook een crisis-beschouwing. „Het Vaderland" bevat het volgende Zeer bejaarde dame aan het dejeuner tot haai gast uit de residentie En weet u ook hoe het nu staat met het Ministerie Neen, mevrouw, ik weet niet anders dan dat de heer Cort van der Linden volgens de laatste nieuwstijdingen tracht een Ministerie te formeeren. Zeker dan een liberaal Ministerie? Ja, als de rechterzijde niet kan, en het demissionnaire Kabinet niet wil, dan zal er wel een nieuw liberaal Minis terie moeten komen. Waarop de oude dame in allen ernst Wat een getob. Ik heb zoo'n medelijden met die arme Koningin. Wij hebben al zooveel last met onze booien, en dat Zij dit nu ook nog moet hebben/ (Historisch.) Uit den Gemeenteraad van heden. Tot tijdelijk gemeente-ontvanger werd benoemd de heer J. S. Dijt. Aan den onderwijzer Roeper werd eervol ontslag verleend tegen 1 April a. s., terwijl hem eene jaarljjksche toe lage werd toegekend van f 150. M. de Redacteur, Heb de goedheid bet volgende in uw blad te willen plaatsen. Uit het ingezonden schrijven van den heer ConiDck Westenberg in de Texelscbe Courant van 16 Maart 1907, blijkt dat hij zeer is ingenomen met het tot stand komen der Gasfabriek, De gemeente Texel geluk, den heer Van der Zee, en de aandeelhouders hooge win sten toewenschend. Toch blijkt die ingenomenheid niet zoo geheel onverdeeld te wezen, en dat er wel een addertje onder het groen schuilt, want onmiddelijk, doet hij een aanval op B—W en de concessionnaris, beide te gelijk rakende De Heer Westenber, schijnt zeer vertrouwd te wezen om op dergelijke manier zaken te doen, want tweeërlei termen geeft hij daarvoor aan, gelukkig buitenlandsche 1 Want met Handschoenen en Wijnpotten Valt niet te spotten, Om iemand te bedotten, en dat toch is immers de bedoeling. De Hollandsche term daarvoor zal dan moeten wezen „handenzalven" de conces sionnaris treed dan op als zalver, en B. en W. als gezalfde, natuurlijk gehandschoend, opdat het publiek het marchandeeren en klinken, niet zal kunnen hooren maar dan liefst met potteüvol, want de winnende hand is mild, dan kan er voor den Raad, als derde in den bond, in plaats van kruimels, nog eenige brokkelen oyerschie- ten. Als zijn kanaal en motorplannen ook op dat stelsel berusten zullen die geen pot de vin, maar tonnaux de vin kunnen opleveren. Met genoegen heb ik tot dusverre uw ingezonden stukken gelezen, en het spijt me ditmaal tegen uw ongemotiveerde in- Binnatie te moeten opkomen. Hoogachtend en met daDk voor plaatsing, C. ZIJM Tz. OudeBchild Texel, 20 Maart 1907. BREIMACHINES. M. de Red (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) De Kamer van Arbeid voor den Kleinhandel te Rotterdam, kreeg vanuit eene der Zuid-Hol- landsche eilanden een schrijven, waarin gevraagd werd of het geraden was op de bekende voor waarden eene breimachine te koopen. Daar deze zaak door de Kamer bovengenoemd nog niet in onderzoek was gesteld, is hierop uit den aard der zaak niet anders dan zeer opper vlakkig geantwoord. Tot dat einde werden alleen algemeen erkende en bekende feiten gemeld. Om nu iets meer van deze te weten te komen is het dat de Kamer bovengenoemd de gastvrijheid van uw veelgelezen blad inroept, om daardoor aan allen die zulk een machine kochten op bekende of onbekende voorwaarden, te ver zoeken aan ondergeteekende die per portvrijen brief te willen melden. De brief behoeft niet gefrankeerd te worden, wanneer men links van bet adres maar zet//Vrij van port ingevolge art. 36 der wet v. d. K. v. A.// en hieronder zijn naam plaatst. Inzenders behoeven niet bevreesd te zijn, dat hun naam genoemd zal worden, wanneer zij zulks niet wenschen. Men heeft alleen dat maar te melden aan den secretaris. In dat geval wordt de zaak als zaak zonder naam besproken en de namen blijven in hes archief der Kamer. De Kamer hoopt dat aan deze uitnoodiging gevolg zal worden gegeven, opdat, indien er in dien handel zwendel bestaat, hij met kracht kan tegengewerkt worden en er velen door de Kamer zullen kunnen bewaard worden, als slachtoffers dier min edele handelingen te vallen. Namens de K. v. A. v. d. Kleinhandel, W. C. UITTEN BROEK, Secretaris. Woelwijkstraat 55, Rotterdam. (Bovenstaand stukje werd ons ter overname toegezonden.) Red. Het ingezonden stuk van den heer R. Joh. Keijser iD uwe courant van den 17 dezer, nood zaakt mij ZEd. te moeten antwoorden en dan begin ik te constateeren dat waar Burgemeester en Wet houders voorstellen om aan "net bestuur van den pol der //Eierland//, namens den raad te verzoeken zich te wenden tot de 30 Gem. Polders om de bebarding van den weg Oudeschild -de Waal te verkrijgen, bet mij vreemd voorkomt dat de wethouder de beer F. Keijser zou bedoeld hebben «ik betwijfel of Eier- land wel het aangewezen lichaam is.// En toen ik in de vergadering de opmerking maakte dat Eierland, wanneer die polder er belang bij bad, toch wel het initiatief kon nemen, was het de heer Keesom, die zeide //dat Eierland niets deed, dat eerstdaags bij het bestuur van dien polder een verzoek tot bebarding van wegen zoude inkomen, welke beharding f 42000 moest kosten en dat «Eier land// ook om geen subsidie kwam//. Mijn antwoord was «dat de geldkwestie nog niet ter sprake kwam, dat al wilde Eierland niets bijdra- dragen, hij toch wel het initiatief konde nemen.// En andermaal werd mij gezegd «dat het bestuur niets deed//. Daarop heb ik geantwoord «dan gaat van dat bestuur niets uit, aan zit er letterlijk niets in die heeren, zij praten misschien veel en willen niets doen. Mijnheer Keijser, gij schrijft «het bestuur van Eierland is met betrekking tot verharding van be doelden weg tot heden nooit iets aan de gemeente of 30 polders gevraagd of geweigerd.// Juist, dat bedoel ik, het bestuur doet niets om die kwestie op te lossen, nimmer hoort men iels; wordt een steiger bij Oost gevraagd dan ondersteunen een paar Eierlanders dat verzoek, maar het bestuur zegt niets, zoodat men aan het belang van Eierland voor een verkorten weg en steiger gaat twijfelen. Wat gij «met haatten opzichte van enkele Eier- landsche bestuursleden en ingelanden// bedoelt, begrijp ik niet, gij weet wel boter en moest zulke verdachtmakingen niet schrijven of schrijft gij die, om mjj in mjjne betrekking van notaris te bena- deelen Wanneer ik al mjjn best wil doen om Eierland een verkorten weg en een steiger te bezorgen, dan is er zeker geen sprake van haat togen Eierland; reeds dikwijls heb ik dien weg ter sprake gebraoht en getracht lot een oplossing te komen. Welke bedoeling hebt gjj om mijne kwaliteiten op te sommen, meent gij dat die rnjj beletten vrjj te spreken? Neen, mijnheer Keijser, nimmer Zal ik mijne mecning acbler stoelen en banken schuiven, meent gij dat de belangen niet naar behooren door

Texelsche Courant | 1907 | | pagina 2